Постанова № 58979387, 11.07.2016, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.07.2016
Номер справи
812/663/16
Номер документу
58979387
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 липня 2016 рокуСєвєродонецькСправа № 812/663/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Шембелян В.С.,

за участі секретаря Олійник О.А.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши в відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління державної фіскальної служби у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Сєвєродонецька міська рада про оскарження індивідуальної податкової консультації,-

ВСТАНОВИВ:

17 червня 2016 року фізична особа підприємець ОСОБА_1 (далі Позивач) звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у місті Сєвєродонецьку Головного управління державної фіскальної служби у Луганській області (далі Відповідач, ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області) з вимогами про:

- скасування податкової консультації ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області на імя ОСОБА_1 від 24.05.2016 № 6434/12-14-13-01/20;

- зобовязання ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області надати позивачу нову податкову консультацію з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позову зазначено, що 15.07.2013 між позивачем та Сєвєродонецькою міською радою був укладений договір оренди земельної ділянки № 4412900000:07:001:0042, згідно з п. 9 якого орендна плата вноситься позивачем самостійно у грошовій формі та розмірі з 20.06.2013 7704,62 грн. на рік. 11.05.2016 позивач подав заяву до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області згідно зі ст.ст. 17, 52 Податкового кодексу України з проханням надати податкову консультацію по питанню правильного виконання Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669-VII.

24.05.2016 відповідач надав відповідь, в якій зазначив, що фізична особа підприємець ОСОБА_1 повинен сплачувати орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності у звязку з тим, що на сьогодні не розроблено порядок застосування статей 6-7 Закону № 1669-VII та не внесено відповідні зміни до Податкового кодексу України.

Позивач вважає, що відповідач неправильно розтлумачив норми законодавства, оскільки Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» не мав мети встановлювати чи змінювати норми Податкового кодексу України і лише визначає тимчасові заходи для забезпечення підтримки субєктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення. Цей закон діє не на всій території України, а лише на території, визначеній розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-Р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», діє тільки по відношенню до субєктів господарювання і тільки у період проведення антитерористичної операції (з 14.04.2014) та на шість місяців після дня її завершення.

Також відповідач не звернув увагу на п. 3 ст. 11 Закону № 1669-VII, згідно якого закони та інші нормативно-правові акти України діють в частині, що не суперечить цьому закону.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення проти позову від 01.07.2016 (а.с. 18-22), в яких послався на те, що, з урахуванням норм Податкового кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», орендна плата є загальнодержавним податком, у відносинах оподаткування цим податком застосовуються поняття, терміни, правила та положення виключно Податкового кодексу України, а виконанням податкового обовязку щодо сплати суми орендної плати є плата орендної плати у розмірах та за правилами, встановленими Податковим кодексом України. Податкова консультація позивачеві була надана у відповідності до вимог статті 52 Податкового кодексу України. На підставі викладеного відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Судом установлено, що ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа підприємець 25.06.2001 виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області, запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців про заміну свідоцтва про державну реєстрацію № 2 383 017 0000 005524, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи підприємця серії В02 № 113950 (а.с.10).

15.07.2013 між Сєвєродонецькою міською радою як орендодавцем та позивачем як орендарем укладено договір № 4412900000:07:001:0042 оренди землі, відповідно до п. 1 якого орендодавець, на підставі рішень сесії Сєвєродонецької міської ради за № 2740 від 20.06.2013 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку землі комерційного використання (під 42/100 часток відкритої автостоянки, майстерень по ремонту автомобілів з побутовими приміщеннями, боксів та підсобного приміщення), яка знаходиться за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Новікова, 6-в; п. 8 договір укладено на 25 (двадцять пять) років строком по 19 червня 2038 року включно..; п. 9 орендна плата вноситься орендарем самостійно у грошовій формі та розмірі: з 20.06.2013 7704,62 грн. на рік, що складає 3,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (а.с. 5-6).

11.05.2016 позивач звернувся до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області з заявою про надання податкової консультації з питання правильного виконання Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669-VII, просив пояснити: чи має він подати уточнену податкову декларацію з орендної плати за земельну ділянку, в котрій вказати суму орендної плати 0,00 грн. на місяць, чи без подачі декларації перестати перераховувати кошти на рахунок Сєвєродонецької міської ради за оренду земельної ділянки, чи якимось іншим шляхом виконати вимоги Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669-VII (а.с. 7).

У відповідь на зазначену заяву відповідачем надано податкову консультацію від 24.05.2016 № 6434/12-14-13-01/20, в якій зазначено, що згідно з п. 2.1 ст. 2 та п. 7.3 ст. 7 Податкового кодексу України будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Кодексу. Законом № 1669 не визначено порядок застосування вказаних, зокрема, у статтях 6-7 тимчасових заходів. Прийняття такого Закону не зумовило зупинення або зміну порядку адміністрування податків та зборів, права та обовязки платників податків та зборів; компетенцію контролюючих органів; повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю; а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Тобто, Закон № 1669 не змінив регулювання податкових відносин, які врегульовані спеціальним законом Податковим кодексом України, який, відповідно, і має вищу юридичну силу порівняно із Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції». Враховуючи наведене, ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області повідомляє, що фізична особа підприємець ОСОБА_1 повинен сплачувати орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності у звязку з тим, що на сьогодні не розроблено порядок застосування ст. 6 7 Закону № 1669 та не внесено відповідні зміни до Податкового кодексу України (а.с. 8-9).

Відповідно до підпункту 17.1.1 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України платник податків має право безоплатно отримувати у контролюючих органах, у тому числі і через мережу Інтернет, інформацію про податки та збори і нормативно-правові акти, що їх регулюють, порядок обліку та сплати податків та зборів, права та обов'язки платників податків, повноваження контролюючих органів та їх посадових осіб щодо здійснення податкового контролю.

Платник податків має право оскаржувати в порядку, встановленому цим Кодексом, рішення, дії (бездіяльність) контролюючих органів (посадових осіб), надані контролюючими органами податкові консультації (підпункт 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Податкового кодексу України).

Відповідно до статті 52 Податкового кодексу України за зверненням платників податків контролюючі органи надають їм безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання такого звернення даним контролюючим органом.

Згідно з пунктом 52.3 статті 52 Податкового кодексу України за вибором платника податків консультація надається в усній, письмовій або електронній формі. Консультація, надана в письмовій або електронній формі, обовязково повинна містити опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, вказаних у зверненні платника податків, обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства.

Як вбачається з заяви позивача від 11.05.2016, ним ставилося наступне питання щодо правильного виконання Закону № 1669-VII: чи має він подати уточнену податкову декларацію з орендної плати за земельну ділянку, в котрій вказати суму орендної плати 0,00 грн. на місяць, чи без подачі декларації перестати перераховувати кошти на рахунок Сєвєродонецької міської ради за оренду земельної ділянки, чи якимось іншим шляхом виконати вимоги Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669-VII.

При цьому відповідачем надано відповідь щодо обовязку ОСОБА_1 сплачувати орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності у звязку з відсутністю порядку застосування статей 6-7 Закону № 1669-VII та не внесенням відповідних змін до Податкового кодексу України, стосовно наявності чи відсутності якого питання позивачем не ставилося, та взагалі не надано відповіді на питання, визначені у заяві позивача.

Таким чином, з огляду на невідповідність змісту оскаржуваної податкової консультації питанням, поставленим в заяві позивача про надання останньої, є порушенням вимог пункту 52.3 статті 52 Податкового кодексу України, та безумовною підставою для її скасування.

Щодо доводів позивача про те, що відповідачем невірно розтлумачено норми Закону № 1669, суд зазначає таке.

08.06.2016 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування» від 17.05.2016 № 1365-VIII, пунктом 2 якого тексти статей 6 і 7 викладено в такій редакції:

"Звільнити субєктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону";

"Скасувати субєктам господарювання орендну плату за користування державним та комунальним майном, розташованим в населених пунктах, згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону".

Також статтю 4 Закону № 1669 доповнено частиною четвертою такого змісту: «Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р затверджено Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

Місто Сєвєродонецьк Луганської області, де розташована земельна ділянка, якою користується позивач, не включено до зазначених Переліків, з чого можна зробити висновок, що з 08.06.2016 позивач не звільнений від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Щодо періоду до 08.06.2016, суд зауважує, що 15.10.2014 набрав чинності Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 № 1669-VII (далі Закон № 1669), відповідно до статті 6 якого під час проведення антитерористичної операції звільнено субєктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Згідно із пунктом 2 статті 11 Закону № 1669 дія цього Закону поширюється на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 (стаття 1 Закону № 1669).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р затверджено Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого включено місто Сєвєродонецьк (пункт 13).

Відповідно до частини третьої статті 11 Закону № 1669 закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Тобто стаття 6 Закону № 1669 є нормою прямої дії, і підлягає застосуванню незалежно від внесення змін до Податкового кодексу України.

З огляду на те, що земельна ділянка, орендована позивачем, знаходиться в місті Сєвєродонецьку, яке відноситься до населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, позивач на момент звернення до податкового органу за наданням консультації - 11.05.2016 та на час її надання - 24.05.2016 і по 07.06.2016 був звільнений від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.

Тобто висновок відповідача, викладений в оскаржуваній податковій консультації, наданій станом на 24.05.2016, є хибним, і доводи позивача в цій частині є обґрунтованими.

Щодо позовної вимоги про зобовязання ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області надати позивачу нову податкову консультацію з урахуванням висновків суду суд зазначає таке.

Відповідно до абз. 2 п. 53.3 ст. 53 Податкового кодексу України визнання судом податкової консультації недійсною є підставою для надання нової податкової консультації з урахуванням висновків суду.

Таким чином, порушене внаслідок протиправної видачі податкової консультації право платника є відновленим шляхом скасування такої консультації. Оскільки наведене є підставою для надання податковим органом нової консультації, то окреме заявлення позовної вимоги про зобов'язання податкового органу надати нову консультацію не вимагається.

Підстави вважати, що контролюючий орган у майбутньому не виконає вимог закону і порушить права та інтереси позивача у цій частині відсутні.

Тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Позивачем при подачі позовної заяви до суду було сплачено судовий збір тільки за одну немайнову вимогу у розмірі 580,00 грн, отже за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м.Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області. на користь Державного бюджету України підлягають стягненню витрати зі сплати судового збору в розмірі 551,20 грн.

Згідно ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку відмови у задоволенні позову судові витрати позивачу, який не є суб'єктом владних повноважень, у справі не повертаються.

Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов фізичної особи підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління державної фіскальної служби у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Сєвєродонецька міська рада про оскарження індивідуальної податкової консультації задовольнити частково.

Скасувати податкову консультацію Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області від 24.05.2016 № 6434/12-14-13-01/20, надану на лист ОСОБА_1 від 11.05.2016 за вх. № 3205/3.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м.Сєвєродонецьку Головного управління ДФС у Луганській області (код 39890583, адреса: вул.Енергетиків, 72, м.Сєвєродонецьк, Луганська область, 93400) в дохід Державного бюджету України за банківськими реквізитами: отримувач коштів УК у м. Сєвєродонецьку /Луганський окр.адмін.суд 22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37944909, банк отримувача (МФО) 804013, рахунок отримувача 31217206784080, код класифікації доходів бюджету 22030101, судовий збір у розмірі 551,20 грн. (пятсот пятдесят одна гривня 20 коп.).

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 15 липня 2016 року.

Суддя ОСОБА_3