Постанова № 58944899, 04.07.2016, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.07.2016
Номер справи
810/1720/16
Номер документу
58944899
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 липня 2016 року о/об 14 год 53 хв. 810/1720/16

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., за участю секретаря судового засідання Тятькова І.А.,

За участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у місті Києві у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Європетроліум» до Васильківської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Київського окружного адміністративного суду надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Європетроліум» (далі - позивач або ТОВ «Європетроліум») до Васильківської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (далі - відповідач або Васильківська ОДПІ ГУ ДФС у Київській області), у якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 23.03.2016 № НОМЕР_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на необґрунтованість та безпідставність застосування відповідачем до ТОВ «Європетроліум» штрафних санкцій, у звязку з неподанням позивачем податкової звітності з екологічного податку, оскільки останній не здійснює господарську діяльність, яка передбачає використання стаціонарних джерел забруднення, що зумовлюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, а тому, на думку позивача, він не зобовязано подавати до контролюючого органу відповідні розрахунки. Позивач зазначив про те, що відповідну звітність з екологічного податку повинен подавати контрагент позивача ОСОБА_3 Підприємство «Петра-Резерв» (далі ПП «Петра-Резерв»), яке використовує у своїй господарській діяльності надане позивачем в оренду стаціонарне джерело забруднення.

Відповідач, заперечуючи проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях, зазначив про те, що ТОВ «Європетроліум» не подано до контролюючого органу податкову декларацію екологічного податку за звітний (податковий) період, зокрема, за ІІ квартал 2015 року, ІІІ квартал 2015 року, ІV квартал 2015 року, що на думку відповідача, свідчить про правомірність винесення Васильківською ОДПІ ГУ ДФС у Київській області оспорюваного податкового повідомлення-рішення. Відповідач також вказав на те, що відповідно до п. 250.9 ст. 250 Податкового Кодексу України, платник податку має право не подавати податкової декларації, якщо він подав заяву про відсутність у нього у звітному році обєкта обчислення екологічного податку до відповідного контролюючого органу за місцем розташування джерел забруднення та повідомив про те, що з початку звітного року не планує здійснити викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів. А тому, фахівці інспекції діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, що відповідає вимогам ч. 2 ст. 19 Конституції України.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27 травня 2016 року відкрито провадження по справі та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позову та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

На підставі частини третьої статті 160 КАС України в судовому засіданні 04 липня 2016 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «Європетроліум» зареєстроване як юридична особа за адресою: 08131, Київська область, село Софіївська Борщагівка, вулиця Київська, будинок 2, ідентифікаційний код 35153262.

10.02.2016 Васильківською обєднаною державної податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області проведено камеральну перевірку податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «Європетроліум» (код ЄДРПОУ 35153262), за результатами якої був складений акт № 128/10-07-15-02-23/35153262. Так, перевіркою виявлені порушення вимог пп. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 розділу ІІ Податкового кодексу України та ст. 240 розділу VIII Податкового кодексу України (далі - ПК України), оскільки позивачем не було подано: податкову декларацію екологічного податку за ІІ квартал 2015 року, за ІІІ квартал 2015 року, за ІV квартал 2015 року, відповідальність за, що передбачена п. 120.1 ст. 120 розділом ІІ ПК України.

На підставі акта перевірки № 128/10-07-15-02-23/35153262 від 10.02.2016 котролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.03.2016 № НОМЕР_1, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання в розмірі 510,00 грн., з якої: за основним платежем - 0,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 510,00 грн. за платежем: надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.

Екологічний податок - загальнодержавний обов'язковий платіж, що справляється з фактичних обсягів викидів у атмосферне повітря, скидів у водні об'єкти забруднюючих речовин, розміщення відходів, фактичного обсягу радіоактивних відходів, що тимчасово зберігаються їх виробниками, фактичного обсягу утворених радіоактивних відходів та з фактичного обсягу радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року (пп. 14.1.57 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Згідно з пп. 14.1.230 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України встановлено, що стаціонарне джерело забруднення - підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти.

Пунктами 240.1.1 - 240.1.3 п. 240.1 ст. 240 ПК України, визначено, що платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:

- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;

- скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;

- розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання).

Відтак, з вищенаведеної статті вбачається, що обов'язковою ознакою платника екологічного податку є здійснення викидів/скидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення та безпосередньо у водні об'єкти, а також розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання).

Статтею 242 Податкового кодексу України встановлено, що об'єктом та базою оподаткування є: обсяги та види забруднюючих речовин, які викидаються в атмосферне повітря стаціонарними джерелами; обсяги та види забруднюючих речовин, які скидаються безпосередньо у водні об'єкти; обсяги та види (класи) розміщених відходів, крім обсягів та видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання; обсяги та види палива, у тому числі виробленого з давальницької сировини, реалізованого або ввезеного на митну територію України податковими агентами, крім:обсягів палива вивезених з митної території України в митних режимах експорту або реекспорту та/або переробки на митній території України засвідчених належно оформленою митною декларацією;мазуту та пічного палива, що використовуються в процесі виробництва тепло- та електроенергії; обсяги та категорія радіоактивних відходів, що утворюються внаслідок діяльності суб'єктів господарювання та/або тимчасово зберігаються їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк; обсяги електричної енергії, виробленої експлуатуючими організаціями ядерних установок (атомних електростанцій).

Згідно з п. 250.1 ст. 250 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному кварталу.

Відповідно до пп. 250.2.1 п. 250.1 ст. 250 Податкового кодексу України платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті240 цього Кодексу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, за винятком податкових агентів, визначених підпунктом 241.2.2 пункту 241.2 статті 241 цього Кодексу, які сплачують податок до або в день подання митної декларації: за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів.

Якщо платник податку з початку звітного року не планує здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів протягом звітного року, то такий платник податку повинен повідомити про це відповідний орган державної податкової служби за місцем розташування джерел забруднення та скласти заяву про відсутність у нього у звітному році об'єкта обчислення екологічного податку. В іншому разі платник податку зобов'язаний подавати податкові декларації відповідно до цієїстатті Кодексу (п. 250.9 ст. 250 Податкового кодексу України).

Отже, обов'язок щодо подання податкової декларації до контролюючого органу покладений виключно на на тих субєктів господарювання, які є платниками екологічного податку.

Крім того, зі змісту п. 250.9 ст. 250 Податкового кодексу України вбачається, що платник податку повинен подати заяву про відсутність у нього у звітному році обєкта обчислення екологічного податку за таких умов: особа має бути платником екологічного податку; платник податку повинен мати джерело забруднення, з якого у звітному році не передбачається здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів або їх утворення; при чому заяву платник податків повинен подати до відповідного органу саме за місцем розташування джерела забруднення.

Так, зокрема, такої позиції дотримується Вищий адміністративний суд в ухвалі від 29.10.2014 (справа № 2а-2452/12/2670).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач, обґрунтовуючи позовні вимоги, зазначив про те, що ТОВ «Європетроліум» не є платником екологічного податку, оскільки позивач, здійснюючи господарську діяльність, не використовує стаціонарні джерела забруднення атмосферного повітря, з приводу чого суд зазначає наступне.

19.03.2015 Департаментом екології та природних ресурсів Київської обласної державної адміністрації Міністерства охорони навколишнього природного середовища України видано Товариству з обмеженою відповідальністю «Європетроліум» дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 3221487004-8 від 19.03.2015. Термін дії вказаного дозво лу до 19.03.2025, місце знаходження стаціонарних джерел забруднення: 08606, Київська область, Васильківський район, с. Крячки, вул.. Кривова, 42.

В судовому засіданні встановлено та підтверджується матеріалами справи, що 30.08.2013 між ТОВ «Європетроліум» (орендодавець) та ПП «Петра-Резерв» (орендар) укладено договір оренди від № 5/ЄП-13 (далі договір), відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в тимчасове платне користування об'єкт оренди, зокрема, виробничо-сервісний центр з газовим обладнанням (далі Обєкт оренди), який розташований за адресою: Київська область, Васильківський район, с. Крячки, вул.. Кривова, 42.

Відповідно до п. 1.2. договору склад (перелік, кількість та якість) майна, стан Обєкта оренди зазначається ОСОБА_4 в ОСОБА_4 приймання-передача орендованого майна та його невідємною частиною.

Згідно з п. 2.1. договору Обєкт оренди передається Орендодавцем Орендарю в оренду, з метою використання його за цільовим призначенням, а саме: для зберігання, реалізації та удосконалення якості скрапленого газу та нафтопродуктів.

Пунктом 3.1. договору встановлено, що строк оренди складає 2 роки 11 місяців з моменту передачі Обєкта оренди Орендарю, а саме: з дати підписання ОСОБА_4 приймання-передачі Обєкта оренди.

Відповідно до п. 4.1. протягом 90 (девяноста) робочих днів з моменту підписання ОСОБА_4 цього Договору Орендодавцем повинен підготувати і підготувати Обєкт оренди Орендарю у передбаченому ОСОБА_4 у додатках до договору стані та складі за ОСОБА_4 приймання-передачі Обєкта оренди.

Пунктом 4.2. договору встановлено, що орендар вступає у строкове платне володіння і користування Обєктом оренди з моменту підписання ОСОБА_4 приймання-передачі Обєкта оренди

Відповідно до п. 12.1 даний Договір вступає в силу з моменту передачі Обєкта оренди та підписання ОСОБА_4 приймання-передачі, та діє до повного його виконання.

Відтак, судом встановлено, що саме ПП «Петра-Резерв» використовує у власній господарській діяльності виробничо-сервісний центр з газовим обладнанням, який розташований за адресою: Київська область, Васильківський район, с. Крячки, вул.. Кривова, 42, а тому в силу положень п. 240.1ст. 240 ПК України саме ПП «Петра-Резерв» є платником екологічного податку, а не ТОВ «Європетроліум».

Аналогічна позиція викладена Інформаційним департаментом Міністерства доходів і зборів України в загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР» за погодженням Міністерства доходів і зборів України (а.с. 60).

Крім того, як підтверджується матеріалами справи, ПП «Петра-Резерв» подавало до Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області податкові декларації з екологічного податку за ІІ, ІІІ, IV квартали 2015 року стосовно стаціонарних джерел забруднення та/або спеціально відведених для розміщення відходів місць чи обєктів, місцезнаходження пунктів продажу палива, яке розташоване за адресою: Київська область, Васильківський район, с. Крячки, вул.. Кривова, 42 (а.с 39-44, 46-51, 53-57)

Також судом встановлено, що вищевказаним контрагентом позивача здійснено оплату екологічного податку ІІ та ІІІ квартали 2015 року, що підтверджується банківськими виписками по рахунку ПП «Петра-Резерв» за 07.08.2015 та за 28.10.2015 (а.с. 45,52)

Отже, враховуючи вищевказане, суд дійшов висновку про те, що позивач протягом вищезазначеного періоду безпосередньо не використовував у своїй господарській діяльності виробничо-сервісний центр з газовим обладнанням, який є стаціонарним джерелом забруднення, оскільки вказаний обєкт був переданий позивачем у користування ПП«Петра-Резерв» за договором оренди № 5/ЄП-13 від 30.08.2013.

Вказане свідчить про те, що ТОВ «Європетроліум» не є платником екологічного податку, а тому, відповідно, у позивача відсутній обовязок, як щодо подання звітності та сплати екологічного податку за відповідні періоди, так і щодо подання заяви про відсутність у нього у звітних періодах обєкта обчислення екологічного податку.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовної вимоги щодо визнання протиправною та скасування податкового повідомлення рішення від 23.03.2016 № НОМЕР_1.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Статтею 159 КАС України встановлено, що судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яке ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, а, відтак, такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, сплачений позивачем судовий збір в сумі 1 378,00 грн. підлягає стягненню на його користь з Васильківської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області.

Керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Європетроліум» - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Васильківської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області № НОМЕР_1 від 23.03.2016.

Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Європетроліум» - (код ЄДРПОУ 35153262) судовий збір у сумі 1 378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області (код ЄДРПОУ 39465226).

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

СуддяЯ.В. Горобцова

ОСОБА_5