Справа № 415/2869/16-а
Провадження № 2-а/415/71/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.07.16 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючого судді - Калмикової Ю.О.,
при секретарі - Нескородовій Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Лисичанська адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області про визнання протиправними дій УПФУ, зобов'язання включення до складових заробітної плати інших виплат, зобов'язання до перерахунку та виплати пенсії, -
встановив:
14 червня 2016 року ОСОБА_1 звернулась до Лисичанського міського суду Луганської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області про визнання протиправними дії УПФУ, зобов'язання включення до складових заробітної плати інших виплат, зобов'язання до перерахунку та виплати пенсії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилалась на те, що вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області з 02.03.2011 року. Позивачу призначена пенсія за віком, як державному службовцю при загальному стажі роботи 36 років 00 місяців 26 днів та стажі роботи на державній службі 26 років 08 місяців 29 днів в розмірі 90 % посадового окладу - 2697,37 грн., з 01.05.2016р. розмір пенсії складає - 2900,18 грн.
При призначенні пенсії позивачу, як державному службовцю, не були враховані указані в довідці про складові заробітної плати «інші виплати». На заяву про зарахування інших виплат при призначенні пенсії отримала відмову, з посиланням на постанову КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної та додаткової заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагороди за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на держаній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг проводиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40% відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановлено ст. 26 Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,- у розмірі 80% відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Позивачу призначена пенсія в розмірі 90 % суми заробітної плати відповідно діючого на той час законодавства.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Стаття 40 цього Закону передбачає, що з заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь - які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
За період роботи з 01.03.2006 року по 28.02.2011 року позивачу були нараховані інші виплати, на які нараховані страхові внески на пенсійне страхування: матеріальна допомога до відпустки на оздоровлення - 12192,52 грн., індексація заробітної плати - 6760,41 грн.
На підставі викладеного просила суд визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області щодо не включення до складової заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 інших виплат, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську включити до складових заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 інші виплати, визначені у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (з додатками) в розмірі 90 % заробітної плати, а також зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з моменту призначення пенсії з 02.03.2011 року з урахуванням інших виплат, визначених у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (з додатками) в розмірі 90 % заробітної плати і повернути судовий збір в сумі 551,20 грн..
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, надала суду письмову заяву, в якій просила суд розглядати справу за її відсутністю, позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.
Представник Відповідача Управління пенсійного фонду України в м. Лисичанську в судове засідання не з'явився, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких позов не визнав та просив суд відмовити в його задоволенні.
В обґрунтування заперечень позовних вимог відповідач посилався на те, що позивач перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області з 02.03.2011 року та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» при загальному стажі роботи 36 років 00 місяців 26 днів, з яких стаж роботи на державній службі 26 років 08 місяців 29 днів із заробітної плати 2997,08 грн., в розмірі 90 % посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених законом. Складові заробітної плати: посадовий оклад - 1041,00 грн., надбавка за ранг (ІПС І рангу) - 100,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 456,40 грн., надбавка за високі досягнення у праці- 735,73 грн., премія - 663,95 грн., всього 2997,08 грн. загальний процент розрахунку пенсії: 90 %. Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 2697,37 грн. По - перше, відповідно до ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому КМУ. Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. По-друге, ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, які передбачені постановою КМУ № 865. Іншими надбавками згідно постанови КМУ № 865 є надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук. Оскільки діючим законодавством не передбачено враховувати для призначення (перерахунку) пенсії інші виплати, а саме: грошові винагороди державному службовцю за сумлінну безперервну працю, допомогу на оздоровлення, матеріальну допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації, то вбачається, що позивач, звертаючись до суду не врахував того, що Законом України «Про державну службу» чітко передбачено з чого саме складається заробітна плата державних службовців, з якої обчислюється пенсія. Вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки здійснити перерахунок пенсії позивачці можливо лише враховуючи заробіток, який складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років. Ст. 33 Закону України «Про державну службу» та постановою КМУ № 865 передбачено, які саме надбавки застосовуються для призначення (перерахунку) пенсії. І оскільки нормами чинного законодавства передбачено, які саме виплати враховуються для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, то здійснити інший неможливо, інакше це буде суперечити чинному законодавству.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 дійсно з 02.03.2011 року перебуває на пенсійному обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у місті Лисичанську Луганської області та отримує пенсію за віком, призначену їй відповідно до Закону України «Про державну службу».
Для обчислення позивачу пенсії відповідачем було враховано посадовий оклад - 1041,00 грн., надбавка за ранг (ІПС І рангу) - 100,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 456,40 грн., надбавка за високі досягнення у праці - 735,73 грн., премія - 663,95 грн., всього 2997,08 грн. загальний процент розрахунку пенсії: 90 %. Основний розмір пенсії від середнього заробітку - 2697,37 грн..
23.05.2016 року позивач звернулась до Управління Пенсійного Фонду України у місті Лисичанську Луганської області з заявою про перерахунок призначеної їй пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Згідно з відповіддю Управління Пенсійного Фонду України у місті Лисичанську Луганської області №100/К-7 від 31.05.2016 року, відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що згідно із Постановою КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» при визначенні розміру пенсії «інші виплати», не передбачено, а тому їх не було враховано при призначенні та розрахунку пенсії відповідача.
Згідно з довідкою № 26/п-09-05/20 від 01.06.2016 року наданою Державною фінансовою службою України про те,що ОСОБА_1 дійсно працювала в Державній податковій інспекції на посаді головного державного податкового інспектора і інші випадки за період з 01 березня 2006 року по 28 лютого 2011 року позивачу були виплачені: матеріальна допомога на оздоровлення 12192,52 грн., індексація заробітної плати усього - 6760,41 грн.
Так, суд вважає, що предметом спору є дії відповідача стосовно відмови у здійсненні перерахунку пенсії та бездіяльності, щодо розгляду заяви ОСОБА_1 про здійснення перерахунку пенсії державного службовця.
Так, згідно з листом № 14/Ф-7 від 17.02.2015 року, відповідач всупереч вимогам ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що передбачає, що в десятиденний строк ухвалити рішення стосовно перерахунку пенсійних виплат, надав відповідь в межах Закону України «Про звернення громадян», не розглянувши заяву позивача, прийнявши рішення, в чому і знайшло відображення бездіяльності суб'єкта владних повноважень. Тому, враховуючи бездіяльність стосовно прийняття відповідного рішення є підставною для звернення позивача, а відмова у перерахунку пенсійних виплат потребує захисту.
Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1 затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати: основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановлено ст. 26 Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,- у розмірі 90% відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч. 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу», умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно з довідкою № 26/п-09-05/20 від 01.06.2016 року наданою Державною фінансовою службою України про те,що ОСОБА_1 дійсно працювала в Державній податковій інспекції на посаді головного державного податкового інспектора і інші випадки за період з 01 березня 2006 року по 28 лютого 2011 року позивачу були виплачені: матеріальна допомога на оздоровлення 12192,52 грн., індексація заробітної плати усього - 6760,41 грн.
На всі виплати, що включені в ці довідки, в тому числі на матеріальну допомогу було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Таким чином, вони повинні були прийматися в розрахунок пенсії позивача.
Зважаючи на викладене, суд прийшов до висновку про те, що види оплати праці та інші виплати, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії, не повинні виходити із складової заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке звуження суперечить ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».
Крім того, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення має систематичний характер, видавалась щорічно і являлась об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду. А матеріальна допомога разового характеру надається роботодавцем у непередбачених (екстрених) випадках окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання і не є об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду.
Таким чином, відповідна матеріальна допомога, що була виплачена позивачеві згідно наданої довідки, входить до складу фонду оплати праці.
Крім того, за змістом наведених норм статті 66 Закону № 1788-ХІІ, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та не включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Водночас, відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1 постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь - які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Таким чином, на «інші виплати», які не були враховані відповідачем при обрахунку розміру пенсії позивача, нараховувалися та сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Тому суд вважає, що відповідачем при розрахунку розміру пенсії позивача до складових заробітної плати безпідставно не включено «інші виплати».
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 94, 159-163 КАС України, ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 41, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 33, 37-1 Закону України «Про державну службу», п. 1 Постанови КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 р. № 865, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Лисичанську Луганської області про визнання протиправними дій УПФУ, зобов'язання включення до складових заробітної плати інших виплат, зобов'язання до перерахунку та виплати пенсії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області щодо не включення до складової заробітної плати при розрахунку розміру пенсії державного службовця ОСОБА_1 інших виплат.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області включити до складових заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 інші виплати, визначені у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 % заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області здійснити з 02.03.2011 року ОСОБА_1 перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця з урахуванням інших виплат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від сукупного оподатковуваного доходу, визначених у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 90 % заробітної плати.
Стягнути з Управління Пенсійного Фонду України в місті Лисичанську Луганської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
СУДДЯ Ю.О. КАЛМИКОВА