Справа № 750/4248/16-а
Провадження № 2-а/750/315/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2016 року м.Чернігова
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
судді Рахманкулової І.П.,
із секретарем Разумейко К.М.,
за участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
28.04.2016 року позивач звернулася до суду з позовом про визнання неправомірними дій відповідача з приводу відмови здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 81% від суми визначеної для перерахунку заробітної плати - 7888 грн., в зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працюючим державним службовцям згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» та зобов'язати відповідача провести такий перерахунок. Також позивач просить зобов'язати відповідача під час перерахунку пенсії врахувати у складі визначеного для перерахунку заробітку 7888 грн. в повному обсязі скоригованих надбавок та премій, отриманих нею на момент призначення пенсії, а також сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, що ввійшли до складу заробітку, з якого обчислено пенсію на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2014 року у справі №750/7158/14, що передбачено п.2 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року з доповненнями, встановленими постановою Кабінету Міністрів України №688 від 26.05.2004 року, виходячи з розміру 81% визначеної для перерахунку заробітної плати, у тому числі: посадовий оклад 2765 грн., надбавка за спеціальне звання - 130 грн., надбавка за вислугу років - 579 грн., надбавка за високі досягнення у праці - 1586,30 грн., премія поточна - 1269,66 грн., інші види премій - 598,64 грн., матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати - 959,41 грн.
Ухвалою судді від 29.04.2016 відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк, з дня одержання копії ухвали, подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
У запереченнях проти позову відповідач зазначив, що чинне законодавство України не передбачає можливість перерахунку розміру пенсії позивача, а тому просив у задоволенні позову відмовити.
За клопотанням позивача у зв'язку з поданням нею додаткових доказів справу призначено джо судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
Позивач в судовому засіданні підтримала заявлений позов та наполягала на його задоволенні.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав клопотання про розгляд справи без його участі та просив врахувати при розгляді справи раніше подане заперечення.
Судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку відповідача і з 22.01.2009 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 81% від суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. В заробіток для обчислення пенсії, крім посадового окладу, надбавки за спеціальне звання та надбавки за вислугу років, була також врахована надбавка за високі досягнення у праці, надбавка за особливі умови праці, премії та за рішенням суду матеріальна допомога на оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати за останні 24 календарних місяців перед зверненням за призначенням пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу».
31.03.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок розміру її пенсії, в зв'язку з підвищенням заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям та подала довідку про складові заробітної плати, видану Головним управлінням ДФС у Чернігівській області 30.03.2016 року №250/25-01-05-45 (а.с.14).
Листом від 13.04.2016 року №970/05 відповідач інформував позивача про відмову в задоволенні її вимог з тих підстав, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу», а також у зв'язку з тим, що при перерахунку пенсії згідно вказаної вище довідки, без урахування надбавок і премій, розмір пенсії позивача буде меншим, ніж той, який вона отримує.
Статтею 371 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Отже, позивач є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 371 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі - Постанова № 865).
Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі - Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Постановою № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії (31.03.2016), не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 371 Закону №3723-XII, не визначено порядоку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.
Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
У зв'язку з цим суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно статті 371 Закону №3723-XII, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, є протиправними.
Частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки:
- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З огляду на дану норму, суд приходить до висновку про те, що підставою для перерахунку пенсії позивачу, є подання до органу Пенсійного фонду України відповідної заяви з усіма необхідними документами.
Зважаючи на те, що заява з відповідними додатками до відповідача подана позивачем 31.03.2016 року, пенсія позивача підлягає перерахунку з 01.04.2016 року з урахуванням усіх надбавок і виплат (премій), з яких позивачем було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і які були враховані під час призначення пенсії, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, що були нараховані на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2014 року у справі №750/7158/14, скоригованих на рівень зростання посадового окладу, у в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013.
Водночас, суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 5 «Прикінцевих положень» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII, яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Проте, суд не вбачає підстав для зазначення у резолютивній частині рішення конкретних сум складових заробітної плати, що мають бути включені при перерахунку пенсії, оскільки всі суми заробітку, з яких позивачем сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, в тому числі і на виконання рішення суду, вже були включені при обрахуванні розміру пенсійої виплати позивачу, а тому перерахунок пенсії має бути проведений у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям саме на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів».
Керуючись статтями 2, 3, 94, 158 - 163, 186 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України з приводу відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 81% заробітної палати працюючого державного службовця, починаючи з 01.04.2016 року, в зв'язку з підвищенням розміру посадових окладів працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013.
Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 371 Закону України «Про державну службу» в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, в розмірі 81% заробітної палати працюючого державного службовця, починаючи з 01.04.2016 року (з урахуванням усіх надбавок і виплат (премій), з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування і які були враховані під час призначення пенсії, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, що були нараховані на виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2014 року у справі №750/7158/14), скоригованих на рівень зростання посадового окладу, у в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.
У задоволенні решти вимог - відмовити.
Стягнути з Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. на відшкодування судових витрат по сплаті судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів у порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя