ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2016 р. Справа № 876/8120/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого суддіЗаверухи О.Б.,
суддівГінди О.М., Ніколіна В.В.,
за участю секретаря судового засіданняКіри Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі Львівської області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22 липня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі Львівської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Перемишлянському районі Львівської області про спонукання до вчинення дій та стягнення коштів,-
В С Т А Н О В И В:
25.06.2014 року ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі Львівської області звернулося в суд з адміністративним позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Перемишлянському районі Львівської області, в якому просило: зобовязати відповідача прийняти до заліку суми пенсій, виплачені гр. ОСОБА_2 за період з 01.03.2014 року по 31.05.2014 року в розмірі 275,40 грн. в т.ч. основний розмір пенсії 231,75 грн., щомісячна цільова грошова допомога на прожиття 43,65 грн. та включити до щомісячних актів звірки; стягнути з відповідача суми пенсії виплачені гр.. ОСОБА_2 за період з 01.03.2014 року по 31.05.2014 року.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що включення до Актів щомісячних звірок пенсії гр. ОСОБА_2 за період з 01.03.2014 року до 31.05.2014 року Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перемишлянському районі Львівської області залишено без задоволення з тих підстав, що Акт Н-1 не відповідає вимогам законодавства. Зазначає, що ним понесено витрати на виплату пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва на загальну суму 275,40 грн., а відтак відповідач зобов'язаний включити в акти звірки вказану суму.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 22 липня 2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що відсутні належні та допустимі докази настання нещасного випадку з гр. ОСОБА_2 на виробництві при виконанні трудових обов'язків, а тому позовні вимоги є безпідставними.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі Львівської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 55 Кодексу адміністративного судочинства України суд за клопотанням позивача замінив позивача ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі Львівської області на його правонаступника Золочівське обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у звязку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції за період з 01.03.2014 року до 31.05.2014 року громадянину України гр. ОСОБА_2 з коштів Пенсійного фонду виплачувалась пенсія по інвалідності внаслідок трудового каліцтва в сумі 2 847,00 грн.(а.с.6).
Виплачена гр. ОСОБА_2 пенсія (основний розмір пенсії - 231,75 грн., щомісячна цільова грошова допомога на прожиття - 43,65 грн.) в сумі 275,40 грн. не була включена Відділенням виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перемишлянському районі Львівської області до актів звірки витрат за період 01.03.2014 року до 31.05.2014 року та не прийнята до заліку, оскільки акт Н-1 не відповідає вимогам законодавства.
Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Статтею 1 Основ встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Відповідно до статті 4 Основ залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття; інші види страхування, передбачені законами України. Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до Основ.
Згідно ст. 10, 15 Основ страхування від нещасного випадку здійснює Фонд і усі застраховані є членами цього Фонду.
Положення ст. 21, 25 Основ передбачають, що у разі настання страхового випадку Фонд зобов'язаний у встановленому законодавством порядку: своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні: пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Усі види страхових виплат і соціальних послуг застрахованим та особам, які перебувають на їх утриманні, а також усі види профілактичних заходів, передбачених статтями 21 та 22 цього Закону, провадяться Фондом за рахунок його коштів.
Згідно п. 16 ст. 34 цього ж Закону виплата пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання провадиться потерпілому відповідно до законодавства про пенсійне забезпечення, крім випадків, передбачених пунктом 2 статті 8 та статтею 9 цього Закону.
УПФУ в Перемишлянському районі Львівської області за період з 01.03.2014 року по 31.05.2014 року призначило та виплатило гр. ОСОБА_2 пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, що підтверджується списками осіб, пенсії яких предявлені до відшкодування за березень, квітень, травень 2014 року(а.с.8-10).
Колегія суддів враховує, що УПФУ вживалося заходи для досудового врегулювання спору з приводу відшкодування понесених витрат, зокрема, через включення даних витрат до акту звірки по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у звязку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного виробництві або професійного захворювання (а.с.11-13), однак відповідач відмовив у включенні заявлених до стягнення у цій справі сум до актів звірки.
Частиною другою статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» передбачено, що якщо після призначення застрахованій особі матеріальної допомоги чи надання соціальних послуг між Фондом і страховиками з інших видів соціального страхування виникають спори щодо понесених витрат, виплата здійснюється страховиком, до якого звернувся застрахований. При цьому страховик, до якого звернувся застрахований, має право звернутися до відповідного страховика з інших видів соціального страхування щодо відшкодування понесених ним витрат.
Враховуючи те, що пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання є наслідком страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, належним страховиком відповідно до статті 25 Основ є Фонд.
Разом з тим, колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що обраний у цій справі спосіб захисту (відновлення) порушеного права в частині зобовязаня відповідача включити до актів щомісячної звірки пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, виплачені ОСОБА_2 за період з 01.03.2014 року по 31.05.2014 року включно, не відповідає змісту прав ОСОБА_1 Пенсійного фонду України щодо відшкодування понесених ним витрат.
Механізм здійснення такого відшкодування передбачений Порядком відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 5-4/4 від 4 березня 2003 року.
Пунктом 4 Порядку передбачено, зокрема, що Фонд зобовязаний відшкодовувати ПФУ виплачену останнім суму основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у звязку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Відповідно до п.п. 5,6 вказаного Порядку органи Пенсійного фонду щомісяця на підставі списку осіб, яким виплачено пенсії по інвалідності проводять з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків звірку витрат за особовими справами потерпілих, складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню та подають його відповідно головним управлінням Пенсійного фонду України і управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання подають її відповідно до Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування від нещасних випадків.
Згідно п. 7 вищевказаного Порядку Фонд соціального страхування від нещасних випадків на підставі довідки про відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (додаток 4), на централізованому рівні до 25 числа місяця, наступного за звітним, перераховує відповідні кошти Пенсійному фонду.
Порядок відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання не врегульовує спірних відносин, які виникли у даному випадку, оскільки встановлене ним правило підписання актів звірки розрахунків розраховано на відсутність спору.
У разі незгоди на підписання актів з боку Фонду соціального страхування від нещасних випадків вимоги про стягнення мають вирішуватись у судовому порядку в судах адміністративної юрисдикції, а не шляхом пред'явлення вимог про підписання актів звірки.
Даний Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону).
Таким чином, звертаючись до суду з вимогою про зобов'язання прийняти до заліку суми пенсій по інвалідності, ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі Львівської області невірно визначило спосіб захисту порушених, на його думку, прав.
Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду України, яка викладена у постановах від 20 лютого 2012 року у справі № 21-407а11, від 20 лютого 2012 року у справі № 21-462а11, від 09 квітня 2012 року у справі № 21-443а11, від 12 червня 2012 року у справі № 21-165а12, від 10 липня 2012 року у справі № 21-209а12, від 09 липня 2012 року у справі № 21-180а12.
Щодо позовних вимог про стягнення суми пенсії, виплаченої ОСОБА_2, то судом першої інстанції встановлено, що нещасний випадок з ОСОБА_2 - директором ПАФ Тучнянка стався під час ремонту автомобіля, що використовувався підприємством в цілях господарства. Однак, в Акті Н-1 не міститься відомостей щодо того, що здійснення ремонту автомобіля входило до його посадових обов'язків, - як директора ПАФ Тучнянка.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що на момент нещасного випадку з ОСОБА_2, діяло Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях, затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.1993 року №623 (надалі - Положення).
Акт Н-1 від 21.10.1999 року, складений щодо нещасного випадку на директора ОСОБА_2, затверджений останнім як керівником підприємства та підписаний членами комісії. Однак, в порушення вимог чинного на момент виникнення правовідносин законодавства, відомості щодо посад останніх відсутні. Окрім того, Акт Н-1 не містить інформації щодо участі спеціаліста служби охорони праці підприємства в розслідуванні даного нещасного випадку.
З листа ОСОБА_1 агропромислового розвитку Перемишлянської районної державної адміністрації від 12.11.2007 року №375 слідує, що нещасний випадок в с.Тучне Перемишлянського району 18.10.1999 року із директором ПАФ Тучнянка ОСОБА_2, не зареєстровано, тому не має Акту Н-5 і в комісії з розслідування не приймав участь спеціаліст з охорони праці.
З огляду на те, що Акт Н-1 складено з порушенням вимог зазначеного Положення, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про відсутність підстав для стягнення суми пенсії в сумі 275,40 грн.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в Перемишлянському районі Львівської області(правонаступником якого є Золочівське обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області) залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22 липня 2014 року у справі № 813/4515/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:О.Б. Заверуха
Судді:О.М. Гінда
ОСОБА_3
Повний текст ухвали
виготовлений та підписаний
14.07.2016 року