Ухвала суду № 58897057, 07.07.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2016
Номер справи
820/10131/15
Номер документу
58897057
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2016 р.Справа № 820/10131/15

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Присяжнюк О.В.

Суддів: Бершова Г.Є. , Курило Л.В.

за участю секретаря судового засідання Дудки О.А.

за участю: представника позивача - ОСОБА_1;

представників відповідачів - ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2016р. по справі № 820/10131/15

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Деметра 7"

до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області , Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі Головного управління ДФС у Львівській області , Державної податкової інспекції в Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС в Львівській області , Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Львівській області , Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області

про скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Деметра 7" звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі Головного управління ДФС у Львівській області, Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області, Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просило визнати неправомірними та скасувати податкові повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 14.07.2015 р., № 0000092100/10925/2 від 14.07.2015 р., № НОМЕР_2 від 14.07.2015 р., № НОМЕР_3 від 14.07.2015 р., № 0000082100/10925 від 14.07.2015 р., № НОМЕР_4 від 30.07.2015 р., № НОМЕР_5 від 30.07.2015 р.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2016 р. позовні вимоги задоволено.

Відповідач, Державна податкова інспекція у Сихівському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області, не погодилась з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність рішення суду першої інстанції в звязку з ненаданням належної правової оцінки обставинам справи та невірним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2016 р. та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: вимог Податкового кодексу України, КАС України та на не відповідність висновків суду обставинам справи.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у справі, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Відповідно до ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судовим розглядом встановлено, що ТОВ "Деметра 7" пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та набуло статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 39473115, взято на податковий облік і станом на час проведення перевірок перебуває на обліку в ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області. В подальшому місце офіційної реєстрації змінено на м. Харків (а.с. 130 - 151 т. 7).

ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області, на підставі наказу № 433 від 23.06.2015 р., згідно з п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, проведено позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ "Деметра 7", код ЄДРПОУ - 39473115 з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період березень - квітень 2015 р. по взаємовідносинах з ТОВ "Капітал Х".

Результати перевірки викладені в акті № 697/13-50-22-02- 13/39473115 від 09.07.2015 р. (а.с. 36 - 110 т.5).

За наслідками перевірки контролюючим органом було встановлено: порушення п.185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п.188.1 ст. 188, п. 198.1 п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-УІ із змінами та доповненнями, в результаті чого ТОВ "Деметра 7" занижено податок на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 3 144 690 грн., в тому числі за березень 2015 року в сумі 1 681 744 грн., за квітень 2015 року в сумі 1 462 946 грн. та завищено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (р.24) декларації за квітень 2015 року в сумі 265 027 грн.

На підставі зазначених висновків контролюючим органом було прийнято податкове повідомлення - рішення №0001152201 від 30.07.2015 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на додану вартість на суму 4 717035,00 грн., з яких: за основним платежем - 3 144 690,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 1 572 345,00 грн. (а.с. 111 т. 5), податкове повідомлення - рішення №0001162201 від 30.07.2015 р., яким позивачу зменшено суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (р.24) декларації за квітень 2015 р. в сумі 265 027 грн. (а.с. 175 т. 7).

Крім того, відповідачами проведено документальні позапланові невиїзні перевірки з питань дотримання позивачем вимог податкового законодавства з акцизного податку, на підставі висновків яких винесено спірні податкові повідомлення-рішення: Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області № НОМЕР_1 від 14.07.2015 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: акцизний податок з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на суму 117562,50 грн., з яких за основним платежем - 94050,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 23521,50 грн., № НОМЕР_3 від 14.07.2015 р. яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: акцизний податок на суму 59582,50 грн., з яких за основним платежем - 47666,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями -11916,50 грн. (а.с. 118-120 т. 1); ДПІ у Пустомитівському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області № НОМЕР_2 від 14.07.2015 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: акцизний податок на суму 98 318,00 грн., з яких за основним платежем - 78 654,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 19 664,00 грн. (а.с. 122 т. 1); ДПІ у Шевченківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області № 0000092100/10925/2 від 14.07.2015 р., яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: акцизний податок на суму 97 303,75 грн., з яких за основним платежем - 77 843,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 19 460,75 грн., № 0000082100/10925 від 14.07.2015 р., яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: акцизний податок на суму 112 072,50 грн., з яких за основним платежем - 89 658,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 22 414,50 грн. (а.с. 123 - 124 т. 1).

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправні, не обґрунтовані та прийняті з порушенням вимог чинного законодавства.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Для підтвердження даних податкового обліку можуть братись до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції. Тобто, податковий кредит для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість має бути підтверджений належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків. Оцінюватись при дослідженні факту здійснення господарської операції повинні відносини безпосередньо між учасниками тієї операції, на підставі якої сформовані дані податкового обліку.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис, аналог власноручного підпису або підпис, прирівняний до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

За приписами п.п. 2.4 п. 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 р. за № 168/704, первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата і місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий чи електронний підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Згідно з п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі - ПК України), під "господарською діяльністю" розуміється діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Податковим кредитом в розумінні підпункту 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 ПК визнається сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу

Відповідно до п. 198.1 ст. 198 ПК України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з: придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Пунктом 198.3 ст. 198 ПК України визначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у звязку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

З огляду на викладені положення, для отримання права сформувати податковий кредит із сум ПДВ, сплачених в ціні придбаного товару (робіт, послуг), платник ПДВ повинен мати податкові накладні, видані на реально отриманий товар (роботи, послуги), призначений для використання у власній господарській діяльності.

Таким чином, правові наслідки у вигляді виникнення права платника податку на податковий кредит можуть мати лише реально вчинені господарські операції з придбання товарів, послуг чи основних фондів з метою використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, а не саме лише оформлення відповідних документів або рух грошових коштів на поточних рахунках платників податку.

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Згідно п. 44.1 ст. 44 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

З матеріалів справи вбачається, що в перевіряємому періоді ТОВ "Деметра 7" мало взаємовідносини з ТОВ "Капітал Х".

Між позивачем, ТОВ "Деметра 7" (покупец) та ТОВ "Капітал Х" (постачальник) були укладені договори поставки нафтопродуктів: №КХ-0021 від 01.03.2015 р., №КХ-0198 від 25.03.2015 р., №КХ04-0012 від 01.04.2015 р., №КХ04-0055 від 22.04.2015 р. (а.с. 112 - 113, 120 - 121, 129 - 130, 137 - 138 т. 5).

Відповідно до п. 1.1 договорів постачальник (ТОВ "Капітал Х") зобов'язувався передати у власність покупця (позивача - ТОВ "Деметра 7") нафтопродукти (далі - товар), а покупець (ТОВ "Деметра 7") прийняти та оплатити нафтопродукти.

Відповідно до умов договорів номенклатура, кількість, ціна товару та строки поставки визначаються сторонами у Додаткових угодах до договору, які є невід'ємною частиною Договору.

Відповідно до п. 4.2. договорів товар поставляється Покупцю партіями, протягом поточного місяця, кількості та за ціною, визначеними у кожній Додатковій угоді до Договору, на умовах: ЕХW- резервуари нафтобаз ПАТ "Дніпронафтопродукт" і інших нафтобаз, що належать ПАТ "Дніпронафтопродукт" на правах власності або використовуються ним на підставі цивільно-правових договорів. За погодженням сторін умови договору викладені у відповідності до Міжнародних правил тлумачення торговельних термінів "Інкотермс" (в редакції 2010 року).

Між сторонами були укладені додаткові угоди до договорів, в яких уточнено номенклатуру, кількість, якість та ціну товару (а.с. 114, 122, 131, 139 т. 5).

Листами ТОВ "Капітал X" повідомило позивача про те, що нафтопродукти, придбані ТОВ "Деметра 7", знаходяться на зберіганні в ПАТ "Дніпронафтопродукт", у якого можуть бути отримані в будь-який час протягом дії договорів (а.с. 115, 123, 132, 140 т. 5).

В межах даних правочинів складено акти приймання - передачі нафтопродуктів (а.с. 116, 124, 133, 143 т. 5).

ТОВ "Капітал Х" було надано позивачу податкові накладні: № 31025 від 31.03.2015 р. на суму 6 273 682,57 грн., в т.ч. ПДВ 1 045 613,76 грн., № 31202 від 31.03.2015 р. на суму 3 009 971,80 грн., в т.ч. ПДВ 501 661,97 грн., № 30009 від 30.04.2015 р. на суму 6 169 336,85 грн., в т.ч. ПДВ 1 028 222,81 грн., № 30097 від 30.04.2015 р. на суму 4 198 500,56 грн., в т.ч. ПДВ 699 750,09 грн. (а.с. 117 - 118, 125 - 126, 134 - 135, 142 - 143 т. 5).

Суми податку на додану вартість за податковими накладними включено до податкового кредиту відповідного періоду, відображених у реєстрі виданих податкових накладних, які відповідають даним додатку 5 до податкової декларації з податку на додану вартість та даним декларації з ПДВ (а.с. 5 - 40 т. 7).

Оплата за договорами була здійснена позивачем в повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями (а.с. 119, 127, 128, 136, 144 т. 5).

Поставлені контрагентом ТОВ "Капітал X" товари відповідали вимогам якості, що підтверджується паспортами якості та сертифікатами відповідності (а.с. 145 - 190 т. 5).

Оприбуткування по бухгалтерському рахунку підтверджується оборотно - сальдовими відомостями по рахунках: 63.1.12, 28.2, 70.2, 71.9, 20.3 (а.с. 193 - 228 т. 6).

Транспортування нафтопродуктів від ТОВ "Капітал X" до ТОВ "Деметра 7" не відбувалося, адже і в контрагента (ТОВ "Капітал X") і в позивача (ТОВ "Деметра 7") були укладені договори зберігання із ПАТ "Дніпронафтопродукт".

Зберігання нафтопродуктів ТОВ "Деметра 7" здійснювалось відповідно до договору зберігання № 4519 від 13.01.2015 р., укладеного з ПАТ "Дніпронафтопродукт", згідно з яким Зберігач зобов'язується приймати та зберігати нафтопродукти та інші ТМЦ які передаються Поклажодавцем і повернути їх у схоронності Поклажодавцеві за першою вимогою (а.с. 191 - 192 т. 5).

В матеріалах справи містяться протоколи погодження ціни, акти приймання - передачі наданих послуг, акти прийому-передачі товарів, розрахунок за договором проведено на підставі платіжних доручень (а.с. 193 - 208, 213 - 214 т. 5).

В подальшому позивач реалізував отримані від ТОВ "Капітал Х" нафтопродукти через мережу АЗС.

Для здійснення фізичного переміщення товару ТОВ "Деметра 7" з місця зберігання до АЗС позивача, з ТОВ "Форлана" був укладений договір перевезення вантажів автомобільним транспортом і надання транспортно-експедиційних послуг № 19/01/15-тр від 19.01.2015 р. (а.с. 215 - 216 т. 5).

В матеріалах справи наявні додаткові угоди до договору, протоколи погодження ціни, акти приймання - передачі наданих послуг, акти здачі-прийомки виконаних робіт, розрахунок за договором проведено на підставі платіжних доручень (а.с. 217 - 226, 231 - 235 т. 5).

Матеріали справи містять договори оренди автозаправних станцій, укладені позивачем з ПАТ "Фірма "Львів-Петроль" - № 10/12/14/19 від 10.12.2014 р., з ТОВ "Нарнія-Трейд" - №19/01/15-3 від 19.01.2015 р., № 19/01/15-40 від 19.01.2015 р., № 21/01/15-41 від 21.01.2015 р., № 26/01/15-1 від 26.01.2015 р. (а.с. 161 - 187 т. 6).

Після доставки вантажу в пункт розвантаження, паливо оприбутковувалось відповідальними особами ТОВ "Деметра 7" відповідно до вимог Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України (затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 р. за № 805/15496), а саме: з прибуттям нафтопродуктів на АЗС в автоцистерні перевіряється наявність і цілісність пломб, технічний стан автоцистерни, відповідність об'єму і густини нафтопродукту в автоцистерні об'єму і густині, зазначеним у ТТН, відповідність найменування, марки і виду (залежно від масової частки сірки) нафтопродукту, зазначених у ТТН і паспорті якості на відвантажений нафтопродукт.

Згідно п.п. 10.2.8 Інструкції, у разі відсутності розходження між фактично прийнятою кількістю нафтопродукту і кількістю, зазначеною у ТТН, оператор проставляв час надходження автоцистерни на АЗС і власним підписом в накладній засвідчував її приймання. Один примірник ТТН залишається на АЗС, а два - повертаються водієві, який поставляв нафтопродукт.

Про виконання вищезазначених операцій свідчать підписи уповноважених осіб відповідальних за приймання нафтопродуктів та інформація про прийнятий нафтопродукт (вид, марка, вага час прибуття та вибуття перевізника), що знаходяться в кожній ТТН.

ТТН також містить штампи автопідприємства, вантажовідправника, вантажоодержувача (а.с. 237 - 250 т. 5, а.с. 1 - 73 т. 6).

Реальності проведення господарських операцій, отримання придбаних ТМЦ, підтверджується змінними звітами, чеками, актами інвентаризації (а.с. 74 - 160 т. 6). Наявність у позивача працівників, підтверджується наявними у матеріалах справи, штатним розписом ТОВ "Деметра 7" (а.с. 188- 189 т. 6).

Таким чином, господарські операції ТОВ "Деметра 7" мали реальний характер, призвели до зміни майнового стану учасників господарських відносин, що підтверджується наявними в матеріалах справи документами.

Надані суду первинні документи за своєю формою та змістом відповідають вимогам чинного законодавства, наявності недоліків (дефектів форми, змісту або походження), які б згідно з п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, ч. 2 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність", п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку спричиняли втрату означеними накладними юридичного статусу первинних документів судом не виявлено та актом перевірки не встановлено.

Судом встановлено, що сума податкового кредиту підтверджена відповідними податковими накладними. Ці податкові накладні складені на підставі договорів, актів виконаних робіт та відповідають вимогам п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, що знаходяться у матеріалах справи.

Матеріали справи не містять доказів наявності між позивачем та його контрагентом при укладанні і виконанні договорів взаємоузгоджених зловмисних дій, спрямованих на порушення існуючого в державі суспільного ладу або моральних засад.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що факт здійснення господарської діяльності підтверджується документально первинними бухгалтерськими документами, а відповідачами не надано належних доказів щодо визнання недійсними в установленому законом порядку договорів, укладених між позивачем та його контрагентом, у зв'язку з чим податкові повідомлення-рішення, прийняті ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області № НОМЕР_5 від 30.07.2015 р. та № НОМЕР_4 від 30.07.2015 р. про нарахування грошових зобов'язань, є необґрунтовані та підлягають скасуванню.

Щодо правомірності прийнятих спірних податкових повідомлень-рішень: Стрийської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області № НОМЕР_1 від 14.07.2015 р. та №0000022100 від 14.07.2015 р.; ДПІ у Пустомитівському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області № НОМЕР_2 від 14.07.2015 р., ; ДПІ у Шевченківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області № 0000092100/10925/2 від 14.07.2015 р. та № 0000082100/10925 від 14.07.2015 року колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, податковими органами зазначено, що у підприємства позивача як у суб'єкта господарювання, що безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів (АЗС) безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів, виникли податкові зобов'язання зі сплати 5-відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів.

В матеріалах справи наявні договори оренди автозаправних станцій, укладені позивачем з ПАТ "Фірма "Львів-Петроль" - № 10/12/14/19 від 10.12.2014 р., з ТОВ "Нарнія-Трейд" - № 19/01/15-3 від 19.01.2015 р., № 19/01/15-40 від 19.01.2015 р., № 21/01/15-41 від 21.01.2015 р., № 26/01/15-1 від 26.01.2015 р. (а.с. 161 - 187 т. 6).

Матеріалами справи підтверджено, що позивач реалізовував нафтопродукти через мережу АЗС кінцевим споживачам, а також юридичним особам і фізичним особам-підприємцям для їх господарської діяльності.

Такими покупцями у ТОВ Деметра-7" в 2015 році були ТОВ "Авіас", ТОВ "ТОП Бизнес инвест", ТОВ "Квестін", ТОВ "Вальехо", ТОВ "Модесто ЛТД", ТОВ "Гринвилл", ТОВ "Торреон ЛТД", ТОВ "Айленд Альянс", ТОВ "Кеннер Груп", ТОВ "Дентон Альянс", ТОВ "Ньюнен", ТОВ "Дотан", ТОВ "Огаста Сервіс", ТОВ "Марреро", ТОВ "Самтер Груп", ТОВ "Гастонія", ТОВ "Чоттануга", ТОВ "Олбані" та ін. (а.с. 166 - 211 т. 1).

Між ТОВ "Деметра 7" та ТОВ ВТФ "Авіас" був укладений договір поставки № П15- 166 від 16.01.2015 р., за умовами якого ТОВ "Деметра 7" зобов'язується поставити, а ТОВ ВТФ "Авіас" прийняти та оплатити нафтопродукти (бензини, дизельне паливо і газ) (а.с. 125 - 127 т. 1).

Товар за цим договором поставляється щоденно і безперервно на умовах ЕХW АЗС ТОВ "Деметра 7". Товар видається тільки по довірчим документам ТОВ ВТФ "Авіас" - паливним карткам, скретч-карткам у кількості, зазначеній у квитанціях терміналу.

Розрахунки за цим договором здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на рахунок ТОВ "Деметра 7" після підписання сторонами Акта прийому-передачі товару. Ціна на товар формується на підставі фактичних цін, що діють на АЗС на момент відвантаження товару по довірчим документам ТОВ ВТФ "Авіас".

Виконання умов вищевказаного договору підтверджується: актами приймання-передачі; виписаними ТОВ "Деметра 7" податковими накладними : № 28005 від 28.02.2015 р., № 28006 від 28.02.2015 р., № 31025 від 31.03.2015 р., № 31026 від 31.03.2015 р., № 30017 від 30.04.2015 р., № 30018 від 30.04.2015 р., № 30031 від 30.06.2015 р., № 30032 від 30.06.2015 р., здійсненням ТОВ ВТФ "Авіас" оплати згідно платіжних доручень (а.с. 128 - 165 т. 1); виписані позивачем на вимогу покупців податковими накладними (а.с. 212 - 250 т. 1, а.с. 2 - 250 т. 2, а.с. 1 - 250 т. 3, а.с. 2 - 250 т. 4, а.с. 1 - 34 т. 5); реєстром виписаних податкових накладних (а.с. 229 - 250 т. 6).

Згідно п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 та п.п. 214.1.4 п. 214.1 ст. 214 Податкового кодексу України, обєктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, при цьому базою оподаткування є вартість (з податком на додану вартість) підакцизних товарів.

Відповідно до абз. 2 п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, під реалізацією субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів розуміється продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 цього Кодексу, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших субєктах господарювання громадського харчування.

Однією із визначних умов реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є продаж підакцизних товарів для їх особистого некомерційного використання.

Відповідно до Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, "Про затвердження форми декларації акцизного податку. Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку", затвердженого наказом Мінфіну від 23.01.2015 р. № 14, в графі 4 додатку 6 до декларації акцизного податку зазначається вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торгівельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.

Положеннями п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України та ст. 42 Господарського кодексу України визначено поняття "підприємництво" та "господарська діяльність".

Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється субєктами господарювання з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Відповідно до пп. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.

Таким чином, реалізація нафтопродуктів іншим субєктам господарювання (юридичним особам, фізичним особам-підприємцям), створеним для заняття підприємництвом, не може вважатись особистим некомерційним використанням.

При цьому реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж товарів, зазначених у підпункті 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 ПК України (нафтопродукти, скраплений газ, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, а також паливо моторне альтернативне), безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків (абзаци перший та другий п.п. 14.1.212 п.14.1 ст. 14 Кодексу).

Відповідно до ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять", роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг.

Як вбачається з матеріалів справи, між ТОВ "Деметра 7" та покупцями паливно-мастильних матеріалів укладено договори, за умовами яких ТОВ "Деметра 7" зобовязується продати, а покупець прийняти та оплатити нафтопродукти (бензини, дизельне паливо). Товар за цими договорами поставляється на умовах самовивозу з АЗС ТОВ "Деметра 7", розрахунок здійснюється в момент вивезення. Ціна на товар формується на підставі фактичних цін, що діють на АЗС на момент відвантаження товару. Таким чином, юридичні та фізичні особи-підприємці, зареєстровані в установленому порядку як платники ПДВ, які придбавали паливо у ТОВ "Деметра 7" та отримували його на АЗС, використовували його у власній господарській (комерційній) діяльності та продаж таких товарів здійснювався для їх подальшого комерційного використання.

Таким чином, операції з продажу нафтопродуктів ТОВ "Деметра 7" через мережу АЗС не є обєктом оподаткування акцизним податком, передбаченим п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 Податкового кодексу України, а дата їх здійснення не є датою виникнення податкових зобовязань щодо реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами, згідно з п. 216.9 ст. 216 Податкового кодексу України.

Із урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що податкові повідомлення-рішення прийняті Стрийською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області № НОМЕР_1 від 14.07.2015р. та № НОМЕР_3 від 14.07.2015 р.; ДПІ у Пустомитівському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області №0000542200 від 14.07.2015 р.; ДПІ у Шевченківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області № 0000092100/10925/2 від 14.07.2015 р. та № 0000082100/10925 від 14.07.2015 р. необґрунтовані та підлягають скасуванню.

Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення відповідно із з вимогами матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постановуХарківського окружного адміністративного суду від 29.01.2016 року без змін, оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апелянта спростовані приведеними вище обставинами та нормативно-правовим обґрунтуванням.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2016р. по справі № 820/10131/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя ОСОБА_4Судді ОСОБА_5 ОСОБА_6 Повний текст ухвали виготовлений 12.07.2016 р.