Справа № 522/11733/16-а
Провадження № 2-а/522/673/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2016 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Кравчук Т.С.,
при секретарі - Антонецькому С.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного України у Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дії та рішення, зобов'язання вчинити певні дії -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, у якому просить визнати неправомірними дії та рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 08.06.2016 № 155 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язати Управління ПФУ в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до частини 20 ст. 86 Закону України « Про прокуратуру» в редакції Закону № 1697-VII від 14.10.2014р., що набуло чинності 12.05.2016р. Перерахунок провести в розмірі 81% від середнього заробітку на підставі довідки №40 від 27.04.2016р., виданої Прокуратурою Одеської області.
У судове засідання позивач надав заяву, в якій позов підтримує в повному обсязі та просить суд розглянути справу за його відсутністю.
Представник відповідача просив справу розглядати за його відсутності, просить відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у запереченнях на позов.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що з 11.04.1991 року по 28.02.2004 року позивач працював в органах прокуратури Одеської області, та згідно наказу №36 від 01.03.2004 року був звільнений з посади Одеського міжрайонного природоохоронного прокурора Одеської області на підставі ст.38 КЗпП України у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ в редакції Закону № 2663-ІП від 12.07.2001 року (що була чинною на час призначення пенсії) - прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З 09.03.2004 року позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси та йому була призначена пенсія за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» із розрахунку 81 відсоток від заробітку, без будь-яких яких обмежень її максимального розміру. На час призначення пенсії загальний стаж ОСОБА_1 роботи становив 42 роки 03 місяців 06 днів із них в Збройних Силах - 26 років 01 місяць 3 дні на посадах офіцерського складу Збройних Сил - 22 роки 10 місяців 24 дні, стаж строкової військової служби складає 3 роки 02 місяців 09 днів ( з 17.11.1964р. по 26.01.1968р), прокурорський стаж складає 12 р. 10 міс. 18 дн.( з 11.04.1991 р по 29.02.2004р). Таким чином, згідно ч.5 ст. 50-1 Закону України « Про прокуратуру» від 12.07.2001р. , стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугою років складає 16 років 00 міс. 27 дн. Згідно ч.4 ст.50-1 «Працівникам, які не мають вислуги 20 років, якщо стаж служби в органах прокуратури складає не менше 10 років, після досягнення чоловіками 55 років при загальному стажі роботи 25 років і більше, а жінками 50 років при загальному стажі роботи 20 років і більше, пенсія призначається у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах з розрахунку 80 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги. За кожний рік загального стажу понад 25 років для чоловіків і 20 років для жінок пенсія збільшується на один відсоток місячного заробітку, з якого вона обчислюється.
Таким чином позивач має право на пенсійне забезпечення за вислугою років згідно ч.4 ст.50-1 Закону « Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 року у розмірі 81 відсоток від суми його місячної заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Діючим з 12.05.2016р. Законом України «Про прокуратуру» в редакції від 14.10.2014р. №1697-VІІ змінився порядок призначення пенсії та обчислення стажу.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам згідно частиною 20 ст.86 вказаного Закону не змінювався. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєння почесного звання або наукового ступеня та збільшення розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
У зв'язку зі збільшенням посадового окладу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09.12.2015 року «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно- правових актів», 07.06.2016 позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру», до якої долучив довідку прокуратури Одеської області від 27.04.2016 № 40, згідно якої встановлено збільшений розмір заробітної плати прокурора міжрайонної прокуратури.
Згідно рішенню управління пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси від 08.06.2016 № 155, позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що пунктом 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №213 від 02.03.2015р., який набирає чинності з 01 квітня 2015 року, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення (перерахунку) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника- консультанта народного депутата України.
Проте, вказані зміни законодавства не містять вимогу щодо перерахунку раніше призначеної пенсії.
Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а Основний Закон має найвищу юридичну силу.
Пенсію за вислугою років довічно у розмірі 81% від суми місячного заробітку ОСОБА_1 вже призначено на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року в редакції Закону № 2663-ІН від 12.07.2001 року (що була чинною на час призначення пенсії), яким регулювались питання пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих органів прокуратури України.
Перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної пенсії, тобто, 81 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати.
З огляду на викладене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно- правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та Інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013(справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).
У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Відповідно до ч.4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту застосовується правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Пенсія була призначена на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. № 1789-ХІІ в редакції №2663-111 від 12.07.2001р. за вислугою років довічно у розмірі 81% від суми місячного заробітку.
З урахуванням вищевказаного, оцінивши всі обставини у їх сукупності, суд вважає, що позов є законним, обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2 7, 8, 11, 17, 86, 159-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного України у Приморському районі м. Одеси про визнання неправомірними дії та рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії та рішення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 08.06.2016 № 155 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії.
Зобов'язати Управління пенсійного України у Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до частини 20 ст. 86 Закону України « Про прокуратуру» в редакції Закону № 1697-VII від 14.10.2014р., що набуло чинності 12.05.2016р. Перерахунок провести в розмірі 81% від середнього заробітку на підставі довідки №40 від 27.04.2016р., виданої Прокуратурою Одеської області.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Приморський районний суд м.Одеси апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя 12.07.2016