Постанова № 58921946, 07.07.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2016
Номер справи
805/1424/16-а
Номер документу
58921946
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 липня 2016 р. Справа №805/1424/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Химич М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» смт.Райогродок

до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області

про зобов'язання прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу в розмірі 3084,44 грн.

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобов'язання прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу в розмірі 3084,44 грн., нарахованого за порушення граничного терміну сплати суми грошового зобов'язання з екологічного податку від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 22.04.2015 року позивачем було подано до відповідача податкову декларацію з екологічного податку за 1 квартал 2014 року, якою самостійно визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 15422,21 грн. Відповідачем 30.10.2015 року була проведена камеральна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» з питань дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання, за результатами чого складено акт №1506/15-02, яким встановлено порушення термінів сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з екологічного податку від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення. За результатами перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.11.2015 року №0015011502, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 3074,44 грн. Торгово-промисловою палатою України за заявою позивача було видано сертифікат (висновок) про настання обставин непереборної сили №2929/05-4 від 08.09.2014 року при здійснені господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. Позивач у відповідності до ст. 101 Податкового кодексу України та наказу Міндоходів України від 10.10.2013 року №577 «Про затвердження порядку списання безнадійного податкового боргу платників податку» 26.04.2016 року звернувся до Слов'янської ОДПІ з заявою за №233 про списання безнадійного боргу у сумі 3084,44 грн., однак податковим органом було відмовлено у її задоволені. З урахуванням викладеного просив суд зобов'язати Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу в розмірі 3084,44 грн., нарахованого за порушення граничного терміну сплати суми грошового зобов'язання з екологічного податку від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.

Представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач надав суду заперечення до позовної заяви, просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене та з урахуванням вимог ст. 41, ст. 122, ст. 128 КАС України, суд дійшов висновку щодо можливості розгляду справи за наявними в справі матеріалами та доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» зареєстроване в якості юридичної особи, включене до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за №37653064, перебуває на обліку як платник податків у Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області

Відповідач, Слов'янська об'єднана державна податкова інспекція Головного Управління ДФС у Донецькій області є суб'єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України повноваження.

Позивачем засобами електронного зв'язку було подано до відповідача податкову декларацію з екологічного податку від 22.04.2014 року за №9022222994 за 1-й квартал 2014 року, де самостійно визначено суму податкового зобов'язання 15422,21 грн. за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення

Посадовими особами відповідача 30 жовтня 2015 року було проведено камеральну перевірку про дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна», за результатами чого складено акт №1506/15-02. Згідно висновків акту перевірки, позивачем порушено терміни сплати узгодженої суми грошового зобов'язання з екологічного податку від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, яка повинна бути сплачена до бюджету відповідно до п.57.1 ст. 57, п.250.2 ст. 250 ПК України: термін сплати - 20.05.2014 року, фактично сплачено 08.09.2014 року.

На підставі висновків акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 13 листопада 2015 року за №0015011502, яким Товариству з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна», за затримку на 111 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 15422,20 грн. зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 3804,44 грн. з екологічного податку від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.

Позивач оскаржив податкове повідомлення-рішення до Донецького окружного адміністративного суду. Постановою від 21 січня 2016 року у справі №805/4961/15-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль - Україна» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування податкового повідомлення - рішення № 0015011502 від 13.11.2015 року у задоволені позову було відмовлено.

Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Судовим рішенням по справі №805/4961/15-а було встановлено, наступне.

«..Позивач, листом №731 від 01.09.14 року звернувся до відповідача з проханням перерахувати переплату з податку на прибуток на погашення грошового зобов'язання з надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях у сумі 1032 грн. та з екологічного податку від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення за 1-й квартал 2014 року на суму 15422,21 грн.

Шляхом вказаного перерахування, що було здійснено 08.09.14 року, було погашено заборгованість відповідача з екологічного податку від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення за 1-й квартал 2014 року на суму 15422,21 грн.

Листом №1736 від 23.11.15 року позивач звернувся до відповідача із заявою про списання, зокрема, і нарахованого штрафу в сумі 3084,44 грн., що зазначений у спірному податковому повідомленні - рішенні. У якості додатку до вказаного листа було надано копію сертифікату (висновку) ТПП України №2929/05-4 від 08.09.14 року…».

«…У даній справі, спірне податкове повідомлення - рішення № 0015011502 винесено відповідачем 13.11.2015 року, тобто, ще до того як позивач звернувся до відповідача із заявою про списання безнадійного податкового боргу ( 23.11.15 р.)…»

Суд відмовляючи у задоволені позовних вимог у справі №805/4961/15-а, зазначив, що податковий орган станом на момент винесення податкового повідомлення-рішення діяв правомірно, обґрунтовано та у межах чинного законодавства України.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідач, відмовляючи позивачу у списані податкового боргу у сумі 3084,44 грн., нарахованого за порушення граничного терміну сплати суми грошового зобов'язання з екологічного податку від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення посилався на відсутність сертифікату Торгово-промислової палати України з обов'язковим посиланням на п.п.101.2.4 п.101.2 ст.101 Податкового кодексу України в ньому.

Позивачем в підтвердження обставин непереборної сили надано до суду сертифікат Торгово-промислової палати України №2929/05-4 08 вересня 2014 року про настання обставин непереборної сили, яким відповідно засвідчено обставини непереборної сили з 02 травня 2014 року ТОВ «Руссоль-Україна» при здійснення господарської діяльності на території Донецької області та дотримання норм законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів.

З підстав викладеного суд вказує наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Відповідно до п. 101.1 ст. 101 Податкового кодексу України, списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Підпунктом 101.2.4 п. 101.2. ст. 101 Податкового кодексу України встановлено, що під терміном "безнадійний" розуміється, в тому числі, податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

За приписами п.101.5 ст.101 Податкового кодексу України контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до статті 101 глави 9 розділу II Податкового кодексу України розроблено Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року №577.

Згідно до п. 2.1 цього Порядку під терміном "безнадійний податковий борг" слід розуміти, зокрема, податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Такий факт непереборної сили підтверджується Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.

Підпунктом 4.1 розділу ІV Порядку списання безнадійного податкового боргу платника податків передбачено, що у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу ІІ цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу ІІ цього Порядку які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.

Так, відповідно до розділу 2 Переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1235 «Про затвердження переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин», обставинами, що є підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу заявника є обставини непереборної сили, дія яких може бути викликана винятковими погодними умовами і стихійним лихом (ураган, буря, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, землетрус, пожежа, просідання і зсув ґрунту, замерзання моря, закриття морських проток, які трапляються на звичайному морському шляху між портами відвантаження і вивантаження, інше стихійне лихо тощо) або непередбаченими ситуаціями, що відбуваються незалежно від волі і бажання заявника (війна, блокада, страйк, аварія).

Доказами, що підтверджують факт настання (існування) зазначених обставин, є, зокрема, висновок Торгово-промислової палати про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.

Суд зазначає, що Указом Президента України від 14 квітня 2014 року №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02 вересня 2014 року №1669-VІІ.

Абзацом 1 статті 2 зазначеного Закону визначається, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014.

Розпорядженням від 30 жовтня 2014 року №1053-р Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року №1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» (від 30 жовтня 2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», від 05 листопада 2014 року № 1079 «Про зупинення дії розпорядження КМУ від 30 жовтня 2014 року № 1053»), смт. Райгородок Слов'янського району Донецької області віднесено до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Суд зазначає, що відповідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців вбачається, що позивач, ТОВ «Руссоль-Україна» зареєстровано за адресою: 84150, Донецька область, Слов'янський район, см. Райгородок, вул. Куйбишева, 28.

Згідно статті 10 Закону №1669-VІІ, протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Відповідно до частин 1-3 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1669-VІІ, вбачається, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, і втрачає чинність через шість місяців з дня завершення антитерористичної операції, крім пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

Дія цього Закону поширювалась на період проведення антитерористичної операції та на шість місяців після дня її завершення.

Статтею 14-1 цього Закону, Торгово-промисловій палаті України надано право засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видавати сертифікати про такі обставини.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, настання для позивача форс-мажорних обставин з 02 травня 2014 року підтверджено сертифікатом Торгово-промислової палати України №2929 від 08 вересня 2014 року.

Твердження відповідача, про не виконання позивачем умов звернення до контролюючого органу, оскільки у таких сертифікатах відсутнє посилання на те, що засвідчується настання форс-мажорних обставин у податкових правовідносинах, а саме що податковий борг вважається безнадійним відповідно до статті 101 Податкового кодексу України є безпідставним.

Торгово-промислова палата України наділена правом лише засвідчувати форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видавати сертифікати про такі обставини з зазначенням дати виникнення форс-мажору, тоді як права визначення є податковий борг суб'єкта господарювання безнадійним чи ні, вона не має. Такий висновок повинен надати саме відповідач, розглянувши заяву про списання податкового боргу.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач дотримався вимог діючого законодавства та надав достатньо документів, що підтверджують обставини непереборної сили, які призвели до виникнення безнадійного податкового боргу, а тому у податкового органу відсутні підстави для відмови у списанні безнадійного податкового боргу.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч зазначеним приписам процесуального законодавства відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про задоволення позовної вимог у повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись Конституцією України, ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 45-46, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 160, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Податковим кодексом України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Донецькій області про зобов'язання прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу в розмірі 3084,44 грн. - задовольнити.

Зобов'язати Слов'янську об'єднану державну податкову інспекцію головного управління ДФС у Донецькій області прийняти рішення щодо списання безнадійного податкового боргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» в розмірі 3084,44 грн., нарахованого за порушення граничного терміну сплати суми грошового зобов'язання з екологічного податку від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції головного управління ДФС у Донецькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Руссоль-Україна» (84150, Донецька область, смт. Райгородок, вул. Куйбишева, 28, код ЄДРПОУ 37653064) судовий збір у розмірі 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).

Повний текст постанови складено та підписано 12 липня 2016 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Кониченко О.М.