Справа № 464/5078/16-а
пр.№ 2-а/464/226/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.07.2016 року
Сихівський районний суд міста Львова
у складі: головуючого - судді Теслюка Д.Ю.,
з участю секретаря судового засідання Горбач О.І.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Лещук Б.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороду за безперервну службу та інші виплати, з яких нараховувались внески на державне соціальне страхування, або збір на обов'язкове державне страхування в заробітну плату для призначення їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова перерахувати призначену їй пенсію, починаючи з 15.04.2013 р., включивши до складу заробітної плати, з якої нараховується пенсія, «інші виплати» (суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороду за безперервну службу та інші виплати), з яких нараховувались внески на державне соціальне страхування, або збір на обов'язкове державне страхування, на підставі довідки регіонального відділення ФДМУ по Львівській області від 24.05.2016 вих.№18-09-03206 про складові заробітної плати державного службовця із розрахунку 80 відсотків заробітної плати, а також повернути їй недоплачені кошти.
В обґрунтування покликається на те, що з 11.02.1993 року по 12.04.2003 року перебувала на державній службі на посадах державного службовця, зокрема: в органах місцевого самоврядування - з 11.02.1988 р. по 1993 р.; в регіональному відділенні Фонду державного майна України по Львівській області - з 27.12.1993 р. по 12.04.2013 р. З 15.04.2013 р. їй призначено пенсію як державному службовцю відповідно до ст 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 80 % заробітної плати, протее при обчисленні такої, до складу заробітної плати не було включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сумм індексації доходу та інші премії та виплати, на які нараховувались та сплачені внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. 25.05.2016 року зверталась до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії та додала довідку регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області від 24.05.2016 р. вих.№18-09-03206 про складові заробітної плати державного службовця згідно Форми, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670» та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 18 лютого 2011 року за №210/18948. Однак, листом Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова від 26.05.2016 року було відмовлено у здійснені перерахунку. Вважає такі дії відповідача протиправними.
Ухвалою суду від 06.07.2016 р. позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії в частині позовних вимог з 15 квітня 2013 року по 15 грудня 2015 року залишено без розгляду.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, що наведені в адміністративному позові, просить такий задовольнити.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м.Львова в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, надав суду пояснення аналогічні викладеним в письмових запереченнях. Зазначив, що згідно ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Статтями 33, 35 цього ж закону передбачено, що державним службовцям надається щорічна відпустка, з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Вказана матеріальна допомога носить разовий характер, тобто не є складовою заробітної плати. Отже, чинним законодавством чітко визначені складові заробітної плати державного службовця, тому пенсію ОСОБА_1 призначено згідно Закону України "Про державну службу" та відповідно до поданих довідок, тобто, ні матеріальна допомога на оздоровлення, ні суми пов'язані із індексацією заробітної плати не входять до структури заробітної плати, а тому просить у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до переконання, що позов слід задоволити частково, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, з 11.02.1993 року по 12.04.2013 року працювала на державній службі, зокрема в регіональному відділенні Фонду державного майна України по Львівській області. З 15.04.2013 р. ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та відповідачем не заперечується право позивача на отримання пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у відсотковому співвідношенні від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно із ч. 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Наведені положення дають підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
У ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові, прийнятій в результаті перегляду рішення в порядку п.1 ч.1 ст. 237 КАС України, в адміністративній справі № 21-430а11 від 20.02.2012 року.
Відповідно до ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, доводи відповідача, про те, що суми матеріальної допомоги, допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є безпідставними.
Ст.22 Конституції України визначено, що закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відтак, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам.
Враховуючи положення постанови КМУ від 31.05.2000 р. за № 865 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), а саме, що інші виплати, що включаються в заробіток для обчислення пенсії - надбавки, премії, доплата за науковий ступінь), визначаються за вибором того, хто звернувся за пенсією за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи поспіль перед зверненням за пенсією, незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі, а тому вимога позивача про врахування середньомісячної заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією є підставною.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду будь - яких доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням поданої позивачем довідки про складові заробітної плати, а тому, з огляду на викладене вище, наведені відповідачем підстави для відмови у перерахунку пенсії, є повністю необґрунтовані.
Статтею 37 - 1 Закону «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Підставою для перерахунку є заява та відповідні довідки про заробітну плату, подані пенсіонером до органів Пенсійного фонду України за місцем отримання пенсії. Довідки для перерахунку пенсіонер має отримати в державному органі за останнім місцем своєї роботи (п. 5 постанови № 865).
25 травня 2016 року позивач подавав до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м.Львова заяву про перерахунок пенсії з урахуванням отримуваних нею на день виходу на пенсію «Інших виплат», до яких віднесені суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, винагороди за безперервну службу та інші виплати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі довідки №18-09-03206 від 24.05.2016 року.
Разом з тим, при визначенні часу, з якого належить здійснювати перерахунок, суд виходить з норм ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за правилами якої, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч.1 ст.35, ч.2 ст.38, ч.3 ст.42, ч.5 ст.48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, тому враховуючи, що заява позивачем про перерахунок пенсії подана 26 травня 2016 року відтак її права підлягають захисту з 01 червня 2016 року.
А тому, враховуючи вищенаведене, суд вважає, що для відновлення порушеного права позивача, слід зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю, починаючи з часу звернення про перерахунок - 1 червня 2016 року, з врахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог, індексації заробітної плати та інших фактично отриманих сум як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (чергові перерахунки) пенсії згідно норм чинного законодавства, на підставі довідки №18-09-03206 від 24.05.2016 р., в розмірі 80 % середньомісячного заробітку державного службовця. В задоволенні позовних вимог за період з 16.12.2015 р. по 31.05.2016 р. слід відмовити за безпідставністю.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 11, 17, 18, 70, 71, 86, 158-163 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова щодо невключення до середньомісячного заробітку ОСОБА_1 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати та винагороди за безперервну службу під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» - протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 червня 2016 року з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати та винагороди за сумлінну безперервну службу згідно поданої довідки про заробітну плату від 24.05.2016 року, якою передбачено складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а також здійснити виплату перерахованої пенсії ОСОБА_1 в розмірі 80 % середньомісячного заробітку державного службовця.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду через Сихівський районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у повному обсязі.
Суддя Теслюк Д.Ю.