13.07.2016
Справа №642/3888/16а
Провадження №2а/642/131/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2016 р. Ленінський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді - Проценко Л.Г., розглянувши у скороченому провадженні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень
встановив:
Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова в якому просить визнати протиправним рішення відповідача щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів"; а також просила зобов'язати відповідача провести їй з 01.12.2015р. перерахунок та виплату пенсії державного службовця, на підставі довідки № 05-01-40/128 від 15.09.2016 р. у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно із ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення їй пенсії із збереженням проценту нарахування пенсії на момент її початкового призначення у березні 2010р. в розмірі 90 % від середнього заробітку з урахуванням розмірів виплат, включених до розміру середньої заробітної плати (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку), на підставі постанови Харківського районного суду Харківської області від 27.08.2015р. №635/5883/15-а, та здійснити відповідні виплати.
В обґрунтування позову зазначила, що з 23 березня 2010 року одержує пенсію державного службовця згідно з Законом України "Про державну службу", яка була призначена в розмірі 90 % заробітної плати. Вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям як непрацюючому пенсіонеру. Рішенням відповідача від 23.06.2016р, протокол №82, їй було відмовлено в перерахунку пенсії.
Від представника відповідача надійшли письмові заперечення в яких зазначає, що Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ (надалі-Закон № 213) встановлено, що у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу". У зв'язку з тим, що відповідний закон прийнято не було, з 01.06.2015р. скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначено відповідно до ЗУ «Про державну службу». Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються КМУ. Пунктом 4 постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», який передбачав умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям, виключено на підставі постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Тому, раніше призначені пенсії не перераховуються. Також, позивач у позові посилається на ст.. 37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції 2008 року (пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90% від заробітної плати), яка на даний час є недійсною. Згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції 01.05.2016р., яка є чинною на даний час, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% від їхньої заробітної плати.
Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Частиною 1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь - які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що позивачка з 23.03.2010 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова та отримує пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу".
Згідно п.3 Постанови КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. №1013, яка набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ №268 підвищуються на 25%.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України « Про державну службу», в редакції станом на 01.01.2008р., яка діяла на час призначення пенсії позивачки, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
15 червня 2016 року позивачка звернулась до Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова з письмовою заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року згідно наданої довідки.
Відповідно до довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям за посадою заступника начальника управління, станом на 01.12.2015 року заробітна плата позивачки складається з посадового окладу - 2128,00 грн., надбавки за 8 ранг - 100,00 грн., надбавки за вислугу років 40% - 891,20 грн., надбавка за високі досягнення у праці 50% - 1559,60 грн., премії за листопад 2015р. - 680,40 грн., премій за грудень 2015р. - 1064,00 грн. та 120,52 грн.
Постановою Харківського районного суду Харківської області від 27.08.2015р. №635/5883/15-а було частково задоволено позов ОСОБА_1, та визнано неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення управлінням Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області №126 від 31.07.2015 року про відмову врахувати при перерахунку пенсії ОСОБА_1: 1) надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 29337 грн.65 коп.; 2) премії - 23067 грн.27 коп.; 3) премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 2551 грн.50 коп.; 4) інших виплат - 21440 грн.48 коп. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області здійснити з 01 серпня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 90%, призначеної ОСОБА_1, з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі: 1) надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 29337 грн.65 коп.; 2) премії - 23067 грн.27 коп.; 3) премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 2551 грн.50 коп.; 4) інших виплат - 21440 грн.48 коп.
Відповідно до рішення відповідача від 23.06.2016р. за протоколом № 82, позивачці відмовлено у перерахунку пенсії, та відмова мотивована тим, що відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Пунктом 4 постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», який передбачав умови та порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсій державним службовцям, виключено на підставі постанови КМУ від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Тому, раніше призначені пенсії не перераховуються. Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-УІІІ (надалі-Закон № 213), у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі і спеціальних, на загальних підставах, з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до низки законів, у тому числі й Закону України "Про державну службу". Здійснення перерахунку пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», чинним законодавством не передбачено.
Згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Також, відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку та умов визначення заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2013 р. № 426, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку відповідно до рішень його Правління) або у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати заробітна плата для перерахунку пенсії, призначеної у тому числі до набрання чинності Законом, визначається: іншим пенсіонерам - на підставі поданої заяви та необхідних документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційний клас, класний чин або спеціальне звання та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби на момент призначення (перерахунку) пенсії; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби за останньою посадою державної служби у тому державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премії до державних, професійних свят і ювілейних дат та грошова допомога, виплачені у місяці підвищення заробітної плати, враховуються в розмірі 1/12 середнього розміру таких виплат, виплачених державному службовцю, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за останньою посадою державної служби, з якої призначено (перераховано) пенсію.
Відповідно до довідки від 15.06.2016 № 05-01-40/128, що видана Департаментом фінансів ХОДА, розмір заробітної плати за посадою з якої призначено пенсію позивачці, для її перерахунку з 01.12.2015 року складається з наступних значень посадового окладу - 2128,00 грн., надбавки за 8 ранг - 100,00 грн., надбавки за вислугу років 40% - 891,20 грн., надбавка за високі досягнення у праці 50% - 1559,60 грн., премії за листопад 2015р. - 680,40 грн., премій за грудень 2015р. - 1064,00 грн. та 120,52 грн. Окрім того, постановою Харківського районного суду Харківської області від 27.08.2015р. №635/5883/15-а було зроблено висновок про необхідність включення до розміру заробітної плати ОСОБА_1 надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи - 29337 грн.65 коп.; 2) премії - 23067 грн.27 коп.; 3) премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - 2551 грн.50 коп.; 4) інших виплат - 21440 грн.48 коп.
Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Враховуючи те, що позивачка звернулась за перерахунком пенсії 15 червня 2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійсюватися з червня 2016 року. Вимоги позивачки про такий перерахунок з 01.01.2015р. по 01.06.2016р. не можуть бути задоволені, оскільки в цей період вона не зверталася до відповідача із заявами щодо перерахунку пенсії.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 8 та ч.1 ст. 58 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Отже, на даний час повинні застосовуватися ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Посилання відповідача на пункт 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», є неприйнятним, виходячи з того, що ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Відповідно ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що відповідач не надав доказів правомірності відмови у перерахунку пенсії позивачки, вона має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 01.06.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку та виплаті пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, а тому є неправомірною.
Таким чином, позовні вимоги необхідно задовольнити та визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку позивачці призначеної пенсії державного службовця з 01.06.2016 у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі та зобов'язати здійснити відповідний перерахунок з 01.06.2016 року.
Відповідно до ст.94 КАС України стягнути на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова витрати зі сплати судового збору за подання адміністративного позову в сумі 551 грн. 20 коп.
Керуючись ч.1 ст. 8, ст.19, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 42, 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. ст.ст. 2, 71, 94, ч.4 ст.122, 158-163, 256 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова з 01.06.2016р. провести перерахунок пенсії та здійснити відповідні виплати ОСОБА_1, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця на підставі довідки № 05-01-40/128 від 15.09.2016р., а також із врахуванням виплат, включених до розміру середньої заробітної плати ОСОБА_1, які було зазначено у постанові Харківського районного суду Харківської області від 27.08.2015р. №635/5883/15-а, у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", та положень ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» в редакції 01.01.2008р., яка діяла на момент призначення пенсії позивачки.
Допустити до негайного виконання постанову в межах суми стягнення за один місяць, відповідно до п.1 ч.1 ст.256 КАС України
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Харкова на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
В задоволенні іншої частини вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення з одночасним надісланням особою, яка подає апеляційну скаргу, її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Л.Г. Проценко