УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 липня 2016 р.Справа № 551/239/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.
Суддів: Жигилія С.П., Перцової Т.С.
за участю: секретаря судового засідання - Мороз Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області на постанову Шишацького районного суду Полтавської області від 18.04.2016р. по справі № 551/239/16-а
за позовом Приватного підприємства "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи"
до Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області
про визнання незаконним та скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - Приватне підприємство "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи", звернувся до Шишацького районного суду Полтавської області з адміністративним позовом до Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області, в якому просив суд: визнати незаконним рішення шостої позачергової сесії сьомого скликання Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області від 19 лютого 2016 року, про скасування пунктів першого та другого рішення восьмої сесії шостого скликання Яреськівської сільської ради від 28 лютого 2012 року "Про передачу основних засобів та майна на баланс ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи" та скасувати його.
Постановою Шишацького районного суду Полтавської області від 18 квітня 2016 року адміністративний позов Приватного підприємства "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи" - задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення шостої позачергової сесії сьомого скликання Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області від 19 лютого 2016 року, про скасування пунктів першого та другого рішення восьмої сесії шостого скликання Яреськівської сільської ради від 28 лютого 2012 року "Про передачу основних засобів та майна на баланс ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи".
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Шишацького районного суду Полтавської області скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог; винести окрему ухвалу про вжиття невідкладних заходів по усуненню причин, що призвели до відсутності у Єдиному державному реєстрі юридичних і фізичних осіб та громадських формувань відомостей про "Шишацький районний суд Полтавської області" та суддю Рядченко В.В., який мав би право діяти від імені цього суду, та постановити питання про наявність підстав для притягнення до відповідальності за бездіяльність голову "Шишацького районного суду Полтавської області" ОСОБА_1
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів пп. 8 ст. 27, пп. 8 п. 31 Особливості державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.06.2011 № 703, ст.ст. 133, 136 Господарського кодексу України, ст. 142 Конституції України, ст.ст. 172, 327 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 10, ч. 5 ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні, що призвело до неправильного вирішення справи, з підстав викладених в апеляційній скарзі.
Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені у встановленому законом порядку.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не визнана судом обов'язковою, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, що рішенням восьмої сесії шостого скликання Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області від 28 лютого 2012 року "Про передачу основних засобів та майна на баланс ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи" на баланс вказаному підприємству терміном на 15 років було передано споруди, обладнання, інженерні мережі, товарно-матеріальні цінності, станом на 01 березня 2012 року, та надано право користування комунальним майном безоплатно і в повне господарське відання для надання послуг по водовідведенню, вивезенню побутового сміття, утримання будинків і споруд та прибудинкових території і інших послуг.
Дозволено ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи" застосовувати ціни та тарифи на житлово-комунальні послуги згідно рішення тринадцятої сесії п'ятого скликання від 18 грудня 2007 року та рішення четвертої сесії шостого скликання від 04 квітня 2011. Затверджено діючі тарифи на житлово-комунальні послуги без врахування ПДВ (нижчі від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх собівартість) на водовідведення за 1 куб.м. стоків для населення 3,10 грн., для підприємств всіх форм власності 8,40. Крім того затверджено тарифи на вивезення сміття та утримання будинків та прибудинкових територій. Надано дозвіл приватному підприємству користуватись ліцензією Полтавської ОДА серії АВ № 345355 від 08.08.2007 на здійснення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.
Рішенням шостої позачергової сесії сьомого скликання Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області від 19 лютого 2016 року скасовано пункти перший повністю та другий частково рішення восьмої сесії шостого скликання від 28 лютого 2012 року "Про передачу основних засобів та майна на баланс ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи", як такі, що невиконані, а саме:
Пункт 1 рішення повністю:
"Передати з балансу Яреськівськорї сільської ради на баланс ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи" споруди, обладнання, інженерні мережі, товарно - матеріальні цінності станом на 01.03.2012 терміном на 15 ( п'ятнадцять років). Надати ПП "Комбінат комунальних підприємств с.Яреськи" право користування комунальним майном безоплатно і в повне господарське відання для надання послуг по водовідведенню, вивезенню побутового сміття, утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та інших послуг."
Пункт 2 рішення у частині:
"Дозволити ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи." застосовувати ціни та тарифи на житлово - комунальні послуги згідно рішення тринадцятої сесії п'ятого скликання від 18 грудня 2007 року та
рішення четвертої сесії шостого скликання від 06 квітня 2011 року. Надати дозвіл ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи." користуватися висновком № 336 від 02 квітня 2009 року виданий державною інспекцією з контролю за цінами в Полтавській області, що до розрахунку планових витрат на послуги з централізованого водовідведення. Затвердити діючі тарифи на житлово - комунальні послуги без врахування ПДВ (тарифи нижчі від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх собівартість): водовідведення за 1 куб стоків:
для населення - 3,10 грн.;
для організацій та підприємств всіх форм власності - 8,40 грн.;
вивезення побутового сміття :
для населення з 1 чоловіка - 4,90 грн.;
для організацій та підприємств всіх форм власності за 1 кв. м. площі - 0,73 грн.
утримання будинків та прибудинкових територій за 1 м2 загальної площі - 0,54 грн."
Не погодившись з прийнятим відповідачем рішенням, позивач звернувся з даним позовом до суду про його скасування.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що прийняте 28 лютого 2012 року восьмою сесією шостого скликання Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області рішення про передачу на баланс ПП «Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи» з балансу Яреськівської сільської ради споруд, обладнання, інженерних мереж є належним документом, що підтверджує перехід речового права господарського відання до позивача.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що оскаржене позивачем рішення підлягає скасуванню, оскільки ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції з таких підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 144 Конституції України визначає, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до частини першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Згідно з частиною шостою зазначеної статті виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення.
Частиною десятою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009р. №7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) встановлено, що за органами місцевого самоврядування законодавцем закріплюється право на зміну та скасування власних рішень. Таке право випливає із конституційного повноваження органів місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов'язковими до виконання на певній території, оскільки вони є суб'єктами правотворчості, яка передбачає право формування приписів, їх зміну, доповнення і скасування. Зі змісту ч.2 ст.144 Конституції України та ч.10 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування з мотивів невідповідності законам України визнаються незаконними у судовому порядку. Однак, Конституційним Судом вказано, що це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою змінити або скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності законам України). Органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, змінювати їх у випадках, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних інтересів і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
Отже, Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
У той же час, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення
Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.
Аналіз наведених положень свідчить про можливість скасування органом місцевого самоврядування власного рішення, у той же час, реалізація зазначених повноважень можлива у разі дотримання сукупності умов, зокрема: відсутність факту виконання рішення, що скасовується; відсутність факту виникнення правовідносин, пов'язаних з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів або ж відсутність заперечень суб'єктів правовідносин щодо їх зміни чи припинення у разі виникнення таких правовідносин.
Колегія суддів зазначає, що рішення восьмої сесії шостого скликання Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області від 28 лютого 2012 року "Про передачу основних засобів та майна на баланс ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи" не розраховане на багаторазове застосування щодо інших однотипних правовідносин, а його правовий вплив спрямовано на вичерпне коло осіб.
Згідно ч. 5 ст. 7 Закону України Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності передача об'єктів права державної та комунальної власності оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії.
Під час судового розгляду справи встановлено та підтверджено матеріалами справи, що на виконання рішення восьмої сесії шостого скликання Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області від 28 лютого 2012 року "Про передачу основних засобів та майна на баланс ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи", комісією у складі: Яреськівського сільського голови, головного бухгалтера Яреськівської сільської ради, секретаря Яреськівської сільської ради, директора та головного бухгалтера ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи", землевпорядника Яреськівської сільської ради, депутата Яреськівської сільської ради, складено акт № 1 прийому-передачі основних засобів Яреськівської сільської ради на баланс приватного підприємства ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи" станом на 1 березня 2012 року згідно рішення восьмої сесії шостого скликання від 28.02.2012 рокую, згідно якого на баланс підприємства позивача було здійснено передачу основних засобів згідно переліку. (а.с. 9)
Також судом встановлено, що ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи" має ліцензію Полтавської обласної державної адміністрації серії АД № 075905 від 31.07.2012 року до 31.07.2017 року на здійснення господарської діяльності з централізованого водовідведення.
Крім того, матеріалами справи підтверджується, та не заперечується сторонами по справі, що ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи" є єдиним підприємством, яке з 2012 року надає послуги з централізованого водовідведення на території Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що право користування комунальним майном для надання послуг по водовідведенню на підставі рішення восьмої сесії шостого скликання Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області від 28 лютого 2012 року "Про передачу основних засобів та майна на баланс ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи" фактично реалізовано позивачем, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що у відповідача були відсутні правові підстави для скасування прийнятого ним раніше рішення.
Отже, враховуючи наявність факту виникнення правовідносин, пов'язаних з реалізацією позивачем права користування комунальним майном, переданим на виконання рішення восьмої сесії шостого скликання Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області від 28 лютого 2012 року та наявність заперечень позивача щодо припинення таких правовідносин, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що адміністративний позов ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи" про скасування рішення шостої позачергової сесії сьомого скликання Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області від 19 лютого 2016 року, про скасування пунктів першого та другого рішення восьмої сесії шостого скликання Яреськівської сільської ради від 28 лютого 2012 року "Про передачу основних засобів та майна на баланс ПП "Комбінат комунальних підприємств с. Яреськи" є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Доводи, викладені в апеляційній скарзі, висновків суду не спростовують, оскільки органи місцевого самоврядування не можуть самостійно скасовувати власні рішення після їх виконання. Інші ж суб'єкти, у тому числі і орган місцевого самоврядування та прокуратура, можуть звернутись з відповідним позовом до суду про скасування акту органу місцевого самоврядування, з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що постанова Шишацького районного суду Полтавської області від 18.04.2016р. по справі № 551/239/16-а відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для задоволення вимог апеляційної скарги відповідача та скасування рішення суду першої інстанції колегією суддів не встановлено.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Також не підлягає задоволенню заявлена у апеляційній скарзі вимога щодо винесення окремої ухвали про вжиття невідкладних заходів по усуненню причин, що призвели до відсутності у Єдиному державному реєстрі юридичних і фізичних осіб та громадських формувань відомостей про "Шишацький районний суд Полтавської області" та суддю Рядченко В.В., який мав би право діяти від імені цього суду, та постановити питання про наявність підстав для притягнення до відповідальності за бездіяльність голову "Шишацького районного суду Полтавської області" ОСОБА_1, оскільки реалізація правового механізму, передбаченого нормою статті 166 КАС України, є правом суду, а не його обов'язком, та можлива виключно до завершення розгляду справи по суті, тоді як у випадку, що розглядається, відповідач звернувся з указаною вимогою після винесення постанови судом першої інстанції. При цьому, постановлення питання про наявність підстав для притягнення до відповідальності за бездіяльність голову Шишацького районного суду Полтавської області ОСОБА_1 не відноситься до повноважень суду апеляційної інстанції.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Яреськівської сільської ради Шишацького району Полтавської області залишити без задоволення.
Постанову Шишацького районного суду Полтавської області від 18.04.2016р. по справі № 551/239/16-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4 Повний текст ухвали виготовлений 11.07.2016 р.