Постанова № 58897295, 05.07.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.07.2016
Номер справи
550/196/16-а
Номер документу
58897295
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 липня 2016 р. Справа № 550/196/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Мінаєвої О.М.

Суддів: Шевцової Н.В. , Макаренко Я.М.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Чутівського районного суду Полтавської області від 19.04.2016р. по справі № 550/196/16-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області , ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації

про визнання протиправною бездіяльності, проведення перерахунку та виплати грошової компенсації,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області, ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації, в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо непроведення йому грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, виходячи з розміру, встановленого п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.08 2013 р. № 536 «Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 228»;

- зобов'язати відповідачів здійснити перерахунок грошової компенсації на бензин, та ремонт і технічне обслуговування автомобіля ОСОБА_1, виходячи з розміру, встановленого п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 228 від 14.02.2007р. «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 р. № 536 «Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 228», а саме в розмірі 22 відсотки прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, та провести відповідні виплати за періоди з 01.01.2014р. по 31.12.2015р., врахувавши раніше проведені виплати.

Постановою Чутівського районного суду Полтавської області від 19.04.2016р. по справі № 550/196/16-а адміністративний позов ОСОБА_1 в частині вимог щодо визнання протиправної бездіяльності відповідачів, зобов'язання проведення перерахунку та виплати грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля за період першого та другого півріччя 2014 р. та першого півріччя 2015 р. залишено без розгляду. У задоволенні позову ОСОБА_1 в частині вимог щодо визнання протиправної бездіяльності відповідачів, зобов'язання проведення перерахунку та виплати грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля за період другого півріччя 2015 року відмовлено.

Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу. Свою незгоду з постановою суду обґрунтовує тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, також вважає, що суд першої інстанції безпідставно відхилив його пояснення щодо пропущення строку звернення до суду з даним позовом. Просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Чутівського районного суду Полтавської області від 19.04.2016р. по справі № 550/196/16-а, прийняти нову постанову, якою позов задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Виходячи з приписів ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, та є інвалідом війни другої групи, що повязана з роботами на ЧАЕС, про що свідчать копії посвідчень серії Є № 027008 від 04.01.2006 р., серії А №416084 від 11.12.2002 (а.с. 5,6).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 № 999 «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями», 06.11.2006 р. позивача, як інваліда 2 групи, органами соціального захисту забезпечено автомобілем «Фольксваген» у якості гуманітарної допомоги та на підставі п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 він отримує грошову компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля.

В березні 2015 року позивачу виплачено компенсацію на бензин, ремонт та технічне обслуговування автомобіля за перше півріччя 2015 року в розмірі 104,67 грн., у вересні 2015 року 106,40 грн.

В лютому 2016 року позивач звернувся до ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації на Урядову гарячу лінію щодо призначення ти виплати грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля.

22.02.2016 року ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації повідомило позивача, що компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачена у 2014 році в розмірі 208,78 грн. та у 2015 році в розмірі 211,07 грн., згідно з вимогами чинного законодавства У звязку зі зміною прожиткового мінімуму з 01.09.2015 року доплачено грошову компенсацію в грудні 2015 року в сумі 6,88 грн.

Позивач, не погодився з розрахунком суми виплат компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення щодо залишення частини позовних вимог ОСОБА_1 без розгляду, суд першої інстанції виходив з того, що права позивача підлягають захисту за період з другого півріччя 2015 року.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

У відповідності до ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, яка подала адміністративний позов, може бути поновлено.

Колегія суддів зазначає, що виплати грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування здійснюються двічі на рік щороку та мають разовий характер. Таким чином, право особи на їх отримання та обов'язок органів соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум, а тому після отримання грошової компенсації на бензин за період першого та другого півріччя 2014 р. та першого півріччя 2015 р. позивач мав змогу звернутись до суду за захистом своїх прав.

Враховуючи дату звернення позивача до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 12.09.2015 року.

Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції що позов в частині вимог позивача за період першого та другого півріччя 2014 р. та першого півріччя 2015 р,, згідно приписів ст. 100 КАС України підлягає залишенню без розгляду.

Разом з тим, колегія суддів вважає необґрунтованим рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1М, виходячи з наступного.

Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров'я, функціонування системи підтримання інвалідами фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначені Законом України «Про реабілітацію інвалідів в Україні».

Відповідно до частин 1 та 6 ст. 28 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування спеціального автотранспорту та на транспортне обслуговування виплачуються інвалідам, на дітей-інвалідів, які відповідно до законодавства мають право на забезпечення спеціальним автотранспортом.

Порядок виплати і розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 серпня 2013 року № 536, грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачуються інвалідам, законним представникам дітей-інвалідів, що мають автомобілі та мотоколяски, - у розмірі відповідно 22 відсотки та 16 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.

Пунктом 5 Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228, встановлено, що компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення.

На підставі ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць у 2015 році становив: з 1 січня - 949 грн., з 1 вересня - 1074 грн.

Таким чином, з аналізу наведених норм випливає, що компенсація інвалідам на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля має виплачуватися у розмірі 22 відсотки прожиткового мінімуму на місяць.

При цьому колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції при визначенні порядку виплати вказаної компенсації необґрунтовано прийнято як підставу визначення розміру компенсації лист Міністерства соціальної політики України від 28.10.2013р. щодо розяснення порядку застосування п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 серпня 2013 року № 536 та від 11 лютого 2015 року № 47, відповідно до яких розрахунок розміру грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів здійснюється за формулою:

X*6міс.+X*3міс.+X*3міс./12міс.*РВ/2=1 частина суми компенсації, де X - це прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; РВ - розмір відсотку.

Так, порядок здійснення розрахунку компенсації, визначений вказаним листом, не відповідає порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07 серпня 2013 року № 536.

При цьому постанова Кабінету Міністрів України є нормативно-правовим актом, який є обовязковим для виконання всіма субєктами відповідних правовідносин.

Разом з тим, лист Міністерства соціальної політики України не є нормативно-правовим актом та носить рекомендаційний характер, а тому не підлягає застосуванню при визначенні розміру грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про протиправність бездіяльності відповідачів щодо непроведення позивачу виплати грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, виходячи з розміру, встановленого п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.08 2013 р. № 536 «Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 228».

Згідно з ч.1 п. 2, п. 3 Порядку виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування компенсації призначаються:

особам, інвалідність яких пов'язана з трудовим каліцтвом, що настало від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (далі - інваліди внаслідок трудового каліцтва), - за розпорядженнями управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - управління виконавчої дирекції);

інвалідам будь-якої іншої категорії - згідно з розпорядженнями Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - структурні підрозділи соціального захисту населення).

Компенсації виплачуються:

інвалідам внаслідок трудового каліцтва - управліннями або відділеннями виконавчої дирекції;

інвалідам будь-якої іншої категорії - районними структурними підрозділами соціального захисту населення незалежно від органу, де інвалід перебуває на обліку як одержувач пенсії (довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії).

Отже, компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування має бути призначена позивачу ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації та виплачена Управлінням праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області у розмірі 22 відсотки прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання протиправною бездіяльності відповідачів та зобовязання здійснити перерахунок та виплату грошової компенсації за період з 12.09.2015р. по 31.12.2015р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи викладене, переглянувши постанову суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржувана постанова через порушення норм матеріального права підлягає скасуванню в частині відмови в задоволенні позову ОСОБА_1 з прийняттям в цій частині нової постанови про задоволення позовних вимог, а в іншій частині залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Чутівського районного суду Полтавської області від 19.04.2016 р. по справі № 550/196/16-а в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправної бездіяльності відповідачів, зобовязання проведення перерахунку та виплати грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля за період другого півріччя 2015 року скасувати.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області, ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації щодо не проведення ОСОБА_1 грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, виходячи з розміру, встановленого п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2013 р. № 536 «Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 228».

Зобов'язати ОСОБА_2 праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації призначити, а Управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області здійснити виплату грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля ОСОБА_1, виходячи з розміру, встановленого п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 228 від 14.02.2007р. «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.2013р. № 536 «Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 228», а саме 22 відсотки прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць за період з 12.09.2015р. по 31.12.2015р. з врахуванням раніше проведених виплат.

В іншій частині постанову Чутівського районного суду Полтавської області від 19.04.2016 р. по справі № 550/196/16-а залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повний текст постанови виготовлений 11.07.2016 р.