Постанова № 58936460, 14.07.2016, Чернігівський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
14.07.2016
Номер справи
748/1385/16-а
Номер документу
58936460
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження №2-а/748/39/16

Єдиний унікальний № 748/1385/16-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(скорочене провадження)

14 липня 2016 року місто Чернігів

Суддя Чернігівського районного суду Чернігівської області Хоменко Л.В., розглянувши у скороченому провадженні у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові справу за позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим пенсіонерам, керуючись ст.ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»,

В С Т А Н О В И Л А:

Позивачка ОСОБА_1 01 липня 2016 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, у якому просить визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати Чернігівське об'єднане управління ПФУ здійснити перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% місячного заробітку, починаючи з 01 грудня 2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим пенсіонерам на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 та виплатити заборгованість, що виникає внаслідок перерахунку.

Позивач перебуває на обліку в УПФ України в Чернігівському районі та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% суми заробітної плати.

З заперечення Управління Пенсійного фонду України в Чернігівському районі від 13 липня 2016 року вбачається, що 27 квітня 2016 року позивачка звернулась до Управління ПФУ з заявою про проведення перерахунку пенсії державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування», для чого надала довідку від 26 квітня 2016 року № 40, у якій зазначені суми надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, премія, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, відповідно до Закону України «Про державну службу». Листом заступника начальника Чернігівського об'єднаного УПФУ від 13 травня 2016 року ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням наданої довідки за безпідставністю, оскільки з 01 червня 2015 року пенсії у порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій є Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про державну службу».

Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України «Про державну службу», ч.7 ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час переведення позивачки на пенсію за віком по ЗУ «Про державну службу») пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIIIстаттю37-1Закону № 3723-ХІІвикладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначавсяпостановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865(далі - Постанова № 865).

Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою КМУ від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01 грудня 2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери.

Згідно з положеннями ч.1ст.58 Конституції України та Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.

Цей принцип закріплений у ч.1ст.58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Вирішуючи позовні вимоги за позовом до суб'єкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та ряд інших, у зв'язку з чим з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.

Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).

Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.

Відповідно до ч.3 ст.22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, про те, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.ст.ст.37, 37-1 Закону України №3723-ХІІ(у редакції станом на дату призначення пенсії) з розрахунку 80% місячного заробітку.

Відповідно до ч.1ст.71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч.2ст.71 КАС, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем у даній справі не виконано.

Відповідачем не було доведено належним чином правомірність свого рішення, у той час як позивач довела обґрунтованість позову.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії позивачу є неправомірними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.

Разом із тим, позивач просить зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01 грудня 2015 року.

Однак, у відповідності до ч.4 ст.45 ЗУ «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: - у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, враховуючи те, що позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії та додатковими документами 27 квітня 2016 року, перерахунок мав бути проведений починаючи з 01 травня 2016 року.

За таких обставин позовув цій частині підлягає частковому задоволенню, а саме з 01 травня 2016 р., а за період з 01 грудня 2015р. по 30 квітня 2016р. у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

П О С Т А Н О В И Л А :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% місячного заробітку, починаючи з 01 травня 2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим пенсіонерам.

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 80% заробітної плати відповідно до ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу» починаючи з 01 травня 2016 року на підставі довідки Черниської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області від 26 квітня 2016 року №40, з врахуванням підвищення з 01 грудня 2015 року розміру посадових окладів, відповідно до Постанови КМУ від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині позовних вимог слід відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 551 грн 20 коп. в рахунок сплаченого судового збору.

Постанова є остаточною, але може бути оскаржена сторонами та іншими особами, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси чи обовязки, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуюча Л.В. Хоменко