ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_______________
УХВАЛА
про повернення заяви
про порушення справи про банкрутство
"07" липня 2016 р.Справа № 922/2227/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Усатого В.О.
розглянувши заяву Східна ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Х/о, м. Харків про визнання банкрутом ТОВ "ОСОБА_1С.", м. Харків , код ЄДРПОУ 34557514
ВСТАНОВИВ:
Кредитор Східна ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, звернувся до суду із заявою про порушення справи про банкрутство відносно боржника ТОВ "ОСОБА_1С.", м. Харків, у порядку ст. ст. 10- 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Розглянувши надану суду заяву кредитора і додані до заяви документи, судом встановлено, що в порушення п. 3 ст. 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" заявником не надано доказів того, що безспірні вимоги кредитора до боржника, що сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, не були задоволені протягом трьох місяців після встановлення для їх погашення строку.
Згідно частини 3 статті 10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом.
Отже, передумовою порушення справи про банкрутство, повинні бути безспірні вимоги, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника та, які не виконанні боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку.
За приписами Закону про банкрутство для порушення справи про банкрутство, за загальною процедурою грошові вимоги ініціюючого кредитора повинні мати безспірний характер, підтверджені виконавчими документами чи розрахунковими документами, за якими відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника та, які не виконанні боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку.
Відповідно до п. 7 ст. 11 вказаного Закону, до заяви кредитора - органу державної податкової служби чи інших органів, які здійснюють контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування, додаються докази вжиття заходів до отримання відповідної заборгованості у встановленому законодавством порядку.
Так, частиною першою статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у випадках, передбачених законом, рішення судів та інших органів щодо стягнення коштів виконуються органами доходів і зборів, банками та іншими фінансовими установами.
Згідно із пунктом 41.2 статті 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень. а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95-99 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з абзацом першим пункту 95.3 статті 95 Податкового Кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Механізм виконання судових рішень про стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу передбачений главою 12 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного - банку України від 21.01.2004 №22, який передбачає оформлення інкасового доручення для примусового стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу. Відповідно до пункту 12.4 зазначеної Інструкції, судове рішення, на підставі якого з платника податків стягуються кошти, до банку не подається. Натомість реквізити відповідного судового рішення зазначаються в самому інкасовому дорученні.
Абзацами другим та третім пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.
Аналіз положень Закону України "Про виконавче провадження" та Податкового кодексу України дає підстави для правового висновку про те, що примусове виконання рішення суду про стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу платника податків - юридичної особи за законом покладено виключно на контролюючи органи (органи доходів і зборів) за визначеною Податковим кодексом України процедурою, без залучення до неї органів державної виконавчої служби.
Враховуючи зміст ст.95 Податкового кодексу України, ч.3 ст. 10, ч.7 ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", суд зазначає, що доказами в підтвердження безспірності грошових вимог ініціюючого кредитора - органу доходів і зборів, є рішення суду про стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу, що набрало законної сили, інкасові доручення для примусового стягнення коштів в дохід бюджету у рахунок погашення податкового боргу та докази вжиття відповідних заходів до отримання відповідної заборгованості за процедурою, визначеною Податковим кодексом України, при цьому, перебіг трьохмісячного строку, передбаченого ч.3 ст.10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", починається з моменту прийняття банком платника (боржника) інкасового доручення для примусового стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу, оформленого стягувачем (контролюючим органом) на підставі рішення суду, що набрало законної сили.
Відповідної правової позиції дотримується Вищий господарський суд України в постанові від 17.02.2015 р. у справі №925/1941/14.
Згідно наданих до заяви Східної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області інкасових доручень, податковий орган звернувся до банку боржника 11 квітня 2016 р., а вказані інкасові доручення для примусового стягнення грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу прийняті банком 13 квітня 2016 р. (згідно штампу).
Отже, трьохмісячний термін встановлений для погашення боргу закінчується лише 13.07.16 р.
Тобто, тільки після 13 липня 2016 р. кредитор має право звернутись до господарського суду з заявою про порушення справи про банкрутство ТОВ "ОСОБА_1С.".
Відповідно до п. 1 ст. 15 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом господарський суд не пізніше пяти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи, якщо заявник - кредитор не подав доказів неспроможності боржника виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами в розмірі, визначеному частиною третьою статті 10 цього Закону, протягом трьох місяців після відкриття виконавчого провадження, якщо інше не передбачено цим Законом.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку повернути заяву про порушення справи про банкрутство.
На підставі вищенаведеного та керуючись п. 1 ст. 15 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом , ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Повернути Східній ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області заяву вх.№2227/16 від 07.07.2016 р. про порушення справи про банкрутство та додані до неї документи без розгляду.
2. Розяснити, що повернення заяви про порушення справи про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Суддя ОСОБА_2