Справа № 815/1936/16
УХВАЛА
14 липня 2016 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Потоцької Н.В.
за участю секретаря Мороз А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до суду,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправним та скасування наказу та поновлення на посаді.
В судовому засіданні 14.07.2016 р. представник позивача надала до суду заяву про зміну позовних вимог в порядку ст. 137 КАС України в якій просить:
- доповнити позовні вимоги ОСОБА_1, які були викладені у адміністративному позові від 22.04.2016 р. по справі № 815/1936/16 вимогами викладеними нижче;
- поновити строк на оскарження наказу ГУНП в Одеській області від 29.01.2016р. «Про організацію проведення атестування поліцейських ГУНП в Одеській області»;
- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Одеській області № 133 від 29.01.2016 року в частині включення посади, яку обіймав ОСОБА_1 до списку поліцейських, які підлягають атестації;
- поновити строк на оскарження дії Атестаційної комісії №13 Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо проведення атестації ОСОБА_1 03.03.2016 року;
- визнати протиправними дії Атестаційної комісії №13 Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо проведення атестації ОСОБА_1 03.03.2016 року;
- поновити строк на оскарження рішення Атестаційної комісії № 13 Головного управління Національної поліції в Одеській області, яке міститься в протоколі ОП№15.00004336.0026243 від 03.03.2016 року, в якому зазначено в розділі VI «Результати атестування (висновок атестаційної комісії)» атестаційного листа, а саме: « 4 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність», яке прийняте стосовно ОСОБА_1;
- визнати протиправним та скасувати рішення Атестаційної комісії №13 Головного управління Національної поліції в Одеській області, яке міститься в протоколі ОП№15.00004336.0026243 від 03.03.2016 року, в якому зазначено в розділі VI «Результати атестування (висновок атестаційної комісії)» атестаційного листа, а саме: « 4 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність», яке прийняте стосовно ОСОБА_1.
З поданої заяви вбачається, що представник позивача просить поновити строк на звернення з вимогами заявленими в порядку ст. 137 КАС України на оскарження:
- наказу ГУНП в Одеській області від 29.01.2016р. «Про організацію проведення атестування поліцейських ГУНП в Одеській області»;
- дій Атестаційної комісії №13 Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо проведення атестації ОСОБА_1 03.03.2016 року;
- рішення Атестаційної комісії № 13 Головного управління Національної поліції в Одеській області, яке міститься в протоколі ОП№15.00004336.0026243 від 03.03.2016 року, в якому зазначено в розділі VI «Результати атестування (висновок атестаційної комісії)» атестаційного листа, а саме: « 4 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність», яке прийняте стосовно ОСОБА_1.
Клопотання про поновлення строку обґрунтовано тим, що про суттєві порушення норм діючого законодавства ОСОБА_1 стало відомо тільки після того, як його представник ОСОБА_2 в рамках провадження № 815/1936/16 була ознайомлена із наказом ГУНП в Одеській області від 29.01.2016р. «Про організацію проведення атестування поліцейських ГУНП в Одеській області» та було встановлено, що атестаційна комісія ГУНП № 13 в Одеській області наказом керівника органу поліції не була створена.
Отже, ОСОБА_1 не міг знати про те, що атестаційна комісія ГУНП № 13 в Одеській області не була створена на момент проведена атестації та не мала право приймати будь-які рішення стосовно нього.
Представник відповідача заперечував проти клопотання про поновлення строку, оскільки з висновком атестаційної комісії позивач ознайомився 10.03.2016 р., строк на оскарження якого складає 1 місяць і починається з 11.03.2016 року та закінчується 12.04.2016 року. Позов надано 22.04.2016 року, а отже, строк на оскарження пропущено.
Розглянувши клопотання про поновлення строку звернення до суду, судом встановлено наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 5 КАС України, провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Виходячи з рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом як принципу здійснення правосуддя в адміністративних судах (п.3 ст. 7 КАС України), правила ст. 99 КАС України поширюються і на звернення до адміністративного суду особи з позовом у випадках, встановлених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами.
Приписами ч. 2 ст. 99 КАС України, визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 3 ст. 99 КАС України передбачено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
За приписами ч. ч. 3, 5 ст. 57 Закону України Про національну поліцію, атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками. Порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 1465 від 17.11.2015р. затверджено Інструкцію про порядок проведення атестування поліцейських (далі Інструкція № 1465), якою визначено порядок створення атестаційних комісій, організацію та порядок проведення атестування поліцейських.
Згідно п. 5 розділу VІ Інструкції № 1465 поліцейський, щодо якого центральною атестаційною комісією чи атестаційною комісією органу поліції прийнято висновок, визначений підпунктом 3 або 4 пункту 15 розділу IV цієї Інструкції, за умови набрання ним загалом за професійний тест та тест на загальні здібності та навички 60 балів і більше має право протягом 5 робочих днів з дня ознайомлення або оприлюднення на офіційному веб-сайті МВС, Національної поліції України чи відповідного органу поліції результатів атестування подати скаргу на висновок відповідної атестаційної комісії. Скарга подається безпосередньо до апеляційної атестаційної комісії відповідно до компетенції, яка визначена пунктом 1 цього розділу, чи шляхом надсилання на адресу відповідної апеляційної атестаційної комісії рекомендованою кореспонденцією (листом, телеграмою).
Як вбачається з матеріалів справи, 10.03.2016р. позивач ознайомився зі змістом атестаційного листа та висновком атестаційної комісії Головного управління Національної поліції в Одеській області від 03.03.2016 р., відображеним в Атестаційному листі (глава IV), однак з адміністративним позовом звернувся лише 22.04.2016р., тобто з пропуском місячного строку звернення до суду.
Щодо поновлення строку на оскарження наказу ГУНП в Одеській області від 29.01.2016 р. «Про організацію проведення атестування поліцейських ГУНП в Одеській області» то суд вважає , що вказаний строк не порушено, з огляду на таке.
Оскаржуваний наказ є організаційно розпорядчим документом, це вид письмового документа, у якому фіксують рішення адміністративних і організаційних питань, а також питань управління, взаємодії, забезпечення і регулювання діяльності органів влади, установ, підприємств, організацій, їх підрозділів і посадових осіб.
Отже, оскаржуваний наказ не містить предмету спору про прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, з урахуванням цього до нього підлягає застосуванню загальний строк на оскарження 6 місяців.
Відповідно до ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
Статтею 100 КАС України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Строки звернення до адміністративного суду з позовом обмежують час, протягом якого такі правовідносини вважаються спірними.
Суд зазначає, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є обєктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звертається до суду, та повязані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Відповідно п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Також слід зазначити, що позивач загалом набрав 59 балів (тобто менше 60), з яких за тестування на знання законодавчої бази (професійний тест) - 24 бали та тест на загальні здібності та навички - 35 балів, відтак за приписами п. 5 розділу VІ Інструкції № 1465 не передбачена можливість оскарження такого висновку до апеляційної атестаційної комісії.
Крім того, невирішення питання про можливість застосування строків звернення до суду може свідчити про порушення права на справедливий суд, закріпленого у ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Кажучі про принцип рівності сторін, Суд указує, що кожній стороні мають бути надані рівні можливості щодо представлення справи у такому вигляді, якій не ставить її у невигідне становище стосовно свого противника (рішення у справі "Бацаніна проти Росії" від 26.05.2009 р. № 3932/02, § 22).
Відповідно до прецендентного права Суду, рішення судів і трибуналів повинні бути належним чином мотивовані. Ступінь цього обовязку може варіюватися залежно від характеру рішення, що повинно бути визначено у світлі конкретних обставин справи (справа "ОСОБА_3 проти Іспанії" § 26).
Вказані принципи допомогають зрозуміти деякі важливі елементи справедливого суду. При цьому, й саме питання застосування строку звернення до суду тісно повязано з іх реалізацією.
Показовою в питанні застосування строку позовної давності в контексті ст. 6 Конвенції є справа "Gradescolo S.R.L. проти Молдови".
У цій справі Суд послався на прецедентне право щодо дотримання вимог стосовно допустимості застосування процесуального закону, як важливого аспекту права на справедливий судовий розгляд. Роль позовної давності має велике значення під час інтерпритації преамбули конвенції, відповідна частини якої проголошує верховенство закону, що є обов'язком для країн, які підписали Конвенцію.
Дотримання строку звернення є однією з умов реалізації права на позов і тісно повязано з реалізацією права на справедливий суд.
Наявність такої умови запобігає зловживанням і погрозам звернення до суду. Її відсутність призводила б до постійного збереження стану невизначеності у правовідносинах.
Це питання регулюється національним законодавством, тлумачиться Верховним Судом України (справа № 6-239цс14 від 04.02.2015 р., справа № 6-738цс15 від 24.06.2015 р. та інші) та вказаними рішеннями Європейського Суду з прав людини.
Адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дії Атестаційної комісії № 13 Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо проведення атестації ОСОБА_1 03.03.2016 року та визнання протиправним та скасування рішення Атестаційної комісії № 13 Головного управління Національної поліції в Одеській області, яке міститься в протоколі ОП №15.00004336.0026243 від 03.03.2016 року, в якому зазначено в розділі VI «Результати атестування (висновок атестаційної комісії)» атестаційного листа, а саме: « 4 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність», яке прийняте стосовно ОСОБА_1 підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст. ст. 99, 100, 102, 133, 160, 165 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання представника позивача про поновлення строку звернення до суду відмовити повністю.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Головного управління Національної поліції в Одеській області в частині позовних вимог щодо визнання протиправними дії Атестаційної комісії № 13 Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо проведення атестації ОСОБА_1 03.03.2016 року та визнання протиправним та скасування рішення Атестаційної комісії № 13 Головного управління Національної поліції в Одеській області, яке міститься в протоколі ОП №15.00004336.0026243 від 03.03.2016 року, в якому зазначено в розділі VI «Результати атестування (висновок атестаційної комісії)» атестаційного листа, а саме: « 4 - займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність», яке прийняте стосовно ОСОБА_1 - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 5-денний строк з дня отримання ухвали апеляційної скарги.
Суддя Потоцька Н.В.