ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
щодо вирішення питання про вжиття заходів забезпечення позову
14 червня 2016 року м. Київ № 826/5970/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії :
головуючого судді Шулежка В.П., суддів Іщука І.О., Погрібніченка І.М.,
за участю секретаря судового засідання Пасічнюк С.В.,
за участю сторін:
представник позивача та третіх осіб 1, 2, 4, 5 - ОСОБА_1,
представник відповідача - Попович О.М.,
третьої особи 3- ОСОБА_3,
представник третьої особи 6 - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про забезпечення адміністративного позову в адміністративній справі за позовом ОСОБА_3 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, за участю третіх осіб - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_1, товариства з обмеженою відповідальністю "Фербане", публічного акціонерного товариства «Холдингова компанія «Київміськбуд» про визнання незаконними дій, визнання протиправним та скасування дозволу,
В С Т А Н О В И В:
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_3 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, за участю третіх осіб - ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_1, товариства з обмеженою відповідальністю "Фербане" про визнання незаконними дії Державної архітектурно-будівельної інспекції України щодо видачі ТОВ «Фербане» дозволу на виконання будівельних робіт від 04.02.2016 №ІУ115160350723; визнання протиправним та скасувати дозвіл на виконання будівельних робіт від 04.02.2016 №ІУ115160350723, виданий ТОВ «Фербане» Департаментом архітектурно-будівельної інспекції України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.04.2016 відкрито провадження у справі.
Позивач подав клопотання про забезпечення адміністративного позову, в якому просить:
зупинити дію оскаржуваного дозволу на виконання будівельних робіт від 04.02.2016 №ІУ115160350723, виданого Департаментом архітектурно-будівельної інспекції України наданого замовнику - ТОВ «Фербане»
Клопотання обґрунтоване тим, що виникла та існує очевидна небезпека заподіяння шкоди
права, свободам та інтересам позивача - майбутній будинок розташовується в безпосередній близькості до будинку позивача, чим порушені норми ДБН 360-92* «Містобудування. Планування та забудова міських і сільських поселень» щодо дотримання відстані від довгої частини багатоповерхового будинку до садибного будинку. Як зазначає позивач, відстань між будинком позивача та будинком, що споруджується, приблизно 20 метрів - що дорівнює приблизно 6- ти поверхам, а забудовник планує будувати 26 поверхів, що є неможливим серед садибної забудови, а також демонтаж такої споруди є проблематичним та затратним.
В судовому засіданні представник позивача та третіх осіб 1,2,4,5, а також третя особа 3 клопотання підтримали в повному обсязі та просили його задовольнити.
Представники відповідача та третьої особи 6 заперечували проти задоволення клопотання повністю.
При вирішенні питання щодо наявності підстав для забезпечення адміністративного позову суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України, суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться адміністративна справа, до вирішення адміністративного позову по суті визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача та для вжиття заходів забезпечення позову повинні існувати реальні обставини наведені у вищезазначеній нормі.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 117 Кодексу адміністративного судочинства України, подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються. Ухвала негайно надсилається до суб'єкта владних повноважень, що прийняв рішення, та є обов'язковою для виконання.
Адміністративний позов, крім способу, встановленого частиною третьою цієї статті, може бути забезпечено забороною вчиняти певні дії.
З зазначеної норми вбачається, що застосування заходів забезпечення позову можливо лише у випадку існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також наявність ознак, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. При цьому небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача має бути очевидною.
Згідно положень Кодексу адміністративного судочинства України, підставами вжиття заходів забезпечення позову є: очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; неможливість захисту прав, свобод та інтересів без вжиття таких заходів; якщо для відновлення прав необхідно буде докласти значних зусиль та витрат; очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Виходячи зі змісту клопотання про забезпечення позову та наведених позивачем тверджень в її обґрунтування, оцінивши наявні у матеріалах справи докази, суд вважає, що позивачем не наведені об'єктивні обставини та не надано належних і допустимих доказів, які свідчили б про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, про неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача без вжиття таких заходів, чи очевидність ознак протиправності рішення суб'єкта владних повноважень, відтак суд не вбачає підстав для задоволення клопотання про забезпечення адміністративного позову.
Разом з тим, суд зазначає, що правомірність видачі відповідачем дозволу на виконання будівельних робіт від 04.02.2016 №ІУ115160350723 з будівництва багатоповерхового з вбудованими приміщеннями за адресою: вул. Горлівська, 215 (а,б,в), у Дарницькому районі м. Києва підлягає встановленню при вирішенні справи по суті, що не відповідає правилам інституту забезпечення позову.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для вжиття заходів забезпечення позову, а відтак відсутні підстави для задоволення заяви позивача.
Керуючись ст.ст. 117, 118, 160, 165 КАС України, суд,
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання ОСОБА_3 про забезпечення адміністративного позову - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Повний текст ухвали складений та підписаний 20.06.2016 року.
Головуючий суддя В.П. Шулежко
Суддя І.О. Іщук
Суддя І.М. Погрібніченко