Справа № 640/10238/16-а
н/п 2-а/640/241/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.07.2016
Київський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Діденко С.А..,
при секретарі - Коломойцеві М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Харкова про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом , в якому просила суд визнати протиправним рішення УПФУ в Київському районі м. Харкова щодо відмови їй в перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобов'язати УПФУ в Київському районі м. Харкова перерахувати їй пенсію державного службовця з 01.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки управління ПФУ в Київському районі м. Харкова, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 16.06.2016 № 4844-06/29 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2008 році в розмірі 84%; стягнути з Державного бюджету України суму судового збору у розмірі 551,20 грн.
Свої вимоги вона обгрунтувала тим, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», яку їй призначено в розмірі 84% від заробітної плати. 16.06.2016 р. вона звернулась до УПФУ в Київському районі м. Харкова із заявою про перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015р. заробітної плати державним службовцям на підставі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 14.06.2016 № 4844 -06/29, виданої УПФУ в Ленінському районі м. Харкова. Рішенням комісії УПФУ в Київському районі м. Харкова від 21.06.2016 № 204 їй відмовлено в перерахунку пенсії, , оскільки згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Законів України "Про державну службу". Вважає вказане рішення відповідача по справі протиправним, оскільки 01.01.2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року № 76-VІІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», згідно пункту 11 цього Закону стаття 37-1 Закону України «Про державну службу» викладена в наступній редакції, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України. За вказаних обставин позивач вважає, що рішення відповідача по справі прийнято у спосіб, який не відповідає статті 22 Конституції України та статті 37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців. У зв'язку з чим позивач звернулась з адміністративним позовом до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
У судовому засіданні позивач свої вимоги підтримала.
Відповідач -представник УПФУ у Київському районі м.Харкова у судове засідання не з'явився , про час і місце судового засідання повідомлений належним чином. Клопотань про відкладення розгляду справи не надав .
Суд, вислухавши пояснення позивача , вчинивши дослідження матеріалів справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування,їхні посадові та службові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб ,що передбачені Конституцією та законами України.
. Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України у Київському районі м. Харкові, з жовтня 2008 року у зв'язку з призначенням пенсії за віком на підставі Закону України «Про державну службу» (а.с.9).
Згідно довідки Управління Пенсійного фонду Ленінського району м.Харкова про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 14.06.2016 року № № 44844-06/29,вбачається , що сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 3809,72грн. (а.с. 13).
Рішенням комісії управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова від 21.06.2016 № 204 позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, на підставі того, що , відповідно п 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 з 01.06.2015 скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу". Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України (арк. справи 8-9).
Законом України від 28.12.2014 р. № 76-VІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» пункт 11 статті 37-1 Закону України «Про державну службу» викладений в наступній редакції, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України».
Порядок перерахунку пенсій державних службовців врегульований пунктом - постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» в якому зазначено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; іншим пенсіонерам - на підставі дoкумeнтiв, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
09.12.2015 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набула чинності з дня опублікування - 15.12.2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року (відповідно до пункту 6 постанови). Згідно пункту 3 Постанови № 1013 вбачається, що у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищуються на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37, 431,432, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». Цією ж постановою виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій».
Стаття 22 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 року №5-рп/2005 роз'яснено розуміння словосполучення «звуження змісту та обсягу прав і свобод людини і громадянина», що міститься в частині третій статті 22 Конституції України. Так, Конституційний Суд України вважає, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані (частина друга), при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (частина третя). Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. Визнання законом правових актів такими, що втратили чинність, зупинення їх дії, внесення до них змін і доповнень стосовно закріплених в них прав і свобод людини і громадянина є скасуванням або обмеженням цих прав і свобод. Таким чином, суд приходить до висновку, що рішення відповідача по справі прийнято у спосіб, який не відповідає статті 22 Конституції України та ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», якою передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців.
Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» передбачено, що якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно - правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає, або суперечить законові, суд зобов'язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини. Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над іншими підзаконними нормативними актами при вирішенні питання про перерахунок пенсії державного службовця підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу», а саме нормативні положення статті 37-1 цього закону, які були чинними на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців з 01.12.2015 року.
З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача про визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова та зобов'язання здійснити перерахування пенсію позивача як державного службовця з 29.12.2015 року, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню , в межах 6 міс. строків позовної давності. В інший частині позову суд залишає їх без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись статтею 19 Конституції України, статтями 2, 4, 8, 11, 17, 18, 69, 71, 154, 158-164 Кодексу адміністративного судочинства України, п. «є» положеннями Закону України від 28.12.2014 р. № 76-VІІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України», положеннями Закону України «Про державну службу», ст. ст.99,104,105,106,159,160-162 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України у Київському районі м.Харкова щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії державного службовця з 16.12.2015 р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця з 29.12.2015р. у зв'язку з підвищенням зарплати державних службовців, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» на підставі довідки Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію від 14.06.2016 № 4844-06/29 із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію у 2008 році в розмірі 84%.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 суму судового збору у розмірі 551,20 (п'ятсот п'ятдесят одна)грн.
В інший частині позов - залишити без розгляду .
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів після його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час його проголошення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
СУДДЯ