З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
Справа №377/346/16-ц
Провадження №2/377/192/16
11 липня 2016 року Славутицький міський суд Київської області у складі: головуючої - судді Теремецької Н.Ф., при секретарі - Щуковській А.М., за відсутності сторін, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Славутичі цивільну справу за позовною заявою управління соціального захисту населення Славутицької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно одержаної допомоги на дітей одиноким матерям, -
У С Т А Н О В И В:
17 травня 2016 року управління соціального захисту населення Славутицької міської ради звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 з вимогою стягнути з ОСОБА_1 переплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 1929 гривень на користь управління соціального захисту населення Славутицької міської ради Київської області.
В обґрунтування позову позивач послався на те, що за заявою відповідачки ОСОБА_1 від 09.06.2009 року № 700 та відповідних документів їй була призначена допомога на дітей одиноким матерям згідно Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року (із змінами та доповненнями) та Постанови КМУ «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» № 1751 від 27.12.2001 року (зі змінами та доповненнями) на дочку ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01.06.2009 року у розмірі - 167,10 грн. (розмір допомоги змінювався в залежності від підвищення розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку). 25.08.2015 року ОСОБА_1 звернулась до управління із заявою про припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям, в зв'язку з тим, що 19.03.2015 року ОСОБА_3 було визнано батьком дитини, та надала копію свідоцтва про народження дитини ОСОБА_5 з внесеними відомостями про батька дитини до актового запису. В зв'язку з несвоєчасним поданням ОСОБА_1 вищевказаних відомостей, які вплинули на право отримання допомоги на дітей одиноким матерям, виникла переплата державних коштів. Згідно з протоколом від 03.09.2015 року про індивідуальний перерахунок з урахуванням всіх виплачених сум допомоги, управлінням нарахована ОСОБА_1 переплата в сумі 1929 гривень. Оскільки сума переплати ОСОБА_1 не повернута, то позивач просить стягнути з відповідачки зазначені кошти.
Позивач свого представника в судове засідання не направив, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином. Від представника позивача до суду надійшла заява, в якій вона просила розглядати справу за її відсутності, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечувала.
Відповідач у судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи за правилами ч. 5 ст. 74 ЦПК України була повідомлена належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи та заяви про розгляд справи за її відсутністю до суду не надала. Тому за згодою представника позивача суд ухвалив заочне рішення на підставі наявних доказів у справі відповідно до ст. ст. 224-226 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 відділом реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві зроблено відповідний актовий запис № 727 про народження ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2, матір'ю якою записано ОСОБА_1, батьком - ОСОБА_4 (а. с. 7).
Як вбачається з витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про реєстрацію народження згідно з частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України для отримання допомоги № 00000433371 від 24.04.2009 року, відомості про батька ОСОБА_2 записані за заявою матері згідно з ч. 1 ст. 135 СК України (а. с. 8).
ОСОБА_1, відповідачка у справі, 24 червня 2009 року подала до управління соціального захисту населення Славутицької міської ради заяву за № 700 про призначення усіх видів соціальної допомоги за формою, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08 червня 2006 року № 215, а саме допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами, одноразової допомоги при народженні дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та допомоги на дітей одиноким матерям (а. с. 5-6).
На підставі протоколу про призначення допомоги № 7000 від 24.06.2009 року ОСОБА_1 призначено допомогу на дітей одиноким матерям з 01.06.2009 року по 29.03.2015 року - 167,10 грн., з 30.03.2015 року по 31.03.2027 року - 210,30 грн. (а. с. 10).
Розпорядженням на перерахунок допомоги одиноким матерям від 20.12.2012 року ОСОБА_1 установлено розмір допомоги з 01.01.2013 року по 30.11.2013 року - 291,60 грн., з 01.12.2013 року по 29.03.2015 року - 309,60 грн., з 30.03.2015 року по 31.03.2027 року - 385,60 грн. (а. с. 11).
19 березня 2015 року відділом реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві повторно видано свідоцтво про народження ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, в якому зазначено відомості про батьків: батько - ОСОБА_3, мати - ОСОБА_1 (а. с. 12).
25 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН Славутицької міської ради з заявою про припинення виплати допомоги як одинокій матері з тих підстав, що 19.03.2015 року ОСОБА_3 було визнано батьківство дитини ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та в якій зобов'язалась повернути переплату допомоги (а. с. 13).
Згідно з протоколом від 03.09.2015 року про індивідуальний перерахунок з урахуванням усіх виплачених сум допомоги, ОСОБА_1 нарахована переплата у сумі 1929 грн. за період з квітня 2015 року по серпень 2015 року (а. с. 15).
Згідно з ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Статтею 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України ( 2947-14 ), або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Згідно п. 34 Постанови КМУ «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (у редакції, чинній на момент призначення та виплати допомоги) допомога на дітей одиноким матерям надавалась у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш як 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
В п. 49 Постанови КМУ «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» зазначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Враховуючи, що ОСОБА_3 визнано батьківство дитини ОСОБА_2 і 19 березня 2015 року відділом реєстрації актів цивільного стану Подільського районного управління юстиції у м. Києві було повторно видано свідоцтво про народження ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, в якому зазначено відомості про батьків: батько - ОСОБА_3, мати - ОСОБА_1, а відповідачка ОСОБА_1 лише 25 серпня 2015 року звернулась до УСЗН Славутицької міської ради з заявою про припинення виплати допомоги як одинокій матері з вищезазначених підстав, то суд вважає, що сума державної допомоги як одинокій матері за період з квітня по серпень 2015 року була виплачена відповідачці надмірно внаслідок зловживань з її боку, оскільки вона не своєчасно повідомила позивача про обставини, які впливають на виплату допомоги на дітей одиноким матерям.
Управління соціального захисту населення Славутицької міської ради надсилало ОСОБА_1 повідомлення № 4-07/1632 від 14.09.2015 року № 03.2-05/2271 від 24.11.2015 року, № 10-05/85 від 19.01.2016 року про необхідність повернення переплаченої суми допомоги на дітей одиноким матерям, яка не повернута на час розгляду справи в суді (а. с. 16 - 18).
Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги, що сума допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 1929 грн. була переплачена внаслідок несвоєчасного подання ОСОБА_1 відомостей про визнання батьківства ОСОБА_3, добровільно сума переплати не повернута, то ця сума підлягає стягненню з відповідачки на користь позивача в судовому порядку.
За таких обставин позов необхідно задовольнити в повному обсязі.
За правилами ст. 88 ЦПК стягненню з відповідачки на користь позивача підлягають витрати по оплаті судового збору в сумі 1378 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 209, 213-215, 224-226 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 переплачені кошти допомоги на дітей одиноким матерям у розмірі 1929 гривень на користь управління соціального захисту населення Славутицької міської ради (р/р35411020053932, код 22208706, банк ГУ ДКСУ у Київській області, м.Київ, МФО821018).
Стягнути з ОСОБА_1 судові витрати по оплаті судового збору в сумі 1378 гривень на користь управління соціального захисту населення Славутицької міської ради (р/р35419011053932, код 22208706, банк ГУ ДКСУ у Київській області, м.Київ, МФО821018).
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Славутицький міський суд шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Заочне рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н. Ф. Теремецька