ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.
Суддя-доповідач:Одемчук Є.В.
УХВАЛА
іменем України
"13" липня 2016 р. Справа № 817/3144/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Одемчука Є.В.
суддів: Бучик А.Ю.
Майора Г.І.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" травня 2016 р. у справі за позовом Військової частини А1671 до Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області про скасування рішень, ,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2015 року Військова частина А 1671 (далі - позивач, ВЧ А1671) звернулася з позовом, в якому просила скасування рішення ДПІ у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 10.09.2015 №0024801706 та №0024791706.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що під час проведення звірки з контролюючим органом щодо правильності перерахування єдиного внеску в 2015 році було виявлено, що за ВЧ А1671 рахується недоїмка по сплаті єдиного соціального внеску на загальну суму 84 807,61грн., на яку нарахована пеня на загальну суму 1901,01грн. Згодом позивач з'ясував, що сума недоїмки виникла після подання звітів до контролюючого органу про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб на суми нарахованого єдиного внеску. При перевірці звітів стало відомо, що бухгалтером випадково допущено механічну помилку, яка пояснюється значним навантаженням у роботі. Вказані помилки були враховані при формуванні звіту, зокрема у відповідні таблиці вносилися коригування. За результатами службового розслідування встановлено, що єдиний внесок з грошового забезпечення та заробітної плати працівників нараховувався, утримувався правильно, своєчасно та в повному обсязі. Зазначив, що відповідальних осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності, згідно із Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 13 травня 2016 року позов задоволено.
Скасовано рішення ДПІ у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за не сплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 10.09.2015 №0024801706 та №0024791706.
Не погоджуючись з вищезазначеною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права та ухвалити нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлено, що ДПІ у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області відносно ВЧ А1671 були прийняті рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску:
- від 10.09.2015 №0024801706, яким застосовано штраф в розмірі 83 375,27грн. (20%) та нараховано пеню в розмірі 1784,2грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.01.2015 по 23.07.2015;
- від 10.09.2015 №0024791706, яким застосовано штраф в розмірі 1432,34грн. (10%) та нараховано пеню в розмірі 116,81 грн. (0,1% від суми недоїмки) за період з 21.03.2014 по 26.06.2014.
Підставою для прийняття ДПІ у м. Рівному ГУ ДФС у Рівненській області рішень про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 10.09.2015 №0024801706 та №0024791706, була несвоєчасна сплата та сплату не в повному обсязі єдиного внеску, нарахованого на суми грошового забезпечення військовослужбовців за 2015 рік, на суму заробітної плати, винагороди за договорами цивільно-правового характеру, допомоги по тимчасовій непрацездатності за 2014-2015р., згідно даних карток особового рахунку.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції покликався на те, що збитків завданих державі внаслідок неперерахування (несвоєчасного перерахування) не виявлено. Порушення виявлені при перевірці позивачем самостійно усунуто, шляхом коригування податкової звітності. Єдиний внесок із заробітної плати та іншого грошового забезпечення позивачем нараховувався, утримувався, своєчасно та в повному обсязі перераховувався, що підтверджено відповідними платіжними дорученнями, а тому у відповідача не було підстав для винесення спірних рішень.
Колегія суддів погоджується з наведеним висновком, виходячи з наступного.
Встановлено, що позивачем механічно допущено помилку в звіті за грудень 2014 року та завищено суму єдиного внеску на 716 599,64 грн., оскільки неправильно внесено суму грошового забезпечення, з якого нараховується та утримується єдиний внесок.
Згідно із звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів за липень 2015 року (далі - звіт за липень 2015 року) вбачається, що помилку допущену у попередніх звітних періодах було виправлено шляхом зменшення суми єдиного внеску на 716 599,64 грн., зокрема в таблиці 4 звіту відображене відповідне коригування. Крім того, зазначено, що в звіті за грудень 2014 року помилково завищено суму грошового забезпечення на 1 921178,85грн.
Також встановлено, що у звіті за січень 2015 року помилково вказано завищену суму заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок в розмірі 36,3%. Позивач не врахував, що у військовій частині працює два працівники інваліди, на заробітну плату яких нараховується єдиний внесок в розмірі 8,41%, що також позивачем не враховано, та помилково занижено суму заробітної плати.
Разом з тим, в звіті за липень 2015 року дана помилка була врахована та виправлена шляхом зменшення суми заробітної плати на яку нараховується єдиний внесок в розмірі 36,3% на 5105,75грн., та збільшено суми заробітної плати на яку нараховується єдиний внесок в розмірі 8,41% на 5105,75грн.
Судом першої інстанції вірно зазначено, що позивачем під час складання та оформлення звітності було допущено ряд порушень.
Поміж тим, до матеріалів справи надано копію наказу командира А 1671 від 28.09.2015 за №462, яким притягнуто до дисциплінарної відповідальності відповідальних осіб та накладено дисциплінарне стягнення - сувора догана, згідно із Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, за виникнення помилок при складанні звітності.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулюється Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464 (далі - Закону України від 08.07.2010 № 2464).
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України від 08.07.2010 № 2464, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно п.6 ч.1 ст.1 цього Закону, недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Пунктом 10 ч. 1 ст.1 Закону України від 08.07.2010 № 2464 передбачено, що страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п. 1, 2 ч. 2 ст.6 цього Закону, платник єдиного внеску зобов'язаний серед іншого, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.
Разом з тим, в ч.8 ст. 9 Закону України від 08.07.2010 № 2464 зазначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Нарахування штрафу і пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків передбачено ст.25 Закону України від 08.07.2010 № 2464.
Так, на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч.10 ст.25 Закону України від 08.07.2010 № 2464).
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум(п.2 ч.11 ст.25 Закону України від 08.07.2010 № 2464)
Процедура нарахування і сплати єдиного внеску страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначено Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953 (далі - Інструкція).
Згідно п.п.3 п.2 Інструкції, днем сплати єдиного внеску вважається у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органів доходів і зборів - день списання банком або органом Казначейства суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів
У відповідності до п.1, 2 розділу VII Інструкції, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Відповідно до ч.11 ст. 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1- 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум; за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
На суму недоїмки платнику єдиного внеску нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка на суму фактично сплаченої недоїмки за кожний день прострочення платежу.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (п.5 Інструкції).
Враховуючи викладене та оцінивши наявні докази в справі, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не порушено норм Закону України від 08.07.2010 № 2464 та положень Інструкції, тоді як відповідач не довів факт нанесенні збитків держави відповідальними особами ВЧ А1671, внаслідок неперерахування (несвоєчасного перерахування) єдиного внеску до фіскального органу.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що прийняті рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 10.09.2015 №0024801706 та №0024791706 - є необґрунтованими та безпідставними.
Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував Законодавство, яке регулює ці правовідносини та ухвалив правильне рішення, яке відповідає вимогам матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду без змін.
За таких обставин, доводи, наведені в апеляційній скарзі, спростовуються матеріалами справи, а висновок суду першої інстанції є таким, що ґрунтується на належних та допустимих доказах.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "13" травня 2016 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.В.Одемчук
судді: А.Ю.Бучик
Г.І. Майор
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: Військова частина А1671 вул. Соборна,231,м.Рівне,33000
3- відповідачу: Державна податкова інспекція у м.Рівному Головного управління ДФС у Рівненській області вул. Відінська,8,м.Рівне,33023
- ,