Справа №521/7678/16-а
Провадження №2а/521/205/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2016 року місто Одеса
Малиновський районний суд м. Одеси, у складі:
головуючого судді Леонова О.С.,
при секретарі Малиш О.Л.,
за участю:
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання відмови неправомірною та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
26.04.2016 року ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Управління пенсійного фонду в Малиновському районі м. Одеси про визнання відмови неправомірною та зобовязання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 13.01.1987 року по 13.02.1987 рік він знаходився в м. Чорнобиль та виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на посаді водія. Працював у 10-ти кілометровій зоні.
Після досягнення 52-річного віку він звернувся в управління ПФУ в Малиновському районі м. Одеси за призначенням пільгової пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» із зменшенням на 8 років пенсійного віку для осіб, які працювали у зоні відчуження з 1987 року.
Відповідно до винесеного управлінням рішення від 29.03.2016 року №9324 про відмов, їй як ліквідатору наслідків ЧАЕС відмовлено у призначенні пенсії. Управління мотивувало свою відмову наявністю розбіжностей у наданих документах щодо участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та необхідністю підтвердження додатковими документами.
Він звертався і раніше до управління для підрахунку стажу роботи, що дає право на пенсію, та йому було повідомлено, що неможливо зарахувати до стажу період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у пільговому обчисленні згідно довідок №93 та №214 від 11.05.1992 року, № 10-02-82/306 від 18.05.2009 року, оскільки не зазначено повне імя та по-батькові. У звязку з чим він вимушений був звертатися до суду для підтвердження належності йому відповідних документів. Його заява судом була задоволена в повному обсязі.
Також з трудової книжки, виданої 02.09.1980 року на його імя вбачається, що з грудня 1983 року по жовтень 1988 року він працював на автотранспортному підприємстві № 15122, яке було перейменовано в АТП 35128, та потім в АТП 15128.
Його було нагороджено почесною грамотою за самовіддану працю, добросовісне відношення до виконання особливо важливого завдання по ліквідації аварії на ЧАЕС.
З довідки №2960 від 14.07.2015 року, виданої Управлінням соціального захисту населення в Малиновському районі вбачається, що ОСОБА_2, є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2), перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення з 01.12.2002 року і отримує призначені компенсаційні виплати.
Факт виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується також, його
посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (2 категорії) серії А № 289745 та № 514405.
Додатковим підтвердженням статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС може бути факт отримання зарплати у підвищених розмірах.
Просить суд визнати відмову управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси у призначенні пенсії за віком ОСОБА_2 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неправомірною; зобовязати УПФУ в Малиновському районі м. Одеси призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, як особі яка працювала у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, починаючи з 16.09.1915 року.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не зявився, але в позовній заяві зазначив, що просить справу розглядати за його відсутності.
Представник відповідача УПФУ в Малиновському районі м. Одеси ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та надала письмові заперечення (вх. 24687 від 02.06.2016 року), відповідно до яких просила відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню частково, з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що 13.01.1987 року по 13.02.1987 рік ОСОБА_2 знаходився в м. Чорнобиль та виконував завдання по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на посаді водія. Працював у 10-ти кілометровій зоні, що підтверджується довідкою №177/02 від 01.07.1996 року, а також довідкою №756 від 16.11.1992 року, що видана автопідприємством №15128.
Після досягнення 52-річного віку ОСОБА_2 16.12.2015 року звернувся в управління ПФУ в Малиновському районі м. Одеси за призначенням пільгової пенсії відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи» із зменшенням на 8 років пенсійного віку для осіб, які працювали у зоні відчуження з 1987 року.
Відповідно до винесеного управлінням рішення від 29.03.2016 року №9324 ОСОБА_2 як ліквідатору наслідків ЧАЕС було відмовлено у призначенні пенсії,мотивуючи це тим, що має місце розбіжність у наданих документах щодо участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та необхідністю підтвердження додатковими документами.
Згідно ст.10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, працівники державних, громадських, інших підприємств установ, і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і деактивації техніки або їх будівництві.
Згідно з ч.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема на 10 років учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
Перелік необхідних документів для призначення пенсії визначений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який затвердженийпостановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 р. N 22-1.
Відповідно до підпункту "ґ" п. 7 цього Порядку з урахуванням положень ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської
катастрофи" до заяви про призначення пенсії за віком додається також посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 N122,або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Як вбачається з копії трудової книжки серії БТ-І №5104358, виданої 02.09.1980 року на імя ОСОБА_2, з грудня 1983 року по жовтень 1988 року він працював в автотранспортному підприємстві № 15122, яке було перейменовано в АТП 35128, та потім в АТП 15128.
Згідно довідки №2960 від 14.07.2015 року, виданої Управлінням соціального захисту населення в Малиновському районі вбачається, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2) та перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення з 01.12.2002 року і отримує призначені компенсаційні виплати.
Крім того, факт виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС гр. ОСОБА_2 підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (2 категорія) серії А № 514405.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 55 зазначеного Закону особам, які працювали у зоні відчуження у 1987 році пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленогост. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування",на 8 років.
Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України саме на представника влади покладається обов'язок доводити правомірність своїх рішень, дій.
За наявності достатніх правових підстав та згідно з положеннями Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позивачу присвоєно статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Наявність в особи даного статусу передбачає надання з боку держави відповідних пільг, до яких відноситься зниження пенсійного віку.
Таким чином, суд оцінивши досліджені по справі докази, вважає, що відмова управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі щодо призначення позивачу пільгової пенсії є неправомірною.
Але щодо періоду з якого треба призначати пенсію, то відповідач зобовязаний призначити та виплачувати ОСОБА_2 з 16.09.2015 року пенсію із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Керуючись, ст.ст.6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 100, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси про визнання відмови неправомірною та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати відмову УПФУ в Малиновському районі м. Одеси у призначенні пенсії за віком ОСОБА_2 як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС неправомірною.
Зобовязати УПФУ в Малиновському районі м. Одеси призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, як особі яка працювала у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, починаючи з 16.09.2015 року.
Постанову може бути оскаржено протягом 10-ти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні мають право оскаржити постанову протягом 10-ти днів з дня отримання її копії.
Постанова ухвалена в нарадчій кімнаті й видрукувано в одному екземплярі.
Суддя: