
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 липня 2016 року м. Київ К/800/48359/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого - Смоковича М.І.,
суддів: Леонтович К.Г., Сороки М.О.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні в касаційній інстанції адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання дій неправомірними, провадження по якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2015 року,
в с т а н о в и л а :
У березні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання дій неправомірними.
В обґрунтування позовних вимог зазначала, що вона є власником квартири АДРЕСА_1.
20 лютого 2015 року ОСОБА_1 звернулася з письмовою заявою до постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання належної їй квартири і влаштування індивідуальної системи теплопостачання.
На вказане звернення 20 березня 2015 року позивачу було направлене повідомлення № 210 за підписом голови комісії - начальника управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради.
У своєму повідомленні відповідач, пославшись на наказ Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 06 листопада 2007 року № 169, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587, "Про затвердження Змін до наказу Мінбуду України від 22.11.2005 № 4", в якому зазначено, що відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання можливо лише "окремого житлового будинку (будинків)", повідомив позивача, що не може надати дозвіл на відключення його квартири від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та влаштування у квартирі індивідуального (автономного) опалення і гарячого водопостачання.
Вважає відмову відповідача у відключенні її квартири від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання необґрунтованою, просила суд визнати протиправними дії постійно діючої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання по відмові у наданні їй дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання і влаштування індивідуальної системи теплопостачання;
Зобов'язати Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради (постійно діючу міжвідомчу комісію з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання) надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1, яка належить позивачу і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.
Рівненський міський суд Рівненської області постановою від 30 червня 2015 року позов ОСОБА_1 задовольнив.
Визнав протиправною відмову Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради у наданні ОСОБА_1 дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання та влаштування індивідуальної системи теплопостачання.
Зобов'язав Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Рівненської міської ради в особі постійно діючої міжвідомчої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1, належної на праві власності ОСОБА_1 і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання в цій квартирі.
Житомирський апеляційний адміністративний суд постановою від 21 жовтня 2015 року, постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 30 червня 2015 року скасував, та прийняв нову постанову якою у задоволенні позовних вимог відмовив у повному обсязі.
У касаційній скарзі ОСОБА_1, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального права, просить скасувати його рішення та залишити в силі рішення Рівненського міського суду Рівненської області від 30 червня 2015 року.
Касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення з таких підстав.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та постановляючи нове, про відмову у задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив з того, що на засіданні постійно діючої комісії з розгляду питань, пов'язаних з відключенням від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання заява позивача розглянута з урахуванням діючого на теперішній час Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від системи централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, а тому позовні вимоги є безпідставними.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду апеляційної інстанції, виходячи з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 були затверджені Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - Правила).
Пунктом 24 Правил (в їх редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено право споживачів відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відповідно до пункту 25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
На виконання вимог пункту 25 Правил наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за № 1478/11758, затверджено Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (далі - Порядок).
Цей Порядок визначав процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку (секції, під'їзду) або його окремих приміщень при відмові споживачів від послуг централізованого опалення та постачання гарячої води.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року № 169, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587, у Порядок були внесені зміни, загальний зміст яких зводиться до можливості відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води лише цілого житлового будинку, а не його окремих приміщень.
Згідно п.2.1 Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року (в редакції Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства № 169 від 06 листопада 2007 року), для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Згідно п.2.2 зазначеного Порядку, Комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
Рішення Комісії оформляється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові.
Згідно п.п.2.2.2 зазначеного порядку, підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж ЦО і ГВП є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.
На момент звернення ОСОБА_1 до міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання із відповідним зверненням Порядок був чинним саме у такій редакції. Він також не відмінений його видавником і не скасований за судовими рішеннями на сьогоднішній день, а тому є обов'язковим до виконання для всіх суб'єктів цих відносин.
В матеріалах справи відсутні дані щодо технічної можливості відключення окремого приміщення будинку, затвердженої органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплопостачання» схемою теплопостачання.
Отже, на час дії зазначеного Порядку не дотримано процедури відключення приміщень від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, Житомирський апеляційний адміністративний суд, дійшов висновку що дії відповідача щодо відмови у наданні дозволу ОСОБА_1 на відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання квартири АДРЕСА_1 і влаштування в ній індивідуальної (автономної) системи теплопостачання були правомірними та узгоджувалися з положеннями частини другої статті 19 Конституції України.
Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
З огляду на викладене, висновки суду апеляційної інстанції є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні.
Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків суду апеляційної інстанції та обставин справи не спростовують.
Керуючись статтями 222-224, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
у х в а л и л а :
Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 жовтня 2015 року у цій справі залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий М. І. Смокович
Судді К. Г. Леонтович
М. О. Сорока