КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/342/16 Головуючий у 1-й інстанції: Орленко В. І. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2016 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Кузьменка В. В.,
суддів Василенка Я. М., Степанюка А. Г.,
за участю секретаря Видмеденко О. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом Черкаської міської ради до Черкаського міського управління юстиції Черкаської області, державного реєстратора відділу державної реєстрації прав на нерухоме майно Черкаського міського управління юстиції Черкаської області Крилової Оксани Миколаївни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування рішення, за апеляційною скаргою Черкаської міської ради на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11.05.2016, -
В С Т А Н О В И Л А:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення реєстраційної служби Черкаського міського управління юстиції 09.07.2015 №22749134 про державну реєстрацію змін до договору оренди землі від 14.02.2006, посвідчених сторонами 17.05.2010.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 11.05.2016 позов залишено без задоволення.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, письмові заперечення та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, з чим погоджується суд апеляційної інстанції з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 09 липня 2015 року уповноваженою особою ОСОБА_3 подано до реєстраційної служби Черкаського міського управління юстиції Черкаської області заяву про державну реєстрацію права оренди ОСОБА_3 на земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1.
До заяви додано перелік документів, зокрема: договір оренди землі від 14.02.2006, укладений між Черкаською міською радою та ОСОБА_3, про передачу у строкове платне користування земельної ділянки площею 2700 кв.м. по АДРЕСА_1, під розташування тимчасової платної автостоянки; за основним цільовим призначенням земельну ділянку віднесено до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; зміни до договору оренди землі від 17.05.2010, укладені Черкаською міською радою та ОСОБА_3, стосовно зміни цільового призначення земельної ділянки та віднесення її до земель житлової та громадської забудови; зокрема, в оренду передається земельна ділянка площею 2700 кв.м. під розташування житлового будинку з торгово-офісним центром, підземно-надземними гаражами та тимчасовою автостоянкою, за умови виконання вимог, зазначених у висновках служб міста по проекту відведення земельної ділянки; зміни до договору оренди землі від 08.09.2014, укладені Черкаською міською радою та ОСОБА_3, щодо зміни статусу орендаря з приватного підприємця ОСОБА_3 на фізичну особу ОСОБА_3; зміни до договору оренди землі від 06.07.2015, укладені Черкаською міською радою та ОСОБА_3, щодо зміни адреси земельної ділянки на «АДРЕСА_1).
Згідно з рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Черкаського міського управління юстиції Черкаської області Крилової О. М. від 10.07.2015 №22749134 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, вирішено провести державну реєстрацію права оренди на земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1, за суб'єктом ОСОБА_3
Спеціальним законом, що визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень є Закон України від 01.07.2004 р. №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону №1952-IV обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 8 Закону №1952-IV орган державної реєстрації проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.
Згідно ч.2 ст. 9 Закону №1952-IV державний реєстратор прав на нерухоме майно встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Згідно частини 1 статті 19 Закону №1952-IV державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Статтею 4-1 Закону №1952 передбачені особливості державної реєстрації речових прав на земельні ділянки державної та комунальної власності.
Так, згідно з ч. 1 ст. 4-1 Закону №1952 рішення органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про передачу земельних ділянок у власність або користування (постійне користування, оренда, користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), користування чужою земельною ділянкою для забудови (суперфіцій), сервітут) приймається без здійснення державної реєстрації права держави чи територіальної громади на такі земельні ділянки, крім випадків, коли право власності на земельні ділянки державної або комунальної власності вже зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 4 ст. 4-1 Закону №1952 при поновленні або внесенні змін до договорів суперфіцію, емфітевзису, сервітуту, оренди земельних ділянок державної чи комунальної власності, право держави чи територіальної громади на які не зареєстровано відповідно до цього Закону, державна реєстрація права власності здійснюється одночасно з державною реєстрацією права користування (сервітут), права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис), права забудови земельної ділянки (суперфіцій), права оренди земельної ділянки.
Законом №1952 встановлено обов'язковість проведення державної реєстрації права власності держави чи територіальної громади на земельну ділянку, яка сформована із земель державної чи комунальної власності, за відсутності такої реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав), одночасно з державною реєстрацією речового права на таку земельну ділянку, що є похідним від права власності. При цьому, документи для державної реєстрації права власності та іншого речового права подаються виключно до органу державної реєстрації прав чи державному кадастровому реєстратору, у тому числі у разі нотаріального посвідчення договору, за яким виникає речове право на земельну ділянку.
Відповідно до п. 5 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності від 06.09.2012 №5245-VI державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється на підставі заяви органів, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування, до якої додається витяг з Державного земельного кадастру про відповідну земельну ділянку.
Норми аналогічного змісту містяться в п. 44 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 №868 (що був чинний на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Порядок №868), відповідно до якого для проведення державної реєстрації права власності на земельну ділянку державної або комунальної власності заявник подає витяг з Державного земельного кадастру про таку земельну ділянку.
Державна реєстрація права власності держави чи територіальної громади на земельні ділянки, які сформовані із земель державної чи комунальної власності, проводиться одночасно з державною реєстрацією речового права на таку земельну ділянку, що є похідним від права власності, на підставі рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування.
Таке рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у користування може бути подане правонабувачем (користувачем, орендарем), який у такому випадку є уповноваженою особою власника земельної ділянки, одночасно із заявою про державну реєстрацію речового права, що є похідним від права власності.
Спірне рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Черкаського міського управління юстиції Черкаської області від 10.07.2015 №22746313 проведено державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_1, за суб'єктом Черкаською міською радою.
Державна реєстрація права власності на спірну земельну ділянку проведена на підставі: витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-7102540622015 від 08.07.2015; рішення Черкаської міської ради від 22.12.2005 №8-863 «Про надання приватному підприємцю ОСОБА_3 земельної ділянки в оренду по АДРЕСА_1».
А державна реєстрація права оренди ОСОБА_3 на земельну ділянку здійснена на підставі, зокрема: договору оренди землі від 14.02.2006, укладеного між Черкаською міською радою та ОСОБА_3; змін до договору оренди землі від 17.05.2010 щодо зміни цільового призначення; змін до договору оренди землі від 08.09.2014 щодо зміни статусу орендаря; змін до договору оренди землі від 06.07.2015 щодо зміни адреси земельної ділянки.
Згідно з оскаржуваного рішення реєстрація права оренди землі проведена не лише на підставі змін до договору оренди землі 17.05.2010.
Для проведення державної реєстрації права оренди землі за ОСОБА_3 подано повний пакет документів, передбачений Законом.
Вичерпний перелік підстав для відмови у здійсненні державної реєстрації прав та їх обтяжень визначений в статті 24, зокрема, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують (п. 4 ч. 1 вказаної статті); заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених ст. 4-2 та ч. 9 ст. 15 цього Закону (п. 5-2 ч. 1 вказаної статті).
Однак, позивачем не наведено правових підстав які б згідно Закону могли б бути підставою для відмови державного реєстратора для відмови у здійсненні державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Відомості про цільове призначення спірної земельної ділянки внесені до реєстру під час державної реєстрації права власності на землю за Черкаською міською радою; та взяті з витягу з Державного земельного кадастру, де визначено, що цільове призначення земельної ділянки: «для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій». Згідно ж змін до договору оренди земної 17.05.2010 здійснено опис обєкта іншого речового права (земельної ділянки).
Як встановлено судом, Черкаською міською радою неодноразово вчинялися дії, що свідчать про обізнаність ради зі змістом змін до договору оренди землі 17.05.2010.
Так, згідно з рішенням Черкаської міської ради від 27.10.2007 №4-64 «Про надання приватному підприємцю ОСОБА_3 дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1» погодженого місце розташування багатоповерхового житлового будинку з торговим центром, підземно-надземними гаражами та тимчасовою автостоянкою та надано дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки.
Проект відведення земельної ділянки отримав всі позитивні погодження відповідних служб міста, а саме: Управління містобудування та архітектури виконавчого комітету Черкаської міської ради № 2077/14 від 03.04.2008; Управління земельних ресурсів у місті Черкаси Черкаської області № 1388-25-2 від 03.04.2008; Управління охорони навколишнього природного середовища в Черкаської області № 392 від 27.03.2008; Археологічна інспекція управління культури № 601 від 13.03.2008; Черкаська міська санітарно епідеміологічна станція № 14 від 17.03.2008.
Рішенням Черкаської міської ради від 27.10.2009 №5-210 відмовлено приватному підприємцю ОСОБА_3 у внесенні змін до пункту 3 рішення Черкаської міської ради від 22.12.2005 №8-863 «Про надання приватному підприємцю ОСОБА_3 земельної ділянки в оренду по вул. Корольова, 20» шляхом викладення його в новій редакції. Вказані зміни стосувались зміни цільового призначення земельної ділянки та віднесення її до земель житлової та громадської забудови.
Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 03.03.2010 у справі №2а-2220/10 зобовязано Черкаську міську раду підготувати договір оренди спірної земельної ділянки під розташування багатоповерхового житлового будинку з торгово-офісним центром, підземними та наземними гаражами та тимчасовою автостоянкою терміном до 22.12.2015.
17 травня 2010 року Черкаська міська рада в особі секретаря міської ради ОСОБА_4 (Орендодавець) та приватний підприємець ОСОБА_3 (Орендар) уклали зміни до Договору оренди землі від 14.02.2006, зокрема, пункт 1.1. Договору викладено в наступній редакції: «Орендодавець на підставі рішень Черкаської міської ради від 22.12.2005 №08-863, від 27.10.2009 №5-210 та постанови Соснівського районного суду від 03.03.2010 у справі №2а-2220/10 надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку, що за цільовим призначенням відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови, яка знаходиться по АДРЕСА_1». Також, пункт 2.1. Договору викладено у наступній редакції: «В оренду передається земельна ділянка площею 2700 кв.м. під розташування житлового будинку з торгово-офісним центром, підземно-надземними гаражами та тимчаосою автостоянкою, за умови виконання вимог, зазначених у висновках служб міста по проекту відведення земельної ділянки. За функціональним використанням земельну ділянку віднесено: на період будівництва до земель, зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво, після завершення будівництва до категорії земель комерційного використання».
Рішенням Черкаської міської ради від 28.07.2015 №779 надано громадянці ОСОБА_3 містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки по АДРЕСА_1, для будівництва багатоповерхового житлового будинку; зобов'язано громадянку ОСОБА_3 внести зміни щодо цільового та функціонального призначення земельної ділянки у правовстановлююючі документи; замовити в організаціях, що мають на це відповідний кваліфікаційний сертифікат, розроблення проекту будівництва багатоповерхового житлового будинку по АДРЕСА_1.
Рішенням Черкаської міської ради від 17.03.2016 №2-377 поновлено громадянці ОСОБА_3 договір оренди землі на земельну ділянку площею 0,2700 га по АДРЕСА_1, на 10 років під будівництво багатоповерхового житлового будинку (кадастровий номер НОМЕР_1).
За таких обставин, рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права оренди ОСОБА_3 на спірну земельну ділянку відповідає вимогам Закону.
З огляду на зазначене, колегією суддів не приймаються до уваги доводи наведені відповідачем в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст. 8, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 року № 7 колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Черкаської міської ради на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11.05.2016 у справі за адміністративним позовом Черкаської міської ради до Черкаського міського управління юстиції Черкаської області, державного реєстратора відділу державної реєстрації прав на нерухоме майно Черкаського міського управління юстиції Черкаської області Крилової Оксани Миколаївни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 11.05.2016 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
А. Г. Степанюк
Повний текст ухвали виготовлений 12.07.2016.
Головуючий суддя Кузьменко В. В.
Судді: Василенко Я.М.
Степанюк А.Г.