Справа № 638/9014/16-а
Провадження № 2-а/638/289/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 червня 2016 року суддя Дзержинського районного суду міста Харкова Шишкін О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському (Шевченківському) районі міста Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинення дій
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом, яким просила суд визнати протиправним рішення відповідача від 13.05.2016 № 230/Ш-11 щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» і провести з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її виходу на пенсію у 2013 році в розмірі 80 % на підставі довідки виданої Державною екологічною інспекцією від 28.04.2016 № 1656/01-14/03-18, що подасться для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
В обґрунтування позовних вимог вказано про те, що з 02 серпня 2013 року одержую пенсію державного службовця (по інвалідності, II група) відповідно до Закону України «Про державну службу», яку мені призначено в розмірі 80% від заробітної плати відповідно до розпорядження про призначення пенсії від 06.08.2013 № 276.
29 квітня 2016 року позивач звернулась до Дзержинського управління Пенсійного фонду України в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2015, у зв'язку з підвищенням з 1 грудня 2015 року заробітної плати державним службовцям, як непрацюючому пенсіонеру, додавши довідку видану Державною екологічною інспекцією у Полтавській області від 28.04.2016 № 1656/01-04/03-18 виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
13 травня 2016 року позивач отримала рішення управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова від 13.05.2016 N9 230/111-11 згідно з яким, мені відмовлено в перерахунку пенсії оскільки: п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», який передбачав умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям виключено на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Відповідно до п. 5 р. II! «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-УІІІ від 02.03.2015 з 01.06.2015, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до закону України «Про державну службу»
Таке рішення позивач вважає протиправним, оскільки із набранням 01.01.2015 чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України». Згідно з п. 11 цього Закону текст ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» викладений в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».
Порядок перерахунку пенсій державних службовців був урегульований пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій». Так, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІУ "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається у такому порядку.
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
09.12.2015 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 та застосовується з 1 грудня 201 5 року (відповідно до пункту 6 постанови).
Згідно з п. З постанови «у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 137, 431, 432, 4855 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" (Офіційний вісник України, 2006 р.. №10. ст. 632).
Цією ж постановою виключений п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій», що позивач вважає таким, що суперечить ст.22 Конституції України.
Відповідач проти позову заперечував та вказав про те, що 02.08.2013 року позивачем до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова було подано заяву про призначення пенсії. Протоколом від 06.08.2013 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком, як державному службовцю.
29.04.2016 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова з заявою про перерахунок пенсії. Разом із заявою ОСОБА_1 надала довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію Державної екологічної інспекції у Полтавській області від 28.04.2016 року №1656/01-14/03-18.
Згідно п. 1 постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка застосовується з 01.12.2015 року, були підвищені посадові оклади працівникам установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
До 1 січня 2015 року питання перерахунку пенсій державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було врегульоване ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року № 76-VIII, який набрав чинності з 1 січня 2015 року, були внесені зміни до Закону України «Про державну службу», зокрема, статтю 37-1 викладено в новій редакції. Відповідно до даної статті, умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються КМУ.
Порядок здійснення перерахунку пенсії державних службовців у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям був врегульований п.4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
Пунктом 2 постанови КМУ № 1013 були внесені зміни до деяких постанов КМУ, зокрема й до постанови КМУ № 865, з якої вилучено пункт 4 та викладено в новій редакції абзац перший пункту 5 та пункт 6, які стосувались проведення перерахунку пенсій державних службовців.
Таким чином, на момент звернення ОСОБА_1 до управління ПФУ в Дзержинському районі м. Харкова щодо приведення перерахунку пенсії у звязку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, відсутні нормативно-правові акти, які б визначали умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Судом встановлено, що позивач з 02.08.2013 року отримує пенсію по інвалідності (ІІ група) державного службовця відповідно до закону «Про державну службу».
29.04.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії згідно довідки № 1656/01-04/03-18 від 28.04.2016 року, однак позивачу було відмовлено у перерахунку із посиланням на те, що п.4 Постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865 скасовано постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013, крім того вказано про те, що відповідно до п.5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Таким чином, відповідачем не перераховано пенсію позивачу за її завою від 29.04.2016 року у звязку із тим, що закон щодо призначення всіх видів пенсій не був прийнятий до 01.06.2015 року, норми які регулюють пенсійне забезпечення державних службовців скасовані відповідно до закону.
Суд вважає дане рішення необґрунтованим з наступних підстав.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною 1 ст. 2 КАС України передбачено, що «завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень».
Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу".
Згідно п. 3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268, підвищуються на 25%.
Згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Умови та порядок перерахунку пенсії державних службовців регулюються Законом України 'Про державну службу" від 16.12.1993 року. Редакція зазначеної статті змінювалась.
З положень статті 37-1 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (чинної на час призначення пенсії) та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" в редакції, яка діяла на час призначення позивачу пенсії, вбачається, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок здійснюється на підставі довідки про заробітну плату працюючого державного службовця на відповідній посаді, з якої призначено пенсію. При цьому, відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам визначається в такому порядку: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат зі відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Пунктом 5 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року встановлено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державною службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч. 1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують, або скасовують відповідальність особи.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії).
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VІII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є безпідставними, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
З 1 грудня 2015 року Постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» передбачено підвищення посадових окладів визначених постановою КМУ від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів"
Норми ст.ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ діють на сьогодні і вони не скасовані в установленому Конституцією України порядку.
Станом на 1 грудня постанова Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, якою визначено порядок обчислення розміру заробітної плати для призначення та перерахунку пенсії, не скасована та не втратила чинності. Зміни відбулися 15 грудня 2015 року у звязку зі змінами, внесеними постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013, якою скасовано п.4 постанови КМУ від 31 травня 2000 року № 865. Зазначені зміни набрали чинності після публікації постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 в офіційному виданні - «Урядовий курєр» 15 грудня 2015 року № 234.
Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року № 76-VІІІ "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності з 01.01.2015 року, текст статті 37-1 викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Одночасно, в пункті 16 Закону № 76-VІІІ зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом:
забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону;
забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
На час виникнення права на перерахунок пенсії (01.12.2015) постанова Кабінету Міністрів України, у відповідності до Закону № 76-VІІІ, яка б обумовлювала умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям, відсутня. Залишився чинним п. 4 постанови КМУ № 865.
Згідно з ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу, згідно з якою, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктом 11 Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 року зміни до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ щодо розміру пенсій у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними такого права.
Суд вважає, що при вирішення питання щодо визначення розміру пенсії при перерахунку у відсотках від заробітної плати має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії - 90 %, а тому внесені Законом № 76 -VIII від 28.12.2014 року зміни до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Така правова позиція зі спірного питання вже була викладена Верховним Судом України у постанові від 10.12.2013 року по справі № 21-420а13 у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України", «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», - "Податкового та Митного кодексів України» "Положення про помічника - консультанта народного депутата України".
Положення даної статті поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (у теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).
Таким чином, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ, так як вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.
Тому, посилання відповідача на положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року за №-213 є безпідставними, тому що стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, і взагалі не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Також, не втратила чинності та не зазнала змін форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26.09.2013 року за № 1661/24193, якою передбачені складові заробітної плати державного службовця відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року.
Згідно зі ст.ст. 22, 64 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, а тому, згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади зобовязані діяти на підставі та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом.
На підставі викладеного суд вважає, що у звязку з підвищенням з 01.12.2015 року розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, згідно з постановою КМУ від 09.12.2015 року № 1013 управління повинно здійснити перерахунок Позивач пенсії на підставі документів пенсійної справи та додатково поданих документів, а саме Довідки ДержЕкоінспеції у Полтавській області 1656/01-14/03-18 від 28/04/2016.
При здійсненні перерахунку пенсії Позивач має застосовуватися норма постанови Кабінету Міністрів України Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії № 865 від 31.05.2000 року в редакції від 28.08.2009 року (872-2009-п), яка діяла на час призначення пенсії.
Стосовно позовних вимог щодо зобовязання
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 22, 46, 58, 129 Конституції України, ст.ст. 6, 69, 159, 161, 162, 163, 167 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському (Шевченківському) районі міста Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинення дій задовольнити.
Визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова від 13.05.2016 № 230/Ш-11 щодо відмови позивачу в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова провести з 01 грудня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її виходу на пенсію у 2013 році в розмірі 80 % на підставі довідки виданої Державною екологічною інспекцією від 28.04.2016 № 1656/01-14/03-18, що подасться лля перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд міста Харкова шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Головуючий: суддя