Постанова № 58979596, 15.07.2016, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2016
Номер справи
815/2302/16
Номер документу
58979596
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2302/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2016 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання нечинним та скасування наказу ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області №77 від 18.09.2014 року, із змінами від 13.07.2015 року за №42 та зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернувся ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області про визнання нечинним та скасування наказу ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області №77 від 18.09.2014 року, із змінами від 13.07.2015 року за №42 та зобовязати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність для ведення особистого селянського господарства площею 2,00 га за рахунок земель Калаглійської сільської ради Овідіопольського району Одеської області (за межами населених пунктів).

В судовому засіданні 12.07.2016 року представник позивача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності та просив задовольнити позовні вимоги повністю. Представник відповідача ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області заперечив проти задоволення позовних вимог, але не заявив клопотань про витребування додаткових письмових доказів, допиту свідків чи експертів по цій справі, а тому, на підставі положень ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України, суд ухвалив рішення про розгляд цієї справи в порядку письмового провадження 15.07.2016 року за наявними в справі письмовими доказами та запереченнями.

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідачі на підставі ст.ст.15,202,203 ЗК України, Закону України «Про державний земельний кадастр», постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 є посадовою особою центрального органу виконавчої влади у сфері земельних відносин, якому ст.125 ЗК України, ст.23 Закону України «Про державний земельний кадастр» надані певні повноваження щодо оформлення (державну реєстрацію) прав осіб на земельні ділянки, у тому числі й шляхом видачі відповідних документів, що посвідчують це право, а тому спори щодо оскарження їх рішень, дій або бездіяльності з цього питання, відповідно до положень ст.55 Конституції України п.1 ч.2 ст.17,104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

На адресу ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області надійшла заява від ОСОБА_1 (реєстраційний № Б-2343/0/15-16 від 15.03.2016 року а.с.36) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтованою площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення на території Калаглійської сільської ради Овідіопольського району Одеської області (за межами населених пунктів).

За результатами розгляду заяви та доданих матеріалів ОСОБА_2 управлінням була надана мотивована відповідь від 12.04.2016 року № Б-2343/0-1316/6-16 (а.с.9), в якій було зазначено наступне.

Відповідно до доручення Віце-премєр-міністра України - міністра регіонального розвитку, будівництва та житлового комунального господарства України ОСОБА_3 від 08.10.2014 року №37732/0/1-14, яким доручено Держземагентству забезпечити надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (крім тих, що знаходяться у користуванні) для ведення фермерського господарства та особистого селянського господарства на конкурсній основі за результатами відкритих публічних земельних аукціонів, також згідно наказу Держземагентства України від 15.10.2014 року №328 «Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України від 14.10.2014 року» ОСОБА_2 управлінням Держземагентства в Одеській області наказом від 18.09.2014 року №77, із змінами від 13.07.2015 року №42, затверджений перелік земельних ділянок, право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами, до якого включена вищезазначена спірна земельна ділянка.

Позивач вважає такий акт субєкту владних повноважень щодо включення земельної ділянки, на яку подана ним заява до складу земельних ділянок, що повинні передаватись у власність чи користування на конкурсних засадах протиправним та зазначає про наявність підстав для зобовязання відповідача прийняти рішення щодо передачі йому вказаної земельної ділянки.

Оцінюючи оскаржене рішення суб`єкту владних повноважень суд виходить з приписів ч.3 ст.2 КАС України та приходить до висновку про його не відповідність законові в оскарженій частині з наступних підстав:

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади й місцевого самоврядування їхні посадові та службові особи повинні діяти у спосіб та порядку передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України відповідач суб`єкт владних повноважень повинен довести ґрунтовність та законність рішень, дій чи бездіяльності, що оскаржуються.

Головне управління Держгеокадастру в Одеській області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.

Головне управління діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру в Одеській області (далі - Положення), що затверджено наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 року № 26 (із змінами від 16.06.2015 року № 115, із змінами від 27.01.2016 року № 25).

Відповідно до Положення Головне управління у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Віце-прем єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, його першого заступника та заступників, наказами Держгеокадастру, дорученнями Голови Держгеокадастру та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, цим Положенням.

Повноваження органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування визначені статтею 122 Земельного кодексу України.

Законом України від 06.09.2012 року № 5245-УІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» було внесено зміни до Земельного кодексу України. Так, частину 4 статті 122 Земельного кодексу України було викладено в редакції: «Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб».

Відповідно до підпункту 12 пункту 4 Положення Головне управління розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством, на території Одеської області.

Виходячи з вищевикладеного, відповідно до вимог чинного земельного законодавства повноваження по передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах Одеської області з 01.01.2013 року покладені на Головне управління Держгеокадастру в Одеській області.

Відділом Держземагентства в Овідіопольському районі Одеської області (лист від 08.07.2015 року №22-1520-0.12-9046/2-15 а.с.40) за результатами аналізу матеріалів інвентаризації, іншої землевпорядної документації, звернення фізичних та юридичних осіб, зокрема, щодо надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства та ведення товарного сільськогосподарського виробництва, було надано перелік земель сільськогосподарського призначення державної власності для формування земельних ділянок, як обєктів цивільних прав, що не надані у власність чи у користування та підлягають продажу на земельних торгах, які розташовані на території Овідіопольського району Одеської області (за межами населеного пункту), було запропоновано включити земельну ділянку площею 50,00 га, яка розташована на території Калаглійської сільської ради Овідіопольського району Одеської області, до переліку земельних ділянок державної власності, право оренди на які виставляється на земельні торги окремими лотами.

За результатами проведеної роботи наказом ОСОБА_2 управління від 13.07.2015 року №42 «Про доповнення переліку земельних ділянок» (а.с.10) було доповнено перелік земельних ділянок, право оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами, і до якого включена земельна ділянка, що вказана у позовній заяві.

Згідно додатку №1 до цього наказу (а.с.11) цільове призначення цієї земельної ділянки загальною площею 50,0 га визначено для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до положень ч.2 ст.134 ЗК України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.

Таким чином, вказана земельна ділянка з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва не може бути відчужена на конкурентних засадах (земельних торгах) у разі її передачі громадянам, в звязку із чим, включення її до переліку земельних ділянок, що підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) згідно наказу відповідача від 13.07.2015 року №42 не відповідає положенням ч.2 ст.134 ЗК України та згідно положень ч.2 ст.162 КАС України підлягає визнанню протиправним та скасуванню в частині земельної ділянки площею 2,0 га, відносно якої позивачем була подана заява 28.01.2016 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення її у власність для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до положень ч.2 ст.123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідно до положень ч.4 ст.122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних вілдносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарсткого призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або користування для всіх потреб.

Після отримання вказаного клопотання компетеній орган державної влади чи місцевого самоврядування, згідно положень ч.3 ст.123 ЗК України повинен у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Вказана заява позивача від 28.01.2016 року була розглянута відповідачем та надана відповідь від 12.04.2016 року № Б-2343/0-1316/6-16 (а.с.9).

Суд не може погодитись з підставами відмови позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки, що містяться у відповіді відповідача від 12.04.2016 року № Б-2343/0-1316/6-16 з наступних підстав.

Відповідно до положень ч.3 ст.123 ЗК України заявнику може бути відмовлено у наданні згоди на розробку проекту землеустрою щодо відведення у користування земельної ділянки лише на підставі невідповідністі місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У відповіді відповідача від 12.04.2016 року № Б-2343/0-1316/6-16 підставою для відмови зазначені положення ч.3 статті 136 Земельного кодексу України, згідно якої передбачено, що земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.

Оскільки суд вище зазначив, що віднесення відповідачем цієї земельної ділянки до переліку тих, які підлягають відчуженню на конкурентних засадах продажу на земельних торгах наказом від 13.07.2015 року №42 неправомірно, суд не може погодитись із законністю відмови позивачу у розгляді його заяви від 28.01.2016 року по суті та прийняття відповідного рішення.

За вказаних обставин, суд погоджується з позицією представника відповідача стосовно можливості задоволення цих позовних вимог лише в частині зобовязання відповідача вчинити певні дії, а тому вказана позовна вимог згідно положень ч.1, ч.2 ст.162 КАС України підлягає задоволенню частково шляхом зобовязання відповідача розглянути по суті заяву позивача від 28.01.2016 року та прийняти за нею рішення, яке передбаченого положеннями ЗК України.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.94,158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позовні вимоги задовольнити частково.

2.Визнати протиправним та скасувати наказ ОСОБА_2 управління Держгеокадастру в Одеській області від 13.07.2015 року №42 щодо внесення доповнень до наказу від 18.09.2014 року №77 в частині включення земельної ділянки площею 2,00 га із земель Калаглійської сільської ради Овідіопольського району Одеської області (за межами населених пунктів) до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги окремими лотами.

3.Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру в Одеській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.01.2016 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки площею 2,00 га за рахунок земель Калаглійської сільської ради Овідіопольського району Одеської області (за межами населених пунктів) для ведення особистого селянського господарства та прийняти відповідне рішення, передбачене ЗК України.

4.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання повного тексту постанови.

Суддя Єфіменко К.С.