Ухвала суду № 58953787, 12.07.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2016
Номер справи
813/5848/14
Номер документу
58953787
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2016 р. Справа № 876/9172/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого суддіЗаверухи О.Б.,

суддівГінди О.М., Ніколіна В.В.,

за участю секретаря судового засіданняКіри Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Золочівському районі Львівської області про зобовязання вчинити дії та стягнення коштів,-

В С Т А Н О В И В:

20.08.2014 року ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області звернулося в суд з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Золочівському районі Львівської області, в якому просило: зобовязати відповідача прийняти до заліку суми пенсій, виплачені гр. ОСОБА_2 за період з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року в розмірі 550,80 грн. та включити до щомісячних актів звірки; стягнути з відповідача суми пенсії виплачені гр. ОСОБА_2 за період з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що включення до Актів щомісячних звірок пенсії гр. ОСОБА_2 за період з 01.02.2014 року до 31.07.2014 року Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Золочівському районі Львівської області залишено без задоволення з тих підстав, що нещасний випадок, що стався з ОСОБА_2, не пов'язаний з виробництвом. Зазначає, що ним понесено витрати на виплату пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на загальну суму 550,80 грн., а відтак відповідач зобов'язаний включити в акти звірки вказану суму.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що відсутні належні та допустимі докази настання нещасного випадку з гр. ОСОБА_2 на виробництві при виконанні трудових обов'язків, а тому позовні вимоги є безпідставними.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України суд, за клопотанням позивача, замінив позивача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області на його правонаступника Золочівське обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у звязку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, за період з 01.02.2014 року до 31.07.2014 року громадянину України гр. ОСОБА_2 з коштів Пенсійного фонду виплачувалась пенсія по інвалідності внаслідок трудового каліцтва.

Виплачена гр. ОСОБА_2 пенсія в сумі 550,80 грн. не була включена Відділенням виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Золочівському районі Львівської області до актів звірки витрат за період 01.02.2014 року до 31.07.2014 року та не прийнята до заліку, оскільки нещасний випадок не пов'язаний з виробництвом.

Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Статтею 1 Основ встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Відповідно до статті 4 Основ залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття; інші види страхування, передбачені законами України. Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до Основ.

Згідно ст. 10, 15 Основ страхування від нещасного випадку здійснює Фонд і усі застраховані є членами цього Фонду.

Положення ст. 21, 25 Основ передбачають, що у разі настання страхового випадку Фонд зобов'язаний у встановленому законодавством порядку: своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні: пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Усі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, а також усі види профілактичних заходів, передбачених статтями 21 та 22 цього Закону, провадяться Фондом за рахунок його коштів.

Згідно п. 16 ст. 34 цього ж Закону виплата пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання провадиться потерпілому відповідно до законодавства про пенсійне забезпечення, крім випадків, передбачених пунктом 2 статті 8 та статтею 9 цього Закону.

УПФУ в Золочівському районі Львівської області за період з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року призначило та виплатило гр. ОСОБА_2 пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, що підтверджується списками осіб, пенсії яких предявлені до відшкодування за лютий-липень 2014 року(а.с.7,10,13,16,19,22).

Колегія суддів враховує, що УПФУ вживалися заходи для досудового врегулювання спору з приводу відшкодування понесених витрат, зокрема, через включення даних витрат до акту звірки по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у звязку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного виробництві або професійного захворювання (а.с.6,9,12,15,18,21), однак відповідач відмовив у включенні заявлених до стягнення у цій справі сум до актів звірки.

Частиною другою статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» передбачено, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.

Враховуючи те, що пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання є наслідком страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, належним страховиком відповідно до статті 25 Основ є Фонд.

Разом з тим, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що обраний у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права в частині зобовязання відповідача включити до актів щомісячної звірки пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, виплачені ОСОБА_2 за період з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року включно, не відповідає змісту прав ОСОБА_1 Пенсійного фонду України щодо відшкодування понесених ним витрат.

Механізм здійснення такого відшкодування передбачений Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 5-4/4 від 4 березня 2003 року.

Пунктом 4 Порядку передбачено, зокрема, що Фонд зобовязаний відшкодовувати ПФУ виплачену останнім суму основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у звязку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Відповідно до п.п. 5,6 вказаного Порядку органи Пенсійного фонду щомісяця на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню та подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.

Згідно п. 7 вищевказаного Порядку Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 4), на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.

Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору.

У разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків вимоги про стягнення мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки.

Даний Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону).

Таким чином, звертаючись до суду з вимогою про зобов'язання прийняти до заліку суми пенсій по інвалідності, ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області невірно визначило спосіб захисту порушених, на його думку, прав.

Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, яка викладена у постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-407а11, від 20 лютого 2012 року у справі № 21-462а11, від 09 квітня 2012 року у справі № 21-443а11, від 12 червня 2012 року у справі № 21-165а12, від 10 липня 2012 року у справі № 21-209а12, від 09 липня 2012 року у справі № 21-180а12.

Стосовно позовної вимоги про стягнення з відповідача коштів, виплачених позивачем ОСОБА_2Я за період з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року, то колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до акта № 3 про нещасний випадок на виробництві нещасний випадок, що стався з ОСОБА_2, не пов'язаний з виробництвом.

Розслідування нещасного випадку проводилось відповідно до Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого Постановою КМУ від 10.08.1993 року № 623. Відповідно до п. 8 вказаного Положення відмітка про те, що за результатами розслідування не складається акт за формою Н-1 та не беруться на облік нещасні випадки які сталися з працівниками під час використання ними в особистих цілях устаткування, механізмів, інструментів на облік не беруться.

Відповідно до п.14 акту нещасний випадок з ОСОБА_2 стався під час виготовлення для особистої потреби без дозволу адміністрації деталі на заточному верстаті. Крім цього, вказано, що вид випадку використання роботи без доручення адміністрації для особистої потреби та ще в неробочий час.

Таким чином, нещасний випадок, що стався з ОСОБА_2 30.05.1994 року відповідно до законодавства, що діяло на момент нещасного випадку не визнавався як такий, що пов'язаний із виробництвом. Зазначені обставини позивачем не спростовано.

З огляду на наведене колегія суддів вважає необґрунтованим те, що травма, яку отримав ОСОБА_2, є такою, яка настала внаслідок трудового каліцтва. Твердження відповідача про те, що зазначений випадок не є страховим, у звязку з чим страхові виплати ОСОБА_2 не здійснюються є правомірним.

Відтак, відділення виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Золочівському районі Львівської області не зобовязане включати до відшкодування суми витрат на виплату пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на загальну суму 550,80 грн., тому суд першої інстанції правомірно відмовив у задоволенні адміністративного позову.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Золочівському районі Львівської області (правонаступником якого є Золочівське обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області) залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2014 року у справі № 813/5848/14 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий:О.Б. Заверуха

Судді:О.М. Гінда

ОСОБА_3

Повний текст ухвали

виготовлений та підписаний

14.07.2016 року