Постанова № 58969001, 11.07.2016, Подільський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
11.07.2016
Номер справи
553/1747/16-а
Номер документу
58969001
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Ленінський районний суд м.Полтави

Справа № 553/1747/16-а

Провадження № 2-а/553/51/2016

П О С Т А Н О В А

Іменем України

11.07.2016м. Полтава

Ленінський районний суд м. Полтави у складі:

головуючого судді - Новака Ю.Д.,

при секретарі - Каленіченко В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними, та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся із позовом ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними, та зобовязання вчинити певні дії.

Посилався на те, що 14 квітня 2016 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві, яке на даний час реорганізовано в Полтавське об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області про перерахунок пенсії, призначеної згідно ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру».

Вказував, що 18 березня 2016 року відповідачем за вихідним номером 14/к-06 відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».

Зазначене рішення відповідача вважає необґрунтованим та незаконним.

В своїй позовній заяві просив судвизнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в перерахунку його пенсії та зобов'язативідповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2016 року виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Полтавської області від 01 березня 2016 року № 1/86, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідност. 50-1Закону України «Про прокуратуру»та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не зявився, попередньо надавши заяву про розгляд справи без його участі, зазначивши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог посилаючись на їх безпідставність та необгрунтованість.

Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 03 березня 1998 року перебуває на обліку в ОСОБА_2 об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області (до реорганізації - Управління Пенсійного фонду України Ленінського району в м. Полтаві) як одержувач пенсії згідноЗакону України «Про прокуратуру», при цьому пенсія позивачу була призначена в розмірі 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати на посаді прокурора Полтавського району відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»в редакції, чинній на час призначення пенсії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»установлено, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах установ, закладів та організацій, у тому числі за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій, посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) працівників підвищуються відповідно до збільшення розміру посадового окладу працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери, затвердженоїпостановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2002 р. N 1298, з встановленням з 1 грудня 2015 р. у штатному розписі посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери у відповідних розмірах.

Відповідно до ст.50-1Закону України «Про прокуратуру» (в редакції станом на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Також норми ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»як в редакції станом на час призначення позивачу пенсії, так і станом на час вирішення справи судом, передбачають, що обчислення(перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою,з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Позивач ОСОБА_1, реалізуючи своє право на здійснення перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною розміру робітної плати за відповідною посадою, 14 березня2016 року звернувся з заявою про перерахунок пенсії з наданням відповідної довідки № 1/86 від 01 березня 2016 року.

Відмовляючи позивачу у здійсненні перерахунку, відповідач посилається на норми п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни від 02 березня 2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», вказуючи, що з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, зокрема, відповідно доЗакону України «Про прокуратуру».

Разом з тим,ст. 19 Конституції Українипередбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідност. 22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідност. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсійне забезпечення громадян України, в т.ч. порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення",Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"та іншими нормативно-правовим актами.

Статтею 50-1Закону України «Про прокуратуру»в редакції станом на час вирішення справи передбачено, щотимчасово, у періодз 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 рокуособам, на яких поширюється дія цьогоЗакону(крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії / щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом,законами України "Про статус народного депутата України", «Про державну службу", «Про судоустрій і статус суддів", пенсія, призначена відповідно до цієї статті, не виплачується; у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на інших посадах/роботах пенсії, призначені відповідно до цієї статті, розмір яких перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Також передбачено,що з 1 січня 2016 року пенсія, призначена особам відповідно до цієї статті(крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"),у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом,законами України "Про статус народного депутата України", «Про державну службу", « Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цьогоЗаконупоновлюється.

Як встановлено судом, позивач ОСОБА_1, є особою, якій призначена пенсія відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», при цьому станом на час звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії позивач не працює (звернувся не в період роботи)на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом,законами України "Про статус народного депутата України", «Про державну службу", «Про судоустрій і статус суддів", тому в силу норм ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»пенсія позивача має виплачуватися та перераховуватися не відповідно доЗакону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а в силу норм ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру».

Згідно з п. 5 Розділу III. Прикінцеві положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України "Про державну службу", «Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів", «Про статус народного депутата України", «Про Кабінет Міністрів України", « Про судову експертизу", «Про Національний банк України", « Про службу в органах місцевого самоврядування", « Про дипломатичну службу", Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Разом з тим, чинна редакція ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»передбачає, щообчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Будь-які зміни до даної норми права станом на час вирішення справи не внесені.

З цих підстав суд приходить до висновку, що відповідач, будучи суб'єктом власних повноважень, діючи на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України, мав при надходженні звернення позивача про перерахунок пенсії діяти відповідно до ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо здійснення перерахунку пенсії за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонером, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої позивач вийшов на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відтак, нова редакція ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру"суттєво звужує і обмежує зміст та обсяг прав пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким пенсія призначена до набрання чинності цими законами.

Аналогічна правова позиція висловлена у рішенні Верховного Суду України в постанові від 10.12.2013 року у справі №21-348а13.

Відповідно до вимог частини 1статті 244-2 КАС Українирішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Частиною 2статті 161 КАС Українивстановлено, що при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першоїстатті 237 цього Кодексу.

Приписамист.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Крім того, відповідно до ст. ст.22та64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі іЗаконом України "Про прокуратуру") є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Тому звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно дост. 22 Конституції Українине допускається.

Пенсія позивачу була призначена відповідно до ст.50-1Закону України "Про прокуратуру" до набрання чинності цими законами. Крім того, зміни внесені до вказаної статті стосуються саме призначення пенсії, а не її перерахунку.

Отже, новий порядок призначення та виплати пенсії, встановлений вищевказаними законами, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання ними чинності.

Тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню та вважає за необхідне визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати Полтавське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії позивача починаючи з 01 січня 2016 року виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Полтавської області від 01 березня 2016 року № 1/86 у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Керуючись ст.ст.2,9,158,159,163,167,183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними, та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Полтавське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 січня 2016 року виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки Прокуратури Полтавської області від 01 березня 2016 року № 1/86 у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд м. Полтави протягом десяти днів з дня проголошення постанови.

Суддя Ленінського районного суду м. Полтави ОСОБА_3