ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2016 р. Справа № 583/1452/16-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старосуда М.І.
Суддів: Лях О.П. ,
при секретарі судового засідання Антипенко В.А.
за участю представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_3 та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 06.06.2016р. по справі № 583/1452/16-а
за позовом ОСОБА_3
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання неправомірними дій (бездіяльності) та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просив суд: визнати дії головного управління Пенсійного фонду України в Сумський області щодо обчислення та виплати йому пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до довідок Сумського обласного військового комісаріату від 09.02.2016 р. № 11/317 та від 09.02.2016 р. № 11/318 протиправними та такими, що порушують його права людини; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумський області перерахувати розмір раніше призначеної пенсії та виплачувати йому пенсію, обчисливши розмір пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до довідок Сумського обласного військового комісаріату від 09.02.2016 р. № 11/317 та від 09.02.2016 р. № 11/318 з 17.08.2005 р. та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 17.08.2005 р. з нарахуванням компенсації втрати частини доходу; зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумський області подати протягом місяця, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
Постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 06.06.2016р. позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій (бездіяльності) та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумський області щодо обчислення та виплати ОСОБА_3 пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до довідок Сумського обласного військового комісаріату від 09.02.2016 р. № 11/317 та від 09.02.2016 р. № 11/318 протиправними та такими, що порушують права ОСОБА_3 як людини.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумський області перерахувати розмір раніше призначеної пенсії та виплачувати ОСОБА_3 пенсію, обчисливши розмір пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до довідок Сумського обласного військового комісаріату від 09.02.2016 р. № 11/317 та від 09.02.2016 р. № 11/318 з 17.08.2005 р. та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 09.02.2016 р. з нарахуванням компенсації втрати частини доходу. В іншій частині позову відмовлено.
Зобовязано головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати протягом двох місяців з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення, що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 06 червня 2016 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог за період з 08.02.2015 року та прийняти в цій частині нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги з 08.02.2015 року.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність рішення суду першої інстанції у звязку з ненаданням належної правової оцінки обставинам справи та невірним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 06 червня 2016 року та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: вимог Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, КАС України та не відповідність висновків суду обставинам справи.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши суддю доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як особа звільнена з військової служби та перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області.
Відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі Постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Окрім того, постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 27.10.2015р. по справі № 583/2746/15-а, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.12.2015 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.05.2016 року, зобовязано Сумський обласний військовий комісаріат подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення та довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_3 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію та одноразову грошову допомогу при звільненні.
На виконання зазначеної постанови суду Сумський обласний військовий комісаріат 09.02.2016 року подав до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідки: № 11/317 від 09.02.2016 р. та № 11/318 від 09.02.2016 р. про розмір грошового забезпечення та додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_3 отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.
Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, отримавши 09.02.2016 року зазначені довідки Сумського обласного військового комісаріату, не здійснило позивачу перерахунок пенсії, чим порушило його пенсійні права.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для перерахунку пенсії позивачу згідно довідок про розмір грошового забезпечення та про додаткові види грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням.
Згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів.
Тобто, відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок розміру пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до довідок Сумського обласного військового комісаріату 09.02.2016 р. № 11/317 та від 09.02.2016 р. № 11/318 за 12 місяців з дня подання додаткових документів, тобто з 09.02.2015 року та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 09.02.2015 року.
Але судом першої інстанції вимоги ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо перерахунку розміру пенсії за минулий час проігноровані.
Щодо вимоги позивача про нарахування компенсації втрати частини доходу, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачується за минулий час без обмеження будь - яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Згідно ст. 2 Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Відповідно до цих нормативних актів підставою для нарахування компенсації громадянам втрати частини доходів є дотримання таких умов: нарахування громадянину належних йому доходів (заробітної плати, пенсії, соціальних виплат, стипендії); порушення встановлених строків їх виплати (як з вини так і без вини підприємств всіх форм власності і господарювання); затримка виплати доходів один і більше календарних місяців.
Отже, однією з обов'язкових умов виплати компенсації є нарахування доходів та їх несвоєчасна виплата.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, нарахованих та невиплачених сум пенсії позивачу в Головному управлінні не обліковується.
Таким чином, застосування норм ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" в даному випадку є безпідставним.
Посилання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Сумський області, що постановою Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 17.06.2016р. по справі № 583/889/16-а визнана не чинною довідка від 09.02.2016 р. № 11/318 та зобовязано Сумський обласний військовий комісаріат скласти довідку про розмір грошового забезпечення та довідку про додаткові види грошового забезпечення, не є підставою для неврахування зазначеної довідки по даній справі, оскільки вказана постанова суду не набрала законної сили і, окрім того, у разі надання позивачем інших довідок, відповідач вправі провести перерахунок пенсії, перерахованої на підставі довідки від 09.02.2016 р. № 11/318.
З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню, а постанова суду першої інстанції в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумський області перерахувати розмір раніше призначеної пенсії та виплачувати ОСОБА_3 пенсію, обчисливши розмір пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до довідок від 09.02.2016 р. № 11/317 та від 09.02.2016 р. № 11/318 з 17.08.2005 р. та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 09.02.2016 р. з нарахуванням компенсації втрати частини доходу, підлягає скасуванню з ухваленням в цій частині нової постанови про часткове задоволення позовних вимог, а саме: зобов'язання відповідача перерахувати розмір раніше призначеної пенсії та виплачувати позивачу пенсію, обчисливши її розмір з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до довідок Сумського обласного військового комісаріату від 09.02.2016 р. № 11/317 та від 09.02.2016 р. № 11/318 з 09.02.2015 року.
Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального та процесуального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає частковому скасуванню з прийняттям нової постанови в цій частині про часткове задоволення позову.
З приводу розподілу судових витрат, колегія суддів дійшла висновку про наступне.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону України Про судовий збір від 08.07.2011 № 3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22 травня 2015 року N 484-VIII, які набули чинності з 01 вересня 2015 року, встановлено, що розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Відповідно до пп.1 п.3 ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Отже, розмір судового збору, що підлягав сплаті при зверненні до суду першої інстанції з даною позовною заявою, становить 551 грн. 20 коп.
Таким чином, розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги на вищезазначену постанову суду складає 606 грн. 32 коп. (110 % від 551 грн. 20 коп. ).
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір", відповідач не віднесений до осіб, звільнених від сплати судового збору, а тому судовий збір повинен бути сплачений на загальних умовах.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач, звертаючись із апеляційною скаргою, не надав доказів сплати судового збору, проте надав клопотання, в якому просив відстрочити сплату судового збору.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2016 року клопотання відповідача було задоволено та відстрочено сплату судового збору за подання апеляційної скарги до ухвалення апеляційним судом рішення у даній справі.
Згідно ч.2 ст. 88 КАС України, якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо оплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч.2 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Враховуючи, що субєкту владних повноважень було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення за наслідками апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла висновку, про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень на користь Державного бюджету України вищевказаної суми судового збору.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А
Апеляційні скарги ОСОБА_3 та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області задовольнити частково.
Постанову Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 06.06.2016р. по справі № 583/1452/16-а в частині зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумський області перерахувати розмір раніше призначеної пенсії та виплачувати ОСОБА_3 пенсію, обчисливши розмір пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до довідок Сумського обласного військового комісаріату від 09.02.2016 р. № 11/317 та від 09.02.2016 р. № 11/318 з 17.08.2005 р. та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 09.02.2016 р. з нарахуванням компенсації втрати частини доходу скасувати.
Прийняти в цій частині нову постанову, якою зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумський області перерахувати розмір раніше призначеної пенсії та виплачувати ОСОБА_3 пенсію, обчисливши розмір пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні відповідно до довідок Сумського обласного військового комісаріату від 09.02.2016 р. № 11/317 та від 09.02.2016 р. № 11/318 з 09 лютого 2015 року та здійснити виплату суми недоплаченої частини основного розміру пенсії з 09 лютого 2015 року.
В іншій частині постанову суду залишити без змін.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул.. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) на користь Державного бюджету України (УДКСУ у Червонозаводському районі м.Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок - 31210206781011, код класифікації доходів бюджету - 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173) витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 606 (шістсот шість) грн. 32 коп.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі з 12 .07.2016 року. .
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_4Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_5 ОСОБА_6