Ухвала суду № 58984054, 14.07.2016, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
14.07.2016
Номер справи
806/2353/15
Номер документу
58984054
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 липня 2016 року м. Київ К/800/44484/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - судді Ліпського Д.В.,

суддів: Головчук С.В.,

Черпака Ю.К.,

секретар Музичко Н.В.,

за участю представника Державної фіскальної служби України Мухи С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_3 - представника ОСОБА_4 на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Державної фіскальної служби України, Володарсько-Волинської об'єднаної податкової інспекції Головного управлін7ня Державної фіскальної служби у Житомирській області про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И Л А :

У червні 2015 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом у якому просив:

- зобов'язати Державну фіскальну службу України не вносити про нього інформацію до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків;

- зобов'язати Державну фіскальну службу України зберегти за ним форму обліку платників податків: за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації (згідно зі статтями 28,294,296 ЦК України);

- зобов'язати Володарсько - Волинську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Житомирській області здійснювати в подальшому йму, як платнику податків, за раніше встановленому обліку: без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платника податків без використання серії та номеру паспорту ( за прізвищем, іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації);

- зобов'язати Володарсько - Волинську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Житомирській області не вносити інформацію про нього до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів);

- зобов'язати Володарсько - Волинську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Житомирській області проставити у його паспорті (на сторінках 7,8 або 9 відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора та завірити підпис відповідальної особи гербовою печаткою.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року позов задоволено частково. Зобов'язано Державну фіскальну службу України не вносити інформацію про ОСОБА_4 інформаціюю до Державного реєстру фізичних осіб - платників податків. Зобов'язано Державну фіскальну службу України здійснювати облік ОСОБА_4, як платника податків без застосування цифрового ідентифікатора та ведення обліку платника податків без використання серії та номера паспорту, а за прізвищем іменем та по-батькові, роком народження та за місцем реєстрації. Зобов'язано Володарсько - Волинську об'єднану державну податкову інспекцію ГУ ДФС у Житомирській області проставити в паспорті ОСОБА_4 відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі без цифрового ідентифікатора. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року апеляційну скаргу відповідачів задоволено. Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 28 липня 2015 року скасовано та ухвалено нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись із судовим рішенням апеляційної інстанцій представник позивача звернувся з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати оскаржуване судове рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції.

Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, у межах, визначених ст. 220 КАС України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з наступних підстав.

Судами встановлено, що позивач зареєстрований у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків за номером реєстраційної картки платника податків НОМЕР_1. 12 березня 2015 року він звернувся до ДФС та до Володарсько-Волинської ОДПІ із заявами про відмову від цифрового ідентифікатора та користування ним через свої релігійні переконання (є віруючим, прихожанином Української Православної Церкви) та відповідно до норм статей 22, 24, 34, 64 Конституції України, статті 11 Закону України "Про інформацію", статей 6, 7, 8, 15 Закону України "Про захист персональних даних", статей 28, 294, 296 Цивільного кодексу України просив не вносити про нього інформацію до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків, зберегти за нею форму обліку платників податків (за прізвищем, іменем та по батькові, роком народження), а також проставити у його паспорті відмітку (на сторінках 7, 8 або 9) про наявність права на вчинення певних дій без цифрового ідентифікатора.

За наслідками розгляду вказаних заяв ДФС листом від 31 березня 2015 року № 2940/П/99-99-11-02-02-14 та Володарсько-Волинська ОДПІ листом 17 квітня 2015 року № 8/7/11-003 роз'яснили позивачу порядок реалізації права щодо відмови від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків. Так, для громадян України, які за релігійними чи іншими переконаннями відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, Податковим кодексом України, запроваджено облік фізичних особі - платників податків за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта. Для реалізації такого права фізична особа - платник податків, яка відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному контролюючому органу Повідомлення за формою № 1П. Оскільки таке Повідомлення за формою № 1П подано не було, то для відмови від прийнятого реєстраційного номера облікової картки платника податків позивачу необхідно заповнити Повідомлення за формою № 1П. Також зазначено, що контролюючі органи не мають повноважень щодо ведення обліку платників податків у іншому порядку, за іншими формами, способами або видами.

Відповідно до статті 35 Конституції України кожному гарантоване право на свободу світогляду і віросповідання. Ніхто не може бути увільнений від своїх обов'язків перед державою або відмовитися від виконання законів за мотивами релігійних переконань.

Положеннями статті 67 Конституції України визначено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пункту 63.6 статті 63 Податкового кодексу України облік осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером діючого паспорта. У паспортах зазначених осіб контролюючими органами робиться відмітка про наявність у них права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта. Порядок внесення відмітки визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Згідно з пунктом 70.5 статті 70 Податкового кодексу України фізична особа - платник податків незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), для якої раніше не формувалася облікова картка платника податків та яка не включена до Державного реєстру, зобов'язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному контролюючому органу облікову картку фізичної особи - платника податків, яка є водночас заявою для реєстрації в Державному реєстрі, та пред'явити документ, що посвідчує особу.

Фізична особа - платник податків, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному контролюючому органу повідомлення та документи для забезпечення її обліку за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта, а також пред'явити паспорт.

Фізична особа подає облікову картку фізичної особи - платника податків або повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) до контролюючого органу за своєю податковою адресою, а фізична особа, яка не має постійного місця проживання в Україні, - контролюючому органу за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об'єкта оподаткування.

Для заповнення облікової картки фізичної особи - платника податків використовуються дані документа, що посвідчує особу. Для заповнення повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) використовуються дані паспорта.

Форма облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) і порядок їх подання встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до пункту 70.1 статті 70 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).

До Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які є: громадянами України; іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні; іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов'язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України.

Облік фізичних осіб - платників податків, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган, ведеться в окремому реєстрі Державного реєстру за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта без використання реєстраційного номера облікової картки.

Порядок і процедура такої реєстрації регламентується нормами Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів від 10 грудня 2013 року № 779.

Пунктами 1, 6, 7, 8 розділу VIII зазначеного Положення передбачено, що фізична особа, яка раніше не подавала Облікової картки і відомості про яку не включено до Державного реєстру та яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, зобов'язана особисто подати відповідному контролюючому органу Повідомлення за формою № 1П (додаток 8), яке є водночас заявою для обліку в окремому реєстрі Державного реєстру, та пред'явити паспорт громадянина України.

Після приймання Повідомлення контролюючим органом здійснюється перевірка щодо наявності реєстрації фізичної особи у Державному реєстрі за реєстраційним номером облікової картки платника податків або в окремому реєстрі за серією та номером паспорта.

За результатами такої перевірки до контролюючого органу за місцем реєстрації фізичної особи надсилається повідомлення-підтвердження можливості внесення відмітки до паспорта та взяття на облік за прізвищем, ім'ям, по батькові і серією та номером паспорта.

Після отримання підтвердження щодо можливості внесення відмітки за зверненням фізичної особи, яка подала Повідомлення, контролюючий орган вносить до паспорта відмітку про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта, форму якої наведено в додатку 9 до цього Положення. Датою взяття на облік в окремому реєстрі Державного реєстру вважається дата внесення відмітки до паспорта.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, подаючи до Володарсько-Волинської ОДПІ Повідомлення форми № 1П позивач не заповнив реквізити свого паспорта, що унеможливлює внесення його до окремого реєстру Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та закриття раніше наданого їй реєстраційного номеру облікової картки платника податків.

Як передбачено пунктами 63.1, 63.2 та 63.3 статті 63 Податкового кодексу України облік платників податків ведеться з метою створення умов для здійснення контролюючими органами контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Взяттю на облік або реєстрації у контролюючих органах підлягають всі платники податків. Платник податків зобов'язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об'єкти оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.

Колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанцій про те, що положення Податкового кодексу України є обов'язковими до застосування суб'єктами владних повноважень та спрямовані на забезпечення встановленого Конституцією та Законами України публічного порядку.

Таким чином, суд апеляційної інстанцій обґрунтовано скасував рішення суду першої інстанції та відмовив у задоволенні позову, оскільки Податковим кодексом України не передбачено можливості виключення або невнесення відомостей про особу до Державного реєстру фізичних осіб-платників податків у випадку якщо через свої релігійні переконання такі особи відмовляються від прийняття реєстраційного номера, а навпаки передбачено ведення обліку таких осіб в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб - платників податків за прізвищем, ім'ям, по батькові та серією і номером паспорта, а не тільки за прізвищем, ім'ям та по-батькові, датою народження та місцем проживання.

Враховуючи те, що посилання позивача в касаційній скарзі на порушення судом апеляційної інстнації норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження при розгляді даної справи, та ним повно та всебічно перевірені надані сторонами докази, дана їм належна оцінка у рішенні, яке належним чином мотивоване і за своїм змістом та формою відповідає вимогам матеріального та процесуального закону, касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення апеляційної інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 220, 221, 223, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_3 - представника ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Державної фіскальної служби України, Володарсько-Волинської об'єднаної податкової інспекції Головного управлін7ня Державної фіскальної служби у Житомирській області про зобов'язання вчинити дії - без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий Д.В. Ліпський

Судді: С.В. Головчук

Ю.К. Черпак