номер провадження справи 17/34/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
13.06.2016 Справа № 908/1019/14
Суддя Корсун В.Л., розглянувши заяву публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” (03680, м. Київ, вул. Тверська, буд. 5) в особі регіональної філії “Придніпровська залізниця” публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” (49602, м. Дніпропетровськ, пр. Дмитра Яворницького, буд. 108) від 03.06.16 № 13-04/215 про заміну сторони у справі в порядку процесуального правонаступництва
за позовною заявою: державного підприємства “Придніпровська залізниця”, 49600, м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 108
до відповідача: управління соціального захисту населення Запорізької міської ради, 69035, м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 3
про стягнення 863 816,38 грн.
суддя Корсун В.Л.
без виклику представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
Рішенням господарського суду Запорізької області у справі № 908/1019/14, вступну та резолютивну частину якого проголошено в засіданні 06.06.16, повний тест складено - 10.06.16, відмовлено у задоволені позову державного підприємства “Придніпровська залізниця” (далі ДП “Придніпровська залізниця”) до управління соціального захисту населення Запорізької міської ради (надалі УСЗН Запорізької МР) про стягнення 863 816,38 грн.
06.06.16 через канцелярію суду до матеріалів справи надійшла заява публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” в особі регіональної філії “Придніпровська залізниця” публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” (далі ПАТ “Укрзалізниця” в особі РФ “Придніпровська залізниця” ПАТ “Укрзалізниця”) від 03.06.16 № 13-04/215, в прохальній частині якої заявник просить суд на підставі ст.ст. 22, 25 ГПК України замінити позивача у справі - державне підприємство “Придніпровська залізниця” на його правонаступника - публічне акціонерне товариство “Українська залізниця” в особі регіональної філії “Придніпровська залізниця” публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”.
В обґрунтування своєї заяви, ПАТ “Укрзалізниця” вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.14 № 200 створено ПАТ “Укрзалізниця”, 100 % акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту, підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття, згідно з додатком 1, зокрема, до яких віднесено ДП “Придніпровська залізниця”. 21.10.15 на виконання п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.15 № 735 в установленому порядку проведено державну реєстрацію ПАТ “Укрзалізниця”. Пунктом 2 Статуту ПАТ “Українська залізниця”, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.15 № 735 визначено, що товариство є правонаступником усіх прав та обов’язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту. З підстав викладених вище, заявник вважає, що ПАТ “Укрзалізниця” є правонаступником ДП “Придніпровська залізниця”.
Процесуальне правонаступництво в розумінні ст. 25 ГПК України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення, і здійснюється господарським судом без виклику сторін у справі, якщо їх явка не зумовлена необхідністю з'ясування судом певних обставин, але з повідомленням сторін, оскільки інше суперечило б приписам ч. 2 ст. 22 ГПК України стосовно прав сторін у судовому процесі (абз. 3 п.п. 1.4 п. 1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11 № 18).
Враховуючи, що заява від 03.06.16 № 13-04/215 про заміну сторони у справі в порядку процесуального правонаступництва передана працівниками канцелярії суду судді Корсуну В.Л. після судового засідання 06.06.16, а також враховуючи, що під час судового засідання представником позивача клопотання про заміну сторони у справі в порядку процесуального правонаступництва не заявлялось, і що відповідно до положень ст. 25 ГПК України та постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11 № 18 суду надано право розглянути заяву про процесуальне правонаступництво без виклику сторін у справі, суд дійшов висновку про розгляд вказаної заяви без виклику представників сторін, але з наступним повідомленням сторін про результат такого розгляду.
Розглянувши заяву за вих. від 03.06.16 № 13-04/215, суд дійшов висновку, що вона (заява) не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.06.14 № 200 «Про утворення публічного акціонерного товариства»Українська залізниця» відповідно до Закону України “Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” прийнято рішення про: утворення публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” (далі - товариство), 100 % акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту (код згідно з ЄДРПОУ 00034045), підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття, згідно з додатком 1 (п.1).
У відповідності з додатком 1 до наведеної постанови, до Переліку підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, на базі яких утворюється публічне акціонерне товариство “Українська залізниця”, увійшло державне підприємство “Придніпровська залізниця” (код згідно з ЄДРПОУ 01073828).
Преамбулою Закону України “Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування” від 23.02.12 № 4442-VI (у редакції станом на час винесення цієї ухвали) закріплено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 % акцій якого належать державі (далі - товариство), управління і розпорядження його майном та спрямований на забезпечення економічної безпеки і захисту інтересів держави.
Згідно із ст.2 Закону України “Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування”, утворення Товариства здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до законодавства з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ч.1). Утворення Товариства не потребує попереднього дозволу Антимонопольного комітету України (ч.2). Товариство утворюється як публічне акціонерне товариство, 100 % акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовуються шляхом злиття (ч.3). Статут Товариства затверджується Кабінетом Міністрів України (ч.4). Засновником Товариства є держава в особі Кабінету Міністрів України (ч.5). Товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків Державної адміністрації залізничного транспорту України та підприємств залізничного транспорту (ч.6). Оприлюднення затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку підприємств залізничного транспорту, на базі яких утворюється Товариство, є офіційним повідомленням для кредиторів про припинення таких суб'єктів господарювання (ч.7). Під час утворення Товариства, формування його статутного капіталу та припинення Державної адміністрації залізничного транспорту України і підприємств залізничного транспорту, у т.ч. під час відступлення права вимоги, переведення боргу, проведення реорганізації, не застосовуються положення законодавства щодо: необхідності одержання згоди кредиторів стосовно заміни боржника у зобов'язанні (переведення боргу), якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; права кредиторів вимагати у зв'язку з проведенням реорганізації забезпечення виконання зобов'язань, їх дострокового припинення або виконання та відшкодування збитків; неможливості завершення реорганізації до задоволення вимог, заявлених кредиторами; проведення аудиторської перевірки фінансової звітності підприємств залізничного транспорту; проведення екологічного аудиту підприємств залізничного транспорту (ч.8).
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.15 № 735 «Питання публічного акціонерного товариства “Українська залізниця» затверджений Статут публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”.
Пунктом 1 Статуту публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” закріплено, що публічне акціонерне товариство “Українська залізниця” (далі - товариство) є юридичною особою, що утворене відповідно до Закону України “Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування”, постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.14 № 200 “Про утворення публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”.
Відповідно до п. 2 вказаного Статуту, товариство утворено як публічне акціонерне товариство, 100 % акцій якого закріплюються в державній власності, на базі Укрзалізниці, а також підприємств, установ та організацій залізничного транспорту загального користування, які реорганізовано шляхом злиття, згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 25.06.14 № 200 “Про утворення публічного акціонерного товариства “Українська залізниця”.
Товариство є правонаступником усіх прав і обов’язків Укрзалізниці та підприємств залізничного транспорту.
Згідно із п.п. 3, 4 Статуту, повне найменування товариства українською мовою - публічне акціонерне товариство “Українська залізниця”, скорочене - ПАТ “Укрзалізниця”. Місцезнаходження товариства: 03680, м. Київ, вул. Тверська, 5.
Як свідчить долучена до матеріалів заяви належним чином засвідчена копія Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 13.11.15, державну реєстрацію публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” (ідентифікаційний код юридичної особи – 40075815) проведено 21.10.15, номер запису – 1 070 134 0000 060039.
Відповідно до ст. 25 ГПК України, у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення діяльності суб'єкта господарювання шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов'язанні, а також в ін. випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, господарський суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу (ч. 1). Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку правонаступник замінив (ч. 2). Про заміну або про відмову заміни сторони чи третьої особи її правонаступником господарський суд виносить ухвалу (ч. 3).
Отже, як свідчить зміст ст. 25 ГПК України, однією з підстав процесуального правонаступництва є реорганізація суб'єкта господарювання.
Згідно із приписами ст. 104 ЦК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників (ч.1). Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення (ч.2).
Статтею 106 ЦК України визначено, що злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Преамбулою Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань” від 15.05.03 № 755-IV (із відповідними змінами станом на час винесення цієї ухвали, далі Закон № 755-IV) закріплено, що цей Закон регулює відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 755-IV, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - документ у паперовій або електронній формі, що сформований програмним забезпеченням Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за зазначеним заявником критерієм пошуку та містить відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, які є актуальними на дату та час формування витягу або на дату та час, визначені у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 755-IV, державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців – офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об’єднання, професійної спілки, її організації або об’єднання, політичної партії, організації роботодавців, об’єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу-підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.
Частиною 3 ст. 4 Закону № 755-IV визначено, що у разі злиття юридичних осіб здійснюється державна реєстрація новоутвореної юридичної особи та державна реєстрація припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття. Припинення вважається завершеним з дати державної реєстрації припинення юридичних осіб, що припиняються у результаті злиття .
Згідно із витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який отриманий за електронним запитом суду з офіційного веб-сайту Міністерства юстиції України (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch) станом на час розгляду цієї заяви, наявні лише дані про те, що державне підприємство “Придніпровська залізниця” (код ЄДРПОУ 01073828), яке є позивачем у справі, з 16.07.14 знаходиться в стані припинення. Також у Єдиному державному реєстрі не значаться відомості, щодо юридичної особи – правонаступника ДП “Придніпровська залізниця”.
Доказів завершення припинення ДП “Придніпровська залізниця” у результаті злиття з ПАТ “Укрзалізниця” та державної реєстрації такого припинення заявником суду не надано, в матеріалах справи такі докази станом на час винесення цієї ухвали відсутні.
Тобто, заявником не доведено суду що діяльність ДП “Придніпровська залізниця”, як суб'єкта господарювання, припинились шляхом реорганізації (злиття) в порядку установленому чинним законодавством, зокрема ст. 104 ЦК України та ч. 3 ст. 4 Закону № 755-IV
З підстав наведених вище, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав, станом на час винесення цієї ухвали, для заміни позивача ДП “Придніпровська залізниця” на правонаступника – ПАТ “Укрзалізниця” в особі РФ “Придніпровська залізниця” ПАТ “Укрзалізниця”.
У зв’язку з викладеним, у задоволенні заяви від 03.06.16 № 13-04/215 про заміну сторони у справі в порядку процесуального правонаступництва судом відмовляється.
Керуючись ст. 21, 43, 45, 22, 25, 32, 33, 34, 86 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ПАТ “Укрзалізниця” в особі РФ “Придніпровська залізниця” ПАТ “Укрзалізниця” від 03.06.16 № 13-04/215 про заміну сторони у справі в порядку процесуального правонаступництва відмовити.
Екземпляр ухвали направити сторонам та ПАТ “Укрзалізниця” в особі РФ “Придніпровська залізниця” ПАТ “Укрзалізниця”
Суддя В.Л. Корсун