КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 712/5400/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Марцішевська О.М.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
13 липня 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сорочко Є.О.
суддів: Земляної Г.В.
Межевича М.В.
за участю секретаря Запорожченко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Черкаській області на постанову Соснівського районного суду від 03 червня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Фатенка Ярослава Миколайовича про визнання протиправною біздіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачі звернулися до Соснівського районного суду від 03 червня 2016 року з позовом до Головного територіального управління юстиції у Черкаській області, начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Фатенка Я.М. про визнання протиправною бездіяльності щодо не виконання виконавчих листів, поновлення строку на виконання виконавчих листів.
Постановою Соснівського районного суду від 03 червня 2016 року позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Головного територіального управління юстиції у Черкаській області та начальника Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Фатенка Я.М. у невиправданому зволіканні у поверненні в зв'язку з не відповідністю вимогам виконавчих листів №712/360/15-а від 29.10.2015 р., №712/357/15-а від 29.10.2015 р., №712/352/15-а від 02.11.2015 р., №712/327/15-а від 27.10.2015 р., №712/122/15-а від 30.10.2015 р., №712/322/15-а від 29.10.2015 р., №712/321/15-а від 29.10.2015 р.
На вказану постанову Головне територіальне управління юстиції у Черкаській області подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.03.2015 р. зобов'язано УПФУ в м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 відповідно до Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі чого виданий виконавчий лист №712/360/15-а від 29.10.2015 р. строком пред'явлення до виконання 27.03.2016 р.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.04.2015 р. зобов'язано УПФУ в м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_11 відповідно до Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі чого виданий виконавчий лист №712/357/15-а від 29.10.2015 р. строком пред'явлення до виконання 22.04.2016 р.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2015 р. зобов'язано УПФУ в м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_5 відповідно до Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі чого виданий виконавчий лист № 712/352/15-а від 02.11.2015 р. строком пред'явлення до виконання 24.04.2016 р.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 05.02.2015 р. зобов'язано УПФУ в м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_6 відповідно до Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», після набрання законної сили 26.03.2015 р. виданий виконавчий лист №712/327/15-а від 27.10.2015 р. строком пред'явлення до виконання 27.03.2016 р.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2015 р. зобов'язано УПФУ в м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_7 відповідно до Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі чого виданий виконавчий лист №712/122/15-а від 30.10.2015 р. строком пред'явлення до виконання 01.04.2016 р.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 02.04.2015 р. зобов'язано УПФУ в м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_8 відповідно до Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі чого виданий виконавчий лист № 712/322/15-а від 29.10.2015 р. строком пред'явлення до виконання 03.04.2016 р.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 09.02.2015 р. зобов'язано УПФУ в м. Черкаси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_9 відповідно до Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на підставі чого виданий виконавчий лист №712/321/15-а від 29.10.2015 р. строком пред'явлення до виконання 27.03.2016 р.
Позивачі 10.11.2015 р. звернулись до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області із заявами про виконання вказаних судових рішень згідно Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №440 від 03.09.2014 р. та надали зазначені виконавчі листи.
Однак, 22.04.2016 р. вказані виконавчі листи були повернуті позивачам у зв'язку з не відповідністю вимогам постанови Кабінету Міністрів України №440 від 03.09.2014 р., оскільки даний Порядок не застосовується щодо виконання судових рішень, ухвалених після 01.01.2013 р.
Досліджуючи правомірність дій державного виконавця, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконавче провадження» примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 17 цього Закону державний виконавець здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
Пунктом 1 Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №440 від 03.09.2014 р. встановлено, що цей Порядок визначає механізм обліку виконавчих документів та судових рішень, передбачених пунктом 3 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», інвентаризації та погашення заборгованості за ними.
Згідно з пунктом 3 зазначеного Порядку рішення подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Відповідно до пункту 4 вказаного Порядку заявник подає до органу державної виконавчої служби: заяву про виконання рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних для перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв'язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал (дублікат) виконавчого документа або рішення суду (належним чином завірену його копію); копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної податкової служби і мають відмітку у паспорті або до паспорта яких внесені дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків) та копію паспорта громадянина України. У разі подання до органу державної виконавчої служби виконавчого документа заявник додає до нього копію судового рішення (за наявності).
Пунктами 5 та 7 зазначеного Порядку зареєстроване в установленому порядку рішення невідкладно розглядається керівником органу державної виконавчої служби та передається відповідальній особі не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до органу державної виконавчої служби. Відповідальна особа не пізніше семи робочих днів з дня надходження до неї рішення зобов'язана перевірити за даними Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень виконання такого рішення та у разі відсутності відомостей про виконання рішення в повному обсязі внести дані про це рішення до Реєстру рішень, виконання яких гарантується державою (далі - Реєстр). Якщо за результатами перевірки встановлено, що рішення виконано в повному обсязі, відповідальна особа повертає рішення заявнику із супровідним листом та відповідною довідкою з Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень.
Згідно з пунктами 9 та 10 вказаного Порядку відповідальна особа не пізніше семи робочих днів з дня внесення рішення до Реєстру зобов'язана надіслати заявнику та боржнику за їх місцезнаходженням або на електронну пошту повідомлення про прийняття такого рішення для обліку із зазначенням черги, до якої воно включено. Якщо рішенням зобов'язано боржника здійснити нарахування (перерахунок тощо) та/або виплатити кошти, відповідальна особа разом з повідомленням надсилає боржнику або органу державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, копію рішення для здійснення нарахування суми коштів, що підлягає виплаті заявнику. Про здійснення нарахування боржник або орган державної влади, який прийняв рішення про припинення боржника - юридичної особи, зобов'язаний повідомити відповідальній особі протягом десяти робочих днів з дня отримання повідомлення із наданням відповідного документа про здійснення нарахування, підписаного уповноваженою особою і завіреного гербовою печаткою.
Пунктом 11 зазначеного Порядку встановлено, що якщо рішення виконано боржником або в інший спосіб в повному обсязі, таке рішення підлягає поверненню заявнику протягом семи робочих днів з дня одержання відповідного документального підтвердження, про що вноситься запис до Реєстру. Одночасно з рішенням заявнику надсилаються копії документів, що підтверджують виконання рішення в повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи, після отримання 13.11.2015 р. виконавчих листів №712/357/15-а від 29.10.2015 р., №712/352/15-а від 02.11.2015 р., №712/327/15-а від 27.10.2015 р., №712/122/15-а від 30.10.2015 р., №712/322/15-а від 29.10.2015 р., № 712/321/15-а від 29.10.2015 р. посадовими особами Управління державної виконавчої служби лише 22.04.2016 р. прийняте рішення про повернення їх стягувачам у зв'язку з тим, що відповідач дійшов висновку про невідповідність вимогам для виконання згідно постанови Кабінету Міністрів України №440 від 03.09.2014 р., хоча вказаним Порядком чітко врегульований строк - 7 робочих днів з моменту надходження заяви щодо прийняття рішення про наявність чи відсутність підстав обліку у Реєстрі рішень, виконання яких гарантується державою.
Колегія суддів звертає увагу на те, що якщо орган державної виконавчої служби не вбачав підстав для виконання судових рішень згідно наданих йому стягувачами заяв, за результатами їх розгляду у передбачений строк, заяви підлягали поверненню з доданими до них документами із зазначенням мотивів ухваленого рішення та порядку його оскарження.
Таким чином, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що відповідачем не надано суду належних та допустимих доказів щодо наявності об'єктивних обставин, які би підтверджували виправданість зволікання у поверненні позивачам заяв про виконання виконавчих документів з листопада 2015 року по квітень 2016 року.
При цьому, колегія суддів зазначає, що ухвалою Соснівського районного суду від 03 червня 2016 року позивачам поновлено строк для пред'явлення до виконання зазначених виконавчих листів. Вказана ухвала суду відповідачами не оскаржувалася та набрала законної сили.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.06.2016 р. Головному територіальному управлінню юстиції у Черкаській області відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги до прийняття судом апеляційної інстанції рішення у даній справі.
Головним територіальним управлінням юстиції у Черкаській області 13.07.2016 р. надано суду платіжне доручення від 13.06.2016 р. №2951, згідно якого відповідачем сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги, в розмірі відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Черкаській області необхідно залишити без задоволення, а постанову Соснівського районного суду від 03 червня 2016 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Головного територіального управління юстиції у Черкаській області залишити без задоволення, а постанову Соснівського районного суду від 03 червня 2016 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
головуючий суддя Сорочко Є.О.
судді Земляна Г.В.
Межевич М.В.
Повний текст ухвали складено 13.07.2016 року
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Межевич М.В.
Земляна Г.В.