ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 липня 2016 р. Справа № 820/1494/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Курило Л.В.,
Суддів: Присяжнюк О.В. , Русанової В.Б. ,
за участю секретаря судового засідання - Дудки О.А.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.05.2016р. по справі № 820/1494/16
за позовом ОСОБА_1
до Харківського представництва Генерального замовника - Державного космічного агентства України
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
У березні 2016 р. ОСОБА_1 (далі по тексту - ОСОБА_1, позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Харківського представництва Генерального замовника - Державного космічного агентства України (далі - відповідач) про визнання дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку посадового окладу з 01.09.2015 р., виходячи із мінімальної заробітної плати 1378 гривень, розмір якої встановлений Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" - неправомірними; зобов'язати відповідача здійснити перерахунок посадового окладу ОСОБА_1, виходячи із мінімальної заробітної плати 1378 гривень, розмір якої встановлений Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік".
На обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він проходив службу в Харківському представництві генерального замовника - Державного космічного агентства України на посаді начальника групи контролю виготовлення наземної та бортової апаратури ракетно - космічної техніки філії № 2 з посадовим окладом 2377 грн. Наказом Міністра оборони України від 27.08.2015р. відповідно до ч. 6 ст. 26 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу", з урахуванням вимог ч. 8 цієї ж статті, його звільнено з військової служби у запас за п. "б" (за станом здоров'я). 17.09.2015р. прийнятий ОСОБА_4 України "Про внесення змін до Закону України про Державний бюджет України на 2015 рік", яким підвищено з 1 вересня 2015 року мінімальну заробітну плату до 1378 грн., у зв'язку з чим повинен бути здійснений перерахунок посадового окладу ОСОБА_1, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати в розмірі 1378 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 19.05.2016 р. у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких посилаючись на обгрунтованість рішення суду першої інстанції, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.
Позивач та його представник у судовому засіданні суду апеляційної інстанції вимоги апеляційної скарги підтримали в повному обсязі, просили скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні суду апеляційної інстанції просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши позивача та його представника, представника відповідача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що підполковник ОСОБА_1 був відряджений до державного органу - Державного космічного агентства України відповідно до вимог п. 153 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 (далі - Положення про проходження військової служби).
Наказом Міністра оборони України від 27.08.2015 р. № 636, відповідно до частини шостої статті 26 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу, з урахуванням частини восьмої цієї ж статті, підполковника ОСОБА_1, начальника групи контролю виготовлення наземної та бортової апаратури ракетно-космічної техніки філії № 2 Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України (далі - Харківського ПГЗ - ДКАУ) звільнено з військової служби у запас за пунктом б (за станом здоров'я) (а.с.12).
Наказом Державного космічного агентства України від 16.09.2015 р. №15-оф підполковника ОСОБА_1, начальника групи контролю виготовлення наземної та бортової апаратури ракетно-космічної техніки філії № 2 Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України, звільненого з військової служби, звільнено від займаної посади (а.с.13).
Наказом Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України від 16 вересня 2015 р. № 22-ОС підполковника ОСОБА_1 виключено із списків особового складу Харківського ПГЗ - ДКАУ з 18 вересня 2015 року та направлено для зарахування на військовий облік до Московського РВК м. Харкова ( а.с. 14).
Як убачається із листа Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України від 23.06.2016 р. №456, станом на 18.09.2015 р. з підполковником ОСОБА_1 проведений розрахунок і відповідно до наказу від 16.09.2015 р. №22-ос він був забезпечений усіма належними видами забезпечення.
Із матеріалів справи вбачається, що 22.12.2015 р. позивач звернувся до Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України щодо проведення перерахунку його посадового окладу за вересень 2015 р.
16.01.2016 р. Харківське представництво генерального замовника - Державного космічного агентства України за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 22.12.2015 р. листом за вих. №48 повідомило заявника, що право на встановлення Харківським ПГЗ-ДКАУ з 01.09.2015 р. посадового окладу, який розраховується, виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду - 1012 гривень, набуло чинності 20.09.2015 р., але на цей час заявник був звільнений з військової служби та виключений зі списків Харківського ПГЗ-ДКАУ з повним розрахунком належного до видачі грошового забезпечення, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку його посадового окладу ( а.с.16-17).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку посадового окладу за вересень 2015 року, виходячи із розміру мінімальної заробітної плати 1378 грн., позивач звернувся із зазначеним позовом до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що розрахунок розміру виплат при звільненні працівника та виплата таких сум мають проводитися в день звільнення відповідно до норм законодавства, що діють в цей день, тому набрання чинності Законом № 704-VIII після дня звільнення працівника, не може впливати на трудові відносини, що припинилися до дня набрання чинності цим законом.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів апеляційної інстанції зважає на наступне.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені критерії, якими керується адміністративний суд при перевірці рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень. Відповідність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень передбаченим частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям перевіряється судом з урахуванням закріпленого статтею 9 Кодексу адміністративного судочинства України принципу законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992р. №2232-ХІІ, порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджується Президентом України, та іншими нормативно - правовими актами.
За приписами п.155 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року №1153/2008 (далі - Положення про проходження військової служби), за відрядженими до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних навчальних (освітніх) закладів військовослужбовцями та членами їх сімей зберігаються всі гарантії та пільги, передбачені законодавством для військовослужбовців. Виплата грошового забезпечення та надання інших видів забезпечення відрядженим військовослужбовцям здійснюється у порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пп. 8 п.1 ст. 40 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати визначається в Законі про Державний бюджет на відповідний рік.
Законом України Про внесення змін до Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік № 704-VIII статтю 8 Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік викладено в такій редакції: " Установити у 2015 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень, з 1 вересня - 1378 гривень; у погодинному розмірі: з 1 січня - 7,29 гривні, з 1 вересня - 8,29 гривні". Цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
16 вересня 2015 р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 731 "Про підвищення оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" пунктом 2 якої установлено, що з 1 вересня 2015 р. у штатному розписі посадові оклади (тарифні ставки, ставки заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери встановлюються, зокрема, у таких розмірах: 16 тарифного розряду - 2823 гривні.
Ця постанова набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (щодо підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати) та застосовується з 1 вересня 2015 року ( п.6 Постанови).
Згідно з наказом Державного космічного агентства України від 11.11.2015р. № 195 "Про внесення змін до наказу Національного космічного агентства України від 20 вересня 2005 року № 228" начальнику Національного центру управління та випробувань космічних засобів, начальникам представництв генерального замовника - Державного космічного агентства України установити з 01 вересня 2015 року у штатних розписах установ посадові оклади (тарифні ставки) працівників відповідно в таких розмірах - 16 тарифного розряду - 2823 гривні. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з 01 вересня 2015 року.
Відповідно до роз'яснень постанови Пленуму Верховного Суду України від 01 січня 1996 N 9 "Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя" Конституція України має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина та їх гарантії, основні обов'язки громадянина визначаються виключно законами України, згідно з ч. 4 ст. 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Судовим розглядом встановлено, що станом на 01.09.2015 року позивач працював на посаді начальника групи контролю виготовлення наземної та бортової апаратури ракетно-космічної техніки філії № 2 Харківського представництва генерального замовника - Державного космічного агентства України та його посадовий оклад відповідав 16-му тарифному розряду за ЄТС.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (в редакції Закону № 704-VIII) установлено, що з 01.09.2015 року мінімальна заробітна плата становить 1378 грн.
ОСОБА_4 не визнаний в установленому порядку неконституційним та не втратив чинність, отже, підлягає застосуванню до спірних правовідносин.
На підставі аналізу зазначеної норми права колегія суддів дійшла висновку про те, що позивач має право на перерахунок посадового окладу за вересень 2015 р.
Таким чином, з наведених вище підстав, виходячи із наданих статтею 162 КАС України повноважень, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом визнання дій Харківського представництва Генерального замовника - Державного космічного агентства України щодо відмови у здійсненні перерахунку посадового окладу з 01.09.2015 року, виходячи із мінімальної заробітної плати -1378 гривень, розмір якої встановлений Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", неправомірними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок посадового окладу ОСОБА_1, виходячи із мінімальної заробітної плати 1378 гривень, розмір якої встановлений Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", з 01.09.2015 р.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно ч.2 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Враховуючи встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова через порушення судом першої інстанції норм матеріального права, підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ч.1 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 19.05.2016р. по справі № 820/1494/16 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати дії Харківського представництва Генерального замовника - Державного космічного агентства України щодо відмови у здійсненні перерахунку посадового окладу з 01.09.2015 року, виходячи із мінімальної заробітної плати 1378 гривень, розмір якої встановлений Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" - неправомірними.
Зобов'язати Державне космічне агентство України здійснити перерахунок посадового окладу ОСОБА_1 виходячи із мінімальної заробітної плати 1378 гривень, розмір якої встановлений Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", з 01.09.2015 р.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя ОСОБА_5Судді ОСОБА_6 ОСОБА_7 Повний текст постанови виготовлений 11.07.2016 р.