Постанова № 58949885, 14.07.2016, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.07.2016
Номер справи
823/649/16
Номер документу
58949885
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 липня 2016 року справа № 823/649/16

16 год. 15 хв. м.Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Бабич А.М., розглянувши у порядку письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

У Черкаський окружний адміністративний суд звернулась Інспекція з питань захисту прав споживачів у Черкаській області (далі - позивач) з адміністративним позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач) на користь Державного бюджету (р/р №31114106700002, МФО 854018, ГУДКСУ у Черкаській області, УК у м.Черкаси, код ЄДРПОУ 38031150, код платежу 21081100) штрафних санкцій в сумі 8500,00грн. відповідно до постанови від 08.02.2016 №15.

Позов мотивовано тим, що відповідач у добровільному порядку не погашає вищевказану заборгованість.

Відповідач не прибув у судове засідання, заперечення на позов не надавав, з невідомих причин, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений в установленому законом порядку.

Розгляд справи розпочато у відкритому судовому засіданні, однак у звязку з прибуттям не всіх осіб, які беруть участь у справі, суд дійшов висновку продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження на підставі ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) та на підставі ч.1 ст.41 КАС України не здійснювати фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши письмові докази у справі та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.

ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець з 16.01.2002 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).

З письмових доказів у справі суд встановив, що 28.01.2016 на підставі наказу від 24.12.2015 №83 та направлення на проведення перевірки від 28.01.2016 №20 службові особи позивача провели планову виїзну перевірку магазину "Дитячий одяг, іграшки", в якому здійснює господарську діяльність відповідач за адресою: м.Черкаси, вул.30 Років Перемоги, буд.36/1. Перевіркою виявлено порушення, що полягають у введенні в обіг дитячих іграшок, на яких відсутній Національний знак відповідності: іграшки «Поні», «Лялька TOYS», «Брязкальце NOVEL», а також встановлено неналежне застосування національного знаку відповідності на іграшках дитячих «Меблі», «Супергерой» - чим порушено пункти 25, 44, 52 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №515 від 11.07.2013 (далі Технічний регламент №515). За наслідками перевірки складено акт від 28.01.2016 №000020 (далі акт перевірки)

08.02.2016 на підставі акту перевірки позивач прийняв постанову про накладення штрафних санкцій №65, якою застосував до відповідача штраф в розмірі 8500,00грн.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.26 Закону України від 12.05.1991 №1023-XII «Про захист прав споживачів» спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів та його територіальні органи в областях, містах Києві та Севастополі, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері захисту прав споживачів здійснюють державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечують реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і мають право: перевіряти у субєктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, якість продукції, додержання обовязкових вимог щодо безпеки продукції, а також додержання правил торгівлі та надання послуг; безперешкодно відвідувати та обстежувати відповідно до законодавства будь-які виробничі, складські, торговельні та інші приміщення цих субєктів.

Згідно з п.1 Положення про Державну інспекцію України з питань захисту прав споживачів, затвердженого указом Президента України №465/2011 від 13.04.2011 (далі Положення), державна інспекція України з питань захисту прав споживачів (Держспоживінспекція України) є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів.

Пункт 4 Положення визначає, що Держспоживінспекція України відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів; державний ринковий нагляд у межах сфери своєї відповідальності; у межах своєї компетенції державний нагляд за додержанням технічних регламентів, стандартів, норм і правил.

Згідно з підп.«а» п.1 ч.2 ст.24 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» від 02.12.2010 №2735-VI (далі Закон №2735-VI) під час проведення перевірки характеристик продукції у її розповсюджувачів на підставах, визначених п.1 і підп. а п.2 ч.1 цієї статті на початковому етапі перевірки об'єктами перевірки є наявність на продукції Національного знака відповідності (у тому числі ідентифікаційного коду призначеного органу з оцінки відповідності), якщо його нанесення на продукцію передбачено технічним регламентом на відповідний вид продукції, та додержання правил застосування і нанесення Національного знака відповідності.

Національний знак відповідності згідно з абз.3 ст.1 Закону №2735-VI є знаком, що засвідчує відповідність позначеної ним продукції вимогам технічних регламентів, які на неї поширюються. Він на підставі п.1 Правил застосування національного знака відповідності, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1599 від 29.11.2001 (далі Правила), засвідчує відповідність позначеної ним продукції вимогам технічних регламентів, які поширюються на неї та наноситься на продукцію безпосередньо її виробниками, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом (п.4 Правил).

П.5 Правил визначено, що національний знак відповідності наноситься на виріб та/або на етикетку, тару, пакування, експлуатаційну та товаросупровідну документацію тощо, якщо інше не передбачено відповідним технічним регламентом. Місце та спосіб нанесення (друкування, наклеювання, гравірування, травлення, штампування, лиття тощо) знака відповідності визначається виробником продукції.

Обовязок нанесення в установленому порядку національного знаку відповідності на іграшки передбачений п.44 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №515 від 11.07.2013 (далі Технічний регламент №515).

При цьому, відповідно до п.52 Технічного регламенту № 515 Національний знак відповідності повинен наноситися на іграшку прикріплену до неї етикетку (ярлик) або пакування та бути видимим, розбірливим і незмивним. У разі коли іграшка дрібна або складається з дрібних частин, національний знак відповідності може наноситися на етикетку (ярлик) або супровідну листівку. Якщо іграшка продається в демонстраційному пакуванні та нанесення національного знака відповідності на іграшку є технічно неможливим, він може наноситися на демонстраційне пакування.

Обовязок розповсюджувача перед наданням іграшки на ринку розповсюджувачі зобов'язані перевірити наявність національного знака відповідності на іграшці, необхідних документів, інструкцій та інформації про безпечність, які складаються згідно з вимогами законодавства про мови, а також виконання виробником та імпортером вимог, установлених пунктами 9, 10 і 18 цього Технічного регламенту встановлений п.25 Технічного регламенту №515.

З викладених норм вбачається, що дитячі іграшки, які реалізуються на території України, незалежно від їх походження, мають відповідати вимогам технічних регламентів та містити національний знак відповідності, що наноситься виробником або його уповноваженим представником, а також інформацію про найменування та адресу виробника.

Суд встановив, що відповідач не є виробником продукції, щодо якої перевіркою встановлено відсутність знаку національної відповідності.

Абз.8 ч.1 ст.1 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції» від 02.12.2010 №2736-VI (далі Закон №2736-VI) передбачено, що виробник - це фізична чи юридична особа - резидент України, яка є виготовлювачем продукції, або будь-яка інша особа - резидент України, яка заявляє про себе як про виготовлювача, розміщуючи на продукції відповідно до законодавства своє найменування, торговельну марку чи інше позначення, або особа - резидент України, яка відновлює продукцію, уповноважений представник виготовлювача продукції в Україні (у разі якщо виготовлювачем продукції є фізична чи юридична особа - нерезидент України).

При цьому, п.2 ч.2 ст.44 Закону №2735-VI передбачено застосування штрафних санкцій у разі введення в обіг продукції, яка не відповідає встановленим вимогам (крім випадків, передбачених статтею 28 цього Закону), у тому числі нанесення Національного знака відповідності на продукцію, що не відповідає вимогам технічних регламентів, - у розмірі від п'ятисот до тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а за повторне протягом трьох років вчинення такого самого порушення, за яке на особу вже було накладено штраф, - у розмірі від тисячі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З аналізу норм чинного законодавства вбачається, що у разі виявлення контролюючим органом фактів введення в обіг продукції, на якій відсутній Національний знак відповідності, до таких осіб застосовуються штрафні санкції.

Ч.7 ст.8 Закону №2735-VI визначено, що у разі якщо виробник продукції не може бути ідентифікований органом ринкового нагляду, для цілей цього Закону особою, що ввела таку продукцію в обіг, вважається кожен суб'єкт господарювання в ланцюгу постачання відповідної продукції, який протягом узгодженого з органом ринкового нагляду строку (терміну) не надав документацію, що дає змогу встановити найменування та місцезнаходження виробника або особи, яка поставила суб'єкту господарювання цю продукцію.

Оскільки відповідач не надав інформації про виробника продукції (дитячих іграшок), суд дійшов висновку, що останній є особою, яка ввела в обіг таку продукцію згідно з вимогами ч.7 ст.8 Закону №2735-VI.

Оскільки відсутні докази протиправності рішення про застосовання штрафної санкції за введення в обіг продукції, яка не містить національного знаку відповідності, відповідач має обов'язок сплатити визначену ним суму коштів.

Згідно з ч.5 ст.44 Закону №2735-VI рішення керівника чи заступника керівника органу ринкового нагляду про накладення штрафу оформляється постановою. Суб'єкт господарювання має сплатити штраф у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання постанови про його накладення. У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку. Рішення про накладення штрафу в справах про порушення, передбачені цією статтею, може бути оскаржено відповідно до цього Закону.

Постанова про накладення штрафних санкцій від 08.02.2016 №15 отримана відповідачем 08.02.2016 та у встановленому законом порядку станом на час розгляду справи не оскаржена, а штраф у добровільному порядку не сплачений. Тому суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Відповідно до ч.2 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Водночас, частиною 4 цієї ж статті встановлено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Абз. 3 підп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір від 08.07.2011 №3674-VI передбачено, що за подання до адміністративного суду позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, судовий збір справляється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.

Суд звернув увагу, що ухвалою від 27.06.2016 про відкриття провадження в адміністративній справі та вжиття заходів з підготовки справи до судового розгляду позивачу відстрочено сплату судового збору до ухвалення кінцевого рішення у справі. Станом на час судового вирішення спору судовий збір не сплачено.

Тому суд дійшов висновку стягнути з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок суду судовий збір у сумі 1378,00грн.

Керуючись ст.ст.94, 158 165, 254 256 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов Інспекції з питань захисту прав споживачів у Черкаській області задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (18015, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (р/р №31114106700002, МФО 854018, ГУДКСУ у Черкаській області, УК у м.Черкасах, код ЄДРПОУ 38031150, код платежу 21081100) штрафні санкції в сумі 8500 (вісім тисяч пятсот гривень 00 коп.) відповідно до постанови №15 від 08.02.2016, виданої Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Черкаській області.

2. Стягнути з Інспекції з питань захисту прав споживачів у Черкаській області (код ЄДРПОУ 38031077) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Черкаського окружного адміністративного суду (р/р № 31212206784002, отримувач - УДКСУ у м. Черкасах Черкаської області, код отримувача 38031150, МФО 854018) судовий збір за подання позову в сумі 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00коп.)

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з моменту її отримання. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

4. Копію постанови направити сторонам.

Суддя А.М. Бабич