Постанова № 58915058, 01.06.2016, Костопільський районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
01.06.2016
Номер справи
564/872/16-а
Номер документу
58915058
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 564/872/16-а

Рядок статзвіту № 87

01 червня 2016 року

Суддя Костопільського районного суду Рівненської області Грипіч Л. А.

розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області про нарахування належного розміру пенсії

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати здійснити перерахунок пенсії з 01 квітня 2016 року та врахувати при перерахунку пенсії з 01 квітня 2016 року суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку та різниці між вислугою держслужбовця та винагородою за вислугу років відповідно до довідок №38/Г/28-04-05-040 та №39/Г/28-04-05-040 від 20.10.2015 р. та №48/Г/28-04-05-040 від 10.11.2015 року, виданих Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжя.

В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" як державному службовцю. При призначенні їй пенсії відповідачем безпідставно не були враховані суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги. Також при призначенні пенсії не була врахована надбавка за стаж державної служби у розмірі 20% до посадового окладу Внаслідок таких необґрунтованих дій відповідача розмір її пенсії суттєво зменшується.

Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області надав суду письмові заперечення, в яких просили в позові відмовити, покликаючись на те, що згідно ст.37 ЗУ "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ч.2 ст.33 вказаного Закону заробітна плата складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Обчислення пенсії позивачу проводилось у відповідності до ст.37 даного Закону з урахуванням вищезазначених складових заробітної плати державного службовця. Щодо виплат, які позивач просить зобов'язати управління врахувати при проведенні перерахунку пенсії, то вони не передбачені ст. 33 ЗУ "Про державну службу". В зв'язку з викладеним відсутній факт порушення прав позивача зі сторони управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області.

Справу розглянуто в порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України.

Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

З матеріалів справи встановлено, що позивачу з 06 грудня 2010 року призначено пенсію за віком як державному службовцю. З жовтня 2011 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Костопільському районі.

Позивачу призначена та виплачується пенсія відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 83% від заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію, на яку нараховувався єдиний соціальний внесок.

25 березня 2016 року позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою щодо включення до заробітної плати для визначення розміру пенсії суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових потреб і інші виплати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та надала відповідні довідки №38/Г/28-04-05-040 та №39/Г/28-04-05-040 від 20.10.2015 р. та №48/Г/28-04-05-040 від 10.11.2015 року, виданих Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у м.Запоріжжя.

З листа Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області від 31 березня 2016 року за №1403/02 вбачається, що при визначенні позивачу розміру пенсії не було враховано суми таких виплат, оскільки вважають, що такі види виплат згідно ст.33 Закону України «Про державну службу» не є складовими заробітної плати і ні до премій, ні до інших надбавок не відносяться.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсії державним службовцям встановлені Законом України «Про державну службу».

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» у редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії в 2010 році, пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80%-90% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року №19-11, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за №1161/15852, передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.

Згідно ст.2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумки роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частиною 2 ст.33 вищевказаного Закону визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до ч.6 ст.33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно до ч.7 ст.33 вказаного Закону умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Отже, чинне законодавство відносить до складу заробітної плати також інші виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація та будь-які надбавки чи винагороди за вислугу років входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст.66 вказаного Закону, до заробітку про обчислення пенсії включаються всі види оплати праці /виплат, доходу/, на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу, сукупного оподаткованого доходу, з яких справляються страхові внески до соціальних фондів.

Згідно до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат /доходів/, що враховуються у заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані /обчислені/ та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Конституційний Суд України у своєму Рішенні від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 зазначив, що «невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави». Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є «складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права».

Відповідно до роз'яснень, наведених у пункті 2 Постанови Пленуму Верховною Суду України від 01 листопада 1996 року № 9 «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», оскільки Конституції України, як зазначено в статті 8, має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати законність того чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції у всіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України на суб'єкта владних повноважень покладено обов'язок щодо доказування правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень в разі, якщо він заперечує проти задоволення позову.

З огляду на вказане, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача щодо проведення їй перерахунку(донарахування) пенсії є обґрунтованими та доведеними.

Доводи Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області, наведені у запереченнях на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними судом у даній постанові нормами права.

Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку про те, що позовні вимоги мають бути задоволені і позивачу при обчисленні пенсії відповідно до спеціальних норм, встановлених ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії в 2010 році, щодо спірних правовідносин, які визначають виплати для обчислення пенсії за наведених обставин, мають бути зараховані отримані нею індексація заробітної плати та матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, різниця між вислугою держслужбовця та винагородою за вислугу років, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст.ст.14, 19, 71, 158, 160-163 КАС України, ст. 33 ч.2, ст.33 ч.6, ст.33 ч.7, 37 Закону України «Про державну службу», ст.2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року, ст.ст.40, 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області про нарахування належного розміру пенсії - задовольнити

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області про відмову в перерахунку (донарахуванні) пенсії ОСОБА_3 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані дні відпустки та різниці між вислугою держслужбовця та винагородою за вислугу років неправомірними.

Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області в перерахунку (донарахуванні) пенсії ОСОБА_3 відповідно довідок №38/Г/28-04-05-040 та №39/Г/28-04-05-040 від 20.10.2015 року та №48/Г/28-04-05-040 від 10.11.2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані дні відпустки та різниці між вислугою держслужбовця та винагородою за вислугу років відповідно до довідок №38/Г/28-04-05-040 та №39/Г/28-04-05-040 від 20.10.2015 року та №48/Г/28-04-05-040 від 10.11.2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Костопільському районі Рівненської області провести з 01 квітня 2016 року( день звернення до відповідача з відповідною заявою 25.03.2016 року) перерахунок (донарахування) пенсії ОСОБА_3 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані дні відпустки та різниці між вислугою держслужбовця та винагородою за вислугу років, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції яка діяла на час призначення пенсії позивачу, в розмірі 83 відсотків суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .

Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати у сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривняі 20 копійок, що складаються із судового збору.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом. .

СуддяЛ. А. Грипіч