Постанова № 58948191, 29.06.2016, Звенигородський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
29.06.2016
Номер справи
694/746/16-а
Номер документу
58948191
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 694/746/16-а

2-а/694/23/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.06.2016 року м. Звенигородка

29 червня 2016 року Суддя Звенигородського районного суду Черкаської області Сакун Д. І., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Звенигородського об`єднаного управління ПФУ Черкаської області про визнання незаконними дій та рішення суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити певні дії і прийняти відповідні рішення,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Звенигородського об`єднаного управління ПФУ Черкаської області про визнання незаконними дій та рішення суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити певні дії і прийняти відповідні рішення.

В позові зазначив, що 04 травня 2016 року він звернувся до Звенигородського об'єднаного управління ПФУ Черкаської області з заявою, згідно якої просив здійснити йому перерахунок пенсії за правилами ст. 37 Закону України « Про державну службу» в редакції від 16 грудня 1993 року, згідно поданої довідки Головного управління статистики Черкаської області від 15.04.2016 р. № 1 -36 /16-20 про заробіток для здійснення перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без здійснення граничного розміру та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з 1 січня 2016 року. Довідка для перерахунку пенсії йому була надана у звязку з підвищенням посадових окладів державним службовцям, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 « Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів». Вказує, що його загальний страховий стаж становить 50 років, з них на державній службі 26 років. Після призначення йому пенсії відповідач здійснював перерахунок пенсії згідно поданих довідок Головного управління статистики у Черкаській області з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати

Згідно рішення Звенигородського об'єднаного управління ПФУ Черкаської області від 25.05.2016 року № 1923/02, йому відмовлено в перерахунку пенсії. Вважає таку відмову неправомірною. Враховуючи наведене просить визнати неправомірними дії Звенигородського об'єднаного управління ПФУ Черкаської області та скасувати рішення № 1923/02 від 25.02.2016 щодо відмови йому, ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до статті 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" на підставі довідки Головного управління статистики Черкаської області від 25.04.2016р № Г -36/1620 та зобов'язати Звенигородське об'єднане управління ПФУ Черкаської області провести перерахунок його пенсії згідно статті 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», на підставі довідки Головного управління статистики в Черкаській області від 15.04.2016 року № Г -36/16-20 про заробіток, для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 1 січня 2016 року.

Відповідачем до суду подано заперечення, в якому просить в задоволенні позову відмовити. Заперечення мотивоване тим, що порядок і умови проведення перерахунку пенсій державних службовців було визначено статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723 -XII ( далі - ОСОБА_2) із змінами від 16.01.2003 № 432 -IV, від 17.11.2005 № 3108 - IV та від 28.12.2014 № - VIII. Закон передбачав, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 № 213, з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, призначаються, зокрема, відповідно до Закону України Про державну службу від 16.12.1993 № 3723 - XII ( далі - ОСОБА_2). Відтак, починаючи з 01.06.2015, органи Пенсійного фонду України пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723 - XII (далі - ОСОБА_2) не призначають і не перераховують. Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 внесено зміни, зокрема, до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - постанова), якими вилучено пункт 4 постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунку пенсій державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Крім цього, з 01.05.2016 ОСОБА_2 України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723 - XII (далі - ОСОБА_2) втратив чинність на підставі Закону № 889-УІІ від 10.12.2015, яким не передбачено проведення перерахунків раніше призначених пенсій державним службовцям. Зазначив, що оскільки прийнятий Верховною ОСОБА_2 України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 № 213-VIII є чинними, неконституційним не визнавався, а тому в аспекті положень ст. 19 Конституції України є обовязковим для виконання Звенигородського обєднаного управлінням Пенсійного фонду України Черкаської області з метою реалізації наданих державою повноважень в частині проведення обчислення, призначення, перерахунку та нарахування пенсійних виплат, відтак підстави для задоволення позову відсутні.

У відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку з 2002 р. і отримує пенсію за віком, згідност. 37 Закону України «Про державну службу».

Позивач 04.05.2016 р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням посадових окладів згіднопостанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 р., на підставі довідки Головного управління статистики Черкаської області від 15.04.2016 р. № 1 -36 /16-20 про заробіток для здійснення перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без здійснення граничного розміру та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з 1 січня 2016 року.

Рішенням Звенигородського об'єднаного управління ПФУ Черкаської області від 25.05.2016 року № 1923/02, йому відмовлено в перерахунку пенсії з посиланням на те, що, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213-VIIIпенсії, призначені в порядку та на умовах, визначенихЗаконом України «Про державну службу», з 01.06.2015 року не призначаються, а призначені до 01.06.2015 р. - не перераховуються та виплачуються у раніше визначеному розмірі.

Пенсійне забезпечення державних службовців регулюєтьсястаттею 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII.

Згідно зі статтею 37 ЗаконуЗакону України "Про державну службу", чинного на момент призначення пенсії, пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно достатті 37-1 Закону №3723-XII(у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначавсяПостановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.05.2000 року(далі - Порядок №865).

Згідно п. 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Відповідно до п. 5 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»до Постанови №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, Положеннями Постанови № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На даний час всуперечстатті 37-1 Закону №3723-XIIКабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Статтею 22 Конституції Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

Разом з тим, Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.02.1999 р. №1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини 1ст. 58 Конституції України(справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначив, що за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині 1статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.

Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

Таким чином, враховуючи, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце, та те, що з 01.01.2016 р. була збільшена заробітна плата зокрема, по посаді, на якій працював позивач до виходу на пенсію, - відмова відповідача є протиправною.

Та обставина, що Кабінетом Міністрів України на виконання змін до ст. 37-1Закону України «Про державну службу»не були визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.

Посилання відповідача на п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VIII, яким встановлено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно дозаконів України "Про державну службу"; „Про прокуратуру", „Про судоустрій і статус суддів", „Про статус народного депутата України", „Про Кабінет Міністрів України", „Про судову експертизу", „Про Національний банк України", „Про службу в органах місцевого самоврядування", „Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, є необґрунтованими, оскільки зазначена норма Закону стосується лише права на призначення пенсій особам, на яких поширюється дія перелічених законів, і не стосуються перерахунку раніше призначених пенсій.

З огляду на викладене, рішення Звенигородського об'єднаного управління ПФУ Черкаської області від 25.05.2016 року № 1923/02є протиправним, а позивач має право на відповідний перерахунок пенсії.

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.

Таким чином, оскільки позивач звернувся до відповідача 04.05.2016 р., перерахунок і виплату пенсії йому належить здійснити з 01.05.2016 р.

Відповідно до ч. 1ст. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстатті 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2ст. 71 КАС Українив адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.2,6,8,19,21,22,46,55,58 Конституції України, ст.ст.33,35,37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст.2,5,6,8,9,17,104-105, п.4 ст.122,162 КАС України,суд -

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати рішення Звенигородського об'єднаного управління ПФУ Черкаської області № 1923/02 від 25.02.2016 щодо відмови, ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії за вислугою років відповідно до статті 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" на підставі довідки Головного управління статистики Черкаської області від 25.04.2016р № Г -36/1620- протиправним.

Зобов'язати Звенигородське об'єднане управління ПФУ Черкаської області провести перерахунок його пенсії згідно статті 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», на підставі довідки Головного управління статистики в Черкаській області від 15.04.2016 року № Г -36/16-20 про заробіток, для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою, без обмеження граничного розміру пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугу років з 1 травня 2016 року.

В решті вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Суддя Д.І. Сакун