Постанова № 58994003, 13.07.2016, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
13.07.2016
Номер справи
265/3696/16-а
Номер документу
58994003
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №265/3696/16-а

Провадження №2-а/265/118/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 липня 2016 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Мельник І.Г., за участю секретаря Цепи К.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевськом у районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом про визнання неправомірними дій управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років з більшого заробітку, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.12.2015 року виходячи з 90 відсотків від заробітної плати зазначеної в довідці прокуратури Донецької області №18-57-1068 від 07.06.2016 без обмеження граничного розміру пенсії.

Свої вимоги мотивує тим , що він працював в органах прокуратури з квітня 1986 року по лютий 2002 року та набув право на пенсію за вислугою років, у зв'язку з чим на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ з 05.02.2002 року управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя йому призначено пенсію за вислугу років, у розмірі 90 % середнього місячного заробітку за посадою заступника прокурора міста.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно із ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.

У червні 2016 року він звернувся до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя із заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та довідкою прокуратури Донецької області від 07.06.2016 №18-57-1062 про середній місячний заробіток за посадою, яку займав перед виходом на пенсію.

Рішенням начальника управління ПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя від 15.06.2016 р. за №13680/03 у проведенні перерахунку пенсії відмовлено у зв'язку із відсу-тністю затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку проведення перерахунку пенсії працівникам прокуратури. Така відмова на думку позивача є протиправною, та такою що порушує його право на соціальний захист.

Просив визнати дії управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя щодо відмови у перерахунку пенсії з більшого заробітку на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1062 від 07.06.2016 року, неправомірними; скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя про відмову у перерахунку пенсії з більшого заробітку № 1868 від 15.06.2016 року та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя здійснити перерахунок пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1062 від 07.06.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст..50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на 202 рік), виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати починаючи з 01.12.2015 року без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час з 01.12.2015 року.

Позивач ОСОБА_1 будучи належним чином повідомлений про день та місце розгляду справи у судове засідання не з'явився, надавши суду заяву про розгляд справи за його відсутністю, на задоволенні позовних вимог наполягав.

Представник відповідача Вайншток Б.Г., який діє на підставі довіреності проти задоволення позову заперечував, надавши до суду письмові заперечення, відповідно до яких зазначав, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя з 05.02.2002 року, як отримувач пенсії за вислугу років, відповідно до норм статті 50-1 закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року. Пенсію призначено із розрахунку 90% від посадового окладу. З 01.07.2012 року на підставі заяви позивача, з урахування вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції від 08.07.2011 року проведено перерахунок пенсії за вислугу років із збільшенням заробітної плати з розрахунку 80 % від заробітної плати діючого першого заступника прокурора згідно довідки прокуратури від 14.08.2012 №18-57-1143.

09.09.2016 року позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі. До заяви було додано довідку про розмір заробітної плати з 01.12.2015 (довідка № 18-57-1062 від 07.06.2016 року).

Згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі не-прийняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спе-ціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про проку-ратуру».

У зв'язку із неприйняттям закону про призначення пенсій на загальних засадах до 1.06.2015 року, з 01.06.2015 року у управління відсутні підстави для призначення/перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ. Крім того ст.. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (нормативно-правовий акт набрав законної чинності 15.07.2015 року) передбачено, що умови та порядок проведення перерахунку пенсії робітникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. На сьогоднішній день відповідний акт Кабінетом Міністрів України не прийнято. З огляду на зазначене представник відповідача просив суд відмовити позивачу у задоволені позову.

Суд, заслухавши представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступник підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В судовому засіданні було встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя з 05.02.2002 року, як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції від 17.01.2002 року. Стаж роботи позивача в органах прокуратури становить 15 років, 09 місяців, 10 днів. Згідно трудової книжки, ОСОБА_1 з 19.01.2001 року по 01.02.2002 року працював на посаді першого заступника прокурора м. Маріуполя. З огляду на зазначене відповідачем з 05.02.2002 року призначено позивачу пенсію за вислугу років із розрахунку 90 відсотків від заробітної плати діючого першого заступника прокурора міста.

09 червня 2016 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.12.2015 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в розмірі 90% від суми місячного (чинного) заробітку першого заступника прокурора міста, зазначеного в довідці прокуратури Донецької області від 07 червня 2016 року №18-57-1062.

Рішенням начальника управління ПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя від 15.06.2016 року №1868 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на те, що ст.. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII передбачено, що умови та порядок проведення перерахунку пенсії робітникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. На сьогоднішній день відповідний акт Кабінетом Міністрів України не прийнято.

Однак згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ в редакції від 17.01.2002 прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається у розмірі 80 % від суми їхньої місячної заробітної плати, до котрої включається всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 % місячного заробітку. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок пенсії проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

При цьому дана редакція Закону № 1789-ХІІ була чинною на час призначення пенсії позивачу.

Законом України № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.

Так, відповідно до ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ у редакції Закону № 3668-VІ прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати до якої включаються всі види оплати праці, з- якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01.10.2011 положення частини першої ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-УІ. Законом України № 3668-VI від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено зміни, що стосуються призначення пенсій та максимального розміру пенсій. Так, відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.

У відповідності до норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VІІІ в редакції, чинній на момент звернення позивача з заявою про проведення перерахунку пенсії, внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до яких максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, станом на день проведення перерахунку пенсії з 01.04.2015 набув чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавці актів України», який встановлює низку змін до законів, які регулюють питання пенсійного забезпечення громадян.

Зокрема, з 1 січня 2015 року розмір пенсії за віком та вислугу років, які призначаються за нормами Закону України «Про прокуратуру», становить 60 % заробітної плати.

Однак, відповідно до ч. 15 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсії прокурорам регулюють ч.12 та 17 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали змін, змінилася лише нумерація частин цієї статті.

Відповідно до ч. 12 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч. 17 ст. 50-1 Закону України № 1789-ХІІ в редакції від 17.01.2002 року, при-значені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тому внесені Законами України № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» і № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках, а також максимального розміру пенсії стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.12,17 ст. 50-1 За-кону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Законів України № 3668-VІ і № 1166-VII не зазнали.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 21.01.2016 у справі № К/800/6054/15.

Крім того, вирішуючи питання про застосування Закону № 1789-ХІІ в часі, суд виходить із того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, зокрема, в органах прокуратури (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20.03.2002 № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема, працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постановах від 10.12.2013 в справі № 21-348а13 та від 17.12.2013 в справі № 21-445а13.

Згідно ч. 2 ст. 161 КАС України при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України, викладені у постановах, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстав, перед-бачених п. 1 і 2 ч.1 ст. 237 цього Кодексу.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» № 1013 від 09.12.2015, що набрала чинності з 01.12.2015, затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.12.2015.

Пунктом 3 ч. 1 постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р. вста-новлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено, зокрема постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" .

Всі зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та інших нормативних актів, які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо, не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівника прокуратури. В даному випадку нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.17, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 17.01.2002 року.

За таких обставин, застосовані стосовно відповідачем положення Законів України № 3668-VI від 08.07.2011 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», №213 від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», ст.. 86 «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII погіршують права позивача на перерахунок пенсії, а тому суперечать Конституції України.

Суд наголошує, що позивачу пенсію призначено до внесення змін в Закон України "Про прокуратуру", які звужують зміст та обсяг існуючих прав. В даному випадку ставиться питання не про її призначення, а про проведення перерахунку на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції на час призначення пенсії.

Таким чином, посилання відповідача, як на підставу відмови в перерахунку пенсії позивачу, на ст..86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII, яка пе-редбачає, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, є безпідставним.

Дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є протипра-вними, а позовні вимоги є обґрунтованими.

Позивач звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії 09.06.2016 року, тобто, як того вимагає ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ про-тягом 12 місяців з дня набуття права на підвищення пенсії (з 01.12.2015 року).

Враховуючи викладене вище, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 8-11, 71, 86, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевськом у районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, скасування рішення про відмову у перерахунку пенсії за вислугу років та зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з більшого заробітку на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-1062 від 07.06.2016 року, неправомірними.

Рішення управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя від 15.06.2016 року за № 1868 щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з більшого заробітку, скасувати.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.12.2015 року виходячи з 90 відсотків від заробітної плати зазначеної в довідці прокуратури Донецької області №18-57-1062 від 07.06.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії.

Постанова суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участі у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя _______