Білогірський районний суд Хмельницької області 30200 Хмельницька обл., смт Білогря, вул. Шевченка, 42, inbox@bg.km.court.gov.ua, Тел.(факс) 038 41 2 1444
Справа №: 669/518/16-а Провадження № 2-а/669/5/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 липня 2016 року смт.Білогір'я
Білогірський районний суд Хмельницької області
в складі:
головуючого - судді Герасимчук Н.П.,
при секретарі Семенюк В.В.,
прокурора Лисюк А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Білогіря адміністративну справу за позовом заступника керівника Старокостянтинівської місцевої прокуратури прокуратури Хмельницької області в інтересах держави до Ямпільської селищної ради Білогірського району Хмельницької області про зобовязання вчинити певні дії, треті особи Ямпільська ОСОБА_1 ступенів, Ямпільська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Хмельницької обласної ради,
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Старокостянтинівської місцевої прокуратури прокуратури Хмельницької області (надалі позивач, прокурор) звернувся до суду з позовом до Ямпільської селищної ради Білогірського району Хмельницької області (надалі відповідач) про визнання протиправною бездіяльності селищної ради та зобовязання вчинити певні дії, мотивуючи тим, що даний позов вноситься як захід прокурорського реагування з метою захисту інтересів учнів навчальних закладів, Ямпільської ОСОБА_1 ступенів і Ямпільської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Хмельницької обласної ради, щодо забезпечення безпеки дорожнього руху, профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що в ході обстеження дорожніх умов територій, прилеглих до навчальних закладів, Ямпільської ОСОБА_1 ступенів і Ямпільської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Хмельницької обласної ради, виявлено ряд недоліків, які негативно впливають на безпеку дорожнього руху транспорту та пішоходів.
11.04.2016 року Інспектором Білогірського ВП Теофіпольського ВП ГУНП у Хмельницькій області за результатами обстеження вищевказаних прилеглих до начальних закладів територій винесено припис, відповідно до якого Ямпільській селищній раді Білогірського району Хмельницької області необхідно усунути виявлені порушення. Однак відповідач не вжив заходів до виконання норм законодавства щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів.
Бездіяльність Ямпільської селищної ради Білогірського району Хмельницької області з даного питання ставить під загрозу права дітей на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти, грубо порушує вимоги Законів України «Про автомобільні дороги», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про дорожній рух», що стало приводом для звернення до суду з даним позовом.
В ході розгляду справи прокурор Лисюк А.О. позовні вимоги підтримала. Просила суд зобов'язати відповідача вжити передбачених законом заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на територіях, прилеглих до Ямпільської ОСОБА_1 ступенів та Ямпільської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Хмельницької обласної ради, а саме: встановити по вул. Миру в смт. Ямпіль Білогірського району Хмельницької області дорожні знаки 33.5.35.1-33.5.31.2 «Пішохідний перехід», 33.1.33 "Діти", 33.3.31 «ОСОБА_1 обмеження максимальної швидкості» та 33.3.32 «Кінець зони обмеження максимальної швидкості»; встановити по вул. Леніна в смт. Ямпіль Білогірського району Хмельницької області дорожні знаки 33.5.35.1-33.5.31.2 «Пішохідний перехід», 33.1.33 "Діти", 33.3.31 «ОСОБА_1 обмеження максимальної швидкості» та 33.3.32 «Кінець зони обмеження максимальної швидкості». Також просила стягнути з відповідача на користь прокуратури Хмельницької області судовий збір, сплачений при зверненні до суду.
Представник відповідача, Ямпільської селищної ради Білогірського району Хмельницької області, в судове засідання не зявився. В поданій до суду заяві просив розгляд справи проводити у його відсутності, позовні вимоги визнав та не заперечує проти їх задоволення.
Представники третіх осіб, Ямпільської ОСОБА_1 ступенів і Ямпільської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Хмельницької обласної ради, в судове засідання не зявилися, подавши до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Зясувавши позицію сторін, дослідивши письмові докази у справі, суд вважає вимоги позивача законними та обґрунтованими, ґрунтуючись на наступних підствах.
Згідно акту обстеження автомобільних доріг, які обслуговуються Білогірським районом, складеного 11 квітня 2016 року інспектором Білогірського ВП Теофіпольського ВП ГУНП у Хмельницькій області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_2, територія, прилегла до Ямпільської ОСОБА_1 ступенів, не обладнана дорожніми знаками 33.5.35.1-33.5.31.2 «Пішохідний перехід», 33.1.33 "Діти", 33.3.31 «ОСОБА_1 обмеження максимальної швидкості» та 33.3.32 «Кінець зони обмеження максимальної швидкості», а територія, прилегла до Ямпільської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Хмельницької обласної ради, не обладнана дорожніми знаками 33.5.35.1-33.5.31.2 «Пішохідний перехід», 33.1.33 "Діти", 33.3.31 «ОСОБА_1 обмеження максимальної швидкості» та 33.3.32 «Кінець зони обмеження максимальної швидкості» (а.с.8).
Відповідно до пп. 1.33 п. 1 розділу 33 Дорожні знаки Правил дорожнього руху України та п. 10.3.34 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування», знак 1.33 "Діти" - Ділянка дороги, на якій можлива поява дітей з території дитячого закладу (дошкільний заклад, школа, оздоровчий табір тощо), що прилягає безпосередньо до дороги. Знак 1.33 «Діти» повинен установлюватись перед ділянками доріг, на які є вихід з тери¬торії дитячих закладів (дошкільних закладів, шкіл, дитячих таборів тощо), що прилягають безпосеред¬ньо до даної дороги. Знак 1.33 повинен повторюватись. Перший знак повинен бути установлений на відстані 100 м, а другий не меншій ніж 50 м від початку небезпечної ділянки. З повторним знаком повинна застосо¬вуватись табличка 7.2.1, на якій зазначають довжину ділянки дороги, що прилягає безпосередньо до території дитячого закладу.
П.п 33.3.31 Правил та п.п.10.5.26,10.5.27 ДСТУ передбачено, що дорожній знак 3 .31 є заборонним знаком "ОСОБА_1 обмеження максимальної швидкості". Забороняється в зоні (населений пункт, мікрорайон, зона відпочинку тощо) рух із швидкістю, яка перевищує зазначену на знакові. 3.32 - "Кінець зони обмеження максимальної швидкості". Знак 3.31 «ОСОБА_1 обмеження максимальної швидкості» повинен застосовуватись у тому разі, коли швидкість треба обмежити на якійсь території (зона відпочинку, парк, автодром і т. ін., де немає чітко визначених доріг). Знаки 3.26 «Кінець заборони обгону», 3.28 «Кінець заборони обгону вантажним автомобі¬лям», 3.30 «Кінець обмеження максимальної швидкості», 3.32 «Кінець зони обмеження максимальної швидкості» і 3.42 «Кінець усіх заборон і обмежень» повинні застосовуватись для позначення кінця зони дії знаків 3.25, 3.27, 3.29 і 3.31, якщо немає потреби поширювати цю зону дії до найближчого за ходом руху перехрестя або до кінця населеного пункту. На дорогах з однією, двома або трьома смугами для руху в обох напрямках знаки 3.26, 3.28, 3.30, 3.32 і 3.42 допускається розташовувати тільки з лівого боку дороги на зворотному боці знаків 3.25, 3.27, 3.29 і 3.31, призначених для водіїв транспортних засобів, які рухаються в зустрічному напрямку.
Згідно п. 5 розділу 33 Дорожні знаки Правил дорожнього руху України та п.10.7.33 ДСТУ 4100-2002 «Знаки дорожні. Загальні технічні умови. Правила застосування» Знак 5.35.1 - 5.35.2 "Пішохідний перехід". Знак 5.35.1 встановлюється праворуч від дороги на ближній межі переходу, а знак 5.35.2 - ліворуч від дороги на дальній межі переходу.10.7.33 Знаки 5.35.1 і 5.35.2 «Пішохідний перехід» повинні застосовуватись для позначення місць,
призначених для організованого переходу пішоходів через проїзну частину, якщо інтенсивність руху автотранспорту перевищує 300 авт/год в обох напрямках та більше 100 пішоходів перетинають проїзну частину хоча б в одну годину будь-якого дня тижня. Знак 5.35.1 повинен установлюватись праворуч від дороги, знак 5.35.2 ліворуч. На дорогах з розділювальною смугою, де кожна з проїзних частин має дві і більше смуг руху, знак 5.2 повинен ус¬тановлюватись ліворуч від кожної з проїзних частин на розділювальній смузі. У разі відсутності на переході розмітки 1.14.11.14.3 знаки 5.35.1 і 5.35.2 повинні бути установ¬лені так, щоб знак 5.35.1 містився відносно транспортних засобів, що наближаються до переходу, на ближній межі переходу, а знак 5.35.2 на дальній. Ширину нерозміченого пішохідного переходу, що міститься між поперечними перетинами дороги, де встановлені знаки 5.35.1 і 5.35.2, повинна визначатись залежно від інтенсивності пішохідного по¬току з розрахунку 1 м на 500 піш/год, але становити не менш ніж 4 м. Знак 5.35.2 допускається розташовувати на зворотному боці знака 5.35.1, призначеного для водіїв зустрічного напрямку. На регульованих перехрестях, зокрема і на тих, які позначено дорожньою розміткою 1.14.3 і світло¬форну сигналізацію не переводять у режим жовтого миготіння, знаки 5.35.1 і 5.35.2 можна не встанов¬лювати. На нерегульованих перехрестях з нерозміченими пішохідними переходами за умови, що внутріш¬ня межа переходу співпаде з краєм проїзної частини, знаки 5.35.1 і 5.35.2 допускається установлювати тільки на зовнішніх межах переходу.
Інспектором Білогірського ВП Теофіпольського ВП ГУНП у Хмельницькій області старшим лейтенантом поліції ОСОБА_2 за результатами обстеження територій, прилеглих до Ямпільської ОСОБА_1 ступенів і Ямпільської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Хмельницької обласної ради, 11 квітня 2016 року винесено припис № 2, відповідно до якого Ямпільській селищній раді Білогірського району Хмельницької області до 01 травня 2016 року необхідно усунути вказані вище порушення.
Відповідач не вжив заходів до виконання вищевказаних норм законодавства щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих територіях до навчальних закладів, Ямпільської ОСОБА_1 ступенів і Ямпільської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Хмельницької обласної ради. Невиконання вимог припису підтверджується повідомленням Ямпільської селищної ради Білогірського району Хмельницької області №247/02-27 від 16.06.2016 року(а.с.10), відповідно до якого селищна рада повідомляє, що виконання заходів безпеки дорожнього руху будуть виконані після уточнення бюджету ради на ІІ півріччя 2016 року.
Статтею 16 Закону України " Про автомобільні дороги" визначено, що вулиці і дороги міст та інших населених пунктів знаходяться у віданні органів місцевого самоврядування і є комунальною власністю.
Згідно ст. 19 Закону України " Про автомобільні дороги", основними обов'язками органів місцевого самоврядування у частині управління функціонуванням і розвитком вулиць і доріг міст та інших населених пунктів є, зокрема, забезпечення безперервних, безпечних, економічних та зручних умов руху транспортних засобів і пішоходів вулицями і дорогами міст та інших населених пунктів; організація будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів за встановленими для них будівельними нормами, державними стандартами та нормами.
Статтею 31 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що одним із повноважень сільської ради є організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків, шляхів місцевого значення, а також капітального та поточного ремонту вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як співфінансування на договірних засадах).
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про дорожній рух", до компетенції сільських, селищних рад, їх виконавчих органів у сфері дорожнього руху належить: забезпечення виконання вимог законодавства та рішень центральних органів виконавчої влади з питань дорожнього руху і його безпеки; розробка, затвердження та виконання місцевих програм безпеки дорожнього руху; організація та контроль за діяльністю підприємств з питань дорожнього руху і його безпеки; сприяння діяльності по утриманню у безпечному для дорожнього руху стані автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів та їх облаштуванню об'єктами сервісу; здійснення заходів щодо профілактики дитячого дорожньо-транспортного травматизму.
Ямпільською селищною радою Білогірського району Хмельницької області в порушення вищевказаних норм законодавства не вжито заходів щодо забезпечення вищевказаних норм законодавства, не вжито заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглих до навчальних закладів територій.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Бездіяльність з питання забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на територіях, прилеглих до навчальних закладів Ямпільської ОСОБА_1 ступенів і Ямпільської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Хмельницької обласної ради, ставлять під загрозу передбачені ст.ст. 3,19,27,49,53 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я та загальнодоступність освіти, грубо порушує вимоги Законів України "Про автомобільні дороги", «Про місцеве самоврядування в Україні", «Про дорожній рух".
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про необхідність забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на територіях, прилеглих до вказаних навчальних закладів, та визнання у зв'язку із цим протиправною бездіяльність Ямпільської селищної ради Білогірського району Хмельницької області, що негативно відображається на безпеці дорожнього руху та пішоходів в смт Ямпіль Білогірського району Хмельницької області, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 11 КАС України.
Враховуючи викладеного та керуючись ст., ст.70, 71, 79, 86, 136, 158, 160, 162, 163, 167, 255 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов заступника керівника Старокостянтинівської місцевої прокуратури прокуратури Хмельницької області задовільнити.
Визнати протиправною бездіяльність Ямпільської селищної ради Білогірського району Хмельницької області з питань не забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на прилеглій до навчальних закладів - Ямпільської ОСОБА_1 ступенів та Ямпільської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Хмельницької обласної ради, територій.
Зобов'язати Ямпільську селищну раду Білогірського району Хмельницької області вжити заходів щодо забезпечення безпечних умов руху транспортних засобів і пішоходів на територіях, прилеглих до Ямпільської ОСОБА_1 ступенів та Ямпільської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Хмельницької обласної ради, а саме: встановити по вул. Миру в смт Ямпіль Білогірського району Хмельницької області дорожні знаки 33.5.35.1-33.5.35.2 «Пішохідний перехід», 33.1.33 "Діти", 33.3.31 «ОСОБА_1 обмеження максимальної швидкості» та 33.3.32 «Кінець зони обмеження максимальної швидкості»; встановити по вул. Леніна в смт. Ямпіль Білогірського району Хмельницької області дорожні знаки 33.5.35.1-33.5.35.2 «Пішохідний перехід», 33.1.33 "Діти", 33.3.31 «ОСОБА_1 обмеження максимальної швидкості» та 33.3.32 «Кінець зони обмеження максимальної швидкості».
Стягнути із Ямпільської селищної ради Білогірського району Хмельницької області на користь прокуратури Хмельницької області судовий збір в розмірі 1378 гривень 00 копійок, сплачений позивачем при зверненні до суду, та перерахувати його за наступними реквізитами: прокуратура Хмельницької області, код ЄДРПОУ 02911102, р/р 35218028002814, банк ДКСУ, м.Київ, МФО 820172, код класифікації видатків бюджету - 2800.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Білогірський районний суд Хмельницької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя підпис ОСОБА_3
З оригіналом згідно.
Суддя Білогірського районного суду
Хмельницької області ОСОБА_3