Постанова № 58911019, 11.07.2016, Малинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
11.07.2016
Номер справи
283/1319/16-а
Номер документу
58911019
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 283/1319/16-а

Провадження № 2-а/283/89/2016

П О С Т А Н ОВ А

І м е н е м У к р а ї н и

11 липня 2016 року м. Малин

Малинський районний суд Житомирської області у складі судді Тимошенка А.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області про визнання дій протиправними, нарахування та виплату пенсії, -

встановив:

ОСОБА_1 23.06.2016 року звернулася до суду з адміністративним позовом в якому просила:

Визнати неправомірними та протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області щодо відмови у перерахунку раніше призначеної їй, ОСОБА_1, пенсії у відповідності зі ст. ст. 33, 37, 371 Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату призначеної їй, ОСОБА_1, пенсії, як державного службовця з 02.03.2009 року у відповідності до ст. ст. 33, 37, 371 Закону України «Про державну службу» та врахувати при проведенні такого перерахунку виплати в сумі 2837 гривень 91 копійка, в тему числі: матеріальної допомоги в сумі 2382 гривень 86 копійок, індексації - 455 гривень 25 копійок, отримані за місцем роботи за період з березня 2007 року по березень 2009 року, та той факт, що пенсія їй була призначена з 02.03.2007 року, тобто в розмірі 90 % заробітної плати.

Дослідивши матеріали справи, суд доходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав.

Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області та з 02.03.2009 року отримуєпенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

ОСОБА_1 17.05.2016 року звернулася до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області із заявою про перерахунок та виплату їй пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексацію доходів громадян.

Листом відповідача від 23.05.2016 року № 2914/03 (а. с. 9) повідомлено, що матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, а також індексація доходів громадян не є складовими частинами заробітної плати, оскільки не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбаченому частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», а тому не можуть бути включені до заробітку, який враховується при обчисленні пенсій позивачу як державному службовцю.

Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.

Відповідно до вимог статті 37 Закону «Про державну службу» » (в редакції чинній на момент призначення пенсії)на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Приписами ст. 33 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. (ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу»).

Згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

При цьому слід зазначити, що на суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вони є складовою заробітної плати позивача та зобов'язанні враховуватись при обчисленні пенсії.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013р. в справі № 21-125а13 та 28.05.2013р. у справі №21-97а13, які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Отже, висновки управління Пенсійного фонду України в Малинському районі про те, що такі види виплат як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати не включені до складових заробітної плати є наслідком порушення правил застосування норм права, оскільки вказаний нормативно-правовий акт стосується осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів України починаючи з 01.06.2015 року, тоді як позивач перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в Малинському районі з 2009 року. В той же час управління Пенсійного фонду України в Малинському районі при визначенні та перерахунку пенсії має надавати перевагу спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.

Таким чином, у відповідача наявні підстави для проведення перерахунку пенcії з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, на які нараховувався єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з 23.12.2015 року.

Посилання відповідача на необхідність застосування вимог статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за змістом якої перерахунок призначеної пенсії при виникненні права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, із першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15-го числа суд вважає неґрунтовним та відхиляє його, оскільки в даному випадку право на розрахунок заробітку для обчислення пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та індексації виникло у позивача ще на момент призначення пенсії (2009 рік), а не при видачі роботодавцем уточненої довідки.

Ухвалою суду від 11 липня 2016 року частина позовних вимог позивача за період часу з 02 березня 2009 року по 23 грудня 2015 року залишена без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду. У зв'язку з цим суд розглядає позовні вимоги за період з 23 грудня 2015 року.

Таким чином, суд доходить до висновку, що вимоги позивача про визнання дій управління Пенсійного фонду у Малинському районі Житомирської області неправомірними, перерахунок та виплату коштів підлягають задоволенню.

Керуючись ст. 46 Конституції України, ст. ст. 33, 37, 371 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про індексацію грошових доходів населення», ст. ст. 11, 17, 71, 161, 162, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

постановив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду в Малинському районі Житомирської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про державну службу» із врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне соціальне страхування.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області здійснити з 23 грудня 2015 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та з урахуванням проведених виплат і максимального розміру пенсії - 90 відсотків заробітної плати.

Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Малинському районі Житомирської області на користь ОСОБА_1 сплачений по справі судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 (двадцять) копійок.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Малинський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: А. О. Тимошенко