Справа №295/7224/16-а
Категорія 87
2-а/295/255/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.07.2016 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира в складі:
Головуючого судді Перекупка І.Г.,
за участю секретаря Сидорець К.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі справу за адміністративним позовомОСОБА_1 до Житомирського об'єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду із указаним адміністративним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачеві пенсії за вислугою років та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розміру 90 відсотків місячної заробітної плати з 01.01.2016 року згідно довідки Генаральної прокуратури України № 18-634 зп від 20.04.2016 року.
Позивач в судове засідання не зявилася, подала заяву про розгляд справи за її відсутності, вимоги підтримала в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявився, подав заперечення проти позову, у яких просив відмовити в задоволенні позову
Суддя оцінивши повідомлені сторонами обставини справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню ,з огляду на наступне.
Суддею встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Житомирському обєднаному управління Пенсійного фонду України в Житомирській областіз 01.11.2001 року та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% від суми місячного заробітку.
Як вбачається з довідки Генеральної прокуратури України № 18-634 зп від 20.04.2016 року, ОСОБА_1 працювала в Генеральній прокуратурі України на посаді старшого прокурора відділу, та заробітна плата на 01.12.2015 року згіднопостанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 рокускладається: основний оклад 2909,00 грн., класний чин 135,00 грн., вислуга років 1217,60 грн., щомісячна премія, на яку нараховуються страхові внески 137674,97 грн. Доплати, які передбачені чинним законодавством: надбавка за виконання особливо важливого завдання 2983,12 грн., матеріальна допомога на оздоровлення(1/2) 603,73 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб(1/2) 603,73 грн., а всього становить 22217,15 грн.
Оскільки прокурорам і слідчим збільшено заробітну плату, позивач 22.04.2016 року звернувся до Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до ст.50-1 Закону УкраїниПро прокуратурута Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року, надавши довідку Генаральної прокуратури України № 18-634 зп від 20.04.2016 року, однак листом №1446/04 від 27.04.2016 року позивачу було відмовлено у здійсненні такого перерахунку пенсії.
Згідно пункту 5 розділу ІІІПрикінцеві положенняЗакону УкраїниПро внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпеченнявід 02.03.2015 року № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів УкраїниПро державну службу,Про прокуратуру,Про судоустрій і статус суддів,Про статус народного депутата України,Про Кабінет Міністрів України,Про судову експертизу,Про Національний банк України,Про службу в органах місцевого самоврядування,Про дипломатичну службу, Податкового таМитного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Статтею 58 Конституції Українивстановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, норми Прикінцевих положень Закону УкраїниПро внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпеченнястосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії та не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону УкраїниПро прокуратуру.
Крім того, Верховний Суд України у постанові від 10.12.2013 року по справі №21-348а13 дійшов правового висновку, зазначивши, що внесеніЗаконом №3668-VIзміни до ст.50-1 Закону УкраїниПро прокуратуру№1789-XII щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону УкраїниПро прокуратуру№1789-XII.
Згідностатті 22 Конституції Українизакріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якоюКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно достатті 17 Конституції Україниперебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Згідно ч.1 ст.50-1 Закону УкраїниПро прокуратуру(в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачеві) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до положень ст.50-1 Закону УкраїниПро прокуратуруобчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Тобто, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії.
При цьому, перерахунок має здійснюватися з урахуванням норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу, тобто, згідно ст.50-1 Закону УкраїниПро прокуратуруперерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, а саме 90% від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.
Щодо невизначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, то зазначена обставина не може бути підставою для позбавлення особи гарантованого законом права на перерахунок пенсії.
Оскільки позивач 22.04.2016 року звернувся до Житомирського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням довідки Генаральної прокуратури України № 18-634 зп від 20.04.2016 року, а не з заявою про призначення пенсії, тому відповідач повинен був керуватися ст.50-1 Закону УкраїниПро прокуратуру(в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачеві) та відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання неправомірними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90% від суми заробітної плати та зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії за вислугу років, виходячи з розміру 90% від місячної (чинної) заробітної плати на підставі поданих документів про суму заробітної плати є обґрунтованими.
Однак, перерахунок пенсії позивачу на підставі поданої ним 22.04.2016 року заяви із долученою довідкою Генеральної прокуратури України №18-634 зп від 20.04.2016 року має бути проведено з 01.05.2016 року, оскільки позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії та подав довідку про суму заробітної плати 22.04.2016 року.
На підставі викладеного, керуючись Законом України "Про прокуратуру", ст.ст. 6,11,69,71,99,158-163,256 КАС України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Житомирського обєднаного управління Пенсійного Фонду України в Житомирської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі довідки № 18-634 зп від 20.04.2016 року, виданою Генеральною прокуратурою України у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Житомирське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській областіздійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції у редакції від 12.07.2001 року у розмірі 90% від розміру місячної заробітної плати, зазначеної у довідці № 18-634 зп від 20.04.2016 року, виданою Генеральною прокуратурою України, починаючи з 01.05.2016 року без обмеження граничного розміру пенсії та з урахуванням проведених виплат.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя І.Г. Перекупка