Постанова № 58889520, 05.07.2016, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
05.07.2016
Номер справи
554/1767/16-а
Номер документу
58889520
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 05.07.2016 Справа № 554/1767/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

05 липня 2016 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави, у складі:

головуючого судді - Антонова С.В.,

секретаря - Плаксюк І.Ю.,

за участі позивача - ОСОБА_1.,

представника позивача - ОСОБА_2.,

представника відповідача - Скриль Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Октябрського районного суду м. Полтави матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Шевченківської районної в м.Полтаві ради, Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради про скасування рішення, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1. 14 березня 2016 року звернулася до суду з позовною заявою до Октябрської районної в м. Полтаві ради, прохаючи скасувати рішення комісії по розгляду спірних питань надання державної допомоги при народжені дитини Октябрської районної в м. Полтаві ради від 23 листопада 2012 року та поновити виплату допомоги при народженні дитини ОСОБА_3.

Ухвалою від 23 травня 2016 року задоволено клопотання представника позивача про залучення до участі у адміністративній справі як співвідповідача Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради та про зміну позовних вимог, змінено позовні вимоги на: скасувати рішення комісії по розгляду спірних питань надання державної допомоги при народженні дитини Октябрської районної у м. Полтаві ради від 23.11.2012 про припинення з 01.12.2012 виплати допомоги при народженні дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.; визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради щодо припинення з 01.12.2012 року виплати допомоги при народженні дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.; зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради поновити з 01.12.2012 року виплату допомоги при народженні дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1., нарахувати та виплатити допомогу при народженні дитини за період з 01.12.2012 по дату ухвалення судового рішення у справі та виплачувати її в подальшому.

В обґрунтування позову Абдурахма С.Є. вказала, що її син, ОСОБА_3, народився ІНФОРМАЦІЯ_1. 07 серпня 2012 року була призначена допомога при народженні дитини відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми. ІНФОРМАЦІЯ_2 у її чоловіка ОСОБА_4 померла мати, у зв`язку з чим вони змушені були виїхати за кордон. Повернувшись в Україну, вона виявила, що на її банківський рахунок не нараховувались кошти вказаної допомоги. 29 вересня 2015 року вона звернулась із заявою до Октябрської районної в м. Полтаві ради з проханням пояснити підстави не нарахування коштів. 23 жовтня 2015 року їй було надано відповідь у якій повідомлено, що виплата допомоги при народженні дитини припинена у зв`язку з її виїздом за кордон та, відповідно, неможливістю здійснити контроль за цільовим використанням коштів. 12 лютого 2016 року вона звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради із заявою про видачу їй копії рішення про припинення виплати їй допомоги при народженні дитини. 23 лютого 2016 року вказана копія рішення їй була надана. У рішенні зазначено, що на підставі п. 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми у зв`язку з неможливістю проконтролювати цільове використання коштів державної допомоги, виплата такої допомоги має бути припинена. Вважає вказане рішення протиправним, так як вона не ухилялась від здійснення органами місцевого самоврядування контролю за цільовим використанням коштів. Об`єктивною причиною виїзду її сім`ї за кордон, у зв`язку з чим неможливо було провести перевірку, стала смерть матері її чоловіка.

У судовому засіданні позивач та її представник за довіреністю - ОСОБА_2. позовні вимоги підтримали, прохали задовольнити, пояснення надали аналогічні до змісту позовної заяви.

Представник відповідача - Скриль Н.С. заперечувала проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, пояснення надала аналогічні до змісту письмових заперечень, що долучені до матеріалів справи. Вказала, що позивач була повідомлена про порядок фінансування та умови виплати допомоги при народженні дитини та у разі зміни місця реєстрації або виїзду за кордон, зобов`язувалась терміново повідомити управління, так як п. 10 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми передбачено, що допомога при народженні надається одному з батьків дитини, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання. Вказала, що перелік підстав припинення виплати допомоги при народженні не є вичерпним, оскільки передбачає виникнення інших обставин, які можуть стати підставою припинення виплати допомоги, а тому вважає хибним твердження позивача стосовно неправомірності підстав припинення виплати допомоги. Також зазначила, що поновлена виплата допомоги особі може бути лише якщо вона звернулася із заявою протягом шести місяців після припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу.

Представник відповідача виконавчого комітету Шевченківскої районної у м. Полтаві ради у судове засідання не з`явився, звернувся до суду із письмовим клопотанням про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення позову заперечував.

Суд, заслухавши пояснення позивача та її представника, пояснення представника відповідача,вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 07 серпня 2012 року, винесеним Управлінням соціального захисту населення, позивачу призначено державну допомогу при народженні дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 2).

Відповідно до акту №664 перевірки обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, комісією було встановлено, що за місцем проживання ОСОБА_1. вдома нікого не було, на телефонні дзвінки не відповідає. Перевірити цільове використання допомоги при народженні дитини не має можливості. Зі слів сусідів сім`я за вищевказаною адресою не проживає, виїхала за межі країни до чоловіка (а.с. 62-63).

Згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї № 663 з виходом до заявниці 23.11.2012 року, без попередньої домовленості (телефон не відповідав) з`ясовано, що за вказаною адресою нікого вдома не було, двері ніхто не відчинив. Зі слів мешканців будинку в їхньому під`їзді багатодітна ОСОБА_1 не проживає. Рекомендовано: призупинити виплати на дітей до з`ясування, оскільки вихід інспекторів до заявниці в жовтні місяці також зафіксовано відсутність заявниці (а.с. 64-65).

Згідно з рішенням комісії по розгляду спірних питань надання державної допомоги при народженні дитини Октябрської районної в м. Полтаві ради від 23.11.2012 року, керуючись п. 13 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, зважаючи на роз`яснення Міністерства праці та соціальної політики України та у зв`язку з неможливістю проконтролювати цільове використання коштів державної допомоги припинено з 01.12.2012 року виплату допомоги при народженні дитини гр. Абурахмі Світлані Євгенівні, яку було призначено на сину ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 9-10).

28 вересня 2015 року ОСОБА_1 звернулась до УПСЗН виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради із заявою про надання їй інформації щодо підстави зупинення виплати допомоги на дитину ОСОБА_3 (а.с. 4).

23 жовтня 2015 року з УПСЗН виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради надійшов лист за вих. № А-01-04/245-01-0615 із зазначенням інформації про те, що з 01 грудня 2012 року виплата допомоги позивачці при народженні дитини припинена відповідно до п. 13 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми. Актами обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 29.10.2012 року та 23.11.2012 року державними соціальними інспекторами було з`ясовано, що родина перебуває за межами України, що не давало змоги здійснювати контроль за цільовим використанням коштів допомоги при народженні дитини та належним утриманням дитини (а.с. 5).

Листом Департаменту праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації від 07 грудня 2012 року за вих. № А-1524/01 ОСОБА_1. повідомлено, що їй було призначено допомогу при народженні дитини: з 01.07.2012 року по 31.07.2012 року у в розмірі 9170,00 грн., з 01.08.2012 року по 31.07.2018 року в розмірі 1400,97 грн., допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку: з 06.08.2012 року по 30.06.2014 року в розмірі 130,00 грн. Виплата допомоги при народженні дитини припинена з 01.12.2012 року в зв`язку з вибуттям позивачки разом з дитиною за межі України (згідно з актом обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 23.11.2012 року) (а.с. 6-7).

Згідно з повідомленням про надання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї за заявою уповноваженого представника сім`ї ОСОБА_1., що зареєстрована та проживає у АДРЕСА_1, призначено соціальну допомогу з 01.11.2015 року по 30.04.2016 року в сумі 8604,05 грн. (а.с. 3).

Матеріали справи також містять докази перебування ОСОБА_1. разом з ОСОБА_3 за межами території України з жовтня 2012 року та про смерть матері її чоловіка - ОСОБА_5 (а.с. 14).

Статтею 46 Конституції України гарантовано громадянам України право на соціальний захист.

Утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому, відповідно до ч.2 ст.6, ч.2 ст.19, ч.1 ст.68 Конституції України - вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України, незалежно від їхнього місця проживання (постійного чи тимчасового) на час отримання допомоги.

На виконання зазначених положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» прийнята Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми».

Відповідно до абз.12 ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», абз.21 п.13 Порядку, виплата допомоги припиняється у разі виникнення інших обставин. Виїзд батьків за кордон унеможливлює перевірку УПСЗН цільового використання коштів допомоги при народженні дитини для створення належних умов повноцінного утримання та виховання дитини, такі обставини вірно були прийняті до уваги відповідачем, а тому виплата допомоги припинена правомірно.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначенні обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу, а тому виплата допомоги при народженні дитини позивачу була припинена з 01 грудня 2012 року.

Вирішуючи питання про віднесення факту проживання позивача закордоном до інших, у розумінні пунктів 13 та 23 Порядку № 1751, обставин, з якими пов'язано припинення виплати допомоги, слід ураховувати те, що згідно з пунктом 13 Порядку контроль за цільовим використанням допомоги і створенням належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей здійснюється головними державними соціальними інспекторами і державними соціальними інспекторами органів праці та соціального захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім'ї та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування шляхом проведення моніторингу виплат і використання допомоги, вибіркового обстеження окремих сімей.

У разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу, що призначив допомогу, пропозиції щодо припинення її виплати.

У пункті 23 встановлено, що у випадках, передбачених абзацами другим - восьмим, десятим та одинадцятим підпункту 1 цього пункту (тобто й у разі виникнення інших обставин), виплата допомоги припиняється на підставі пропозицій органу опіки та піклування чи державного соціального інспектора органу праці та соціального захисту населення.

Виїзд батьків за кордон унеможливлює перевірку управлінням праці та соціального захисту населення цільового використання коштів допомоги при народженні дитини для створення належних умов повноцінного утримання та виховання дитини.

Виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначенні обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу, тому допомога при народженні дитини була припинена.

Згідно з абз. 24 п. 13 Порядку, виплата допомоги поновлюється у разі, коли особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, звернулася протягом шести місяців з дня припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу, з письмовою заявою, яка була подана до відповідача 29 вересня 2015 року для відповідного утримання дитини ОСОБА_3 після повернення із тимчасового місця проживання, що нею не заперечується.

Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, суд дійшов до висновку, що позивач ОСОБА_1. є громадянкою України, постійно проживає та здійснює догляд та піклування за неповнолітнім громадянином України - сином ОСОБА_3, використовувала виплачувану державну грошову допомогу на дитину за цільовим призначенням, а тому рішення від 23 листопада 2012 року в частині припинення виплати при народженні дитини суперечить вимогам законодавства і порушує майнові права та інтереси дитини.

Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Разом з тим, відповідачами не надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про неналежне виконання ОСОБА_1., як отримувачем відповідної допомоги, своїх батьківських обов'язків, зокрема, нецільове використання коштів і незабезпечення належних умов для повноцінного утримання та виховання нею дитини, а тому враховуючи наведене, суд вважає, що позовні вимоги позивачки підлягають до задоволення в частині поновлення виплати допомоги при народженні дитини з 01 жовтня 2015 року. Разом з тим встановлено, що грудня 2012 року позивачки з дітьми була відсутня на території України, що унеможливлювало отримання і перевірку цільового використання коштів, які надані державою для дитини. У зв'язку з цим позовні вимоги ОСОБА_1. в цій частині задоволенню не підлягають.

Встановивши, що відповідач порушив норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен визнати такі дії протиправними, щодо виплати допомоги при народженні дитини та зобов'язати відповідача поновити виплату допомоги при народженні дитини.

Розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації №207 від 20.05.2016 року Октябрський район перейменовано на Шевченківський район. Рішенням Шевченківської районної ради від 23.06.2016 року змінено назву виконавчого комітету, виконавчих органів ради та структурних підрозділів виконавчого комітету з «Октябрської» на «Шевченківської» у всіх словосполученнях та відмінках. У зв'язку з цим виконання рішення суду слід покласти на Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 70, 71, 159-163, 167, 186 КАС України,-

постановив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради щодо відмови у поновленні виплати державної допомоги при народженні дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шевченківської районної у м.Полтаві ради з 01.10.2015 року поновити ОСОБА_1 виплату допомоги при народженні дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

В задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення через Октябрський районний суд м. Полтави, а особами, які не брали участі у розгляді справи - в цей же строк з моменту отримання копії постанови.

Суддя С.В. Антонов