Провадження № 2-а/235/111/16
Справа № 235/3675/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2016 року м. Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого - судді Назаренко Г.В.
при секретарі Іванченко І.О.
за участю представника відповідача Косенка Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Красноармійського об'єднаного Управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення про відмову в перерахунку пенсії протиправним, скасування його та зобов'язати вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В червні 2016 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Красноармійського об'єднаного Управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішення про відмову в перерахунку пенсії протиправним, скасування його та зобов'язати вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що 4 березня 2005 року відповідачем їй призначено пенсію за вислугою років згідно Закону України "Про прокуратуру" в розмірі 90% від отриманих виплат, і з цього часу вона продовжувала працювати в Красноармійській міжрайонній прокуратурі Донецької області.
30 листопада 2015 року вона звільнилась з прокуратури за власним бажанням, і 22 квітня 2016 року звернулась до Красноармійського об'єднаного Управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про проведення перерахунку пенсії по заробітній платі у зв'язку зі звільненням.
Згідно вимог ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", відповідно до якої повинно бути проведено перерахунок пенсії, її перерахунок проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням пенсії, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Відповідно до норми цього Закону вона надала 22 квітня 2016 року відповідачу документи, які необхідні для проведення перерахунку пенсії, в тому числі довідку № 18-57-902 від 14.04.2016р. про розмір її заробітної плати та інших виплат станом на 1 грудня 2015 року.
Рішенням начальника Красноармійського об'єднаного Управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області від 28 квітня 2016 року в перерахунку пенсії їй було відмовлено з тих підстав, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. № 213 з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про прокуратуру", і в тексті цього рішення наголошується на тому, що з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Позивачка вважає оскаржуване рішення неправомірним та таким, що підлягає скасуванню з тих підстав, що вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок, а не призначення пенсії, а в п.5 Прикінцевих положень Закону України "про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. № 213 мова йде про скасування з 1 червня 2015 року норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про прокуратуру", і нічого не говориться про скасування порядку перерахунку раніше призначених пенсій. Тобто ці зміни застосовуються лише до випадків призначення особам пенсій, а не для скасування порядку перерахунку вже раніше призначених пенсій особам, до яких вона відноситься, оскільки саме частинами 13, 20 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" встановлюється порядок вже раніше призначених пенсій. Більш того, можливість проведення перерахунку призначених пенсій передбачено також вимогами ч.19 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", в якій зазначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати встановлену межу з урахуванням надбавок, підвищень, індексації та інших виплат.
З вищевикладеного вбачається, що начальник Красноармійського об'єднаного Управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області, відмовляючи їй в перерахунку пенсії, в рішенні від 28.04.2016р. безпідставно послався на п.5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015р. № 213, довільно розтлумачив цю правову норму на свій власний розсуд та добавив від себе до встановленої Законом заборони на призначення пенсії так званих "спецпенсій" ще й заборону на її перерахунок. На підставі вищевикладеного, позивачка вважає, що дії начальника Красноармійського об'єднаного Управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області, якими 28 квітня 216 року прийнято рішення про відмову в перерахунку її пенсії є незаконними і порушують її конституційні права.
Позивачка в судове засідання не з'явилась, надала заяву, в якій позовні вимоги підтримала, просила справу розглянути за її відсутності.
Представник відповідача Косенко Д.В. позовні вимоги не визнав і суду пояснив, що позивачка з 2005 року перебуває на обліку в Управлінні як отримувач пенсії за вислугу років у відповідності до Закону України "Про прокуратуру". 22 квітня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до Управління із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі, до якої долучила довідку Прокуратури Донецької області від 14.04.2016р. № 18-57-902 про заробітну плату для обчислення пенсії.
Рішенням Управління від 28 квітня 2016 року позивачці було відмовлено у проведенні такого перерахунку, оскільки з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених зокрема Законом України "Про прокуратуру", не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. У відповідності до п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213-УП від 02.03.2015р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення" у разі неприйняття до 1 червня 215 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Верховною Радою України у період до 1 червня 2015 року не було прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі й спеціальних, на загальних підставах. Такий законодавчий акт відсутній також станом і на сьогоднішній день. Отже, з 1 червня 2015 року скасованими є норми щодо пенсійного забезпечення, які включають в себе як норми про призначення пенсії, так і норми про перерахунок пенсії, передбачені зокрема Законом України "Про прокуратуру" є скасованими. Таким чином, з 1 червня 2015 року пенсії у відповідності до Закону України "Про прокуратуру" не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Аналогічна правова позиція щодо правозастосування п.5 Прикінцевих положень Закону № 213-УП викладена і у листі заступника голови правління Пенсійного фонду України № 28676/02-20 від 29.05.2015р.
Позивачці пенсія призначена у відповідності до норм Закону України "Про прокуратуру". З урахуванням цього Управлінням правомірно було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії по заробітній платі. У зв'язку з чим представник відповідача вважав безпідставними позовні вимоги про зобов'язання Управління здійснити перерахунок пенсії, виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми щомісячної заробітної плати, просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судом встановлені такі обставини та відповідні ним правовідносини.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлянні Пенсійного фонду України в Донецькій області з 4 березня 2005 року як отримувач пенсії за вислугою років.
22 квітня 2016 року ОСОБА_2 звернулась до Управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі, додавши до неї довідку Прокуратури Донецької області від 14.04.2016р. № 18-57-902.
Рішенням начальника Управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області Аржавітіної Н.В. від 28 квітня 2016 року в проведенні перерахунку пенсії по заробітній платі згідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" ОСОБА_2 відмовлено, оскільки п.5 Прикінцевих положень Закону України № 213 від 02.03.2015р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" передбачено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", Закону України "Про прокуратуру", Закону України "Про судоустрій і статус суддів", Закону України "Про статус народного депутата України", Закону України "Про Кабінет Міністрів України", Закону України "Про судову експертизу", Закону України "Про Національний банк України", Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", Закону України "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто даним Законом передбачено, що пенсії за спеціальними законами не призначаються, мова йде про заборону перерахунку пенсії.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії та інші види соціальних виплат для розгляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав на інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері цивільно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ст.9 КАС України суд при вирішенні спору керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, який набрав чинності та вступив в дію з 15 липня 2015 року, гарантії незалежності прокурорів забезпечуються належним матеріальним, соціальним та пенсійним забезпеченням.
Згідно ч.3 ст. 8 Основного Закону, норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року у справі № 8-рп/99 та від 20.03.2002 року у справі №5-рп/2002, Конституція України відокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях, правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності у старості та в інших випадках, передбачених законом. В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту, форм і видів пенсійного забезпечення (ст.ст. 46, 92 Конституції України).
З 1 грудня 1991 року умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих органів прокуратури України було визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року.
Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ втратив чинність з 15.07.2015 року у зв'язку з набранням чинності нового Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, яким визначено та регулюються питання пенсійного забезпечення працівників прокуратури України.
Законом України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року № 1697-VII, який вступив в дію з 15.07.2015 року, визначено спеціальний вид пенсійного забезпечення для працівників прокуратури України.
Суд не може прийняти до уваги доводи відповідача, що з 1 червня 2015 року згідно пункту 5 прикінцевих Положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII від 02.03.2015 року у зв'язку з неприйняттям закону про призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про прокуратуру», «Про державну службу», «Про судоустрій та статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, втратили чинність з огляду на наступне.
На момент прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VIII та дії зазначених в ньому прикінцевих Положень, в Україні діяв Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, який з 15.07.2015 року втратив свою чинність і з цього дня вступив в дію інший одно- предметний Закон України «Про прокуратуру». Отже, Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 не міг встановлювати чи вносити зміни до Закону України «Про прокуратуру», який вступив в дію тільки з 15.07.2015 року.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів), надання зворотної дії в часі нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.
Зміни до статті 86 вказаного Закону № 1697-VІI щодо відсутності (скасування) права працівників прокуратури України на звернення до державних органів Пенсійного фонду України на призначення пенсії за вислугу років законодавцем, Верховною Радою України, на сьогоднішній день не внесені.
Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, в частині регулювання питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури України є спеціальним законом, та на сьогоднішній день повинен застосовуватись органами Пенсійного фонду України при призначенні (перерахунку) пенсії.
Відповідно до положень ч.13 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Позивачка має право на перерахунок пенсії по заробітній платі відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", звернулась до відповідача із відповідною заявою, надавши довідку про заробіток на дату звільнення з органів прокуратури.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про те, що права позивачки порушені відповідачем і підлягають судовому захисту шляхом визнання рішення начальника Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову в перерахунку їх пенсії протиправним та скасуванням його, а також зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії позивачці на підставі документів, наданих нею до заяви про перерахунок пенсії від 22 квітня 2016 року та довідки Прокуратури Донецької області від 14 квітня 2016 року № 18-57-902 про заробітну плату у передбачений Законом України "Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування" строк в розмірі 90% від отриманих виплат.
З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", керуючись ст.ст.2, 71, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Визнати рішення начальника Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області Аржавітіної Н.В. від 28 квітня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_2 протиправним та скасувати його.
Зобов'язати Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі документів, наданих нею до заяви про перерахунок пенсії від 22 квітня 2016 року та довідки Прокуратури Донецької області від 14 квітня 2016 року № 18-57-902 про заробітну плату у передбачений Законом України "Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування" строк в розмірі 90% від отриманих виплат.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
На постанову суду першої інстанції може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня її проголошення з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Г.В. Назаренко