Постанова № 58955233, 13.07.2016, Касаційний господарський суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий господарський суд України)

Дата ухвалення
13.07.2016
Номер справи
911/1052/14
Номер документу
58955233
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2016 року Справа № 911/1052/14

Вищий господарський суд України у складі колегії: головуючого, судді Васищака І.М., суддів Грека Б.М., Студенця В.І., за участі прокурора відділу Генеральної прокуратури України Б. Безкоровайного та представників сторін С. Богдана (дов. від 14.01.2016), Л. Рубан (дов. від 24.06.2016), розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу першого заступника прокурора Київської області на рішення Господарського суду Київської області від 10 липня 2015 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 19 жовтня 2015 року у справі № 911/1052/14 за позовом заступника прокурора Київської області в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, публічного акціонерного товариства "Київоблгаз" до публічного акціонерного товариства "Миронівський завод по виготовленню круп та комбікормів" про стягнення 6 549 595 грн 73 коп.,

УСТАНОВИВ: У березні 2014 року перший заступник прокурора Київської області в інтересах держави в особі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" звернувся до Господарського суду Київської області з позовом до публічного акціонерного товариства "Миронівський завод по виготовленню круп та комбікормів" про стягнення 6 549 595 грн 73 коп. з підстав проведення перерахунку об'єму протранспортованого природного газу.

Відповідач позов не визнав, посилаючись на відсутність підстав для перерахунку.

Справа неодноразово розглядалась господарськими судами і рішенням Господарського суду Київської області від 10 липня 2015 року (суддя О. Третьякова), залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 19 жовтня 2015 року, у позові відмовлено з мотивів безпідставності вимог.

Перший заступник прокурора Київської області просить судові рішення скасувати з підстав неправильного застосування господарськими судами статей 627, 628 Цивільного кодексу України, пунктів 5.13, 12.1, 12.5, 12.6, 12.10 Правил обліку природного газу під час його транспортування розподільними мережами постачання та споживання, затвердженим наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року № 618 (далі - Правила обліку газу), статей 42, 43, 33, 34, 36, 43 і 82 Господарського процесуального кодексу України та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" вимоги касаційної скарги підтримало з тих же підстав.

Публічне акціонерне товариство "Миронівський завод по виготовленню круп та комбікормів" проти доводів касаційної скарги заперечує і в її задоволенні просить відмовити.

Сторони належним чином були повідомлені про час і місце судового засідання, проте представник Міністерства енергетики та вугільної промисловості України у судове засідання не з'явився.

Колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Господарськими судами встановлено, що між публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" та публічним акціонерним товариством "Миронівський завод по виготовленню круп та комбікормів" укладені договори від 28 грудня 2011 року № 160002-ПГ/12/58 на постачання природного газу за врегульованим тарифом для потреб промислових споживачів (далі - договір постачання); від 31 грудня 2008 року № 160002/61/09 на транспортування природного газу в редакції додаткової угоди від 1 липня 2011 року № 8 (далі - договір транспортування); технічна угода від 1 липня 2011 року № 1 про режим транспортування, порядок обліку та документальне оформлення прийому-передачі природного газу (далі - технічна угода).

На підставі пунктів 3.4 і 5.2.2 договору постачання, представники облгазу 22 листопада 2012 року здійснили перевірки стану обліку природного газу на об'єктах споживача, про що складені акти № 60341 (лінія № 1) і № 60342 (лінія № 2), та виявили похибку в показниках комерційного вузла обліку газу, а саме датчика тиску МИДА-ДА-13П № 07423562, який 28 листопада ц. р. був демонтований з метою проведення позачергової повірки, про що складено акт.

За висновком проведеної державним підприємством "Київський обласний науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" експертної повірки перетворювач тиску визнано непридатним до експлуатації (акт від 19 грудня 2012 року № 1).

На підставі пункту 5.13.2 Правил обліку газу, ураховуючи положення пункту 2.10.2 і підпункту 2.10.2.2 технічної угоди, облгаз здійснив перерахунок об'єму протранспортованого споживачу природного газу за період з 1 по 28 листопада 2012 року за проектною номінальною потужністю його газового обладнання.

Акт приймання-передачі природного газу за листопад 2012 року на суму 6 549 595 грн 73 коп. був оформлений облгазом 31 липня і отриманий заводом 28 серпня 2013 року.

Відмова відповідача сплатити зазначену суму спричинила спір.

Відповідно до частин 2 і 4 статті 11 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" комерційний (приладовий) облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки; вузлом обліку природного газу є сукупність засобів вимірювальної техніки та допоміжних засобів, призначених для вимірювання у робочих умовах, реєстрації, збереження результатів вимірювання та розрахунків об'єму газу, приведеного до стандартних умов. Зазначені положення кореспондуються з положеннями Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".

Організація перевірок технічного стану комерційних вузлів обліку газу регламентуються Правилами обліку газу, пунктом 12.1. яких встановлено, що перевірки технічного стану комерційних вузлів обліку газу та правильності розрахунків протранспортованого та реалізованого споживачу газу проводяться уповноваженими представниками облікової організації і споживача у порядку та терміни, що передбачені умовами договору або окремою технічною угодою до цього договору. За змістом пунктів 12.5 і 12.6 Правил газопостачальне та/або газорозподільне підприємство, яке згідно з умовами договору на постачання газу здійснює облік протранспортованого, поставленого та реалізованого споживачам газу, і споживач погоджують перелік уповноважених представників, які допускаються до перевірок комерційних вузлів обліку газу і затверджують перелік осіб, що уповноважені здійснювати перевірки комерційних вузлів обліку газу.

Прокурором та позивачами не надано господарським судам доказів того, що на момент здійснення перевірки (22 листопада 2012 року) облгаз та відповідач погодили перелік осіб, що уповноважені здійснювати перевірки комерційних вузлів обліку газу.

Зазначений перелік сторони погодили лише 3 лютого 2014 року.

За таких обставин господарські суди не визнали належними і допустимими подані облгазом докази щодо компетенції осіб, які проводили перевірку технічного стану комерційних вузлів обліку газу відповідача, дійшли обґрунтованого висновку про те, що її було проведено у порушення Правил обліку газу і складений за результатами перевірки акт не може бути підставою для проведення перерахунків об'ємів прийнятого - переданого газу.

За змістом пункту 5.13. Правил обліку газу перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться у випадках тимчасової відсутності засобів вимірювальної техніки (зняття на періодичну, позачергову, експертну повірки та ремонт), непридатності до застосування (несправності) засобів вимірювальної техніки за результатами перевірки технічного стану комерційного вузла обліку газу, наявності аварійних ситуацій, що зареєстровані у роздрукованих звітах обчислювачів та обчислювачів коректорів (несправність засобів вимірювальної техніки). При цьому пункт 5.13.1. Правил обліку газу встановлює, що перерахунки об'єму протранспортованого газу проводяться за період відсутності (несправності) ) засобів вимірювальної техніки, починаючи з дати проведення останньої перевірки комерційного вузла обліку газу або з дати зняття ) засобів вимірювальної техніки до моменту встановлення повірених, з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання споживача. У разі, якщо такі перевірки не проводились або немає актів про зняття) засобів вимірювальної техніки, перерахунки проводяться за період, починаючи з контрактної доби поточного календарного місяця або з моменту пуску газу після планових та інших відключень у поточному місяці, які здійснювались спільно з обліковою організацією.

Ураховуючи, що зняття спірного лічильника на експертну повірку та встановлення підмінного лічильника відбулось однією датою, господарські суди дійшли обґрунтованого висновку про те, що період перерахунку на зазначеній підставі відсутній.

За змістом статей 33 і 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог. Усупереч вказаним статтям, прокурором та позивачами не надано господарським судам доказів, які доводять наявність підстав для здійснення перерахунку об'єму протранспортованого споживачу природного газу.

Отже, з урахуванням меж перегляду справи в касаційній інстанції, колегія суддів вважає, що під час розгляду справи фактичні її обставини були встановлені господарськими судами на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження поданих доказів, висновки судів відповідають цим обставинам і їм дана належна юридична оцінка з правильним застосуванням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ: Рішення Господарського суду Київської області від 10 липня 2015 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 19 жовтня 2015 року у справі № 911/1052/14 залишити без змін, а касаційну скаргу першого заступника прокурора Київської області без задоволення.

Головуючий, суддя І. М. Васищак Суддя Б. М. Грек Суддя В. І. Студенець