Справа № 212/3985/16-к
1-кс/212/638/16
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2016 року м. Кривий Ріг
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Т.І. Тимошенко, за участі секретаря судового засідання І.О. Мариненко, за участю прокурора С.В. Кривдюк, слідчого СВ Жовтневого ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1, розглянув винесене в кримінальному провадженні № 42016041730000020 слідчим СВ Жовтневого ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1, і погоджене прокурором С.В. Кривдюк клопотання про призначення перевірки та додані до клопотання матеріали,-
В С Т А Н О В И В :
До Жовтневого районного суду міста ОСОБА_2, звернувся слідчий Жовтневого ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1, із клопотанням про призначення перевірки, в обґрунтування якого зазначив що слідчим відділенням Жовтневого ВП КВП ГУ Національної поліції в Дніпропетровській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42016041730000020 від 30 березня 2016 року за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 366 ч. 1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що Криворізькою місцевою прокуратурою №2 за результатами вивчення інформації Криворізької північної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області, копій податкової звітності з екологічного податку ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» за період з 01.01.2014 до 01.10.2015, встановлено, що службові особи ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат», усвідомлюючи що висновок про склад і властивості відходів, що утворюються на підприємстві, а також ступінь їх небезпечності для навколишнього середовища та здоровя людини відсутній, в порушення п. «в» ч. 1 ст. 17 Закону України «Про відходи», п. 246.3 ст. 246 Податкового кодексу України, надали до Криворізької північної ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області податкові декларації з екологічного податку за період з 01.01.2014 до 01.10.2015, які є офіційними документами та створюють відповідні правові наслідки у вигляді податкового зобовязання зі сплати екологічного податку, внісши до вказаних податкових декларацій неправдиві відомості щодо ставки податку для відходів ІV класу небезпечності та суми нарахованого зобовязання, що не відповідає дійсності, чим спричинили шкоду охоронюваним законом державним інтересам
Згідно повідомлення Управління служби безпеки України в Дніпропетровській області, встановлено, що основними відходами ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (ЄДРПОУ 00191307) є відходи збагачення, які є небезпечними для навколишнього середовища, що складаються у спеціально облаштовані відвали. В залежності від впливу на навколишнє природне середовище, вмісту небезпечних речовин, визначається їх клас небезпечності та відповідно до ст. 246 Податкового кодексу України розраховується ставка податку. На підприємстві ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (ЄДРПОУ 00191307) відповідно до висновку №718-722 від 18.01.2012 року про оцінку класу токсичності відходів та екологічного висновку № 25/12 від 26.05.2015 року про вміст металів, відходи ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (ЄДРПОУ 00191307) віднесено до мало небезпечних нетоксичних відходів гірничобудівної промисловості IV класу небезпеки. Строк дії висновку №718-722 від 18.01.2012 року про оцінку класу токсичності відходів сплив 18.01.2014 року. Згідно п. 246.3 ст. 246 Податкового кодексу України за розміщення відходів, на які не встановлено клас небезпеки, застосовується ставка податку, встановлена за розміщення відходів І класу небезпеки.
В ході досудового слідства було встановлено, що в період з 05.10.2015 року по 23.10.2015 року відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю», відокремленим структурним підрозділом Криворізьким міськрайонним управлінням Головного управлінням Держсанепідемслужби у Дніпропетровській області було проведено планову перевірку дотримання вимог санітарного законодавства в ході провадження господарської діяльності ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат», розташованого за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Симбірцева, 1А. В ході проведення заходу контролю було встановлено факти порушення санітарного законодавства, які зафіксовані 23.10.2015 року в акті перевірки дотримання вимог санітарного законодавства на промислових підприємствах. Актом перевірки було встановлено чисельні порушення додержання вимог санітарного законодавства.
В ході проведення досудового слідства Криворізькою місцевою прокуратурою № 2 Дніпропетровської області, на підставі ст. 36 КПК України, до ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» було надано запит №79-1452 вих.16 від 23.05.2016 р. про надання наступних документів: акти перевірок, проведеними на ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» відокремленим структурним підрозділом Криворізьким міськрайонним управлінням Головного управлінням Держсанепідемслужби у області у 2014-2015 роках; акти перевірок, проведеними на ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області у 2014-2015 роках; договори оренди земельних ділянок (з додатками), де здійснюється складування відходів, що утворюються на підприємстві; податкові декларації ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат з екологічного податку за період 2014-2015 років.; акти відповідності відходів за 2014-2015 років; дозволи на складування відходів за 2015-2015 роки.
Крім цього, в ході досудового розслідування встановлено, що в період з 05.10.2015 року до 23.10.2015 року відокремленим структурним підрозділом «Криворізьке міськрайонне управління головного управління Держсанепідемслужби в Дніпропетровській області» було проведено перевірку ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (ЄДРПОУ 00191307) щодо дотримання вимог санітарного законодавства. За результатами перевірки було складено відповідний акт у якому були указані виявлені під час перевірки порушення, серед яких зокрема були порушення вимог санітарного законодавства в частині порушення термінів відселення мешканців, які проживають у санітарно засмічених зонах шахт «Октябрська», «Леніна», «Гвардійська», «Родіна», порушення щодо організації технологічних процесів в частині ущільнення місць розвантажування, герметизації, недопущення просипів, що призводить до значного пилоутворення та наявності осадового пилу на основних місцях. Крім того організація технологічний процесів ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» не виключає можливість контакту працівників зі шкідливими виробничими факторами (шум, вібрація, перевищення ГДК (граничної допустимої концентрації) шкідливих речовин в повітрі робочої зони, перевищень параметрів мікроклімату), що було підтверджено лабораторно-інструментальними дослідженнями та реєстрацією випадків та професійної захворюваності на підприємстві. Також було встановлено відсутність висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи на сировину залізовмісну виготовлену за технічними умовами.
04.07.2016 року допитаний в якості свідка виконуючий обовязки начальника управління Держпродспоживслужби в м. Кривому Розі ОСОБА_3, пояснив про те, що дійсно в період з 05.10.2015 року до 23.10.2015 року відокремленим структурним підрозділом «Криворізьке міськрайонне управління головного управління Держсанепідемслужби в Дніпропетровській області» було проведено перевірку ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (ЄДРПОУ 00191307) щодо дотримання вимог санітарного законодавства, в ході якої були виявлені численні порушення санітарного законодавства. За результатами перевірки за даним фактом юридичний відділ Управління СЕС у Дніпропетровській області звернувся з позовною заявою до Дніпропетровського окружного адміністративного суду та даний позов було задоволено, однак апеляційною інстанцією постанова суду першої інстанції була скасована. Інформації про усунення вищевказаних порушень ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» до Управління СЕС у Дніпропетровській області (на теперішній час - управління Держпродспоживслужби) не надходило. У разі залучення співробітників Держпродспоживслужби у якості спеціалістів для проведення перевірки у теперішній час можуть бути відображені питання зазначені вище окрім гігієни праці.
Враховуючи, що слідчий та прокурор позбавленні повноважень щодо призначення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України, тому проведення зазначеної перевірки під час досудового розслідування кримінального провадження № 42016041730000020 від 30.03.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.366, ч.1 ст. 272 КК України можливо лише на підставі рішення суду.
Приймаючи до уваги викладене, з метою всебічного, повного й неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження слідчий просив провести перевірку дотримання вимог санітарного законодавства України при здійсненні ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (ЄДРПОУ 00191307) юридична адреса: м. Кривий Ріг, вул. Симбірцева, 1а, виробничої діяльності, проведення якої доручити спеціалістам Управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у Дніпропетровській області (Держпродспоживслужба), юридична адреса: м. Дніпропетровськ, вул. Володимира Антоновича, 59.
Учасниками процесу не заявлено клопотання про застосування технічних засобів фіксування розгляду клопотання, тому відповідно до ч. 1 ст. 107 КПК України, суд розглядає клопотання без застосування технічних засобів фіксування кримінального провадження.
Вивчивши клопотання та матеріали кримінального провадження, слідчий суддя вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим надано клопотання, яке підтримане прокурором та обґрунтоване необхідністю повного, всебічного та неупередженого розслідування кримінального правопорушення.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданнями кримінального провадження згідно ч. 1 ст. 2 КПК є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Згідно ч. 2 ст. 9 КПК України прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень.
Із змісту ст. 25 КПК України вбачається, що прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.
Згідно ч. 4 ст. 38 КПК України орган досудового розслідування зобов'язаний застосовувати всі передбачені законом заходи для забезпечення ефективності досудового розслідування.
У кримінальному провадженні підлягають доказуванню, згідно п. 4 ч. 1 ст. 91 КПК України: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, а також розмір процесуальних витрат.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст. 94 КПК України слідчий, прокурор, слідчий суддя, суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозвязку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Згідно ч.1, п.4 ч.2 ст. 99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний обєкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження. До документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Так п. 75.1. ст. 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. У відповідності до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами КПК України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про питання запровадження обмеження на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» №408 від 13.08.2014 року, надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребують у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб, у випадках передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Враховуючи, що слідчий та прокурор позбавленні повноважень щодо призначення перевірки дотримання вимог санітарного законодавства України, тому проведення зазначеної перевірки під час досудового розслідування кримінального провадження № 42016041730000020 від 30.03.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 366 КК України можливо лише на підставі рішення суду.
Приймаючи до уваги викладене, з метою всебічного, повного й неупередженого дослідження всіх обставин кримінального провадження проведення перевірки дотримання вимог санітарного законодавства України при здійсненні ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (ЄДРПОУ 00191307) юридична адреса: м. Кривий Ріг, вул. Симбірцева, 1а, виробничої діяльності, з дорученням її проведення спеціалістам Управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у Дніпропетровській області (Держпродспоживслужба), юридична адреса: м. Дніпропетровськ, вул. Володимира Антоновича, 59, має суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, тому клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 131-132, 369-372, 395 КПК України, слідчий суддя
УХВАЛИВ:
Клопотання слідчого СВ Жовтневого ВП КВП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1 задовольнити надати дозвіл на проведення у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42016041730000020 від 30 березня 2016 року, перевірки дотримання вимог санітарного законодавства України при здійсненні ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (ЄДРПОУ 00191307) юридична адреса: місто Кривий Ріг, вулиця Симбірцева, 1а, виробничої діяльності.
Проведення перевірки дотримання вимог санітарного законодавства України доручити спеціалістам Управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у Дніпропетровській області (Держпродспоживслужба), юридична адреса: місто Дніпропетровськ, вулиця Володимира Антоновича, 59.
В ході перевірки встановити наступні питання щодо:
- перевірки організації санітарно-захисних зон, що маються на території ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (ЄДРПОУ 00191307)?,
- наявності висновків Державної санітарно-епідеміологічної експертизи на продукцію, що виготовляється ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (ЄДРПОУ 00191307)?,
З можливістю спеціалістам Управління Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів у Дніпропетровській області (Держпродспоживслужба) тимчасового доступу до документів, у яких виникне необхідність при проведенні перевірки, та можливістю робити з них копії для підтвердження висновків з предмету перевірки.
Матеріали перевірки (в оригіналах) направити до слідчого відділення Жовтневого ВП КВП ГУ Національної поліції в Дніпропетровській області для долучення до матеріалів кримінального провадження № 42016041730000020.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Т.І. Тимошенко