ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
07.07.16р. Справа № 904/3778/16За позовом Підгородненської міської ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області, м.Підгородне
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, смт. Курилівка, Дніпропетровська обл.
про розірвання Договору оренди землі № б/н від 02.02.09р.
Суддя Петренко Н.Е.
секретар судового засідання Коваленко О.Ю.
Представники:
від позивача: Чивіт Т.В., представник за довіреністю № 2 від 06.01.16р.
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Підгородненська міська рада Дніпропетровського району Дніпропетровської області (далі-позивач) звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач) про розірвання Договору оренди землі № б/н від 02.02.09р.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 13.05.16р. порушено провадження у справі № 904/3778/16, прийнято позовну заяву до розгляду, призначено судове засідання на 31.05.16р.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 31.05.16р. відкладено судове засідання на 07.07.16р.
07.07.16р. повноважний представник позивача у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх у повному обсязі. Крім того, повноважний представник позивача надав для огляду суду всі оригінали первинних документів на підставі яких виник спір, а для долучення до матеріалів справи додаткові докази в підтвердження заявлених позовних вимог та додаткові письмові пояснення.
В свою чергу, повноважний представник відповідача у судове засідання не з'явився, відзив на позов та інші витребувані документи до суду не надав, але 01.07.16р. від повноважного представника відповідача надійшла заява про розгляд справи за відсутністю відповідача та його представника, а спір вирішити на розсуд суду.
Господарський суд вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні без участі відповідача та його повноважного представника за наявними в ній матеріалами.
У судовому засіданні 07.07.16р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно зі ст.85 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, подані документи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
02.02.09р. між позивачем та відповідачем укладено договір оренди землі (далі - Договір), відповідно до умов п. 1 якого, позивач надає, відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку для комерційного використання (будівництво торгівельно-виставочного комплексу), яка знаходиться в межах населеного пункту м. Підгородне, вул. Шосейна на території Підгородненської міської ради.
Як зазначено у п. 2 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4981 га, у тому числі: 0,4981 га - забудовані землі комерційного використання.
За приписами п. 5 Договору орендна плата встановлюється у розмірі 39 848 грн.
Договір укладено на 49 років (п. 8 Договору).
Згідно з п. 12 Договору, розмір орендної плати переглядається один раз на рік у січні у разі: зміни умов господарювання, передбаченим договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, змін коефіцієнтів індексації, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; після введення в експлуатацію, переглянути ставку орендної плати на черговому засіданні комісії, в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до п. 30.2 Договору відповідач зобов'язаний своєчасно вносити орендну плату.
Пунктом 34 Договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
Положеннями п. 35 Договору передбачено, що дія договору припиняється у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- викуп земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- ліквідації юридичної особи - орендаря.
У п. 36 Договору зазначено про те, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї зі сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення;
- пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, крім випадків зазначених ст. 782 Цивільного кодексу України (п. 37 Договору).
Згідно з п. 38 Договору перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізацією юридичної особи - орендаря є:
- підставою для змін умов або розірвання договору;
- право на орендовану земельну ділянку у разі наявності правонаступників.
Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. 42 Договору).
На виконання умов вищезазначеного Договору, позивачем було передано в оренду зазначену у Договору земельну ділянку, що підтверджує Акт прийому-передачі від 02.02.09р.
Позивач звертає увагу суду, що 07.03.14р. відповідач за довіреністю серії ВТ № 472127 уповноважив ОСОБА_3 бути його представником, здійснювати орендну плату за орендовану земельну ділянку.
27.06.14р. на підставі заяви гр. ОСОБА_3, що діє за довіреністю від імені відповідача, рішенням сесії міської ради № 3294-ЖХХХV/VІ надано дозвіл на укладання додаткової угоди до спірного Договору шляхом внесення змін до Договору, а саме: - пункт 5 та 9 Договору скасувати та викласти в новій редакції: "Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Витягу з технічної документації нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 3203 від 29.04.14р., а саме з 01.01.14р: 924 722 грн. 65 коп. х 12% = 110 966 грн. 72 коп. (Сто десять тисяч дев'ятсот шістдесят шість грн. 72 коп.) на рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі щомісячно до 25 числа поточного місяця.
- в пункті 11 Договору виключити слова «...індексів інфляції...» замінивши на «... індексації...».
Вказаним рішенням зобов'язано відповідача укласти додаткову угоду до Договору та провести її державну реєстрацію.
На теперішній час, як вказує позивач, вимоги рішення міської ради відповідачем не виконані, додаткова угода відповідачем не підписана. Вказане рішення міської ради є чинним, у встановленому законом порядку незаконним не визнавалось, а тому є обов'язковим для виконання, відповідно до ст.144 Конституції України.
Прийняття такого рішення обумовлено проведеною нормативною грошовою оцінкою земель міста Підгородне та села Перемога.
26.03.10р. рішенням міської ради № 4825/1 -ХХХІХ/V надано дозвіл на розробку технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Підгородне та села Перемога Підгородненської міської ради. Після чого, 27.12.12р. рішенням міської ради № 2036-ХХVІІ/VІ затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Підгородне та села Перемога.
27.12.12р. рішенням міської ради № 2036-ХХVІІ/VI затверджена технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Підгородне та села Перемога, яка була офіційно оприлюднена шляхом публікації в газеті «Дніпровська зоря» № 1 (7769) від 04.01.13р. та розміщенням на інформаційній дошці в приміщенні міської ради, офіційному веб-сайті ради. Таким чином, застосування нормативної грошової оцінки земель Підгородненської міської ради стало можливим з 01.01.14р.
28.02.14р. рішенням міської ради № 3066-ХХХХІ/VІ затверджено ставку орендної плати для всіх категорій земель, які перебувають у комунальній власності - 12% нормативної грошової оцінки.
Порядок обчислення орендної плати застосовується відповідно до вимог ст-ст. 285-287 Податкового кодексу України.
Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності. Розмір земельного податку та орендної плати за користування земельними ділянками державної або комунальної власності знаходиться у прямому відношенні із розміром нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок не залежить від волевиявлення сторін договору оренди землі, а є способом регулювання державою плати за користування землею.
Зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок не може ототожнюватися як зміна розміру орендної плати, а є лише її передумовою. Не внесення сторонами договору оренди землі змін до його умов в частині, що встановлюються у законодавчому порядку, не звільняє сторін від обов'язку їх виконання, оскільки відповідно до положень статті 11 Цивільного кодексу України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Посилаючись на приписи п. 35 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст.ст. 13, 15, 18 Закону України "Про оцінку земель" позивач вказує про те, що зміни умов договору оренди землі в частині розміру орендної плати в разі прийняття рішення про затвердження нової нормативної грошової оцінки є обов'язковими, що прямо випливає із норм податкового законодавства та умов спірного Договору.
Позивач зауважує, що останнім неодноразово направлялись листи відповідачу з повідомленням про необхідність внесення змін до спірного Договору у зв'язку з впровадженням нормативної грошової оцінки землі та прийнятим рішенням від 27.06.14р. «Про надання дозволу на укладання додаткової угоди про внесення змін до Договору оренди землі № 040912000494 від 20.02.2009 ПП ОСОБА_1».
З метою досудового врегулювання спору, позивачем 22.03.16р. за вихідним № 467 направлена відповідачу претензія про сплату суми за спірним Договором.
08.04.16р. надійшла відповідь на претензію від гр. ОСОБА_5, дружини відповідача, в якій зазначено, що з 27.01.15р. господарська діяльність відповідача зупинена у зв'язку з його безвісним зникненням, що підтверджується довідкою № 46/1-1223, виданою Бабушкінським РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області. Громадянкою ОСОБА_5 зазначено про те, що остання відмовляється від прийняття прав за спірним Договором.
Таким чином, як вказує позивач, відповідач не виконує вимоги спірного Договору щодо безпосереднього використання орендованої земельної ділянки та своєчасного внесення орендної плати.
У зв'язку з безвісним зникненням відповідача позивач не має можливості підписати Додаткову угоду до спірного Договору та отримувати орендну плату у розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що передбачено рішенням сесії міської ради від 27.06.14р. № 3294-ХХХХV/VІ «Про надання дозволу та укладання додаткової угоди про внесення змін до Договору оренди землі №040912000494 від 20.02.2009 ПП ОСОБА_1».
Посилаючись на п.п. 36, 37 Договору та ч. 1 ст. 32 ЗУ «Про оренду землі» позивач просить суд розірвати спірний Договір, оскільки відповідачем не виконується обов'язок по сплаті орендної плати.
В свою чергу, відповідач/повноважний представник відповідача доказів належного виконання своїх зобов'язань по вищезазначеному Договору на момент розгляду спору до господарського суду не надав. Крім того, відповідач/повноважний представник відповідача не скористався наданим йому правом на судовий захист, наведених позивачем обставин не спростував.
Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Приймаючи рішення господарський суд виходив із наступного.
За приписами статті 1 Законом України "Про оренду землі" орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Поняття договору оренди землі визначено статтею 13 цього ж Закону, за приписами якої договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно зі статтею 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України "Про оцінку земель", з абзацу п'ятого статті 5 цього Закону вбачається, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до статей 15, 18 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.
Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.
Статтею 73 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлена обов'язковість актів і законних вимог органів та посадових осіб місцевого самоврядування та передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання усіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Отже, до компетенції міської ради відноситься регулювання земельних відносин і рішення ради є обов'язковими до виконання.
Крім того, господарський суд вважає за необхідне зазначити про те, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності.
Відповідно до частин 1, 2 статті 632 Цивільного Кодексу України у випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Справляння плати за землю, в тому числі й орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХIII Податкового кодексу України. Встановлення статтею 288 названого Кодексу граничних розмірів річної орендної плати за земельну ділянку є підставою для приведення положень спірного договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог закону в частині визначення розміру орендної плати.
Господарський суд зауважує, що сторони укладаючи спірний Договір оренди, дотрималися приписів ст. 14 Закону України "Про оренду землі" щодо його форми та ст. 15 Закону України "Про оренду землі" щодо його змісту. В силу приписів ст. 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації, що і було зроблено сторонами, договір пройшов державну реєстрацію.
Статтею 32 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Таким чином, виходячи з системного аналізу зазначених норм, слід дійти висновку, що дострокове розірвання договору оренди землі можливе на вимогу однієї із сторін в разі такого невиконання своїх обов'язків другою стороною, що є істотним, тобто завдає іншій стороні такої шкоди, яка унеможливлює та/або значною мірою перешкоджає досягненню нею цілей договору.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідачем не виконувалось належним чином зобов'язання щодо своєчасного перерахування до міського бюджету орендної плати за користування земельною ділянкою, що є підставою для розірвання спірного Договору.
Крім того, відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 43 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування; порядок визнання фізичної особи безвісно відсутньою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України (зокрема глава 4 розділу IV Цивільного процесуального кодексу України). Сторонами не надано доказів визнання відповідача безвісно відсутньою у встановленому законодавством порядку. Статтею 79 Господарського процесуального кодексу України не передбачено зупинення провадження у справі на час проведення оперативно-розшукових дій чи у зв'язку з розшуком особи.
Також господарський суд вважає за необхідне зазначити про те, що гр. ОСОБА_3 (суборендар) договір суборенди позивачу на узгодження та державної реєстрації не надавав, оплату за суборенду землі не здійснює.
Викладене є підставою для задоволення позову у повному обсязі, у зв'язку з чим витрати по справі покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 14 Конституції України, ст.ст. 632, 651, 654 Цивільного кодексу України, ст. ст. 1, 13, 14, 15, 18, 21, 32 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 26, 73 Закону України "Про місцеве самоврядування", ст.ст. 1, 2, 12, 93 Земельного кодексу України, ст. ст. 173, 174, 188, 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 4, 32-34, 43-44, 49, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Розірвати Договір оренди землі загальною площею 0,4981 га по вул. Шосейна, 1-т в м.Підгородне, від 02 лютого 2009 року, укладений між Підгородненською міською радою (52001, Дніпропетровська обл., Дніпропетровський район, м. Підгородне, вул. Центральна, буд. 46, код ЄДРПОУ 05520750) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), який був зареєстрований Дніпропетровським відділом ДРФ ДП «Центр Державного земельного кадастру при держкомземі України» за № 040912000494 про що вчинено запис 20 лютого 2009 року у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Підгородненської міської ради (52001, Дніпропетровська обл., Дніпропетровський район, м. Підгородне, вул. Центральна, буд. 46, код ЄДРПОУ 05520750) витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.).
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 12.07.16р.
Суддя Н.Е. Петренко