Постанова № 58923803, 07.07.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2016
Номер справи
577/2152/16-а
Номер документу
58923803
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2016 р. Справа № 577/2152/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Курило Л.В.,

Суддів: Присяжнюк О.В. , Русанової В.Б. ,

за участю секретаря судового засідання - Дудки О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 26.05.2016р. по справі № 577/2152/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У травні 2016 року ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просив визнати протиправною відмову Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язати Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році 3 категорії державної пенсії за віком відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку, починаючи з 22.02.2016р.

Постановою Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 26.05.2016 року визнано протиправною відмову Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку.

Зобов'язано Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС з 23.02.2016р.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У судове засідання суду апеляційної інстанції учасники процесу не прибули, про дату, час та місце судового розгляду повідомлялись своєчасно та належним чином. Позивач надіслав до суду апеляційної інстанції заяву про розгляд справи без його участі.

Неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, відповідно до ч.4 ст. 196 Кодексу адміністративного судочинства України, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Відповідно до ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 07.07.2016 року за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії, що підтверджується посвідченням серія А №108970, виданим Сумською обласною державною адміністрацією 11.09.2015 р., копія якого долучена до матеріалів справи (а.с. 6).

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 13.09.1984 р. призначений на посаду мотористом-рульового т/х "Т.Фрунзе" на ДПТУ, з якої звільнений 01.09.1995 року, що підтверджується трудовою книжкою, копія якої долучена до матеріалів справи (а.с. 11-15).

25.01.2016 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком згідно ч.1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Станом на 25.01.2016 року загальний стаж роботи ОСОБА_1 становить більше 36 років.

Відповідно до довідки 2-го експедиційного загону підводних та гідротехнічних робіт спеціалізованого будівельно-монтажного тресту "Укррічбуд" виробничого об'єднання Головрічфлот від 26.10.2010 р. №01/1038 , № 25/5-1992 ОСОБА_1 з 18.04.1988 р. по 12.05.1988 р. та з 08.09.1988 р. по 08.10.1988 р. на посаді моториста-рульового теплоходу "ВРБ-24" працював по перекладці кабелів зв'язку через р. Уж в районі с. Черевач (а.с. 16).

За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.01.2016 р. Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області листом від 28.04.2016р. за вих. №5358/03-11 повідомило заявника про відмову в призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, посилаючись на те, що довідка №01/103 від 26.10.1990 року, видана 2-м експедиційним загоном підводних та гідротехнічних робіт спеціалізованого будівельно-монтажного тресту "Укррічбуд" не містить підстави її видачі, з посиланням на первинні документи, які підтверджують фактичні дні роботи в зоні відчуження (а.с. 5).

Вважаючи протиправною відмову відповідача в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що для призначення пенсії позивачу зі зниженням пенсійного віку, як учаснику ліквідації наслідків на ЧАЕС, були наявні усі необхідні для цього документи, а саме: копії посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, довідки ВО Головрічфлот СБМТ "Укррічбуд" 2-го експедиційного загону підводних та гідротехнічних робіт, наказ та пропуск, тому позивач має право на отримання пенсії зі зниженням пенсійного віку на 5 років, як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС, з 23.02.2016р.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів апеляційної інстанції зважає на наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів ПФУ визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.

Відповідно до ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

За приписами ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII (далі- Закон №796-XII), особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року у зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 10 до 14 календарних днів, у 1988 році - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році - на 5 років.

Виходячи з положень зазначеної норми, право на зниження пенсійного віку на 5 років надається при умові, якщо особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році та пропрацювала певну кількість календарних днів у зоні відчуження.

Статтею 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986 - 1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.

Зазначеній категорії осіб згідно зі статтею 65 Закону № 796-XII учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Вказані посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими згаданим Законом.

Аналізуючи наведені норми права, колегія суддів дійшла висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими Законом № 796-XII , у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або Потерпілий від Чорнобильської катастрофи. Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України у постанові від 21.11.2006р. у справі №21-1048во06.

Згідно з ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженим постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 ( в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року N 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) ( п.2.1 Порядку).

Як правомірно враховано судом першої інстанції, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році (категорія 3).

Факт перебування ОСОБА_1 в зоні відчуження в період з 19.04.1988 р. по 27.05.1988 р. та з 09.09.1988 р. по 22.10.1988 р. підтверджується довідками 2-го експедиційного загону підводних та гідротехнічних робіт спеціалізованого будівельно-монтажного тресту "Укррічбуд" виробничого об'єднання Головрічфлот від 26.10.2010 р. №01/1038 , № 25/5-1992 ( а.с. 16-18), наказом 2-го експедиційного загону підводних та гідротехнічних робіт спеціалізованого будівельно-монтажного тресту "Укррічбуд" від 28.11.1988р. №347/о, довідкою про заробітну плату від 14.10.1992 р. (а.с. 20).

Наведене свідчить про необгрунтованість відмови відповідача у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ст. 55 Закону № 796-XII.

Частиною 3 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Оцінюючи дії відповідача на відповідність критеріям, зазначеним в ч. 3 ст. 2 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не відповідають вимогам діючого законодавства.

Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Колегія суддів зазначає, що позивач, надавши письмові докази, що були предметом дослідження при розгляді справи судом першої інстанції, виконав вимоги ч.1 ст. 71 КАС України.

Натомість відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів на підтвердження своєї правової позиції по справі.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Проте суд першої інстанції неправильно визначив спосіб захисту порушеного права.

Зокрема, повноваження суду при вирішенні справи визначені статтею 162 КАС України. Відповідно до пункту 2 частини першої цієї норми, у разі задоволення адміністративного позову, суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються Законом України" Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV, постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до положень зазначених нормативних актів, зокрема, частини третьої статті 55 Закону № 796-XII, частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV, документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

На підставі зазначених нормативних актів, УПФ при вирішенні питання про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку наділене дискреційними повноваженнями.

Наведені вище обставини є підставою для зміни судового рішення.

За змістом ст. 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є, зокрема, правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

За таких обставин, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу задовольнити частково, а абз. 2 резолютивної частини постанови суду першої інстанції змінити в частині визначення способу захисту порушеного права, зазначивши, що слід зобов'язати Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.01.2016 р. про призначення пенсії за віком , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році 3 категорії, відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку, з урахуванням висновків суду.

У решті судове рішення є законним і обґрунтованим.

Керуючись ст. 41, 160, 167, 195, 196, п. 2 ч.1 ст. 198, ст. 201, ч.2 ст.205, ст. 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити частково.

Абзац другий резолютивної частини постанови Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 26.05.2016р. по справі № 577/2152/16-а змінити в частині способу захисту порушеного права, виклавши в наступній редакції:

"Зобов'язати Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Сумській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.01.2016 р. про призначення пенсії за віком , як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1988 році 3 категорії, відповідно до ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зменшенням пенсійного віку, з урахуванням висновків суду".

В іншій частині постанову Конотопського міськрайонного суду Сумської області від 26.05.2016р. по справі №577/2152/16-а залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя ОСОБА_2Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст постанови виготовлений 12.07.2016 р.