Справа № 367/4331/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2016 року Ірпінський міський суд Київської області у складі:
головуючого судді Чернова Д.Є.
при секретарі Чамор Я.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Ірпінського міського суду при судовому розгляді адміністративну справу за позовом Коцюбинського селищного голови ОСОБА_1 до ОСОБА_2 селищної ради, секретаря Коцюбинської селищної ради ОСОБА_3 про визнання відсутньою компетенції (повноважень), -
в с т а н о в и в:
Позивач у травні 2016 року звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 селищної ради, секретаря Коцюбинської селищної ради ОСОБА_3 про визнання відсутньою компетенції (повноважень), мотивуючи свої вимоги, тим, 08 квітня 2016 року ОСОБА_2 селищна рада прийняла рішення «Про дострокове припинення повноважень Коцюбинського селищного голови ОСОБА_1» №60-5-VII та «Про виконання обовязків Коцюбинського селищного голови» №61-5-VII. Вважає, що вказані рішення прийняті за відсутності компетенції у ОСОБА_2 селищної ради та секретаря Коцюбинської селищної ради ОСОБА_3.
Враховуючи все вище викладене, просила визнати відсутньою компетенцію (повноваження) ОСОБА_2 селищної ради та секретаря Коцюбинської селищної ради ОСОБА_3 при прийнятті та підписанні рішень «Про дострокове припинення повноважень Коцюбинського селищного голови ОСОБА_1» №60-5-VII та «Про виконання обовязків Коцюбинського селищного голови» №61-5-VII від 08.04.2016 року.
В судове засідання Позивач та її представник зявилися, позов підтримали, просили його задоволити.
Відповідач ОСОБА_2 селищна рада не направила свого представника в судове засідання, хоча повідомлялася про час та місце розгляду справи належним чином.
Представник відповідача секретаря Коцюбинської селищної ради ОСОБА_3 в судове засідання зявився, позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що не підлягає до задоволення.
Судом встановлено, що 08 квітня 2016 року ОСОБА_2 селищна рада прийняла рішення «Про дострокове припинення повноважень Коцюбинського селищного голови ОСОБА_1» №60-5-VII та «Про виконання обовязків Коцюбинського селищного голови» №61-5-VII (а.с.11-12).
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Частиною 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 5.1. Регламенту роботи ОСОБА_2 селищної ради VII скликання, затвердженого рішенням ОСОБА_2 селищної ради №29-3-VII від 12 січня 2016 року в редакції рішення ОСОБА_2 селищної ради №26-2-VII від 25 грудня 2015 року (далі за текстом - Регламент), рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій.
Регламент було затверджено рішенням третьої сесії сьомого скликання ОСОБА_2 селищної ради VII скликання №29-3-VII від 12.01.2016 року.
Згідно пункту 5.2. Регламенту сесія Ради скликається у порядку, передбаченому ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з урахуванням особливостей, передбачених Регламентом. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Пунктом 5.4. Регламенту передбачено, що виключно на пленарних засіданнях ради вирішуються питання зазначені в статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». На пленарних засіданнях ради можуть вирішуватися й інші питання, віднесені до компетенції органів місцевого самоврядування.
У відповідності до частини 3 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.
Частиною 2 статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.
Згідно частини 3 статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом першим частини другої цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови визначається законом про місцеві референдуми.
08 квітня 2016 року ОСОБА_2 селищна рада прийняла рішення № 60-5-УІІ «Про дострокове припинення повноважень Коцюбинського селищного голови ОСОБА_4».
За дострокове припинення повноважень Коцюбинського селищного голови ОСОБА_1 проголосували 20 з 26 депутатів.
Підставою для прийняття такого рішення вказувалося те, що голова ОСОБА_1 під час виконання наданих чинним законодавством України повноважень систематично порушувала закони України, права і свободи громадян та, як наслідок, не забезпечувала здійснення наданих їй повноважень, про що неодноразово повідомляли депутати ОСОБА_2 селищної ради Київської області.
Систематичні порушення норм чинного законодавства України ОСОБА_2 селищним головою було підтверджено Висновками та рекомендаціями постійної комісії ОСОБА_2 селищної ради з питань регламенту, депутатської етики, законності, правопорядку та протидії корупції та постійної комісії ОСОБА_2 селищної ради з питань планування, фінансів, бюджету та цін, напрацьованими на засіданнях постійних комісій 08 квітня 2016 року. За результатами даних висновків постійна комісія з питань регламенту, депутатської етики, законності, правопорядку та протидії корупції та постійна комісія з питань планування, фінансів, бюджету та цін запропонували депутатам ОСОБА_2 селищної ради Київської області сьомого скликання внести на розгляд сесії ОСОБА_2 селищної ради Київської області сьомого скликання питання про дострокове припинення повноважень Коцюбинського селищного голови Київської області ОСОБА_1.
Голосування за рішення «Про дострокове припинення повноважень Коцюбинського селищного голови ОСОБА_1» здійснювалося бюлетенями шляхом таємного голосування в порядку частини 3 статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Згідно пункту 8.3.2. Регламенту лічильна комісія сесії обирається за пропозицією секретаря ради або депутатів щодо персонального складу рішенням більшості від присутніх депутатів на пленарному засіданні ради. Лічильна комісія обирається у складі трьох депутатів.
Підрахунок голосів та оголошення результатів голосування проводилися лічильною комісією у складі ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 За прийняття рішення «Про дострокове припинення повноважень Коцюбинського селищного голови ОСОБА_1» проголосували 20 з 26 депутатів ОСОБА_2 селищної ради.
Відповідно до пункту 6.11. Регламенту депутати можуть додатково вносити питання до порядку денного під час сесії за рішенням ради. У звязку з прийняттям ОСОБА_2 селищною радою рішення про дострокове припинення повноважень Коцюбинського селищного голови ОСОБА_1 було запропоновано внести до порядку денного третього засідання пятої сесії VII скликання питання «Про виконання обовязків Коцюбинського селищного голови», «Про організаційні питання дострокового припинення повноважень Коцюбинського селищного голови».
08 квітня 2016 року ОСОБА_2 селищна рада також прийняла рішення № 61-5-VІІ «Про виконання обовязків Коцюбинського селищного голови».
Підрахунок голосів та оголошення результатів голосування проводилися лічильною комісією у складі ОСОБА_5, ОСОБА_8 та ОСОБА_7 За прийняття рішення «Про виконання обовязків Коцюбинського селищного голови» проголосували 20 з 26 депутатів ОСОБА_2 селищної ради.
Частиною 2 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради. Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації».
Згідно частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова підписує рішення ради та її виконавчого комітету.
Оскільки ОСОБА_2 селищна рада прийняла, а секретар Коцюбинської селищної ради ОСОБА_3 підписала спірні рішення в межах наданих повноважень, дотримуючись Конституції України та Законів України, суд відмовляє у задоволенні позову.
Враховуючи викладене, на підставі ст. ст. 25, 26, 42, 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69, 71, 86, 99, 100, 158-163 КАС України суд, -
постановив:
Відмовити в задоволенні позову повністю.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Ірпінський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя: ОСОБА_9