ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/6125/16-а
провадження № 2-а/753/386/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" червня 2016 р. Дарницький районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді - Даниленко В.В.
при секретарі - Пасько І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
У березні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовувала тим, що вона перебуває на обліку в УПФУ в Дарницькому районі м. Києва, отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ЗУ «Про державну службу». До призначення пенсії ОСОБА_2 мала статус державного службовця, працювала в Державному управлінні справами Президента України. при визначенні суми пенсії відповідачем були враховані не всі складові заробітної плати позивача, чим були порушення права останньої.
З огляду на вищезазначене, позивач просила суд зобов'язати УПФУ в Дарницькому районі м. Києва визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 89% від сум заробітної плати державних службовців згідно з довідкою Державного управління справами Президента України №16.31/27 від 31.01.2011 року з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят та ювілейних дат, та згідно з довідкою Державного управління справами №17.1-679 від 26.02.2016 року з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, суми яких відображені в графі "інші виплати" та розшифровані в останньому абзаці цієї довідки, починаючи з 01.02.2010року та з урахуванням раніше проведених виплат.
У процесі розгляду справи відповідач УПФУ в Дарницькому районі м. Києва був замінений належним відповідачем - Лівобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, просив суд його задовольнити.
Представник відповідача Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в судовому засіданні проти позову заперечував, просив суд відмовити у його задоволенні.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.02.2010 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Призначення пенсії проведено в межах діючого законодавства в розмірі 89% із заробітної плати державного службовця з урахуванням вимог ст..33 ЗУ «Про державну службу», тобто при обчисленні пенсії державного службовця ОСОБА_2 були включені: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавки та премії.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу", в редакції, що діяла на момент призначення позивачу пенсії, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Ч.1 ст.1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Ст.2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Ч.2 ст.33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, інша матеріальна допомога, надбавка за вислугу років та надбавка за спеціальне звання входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку розміру пенсії від 01.03.2016 року, в якій просила відповідача перерахувати розмір пенсії з урахуванням всіх складових заробітної плати.
До заяви позивачем долучена довідка №17.1-679 від 26.02.2016 року про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
У період з лютого 2009 року по січень 2011року позивачу були виплачені матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога для оздоровлення.
На всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Під час здійснення перерахунку розміру пенсії відсотковий розмір від суми заробітної плати державного службовця - позивача відповідач повинен виходити з редакції ст.37 Закону України "Про державну службу", яка діяла станом на день постановлення позивача на облік в управлінні Пенсійного фонду України, відповідно до якої пенсія призначається у розмірі 90 відсотків заробітної плати.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами першою та другою ст.71 КАС України передбачено, що на кожну зі сторін покладено обов'язок довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх та беззаперечних доказів в обґрунтування своїх заперечень проти позову.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов, визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2; зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_2 пенсії у розмірі 89% від сум заробітної плати державних службовців згідно з довідкою Державного управління справами Президента України №16.31/27 від 31.01.2011року з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят та ювілейних дат, та згідно з довідкою Державного управління справами №17.1-679 від 26.02.2016 року з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, суми яких відображені в графі "інші виплати" та розшифровані в останньому абзаці цієї довідки, починаючи з 01.02.2010 року та з урахуванням раніше проведених виплат.
Зважаючи на вищенаведене, відповідно до Закону України "Про оплату праці", Закону України "Про державну службу", Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та керуючись, ст.ст. 2, 9, 10, 11, 159, 160-163, 167, 256 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату на користь ОСОБА_2 пенсії у розмірі 89% від сум заробітної плати державних службовців згідно з довідкою Державного управління справами Президента України №16.31/27 від 31.01.2011 року з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну працю в органах державної влади, премії, в тому числі до державних, професійних свят та ювілейних дат, та згідно з довідкою Державного управління справами №17.1-679 від 26.02.2016 року з урахуванням сум матеріальної допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, суми яких відображені в графі "інші виплати" та розшифровані в останньому абзаці цієї довідки, починаючи з 01.02.2010 року та з урахуванням раніше проведених виплат.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд міста Києва шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя