Постанова № 58961336, 15.07.2016, Шевченківський районний суд м. Чернівців

Дата ухвалення
15.07.2016
Номер справи
727/4787/16-а
Номер документу
58961336
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 727/4787/16-а

Провадження № 2-а/727/158/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 липня 2016 року. Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

головуючого судді - Данилюка М.І.

при секретарі - Бордіян А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернівці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання неправомірними дії та зобовязання вчинити певні дії щодо перерахунку пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії та зобовязання здійснити її перерахунок.

Посилався на те, що вона з 04 березня 2011 року до даного часу перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію за вислугою років, обчислену відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру».

Звернувшись до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з заявою про здійснення перерахунку пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та надала довідку прокуратури Чернівецької області № 18/205-вих-16 від 29 квітня 2016 року про розмір її нового середньомісячного заробітку, просила перерахувати та встановити їй пенсію у розмірі 90% середньомісячного заробітку, оскільки вона була призначена і виплачувалась їй ще до внесення відповідних змін в Закон України «Про прокуратуру». Однак управління Пенсійного фонду України у м. Чернівцях листом № 125/Б-11 від 06 травня 2016 року повідомило, що з 01 червня 2015 року раніше призначені пенсії не перераховуються.

Вважає, що зазначена відмова у перерахуванні їй пенсії є незаконною, оскільки суперечить чинному законодавству.

Згідно ст.16 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76 від 28 грудня 2014 року Кабінет Міністрів України зобовязано у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону. В той же час, у випадку розроблення такого механізму, перерахунок пенсії буде здійснюватись особам, які реалізовують своє право на призначення пенсії після 01 червня 2015 року.

Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в своєму листі невірно посилалось на пункт 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02 березня 2015 року, зазначивши, що «з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеним законом, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються», оскільки останнє речення цього абзацу «раніше призначені пенсії не перераховуються» в Законі відсутнє. Ця стаття Закону стосується лише призначення пенсій, а не здійснення її перерахунку.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» № 76 від 28 грудня 2014 року, який набрав чинності з 01 січня 2015 року, внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру», згідно яких пенсія призначається у розмірі 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Однак ці законодавчі зміни стосуються тих прокурорсько-слідчих працівників, які реалізували чи реалізовують своє право на пенсію, починаючи з 01 січня 2015 року, адже відповідно до вимог ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи.

При перерахунку їй пенсії необхідно врахувати те, що законодавчі зміни до Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Крім того, при вирішенні питання про застосування відповідних норм Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку вже призначених пенсій необхідно також керуватись вимогами ст.22 Конституції України, де зазначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, тобто при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватись норма права, що визначає розмір пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку, яка діяла на момент призначення пенсії.

Відповідно до ч.13 ст.50-1 цього Закону у тій же редакції обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Також згідно з ч.18 ст.20-1 даного Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугою років та зобовязати провести їй з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії з середньомісячного заробітку згідно довідки прокуратури Чернівецької області № 18/205-вих-16 від 29.04.2016 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної заробітної плати працівника прокуратури.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугою років та зобовязати провести їй з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії із середньомісячного заробітку згідно довідки прокуратури Чернівецької області № 18/205-вих-16 від 29.04.2016 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної заробітної плати працівника прокуратури з підстав, вказаних в позовній заяві, повністю підтвердивши викладені в ній обставини.

Представник відповідача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити у задоволенні заяви.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають до задоволення.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 04 березня 2011 року перебуває на обліку в ОСОБА_2 управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області як одержувач пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», що підтверджується копією пенсійного посвідчення.

В травні 2016 року позивач звернулась до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з заявою про перерахунок пенсії у звязку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», надавши довідку прокуратури Чернівецької області № 18/205-вих-16 від 29.04.2016 року.

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 125/Б-11 від 31.05.2016 року ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку пенсії та зазначено, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02 березня 2015 року у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про ОСОБА_3 України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. З 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених цими законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» норми пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» виключені.

Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ в редакції від 05 листопада 1991 року. Редакція зазначеної статті змінювалась.

Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-УІ змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті). Так, відповідно до частини тринадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Внесені Законами № 3668-УІ "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" і № 1166-УІІ "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії по інвалідності 2-ї групи, є частини тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, які змін у зв'язку із прийняттям Законів № 3668-УІ і № 1166-УІІ не зазнали.

З правової позиції Конституційного Суду України вбачається, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відносно цих вимог закону суд вважає, що відповідач не довів правомірності свого рішення щодо відмови позивачу ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05 листопада 1991 року) в розмірі 90 відсотків її середньомісячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Чернівецької області № 18/205-вих-16 від 29.04.2016 року, цим самим порушив конституційне право позивача, передбачене ч.1 ст.46 Конституції України, та діяв не у відповідності з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України, якою на органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб покладено обов'язки діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України.

Також, 01 квітня 2015 року набрав чинності Закон України від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», яким внесено зміни в статтю 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій управління Пенсійного фонду України в м. Чернівцях щодо відмови в перерахунку їй пенсії за вислугою років з 01 січня 2016 року відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 05 листопада 1991 року) в розмірі 90 відсотків її середньомісячної заробітної плати згідно довідки прокуратури Чернівецької області № 18/205-вих-16 від 29.04.2016 року та зобовязання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити такий перерахунок є обґрунтованими і підлягають до задоволення.

Оскільки позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені, то у відповідності до вимог ст.94 ч.1 КАС України суд вважає, що з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь позивача належить стягнути понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551 грн. 21 коп.

На підставі викладеного, відповідно до ст.ст.19, 22, 46, 58 Конституції України, ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05 листопада 1991 року, постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст.41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95ВР та керуючись ст.ст.6, 7, 9, 11, 14, 70, 71, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати дії ОСОБА_2 управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області якими відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки прокуратури Чернівецької області № 18/205 від 29.04.2016 р. ОСОБА_1, протиправними.

Зобовязати Управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру», у редакції від 12.07.2001 № 2663-ІІІ, що діяла станом на час призначення пенсії з розрахунком 90 % від середнього заробітку щомісячної заробітної плати працівника прокуратури, згідно довідки прокуратури Чернівецької області № 18/205 від 29.04.2016 р. про заробітну плату, починаючи з 01.01.2016 року, з урахуванням обмежень максимального розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність на відповідний рік.

Стягнути з ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 551 гривня 21 копійка.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Чернівців.

СУДДЯ М.І. Данилюк