Постанова № 58984338, 13.06.2016, Новогродівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
13.06.2016
Номер справи
239/201/16-а
Номер документу
58984338
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

239/201/16-а

2-а/239/6/2016

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2016 року Новогродівський міський суд Донецької області

в складі: головуючого судді Пархоменка О. Ф.

при секретарі Коваленко О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Новогродівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Димитрів Донецької області, треті особи Державне підприємство Об»єднана Компанія «Укрвуглереструктуризація» ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» Відокремлений підрозділ «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», Новогродівський центр зайнятості, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

07.04.2016 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до УПФУ в м.Димитрів про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказуючи на те, що з 01.10.2014 року по 11.12.2015 рік вона знаходилася в трудових відносинах з ДП «Донвуглереструктуризація», яке було реорганізовано наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості №2358 від 15.05.2014 року та було утворено ДП Обєднана компанія «Укрвуглереструктуризація», та яке є правонаступником всіх майнових прав та зобов'язань ДП «Донвуглереструктуризація» на підставі передаточних актів. Наказом №223-к від 11.12.2015 року вона була звільнена в зв'язку із скороченням штату з виплатою вихідної допомоги в розмірі середньомісячної зарплати. Після звільнення вона стала на облік до Новогродівського міського центру зайнятості та їй було призначено допомогу по безробіттю, без урахування страхового стажу в мінімальному розмірі (544 грн). Згідно відповіді Новогродівського міського центра зайнятості розмір допомоги був нарахований на підставі відомостей Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування залежно від страхового стажу, заробітної плати. Страховий стаж - період протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем страхові внески. Право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передують реєстрації особи, як безробітної, становить не менше ніж 6 місяців за даними державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які мають за даними державного реєстру страховий стаж менше 6 місяців, мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі. За даними державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування її страховий стаж за останні 12 місяців, що передують реєстрації, склав 2 місяці. Згідно відповідей начальника УПФУ в м.Новогродівка дані, які містяться в реєстрі застрахованих осіб, формуються на центральному рівні за даними звітів роботодавців та інформації державної фіскальної служби про сплату єдиного соціального внеску. Умовою зарахування страхового стажу є сплата роботодавцем страхових внесків у повному обсязі за звітній період. Якщо роботодавець має заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску, то працівникам страховий стаж не враховується. При цьому УПФУ надає інформацію до державного реєстру. Згідно довідки ДП ОК «Укрвуглереструктуризація» зазначено, що нею, за останній рік до реєстрації в Новогродівському міському центрі зайнятості, сплачені страхові внески до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, але з вини УПФУ, на обліку в якого знаходиться вищевказане підприємство, ці відомості не були внесені до Державного реєстру, а тому і не отримані центром зайнятості. Просить визнати неправомірними дії УПФУ в м.Димитрів по не зарахуванню до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального старування сплачених нею внесків за період з грудня 2014 року по листопад 2015 року, визнати неправомірними; зобов'язати УПФУ в м.Димитрів зарахувати до державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування сплачені нею внески за період з грудня 2014 року по листопад 2015 рік.

Позивач, згідно наданої письмової заяви, підтримала позов та просить його задовольнити, просить розглядати справу без її участі.

Представник УПФУ в м.Димитрів в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав письмову заяву про слухання справи без їх участі, також надав суду заперечення на позов, в якому зазначив, що матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги забезпечуються за рахунок коштів, що надходять на страхування на випадок безробіття від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідно до ч.1 ст.22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (надалі - Закон України № 1533), право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Згідно ч.2 ст. 22 Закону України № 1533, застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше шести місяців або звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених статтею 37, пунктами 3, 4, 7 і 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України, особи, зазначені у частині другій статті 6 цього Закону, особи, зазначені в абзаці третьому частини четвертої статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі. Статею 21 Закону України № 1533 передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала страхуванню на випадок безробіття та за який щомісяця сплачено нею та роботодавцем страхові внески в сумі не менш як мінімальний страховий внесок. Пунктом 1 ч.І ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі - Закон України № 2464) передбачено, що платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. В даному випадку, саме ВП "Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт" ДП "Об'єднана компанія "Укрвуглереструктуризація" є платником єдиного внеску.

Частина 2 ст.6 Закону України № 2464 передбачає: «Платник єдиного внеску зобов'язаний:

своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок;

вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за коленим календарним місяцем, і календарним, роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством, тощо»

При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі).

Частинами 11,12 ст.9 Закону України № 2464 передбачено: «У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу)».

Таким чином, для зарахування до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страхового стажу за період з грудня 2014 року по листопад 2015 року необхідно работодавцю, а саме ВП "Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт" ДП "Об'єднана компанія "Укрвуглереструктуризація", сплатити єдиний внесок та звернутись з сформованим звітом до Красноармійської ОДНІ ГУ Міндоходів у Донецькій області, до компетенції якого і належить прийом звіту про нарахування та сплату єдиного внеску. Крім того, згідно доданої до позову копії листа ВП "Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт" ДП "Об'єднана компанія "Укрвуглереструктуризація" від 04.03.2016 № 04/141, підприємством сплачено страхові внески по березень 2015 року через наявну заборгованість по заробітній платі. Відповідно до п.3 ст.9 З.У.№2464 передбачено, що обчислення єдиного внеску органами доходів та зборів у випадках, передбачених цим законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску , звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких, відповідно до цього Закону, нараховується єдиний внесок. Крім цього, п.3,4 ч.1 ст.14 зазначеного Закону органи доходів і зборів зобов'язані здійснювати контроль за дотриманням платниками єдиного внеску вимог Закону; забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру страхувальників Державного реєстру. Таким чином, порушення діючого законодавства України, а саме не сплата ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «Обєднана компанія «Укрвулереструктуризація» єдиного внеску, не надання звітності до органів доходів і зборів є підставою для розгляду питання про неправомірність дій страхувальника. Вимоги Позивача "визнати протиправними дії Управління щодо незарахування до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страхових внесків за період з грудня 2014 року по листопад 2015 року" вважають безпідставні, та в задоволенні позову просять відмовити.

Представник відповідача надав також доповнення до заперечення проти позову, в якому зазначив, що згідно п.8 ст.9 Закону України №2464 платники єдиного внеску- ВП «Донецька ВДЛШ» зобов»язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов»язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. Пункт 3 ст.9 Закону України №2464 передбачає, що обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Таким чином порушення діючого законодавства, а саме несплата ВП «Донецька ВДЛШ» єдиного внеску є підставою для розгляду питання про неправомірність дій страхувальника.

Представник третьої особи ДП «Обєднана компанія «Укрвуглереструктуризація» в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав письмове пояснення по справі, в якому зазначив, що ВП «Донецька ВДЛШ», як страхувальник утримує страхові внески із заробітної плати працівників та сплачує їх до відповідного бюджету. Станом на поточну дату працівникам ВП «Донецька ВДЛШ» відповідачем не зараховується страховий стаж, що порушує їх право на соціальний захист. Відповідач вказує на наявність у підприємства заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску, що є підставою для відмови у зарахуванні страхового стажу працівникам. Підприємство нараховує, але не виплачує заробітну плату та утримує з неї єдиний соціальний внесок. Фактично виплата заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску можлива лише тоді, коли установа (шахти на непідконтрольній Україні території Луганської області) буде переміщена в населений пункт, на території якого органи державної влади України здійснюють свої повноваження в повному обсязі. Незарахований страховий стаж виключає у повному обсязі реалізацію права працівників ВП «Донецька ВДЛШ» на соціальний захист та фактично покладає на працівників відповідальність роботодавця за несвоєчасну сплату страхових внесків, що суперечить вимогам закону. ВП «Донецька ВДЛШ» листом від 29.10.2015 року звертався до відповідача із проханням зарахувати страховий стаж, про що отримав відмову. Вважає вимоги позивача обґрунтованими, не заперечує проти задоволення позовних вимог та просить розглядати справу без їх участі.

Представник третьої особи Новогродівського міського центру зайнятості в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву, в якій вказав, що з постановленим рішення суду буде згоден, просить розглядати справу без їх участі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач дійсно з 01 жовтня 2014 року по 11 грудня 2015 року працювала телефонистом дільниці «Енергомеханічна служба» шахти №2 «Новогродівська» ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» та 06.12.2015 року звільнена у зв'язку з скороченням штату на підставі п.1 ст.40 КЗпП України (копія трудової книжки в матеріалах справи).

Після звільнення позивач встала на облік в Новогродівський міський центр зайнятості, де їй була призначена допомога у мінімальному розмірі (544грн.) , в зв»язку з тим, що за даними Державного реєстру загальнообов»язкового державного соціального страхування її страховий стаж за останні 12 місяців, що передують реєстрації, складає 1 місяць, тоді як застраховані особи визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи, як безробітної, за даними Державного реєстру загальнообов»язкового державного соціального страхування мають страховий стаж менше 6 місяців, мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі. При цьому центр зайнятості надав розрахунок стажу з урахуванням відомостей, отриманих з державного реєстру загальнообов»язкового державного соціального страхування, в якому вказано, що позивачем з січня 2011 року по березень 2015 року включно були сплачені суми страхових внесків (копія розрахунку в матеріалах справи).

Згідно довідки Новогродівського міського центру зайнятості від 26.01.2016 року ОСОБА_1 перебуває на обліку з 04.01.2016 року, як безробітня.

Згідно довідки про середню заробітну плату (для розрахунку виплат на випадок безробіття) від 19.02.2016 року, яка видана ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» за період з жовтня 2014 року по листопад 2015 року з заробітної плати позивача ОСОБА_1 відраховані страхові внески, сплачені застрахованою особою до Фонду загальнообов»язкового державного соціального страхування на випадок безробіття внески в загальному розмірі 1007,23 грн., тобто за останні 12 місяців. (Копія довідки в матеріалах справи).

Згідно листа ДП «Об»єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» від 04.03.2016 року впродовж роботи позивача підприємство утримувало, нараховувало та перераховувало єдиний соціальний внесок, згідно чинного законодавства. Станом на 01.03.2016 рік підприємство має заборгованість зі сплати з єдиного соціального внеску в сумі понад 6 млн.грн. Заборгованість виникла в наслідок того, що до ВП «Донецька ВДЛШ» було передано усі майнові права та обов'язки ВП «Луганська ВДЛШ» в грудні 2014 року, в тому числі заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску. Відповідно до Постанови КМУ №595 від 07.11.2014 року ВП «Донецька ВДЛШ» нарахувало, але не виплачує заробітну плату та єдиний соціальний внесок працівникам, що знаходилися в зоні АТО. Також, відповідно до Законодавства ВП «Донецька ВДЛШ» подавало звіт до Красноармійської ОДПІ, а також перераховує єдиний соціальний внесок до Красноармійської ОДПА , але через заборгованість по заробітний платі перед працівниками Луганської області, що знаходяться в зоні АТО, сплачений єдиний внесок зараховується пропорційно на всіх працівників підприємства, тому страховий стаж зараховано по березень 2015 року. Наявність заборгованості у ВП «Донецька ВДЛШ» зі страхових внесків, які роботодавець попередньо відрахував із заробітної плати працівника, не може бути підставою для позбавлення його права на отримання соціальних гарантій, оскільки це призведе до порушення принципів рівності особи перед законом. Окрім того, ВП «Донецька ВДЛШ» листом від 29.10.2015 року звертався до відповідача із проханням зарахувати страховий стаж, про що отримав відмову. Враховуючи вищенаведене, державне підприємство «Об»єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» не заперечує проти задоволення позовних вимог позивача.

У відповідності до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов»язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, ч.1 ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи має керуватися принципом законності, відповідно до якого має перевіряти, чи діяли органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, так як сааме воно нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи. Тому наявність заборгованості у ВП «Донецька ВДЛШ» зі страхових внесків, які роботодавець попередньо відрахував із заробітної плати працівника, не може бути підставою для позбавлення його права на отримання соціальних гарантій (отримання допомоги по безробіттю в повному розмірі), оскільки це приведе до порушення принципу рівності особи перед законом.

Пункт 5 ст.106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлює, що зарахунок сумм, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сумм страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Однако ця стаття встановлює відповідальність саме для страхувальників, банків та організацій, що здійснюють виплату і доставку пенсій та їх посадових осіб. Так в пункті 1 цієї статті визначено, що в разі виявлення своєчасно несплачених сумм страхових внесків, страхувальники зобов»язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Отжє із аналізу вищевказаної статті вбачається, що відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство- страхувальник, в якому працювала позивач. Саме він нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи, що підтверджується індівідуальними відомостями про нараховану особу. За несвоєчасність сплати страхувальником нарахованих страховіх внесків із заробітної плати, застрахована особа відповідальності не несе.

Судом не приймаються до уваги доводи відповідача, оскільки хоча і мав місце факт щодо заборгованості ВП «Донецька ВДЛШ» перед Пенсійним фондом України по страхових внескам за період з квітня по листопад 2015 року, але ці страхові внески за спірний період підприємством були утримані із заробітної плати позивача, що підтверджується наданою довідкою, та вона не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов»язків підприємством, на якому працювала, а тому її вимоги підлягають задоволенню..

Керуючись Конституцією України, ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст.9, 11, 12, 86, 159, 160, 162, 163, 186 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Димитрів Донецької області, треті особи Державне підприємство Об»єднана Компанія «Укрвуглереструктуризація» ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» Відокремлений підрозділ «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт», Новогродівський центр зайнятості, про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Димитрів Донецької області зарахувати до Державного реєстру загальнообов»язкового державного соціального страхування утримані із заробітної плати ОСОБА_1 в період її роботи в Державному підприємстві Об»єднана Компанія «Укрвуглереструктуризація» ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» Відокремлений підрозділ «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» страхові внески за період з квітня 2015 року по листопад 2015 року включно.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Димитрів Донецької області на користь держави судовий збір в розмірі 1378грн.

Постанова може бути оскаржена до Апеляційного адміністративного суду Донецької області через Новогродівський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги на неї протягом 10 днів з дня її проголошення.

Постанову виготовлено в нарадчій кімнаті.

Суддя: