ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2016 року Чернігів Справа № 825/66/16
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіЛобана Д.В.,
за участю секретаряНовик Н.С.,
представника позивачаОСОБА_1,
представника відповідачаОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправною бездіяльності Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо ненарахування та невиплати позивачу коштів за несення служби у вихідні дні у сумі 1591,68 грн та зобовязання відповідача нарахувати та виплатити кошти за несення служби у вихідні дні у сумі 1591,68 грн.
Свої вимоги мотивує тим, що з 04.09.2015 по 03.10.2015 він був відряджений управлінням МВС України в Чернігівській області до міста Курахове для участі в антитерористичній операції. За весь час відрядження виконував службові обовязки включаючи вихідні дні, проте після звільнення і по теперішній час відповідач не оплатив службу у вихідні дні за час відрядження.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні, надав письмові заперечення та пояснив, що підставою для виплати позивачу компенсації за службу в святкові дні можуть бути лише письмові накази (вказівки) керівників органів внутрішніх справ про залучення особи рядового та начальницького складу у вихідний день до несення служби за умови наявності відповідних щомісячних табелів, якими має здійснюватися облік відпрацьованих годин служби особового складу. Однак у розпорядженні УМВС України в Чернігівській області відсутня інформація щодо залучення Головним Управлінням МВС України в Донецькій області ОСОБА_3 до несення служби у вихідні дні (відповідні накази), що свідчить, на думку відповідача, про безпідставність вимог позивача.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги необхідно задовольнити частково, з таких підстав.
Наказом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області від 06.11.2015 № 416 о/с, згідно з пунктами 10 та 11 розділу ХІ Закону України Про національну поліцію та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, капітана міліції ОСОБА_3 (М-187226), старшого інспектора взводу № 1 роти № 2 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення "Чернігів" УМВС, було звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил за п. 64 г (через скорочення штатів) (а.с. 4).
Наказом УМВС України в Чернігівській області 338 о/с ДСК ОСОБА_3 в період з 04.09.2015 по 03.10.2015 перебував у розпорядженні ГУМВС України в Донецькій області, що підтверджується довідкою, виданою БПСПОП «Чернігів» від 25.01.2016 №31 (а.с. 21).
Позивач звертався до УМВС України з заявами про виплату йому грошового забезпечення за несення служби у дні щотижневого відпочинку під час відрядження в місто Курахове Марійського району Донецької області з 04.09.2015 по 03.10.2015 (а.с. 22, 24, 26, 28).
Листами від 15.12.2015 за № 9/Ш-11, № 9/Ш-15, № 9/Ш-12, № 9/Ш-13 ОСОБА_3 було повідомлено, що доплата за роботу в святкові дні для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх прав визначена п. 3.7 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом МВС України від 31.12.2007 № 499 Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ. Підставою для залучення працівників ОВС до понаднормової служби чи в дні щотижневого відпочинку та святкові дні є: письмовий наказ керівника органу внутрішніх справ; графіки нарядів чергувань, затверджені керівником органів внутрішніх справ. Вищевказана виплата може проводитись на підставі табеля з кількістю відпрацьованих годин у святкові дні. У звязку з тим, що до УФЗБО УМВС України у Чернігівській області вказані документи не надходили, проводити позивачу виплату доплати за роботу в святкові дні та дні щотижневого відпочинку не має підстав (а.с. 23, 25, 27, 29).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає таке.
Робота у зазначені в ст. 73 КЗпП України дні компенсується відповідно до статті 107 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 107 КЗпП робота у святковий і неробочий день (частина четверта статті 73) оплачується у подвійному розмірі:
1) відрядникам - за подвійними відрядними розцінками;
2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, - у розмірі подвійної годинної або денної ставки;
3) працівникам, які одержують місячний оклад, - у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.
Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.
На бажання працівника, який працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий інший день відпочинку.
Як визначено у ст. 19 Закону України «Про міліцію», який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.
Як вбачається з ч. 11 ст. Закону для працівників міліції встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках особи рядового і начальницького складу несуть службу понад встановлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні.
Відповідно до ч. 12 ст. 22 Закону оплата праці в надурочний і нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до вимог законодавства.
Згідно з п. 10 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (далі - Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 № 114, особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ користуються всіма соціально-економічними, політичними та особистими правами і свободами, виконують усі обов'язки громадян, передбачені Конституцією та іншими законодавчими актами, а їх права, обовязки і відповідальність, що випливають з умов служби, визначаються законодавством, Присягою, статутами органів внутрішніх справ і цим Положенням.
Пунктом 21 цього Положення встановлено, що для осіб рядового і начальницького складу встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках вони несуть службу понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в понадурочний, нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до законодавства.
Внутрішній розпорядок, зокрема, в органах внутрішніх справ, встановлюється з урахуванням особливостей діяльності різних служб і підрозділів. При змінній роботі (службі) і безперервному чергуванні встановлюється однакова тривалість денної, вечірньої та нічної зміни.
У пункті 2 Постанови № 1294 зазначено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.
На виконання вищевказаної постанови наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року № 499 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - Інструкція № 499), якою урегульовано порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу Органів Внутрішніх Справ України.
Відповідно до п. 3.7.1 Інструкції № 499 при залученні осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ до несення служби понад установлений законодавством робочий час виплата грошового забезпечення проводиться з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням.
Пунктом 3.7.2 Інструкції № 499 встановлено, що годинна ставка обчислюється шляхом поділу місячного посадового окладу та окладу за спеціальним званням на кількість годин робочого часу в поточному місяці.
Згідно із п. 3.7.3 Інструкції № 499 служба осіб рядового і начальницького складу у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою шляхом надання їм іншого дня відпочинку або в грошовій формі. Компенсація понаднормових робіт шляхом надання відгулів не допускається.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.1991 № 197 «Про порядок компенсації особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за службу понад установлений законодавством робочий час, а також у дні щотижневого відпочинку та святкові дні», яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що при залученні осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які утримуються за рахунок коштів республіканського та місцевих бюджетів, а також коштів, що надходять за договорами від міністерств, відомств, підприємств, установ, організацій і громадян, до несення служби понад установлений законодавством робочий час оплата їхньої праці за цей час провадиться у розмірах, передбачених законодавством України про працю, з розрахунку посадового окладу й окладу за спеціальним званням. Служба осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою наданням іншого дня відпочинку або в грошовій формі у подвійному розмірі.
Відповідно до наданої суду довідки від 23.05.2016 № 318/124/33/01/2016 (а.с. 55) у вихідні дні 5, 6, 12, 13, 19 вересня 2015 року, при цьому позивач відпрацював у ці дні 96 годин.
Згідно з статтею 8 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» годинна ставка з першого вересня 2015 року становить 8 гривень 29 копійок.
Таким чином відповідач повинен був нарахувати та виплатити ОСОБА_3 кошти у сумі 795,84 грн (96х8,29).
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_3 коштів за несення служби у вихідні дні у сумі 795,84 грн.
Зобовязати Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області нарахувати та виплатити кошти за несення служби у вихідні дні у сумі 795,84 грн.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Відповідно до ст. ст. 186, 254 КАС України апеляційна скарга подається через Чернігівський окружний адміністративний суд, а її копія надсилається апелянтом до суду апеляційної інстанції, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або її подано з пропуском строку, у поновленні якого було відмовлено, а у разі вчасного подання апеляційної скарги, з набранням законної сили рішенням апеляційної інстанції, якщо оскаржувану постанову не скасовано.
Суддя Д.В. Лобан