Постанова № 58890287, 12.07.2016, Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
12.07.2016
Номер справи
628/2358/16-а
Номер документу
58890287
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 628/2358/16-а

Провадження № 2-а/628/45/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2016року Суддя Куп'янського міськрайонного суду Харківської області Сєлютіна Н.М., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення щодо відмови перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», зобов'язати вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом, посилаючись на те, що він є пенсіонером за вислугою років, працював в органах прокуратури Харківської області на різних прокурорських посадах з 01 серпня 1985року по 03 вересня 2001року і звільнився у зв'язку з виходом на пенсію. З цього часу він оформив пенсію за вислугу років роботи в органах прокуратури та перебуває на обліку в Куп'янському об'єднаному управлінні ПФУ Харківської області як отримувач пенсії. Призначена йому пенсія неодноразово перераховувалась, виходячи з розрахунку 90 % від розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої він вийшов на пенсію. Відповідно до постанов Кабінету Міністрів України № 763 від 30.09.2015 року та № 1013 від 09.12.2015 року працівникам прокуратури були підвищені посадові оклади. В зв'язку з чим, прокуратурою Харківської області йому було надано довідку за № 18-474 від 25.05.2016 року, що станом на 01.12.2015 року заробітна плата на посаді, з якої він вийшов на пенсію, збільшилась. 31 травня 2016року він звернувся із заявою до Куп'янського об'єднаного управління ПФУ Харківської області з проханням зробити перерахунок пенсії з урахуванням наданої довідки прокуратури Харківської області від 25.05.2016року за № 18-474. Рішення Куп'янського об'єднананого управління Пенсійного фонду України Харківської області від 01.06.2016 року за №15 він отримав 15.06.2016року. Цим рішенням йому було відмовлено в проведенні перерахунку, на підставі того, що з 01.06.2015 року згідно пункту 5 Прикінцевих, положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-УІИ у зв'язку з неприйняттям закону щодо призначення) всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії, щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», та інші, втратили чинність в зв'язку з цим для проведення перерахунку немає законних підстав».

Ухвалою судді від 30 червня 2016року по даній справі було відкрито скорочене провадження.

Відповідно до ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.

Відповідачем - Куп'янським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Харківської області надано заперечення, у яких зазначено, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до п. 5 Прикінцевих Положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року №213-УІІІ у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2016 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу". Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Відповідний Закон прийнятий не був, у зв'язку з цим з 01.06.2015 пенсії в порядку та на умовах, визначених вищевказаними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, відповідачем не може бути прийнята до уваги надана позивачем довідка прокуратури Харківської області № 18-474 від 25 травня 2016 року, оскільки вона не містить посилання на те, що на всі виплати , включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове держване пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та не містить посилання на підставі яких документів ( особових рахунків, платіжних відомостей і т, д) видана довідка, як це передбачено Постановою правління Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 року, зареєстрованою в міністерстві юстиції 18.02.2011 р за № 210/18948.

Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, суддя дійшов висновку про наявність достатніх підстав для прийняття законного і обґрунтованого судового рішення.

Виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суддя дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Судом встановлено, що позивач знаходиться на пенсійному обліку в Куп'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області, яке є правонаступником Управління Пенсійного Фонду України в Куп'янському районі Харківської області та отримує пенсію за вислугу років з 04.09.2001року, призначену згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991року (а.с.12,13).

25 травня 2016року прокуратурою Харківської області позивачу ОСОБА_1 видано довідку №18-474 про те, що заробітна плата на посаді прокурора Куп'янської міжрайонної прокуратури, з якої йому призначено пенсію, встановлена з 01.12.2015 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 та становить - 11721,46 грн. (а.с. 14).

На звернення позивача від 31 травня 2016року про перерахунок пенсії по вислузі років відповідно до Закону України "Про прокуратуру" на підставі наданої вищезазначеної довідки рішенням Управління Пенсійного Фонду України в Куп'янському районі Харківської області від 01 червня 2016року за № 15 у проведенні перерахунку пенсії відмовлено ( а.с. 15).

З матеріалів справи вбачається, що у відповідності до Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-XII ОСОБА_1 набув право на призначення пенсії за вислугою років, яка була призначена згідно із частиною 1 статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру".

Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників або у зв'язку із звільненням з роботи.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Відповідно до вимог ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 90 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Обчислення пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Відповідно до ч.17 ст.50-1 Закону призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців.

Відповідно до положень ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно статей 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Тому, звуження та обмеження змісту й обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів відповідно до ст. 22 Конституції України не допускається.

Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення від 02.03.2015 № 213 передбачено, що у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 р. скасовує норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», "Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника - консультанта народного депутата України.

Аналізуючи вказані норми закону та виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», на думку суду стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 1 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України "Про прокуратуру".

Враховуючи, що позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, відповідач повинен був керуватися ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ, в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є на думку суду, неправомірною.

Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно-правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.

При виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд враховує висновки Верховного Суду України, зокрема висловлені у постановах Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року (справа №21-445а13) та від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а13), а також існуючи практику Європейського суду з прав людини.

Відповідно до постанови Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року у справі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, вказано, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.

Внесені Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини тринадцята та вісімнадцята статті 50-1 Закону № 1789-ХІ. Крім того, згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Також, згідно з викладеного у рішеннях Конституційного Суду України (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Згідно зі ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Крім того, рішенням Європейського суду з прав людини (П'ята секція) у справі «СУХАНОВ ТА ІЛЬЧЕНКО ПРОТИ УКРАЇНИ» (CASE OF SUKHANOV AND ILCHENKO v. UKRAINE) (Заяви № 68385/10 та 71378/10) від 26 червня 2014 року було визначено, що відсутність Закону автоматично означає порушення Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, так як державою не було здійснено певні дії щодо нормативного визначення проведення пенсійних виплат і надбавок, які підлягали виплаті, що становило втручання в права заявників, передбачені статтею 1 Першого протоколу. Не було надано жодних пояснень цієї бездіяльності, яка тримала заявників у невизначеності. Таким чином, суд не бачає жодних причин, чому органи влади не вжили заходів для визначення розміру надбавки до пенсії заявників і вважає це втручання невиправданим. Отже, було порушення права заявників, передбаченого статтею 1 Першого протоколу.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, враховуючи викладене вище, суд вважає, що відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії в контексті практики Верховного Суду України щодо недопущення звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод та Європейського суду з прав людини, який визначив, що відсутність нормативно-правового акта, який би визначив розмір виплати, на яку розраховує заявник, є невиправданим втручанням.

Посилання відповідача на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за №213 є необгрунтованими, оскільки вони врегульовують питання призначення пенсій, а не їх перерахунку. Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем порушено право позивача на пенсійне забезпечення, тому позовні вимоги останнього підлягають задоволенню в повному обсязі, як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 12, 17, 69, 158, 160, 162, 163, 167, 170, 186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ :

Позов ОСОБА_1 до Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними, скасування рішення щодо відмови перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру», зобов'язати вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови в перерахунку ОСОБА_1 пенсії в розмірі 90 % місячної (чинної) заробітної плати на підставі довідки прокуратури Харківської області від 25.05.2016 року № 18-474.

Скасувати рішення Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 01 червня 2016року щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії.

Зобов'язати Куп'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1, 11 травня 1951року народження, пенсії у розмірі 90% місячної (чинної) заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Харківської області № 18-474 від 25.052016 року, починаючи з 01.01.2016р. без обмеження її максимального розміру.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Куп'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківській області витрати із сплати судового збору за подання позову в сумі 551 грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії даної постанови, з одночасним подання апеляційної скарги до апеляційної інстанції.

Головуючий: